Sari la conținut

Accident Bucuresti - 21.05.2008 - Cora-lujerului


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Motociclistul venea din directia Militari catre Apaca. Agregatul - o Aprilia Pegaso.

Plecase de la stop, era pe banda 2, tocmai ce plouase si era foarte ud. In dreptul statiei RATB (la aprox 30 m de trecerea de pietoni) o "pietoanca" a traversat direct fara sa se uite. Motociclistul a franat brusc si in acelasi timp a tras stanga de ghidon sa n-o ia in plin, dar a pierdut fata si a alunecat pe banda III, lovind-o cu partea spate a motocicletei.

Norocul ei - fix in spatele motociclistului au fost 2 salvari, un SMURD de MAI si o ambulanta 112 care au vayut exact accidentul. Ambele au oprit sa-i preia, el insa nu a patit mare lucru (o rana la genunchiul stang, era suparat ca taman azi lasase protectiile acasa) si a ales sa ramana, au luat-o pe "doamna" pe targa. Politia sosita la masuratori ne-a spus ca nu are nimic grav.

Intre timp - plin de gura-casca, deja replicile unui mos cu "avea 200 la ora, am vazut eu" nu ma mai mirau.

 

Am oprit mobra cu cativa M inainte de impact, cu avariile, sa nu se duca "urmele" de franare si resturile ramase de la impact.

 

Pana a venit primul echipaj de Politie (un agent singur in masina ce avea toata zona in grija) - 20 minute de la apelul 112 dat de motociclist.

Pana a ajuns echipajul de masurari si declaratii - 2 ORE SI 5 MINUTE ! timp in care au trecut 2 ploi si nenumarate bodoganeli ale soferilor ce trebuiau sa stea si cu ochii pe pietonii ce traversau bineinteles deampulix printre masini si pe fentarea benzii III.

 

Morala:

- daca avea viteza mai mare - o lua in plin si se lasa cu mai multe belele de ambele parti

- atentie in zonele aglomerate ca se traverseaza deampulix

- PURTATI ECHIPAMENTUL ! (el daca avea genunchere macar scapa fara absolut nimic, asa a avut noroc cu o contuzie si o rana de suprafata)

 

 

O poza de la masuratori:

post-2950-1211394977_thumb.jpgpost-2950-1211395202_thumb.jpg

 

 

P.S. Multumiri Roxanei (SPIN) care a venit (trebuia sa ma vad cu ea) si ne-a lasat triunghiul refletorizant. Vezi ca ai uitat sa-mi lasi autograf pe CD-uri ! :lol:

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Precizare:

NU SUNT EU CEL IMPLICAT ! ca deja am primit 2 SMS-uri, un PM si un telefon pe tema asta :lol:

 

E o coincidenta ca cel implicat avea tot o Aprilia Pegaso dar era model mai vechi si rosie :lol:

 

Eu doar am fost un martor de pe contra-sens care s-a oprit si s-a intors sa-l ajute pe baiatul implicat. Puteau fi la fel de bine si ceilalti multi care s-au oprit sau au vrut sa se opreasca dar le-am facut semn ca e ok (UncleFester, Papuc, etc. )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo, putin timp dupa accident.., nu-mi explic cum dreaku a sarit gardu pietoanta aia , ca doar nu era saritoare in inaltime! Merita batuta! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A traversat in fuga benzile dinspre Cora spre spatiul verde de pe mijlocul drumului. Fusese la cumparaturi. Multora le e lene sa traverseze pe la trecere (din poze se vede clar cat de aproape este) si risca. Uneori trag lozul necastigator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo 90% din plebe traverseaza pe langa trecere. Mai nasol e cand vii de la Mall, trebuie sa te asiguri in stanga sa mergi spre Apaca iar in fata purhoi de plebe desi daca ar traversa pe la treceri nu ai mai fi pus in situatia asta.

 

Ma rog, conform legii pietoanca trebuie sa plateasca daunele. Nu se va intampla. Macar o amenda si o mediatizare. Nici asta. Incep sa cred ca nu se vrea reducerea numarului de pietoni morti, altfel se facea ceva si pentru educarea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne cerem scuze Thomas ca am ajuns dupa 2 ore si 5 minute am fost initial la spital sa vedem ce e cu victima. Asta este Romania cu dotarile ministerului. De asemenea scuze ca a trebuit sa asteptati in ploaie. Felicitari pentru consevarea zonei accidentului!

 

P.S.: Pot sa declare toti de pe trotuar ce vor ca mergeati cu 200 etc, noua ni s-a spus adevarul acolo unde trebuia sa ni se spuna :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ti-am vazut vesta cu ATENTIE ACCIDENT m-am gandit ca ai fi tu :lol: Dar vazand in ce foc continuu sunteti am zis ca ramane pe alta data de vorbit mai pe larg, sper, in circumstante mai placute :lol:

 

Ideea cu ajunsul dupa 2 ore e o problema a organizarii si a nr. personalului, nu a voastra ca angajati. Ar trebui reglementat asta in conditiile in care sunt atatea zone de acoperit si (doar) atatia oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-te pe protv vezi ca e accidentul la care am plecat imediat dupa al vostru... cat priveste personalul .... no comment! Puteai sa ma tragi si atunci de mana sa zici "bai eu sunt ala" :lol: anyway asta e situatia in fiecare zi cand umblu cu cercetarile ma rog sa nu intalnesc moto ... sunt cele mai aiurea accidente ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci motociclistul e ok, ma bucur mult. Sunt groaznicele franarile astea cand ploua si e ud pe jos.

Motorul are ceva pagube?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghidon stramb, carena stanga zgariata rau, capat schimbator viteze rupt, toba stanga zgariata, topcase rupt din prinderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi tu.... crezi ca pt mn conteaza cate posturi am..... din cate observam majoritatea sunt "disperati" in a acumula posturilor in prostie(calitatea nu cantitatea)..... probabil ca nu stii sa cataloghezi corect.... daca gaseam pe protv.ro iti garantez ca nu mai scriam ! asa ca nu inteleg eu dc mi-ai raspuns tu in asa mod ! daca imi poti da un link cu stirea de pe protv.ro este chiar perfect ! :lol: Doar sunt curios sa vad stirea atata tot ! A facut accident si cu asta basta vreau doar sa vad ce zici martori oculari, defapt de asta chiar am intrebat.... daca era ceva mai grav preferam sa nu scriu nimic deoarece nu cunosc majoritatea "personajelor" de pe acest forum si prefer sa imi tin gura pentru nu a fi luat in..... de catre ceilalti pentru ca am scris ceva care ii poate deranja :lol:!

Editat de zapacitul_anului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-te pe protv vezi ca e accidentul la care am plecat imediat dupa al vostru...
daca imi poti da un link cu stirea de pe protv.ro este chiar perfect ! :lol: Doar sunt curios sa vad stirea atata tot ! A facut accident si cu asta basta vreau doar sa vad ce zici martori oculari, defapt de asta chiar am intrebat....

 

oricum Nightwolf zice de accidentul la care s-au dus ei dupa acesta in care a fost implicata o motocicleta, asa ca nu are legatura cu topicul

Editat de MetalWarrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...