Sari la conținut

Zx-6rr Problema La Ambreiaj Sau Din Cutia De Viteze ?


Postări Recomandate

salut! am o mare problema cu un ninja zx-6rr model 2003. cand accelerez puternic in treapta a doua se simt mai multe zvacneli ( uneori de doua ori alteori de 4 ori) ca si cum ambreiajul ar patina. se intampla pe la 6000 rpm si pe la 10000-12000 rpm dar numai in treapta a 2-a de viteza, nu conteaza in ce plaja de turatie sunt. motocicleta are 31000 de km. nu prea ma pricep si as vrea sa stiu ce s-a stricat, ambreiajul ? sau e o problema din cutia de viteze? :lol: s-au stricat pinioanele treptei a 2-a???

 

astept raspuns. mersi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! am o mare problema cu un ninja zx-6rr model 2003. cand accelerez puternic in treapta a doua se simt mai multe zvacneli ( uneori de doua ori alteori de 4 ori) ca si cum ambreiajul ar patina. se intampla pe la 6000 rpm si pe la 10000-12000 rpm dar numai in treapta a 2-a de viteza, nu conteaza in ce plaja de turatie sunt. motocicleta are 31000 de km. nu prea ma pricep si as vrea sa stiu ce s-a stricat, ambreiajul ? sau e o problema din cutia de viteze? :lol: s-au stricat pinioanele treptei a 2-a???

 

astept raspuns. mersi :lol:

 

daca face numai in a 2 ai probleme cu cutia ( crabotii)... daca face si in alte trepte poate fii ambreajul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca face numai in a 2 ai probleme cu cutia ( crabotii)... daca face si in alte trepte poate fii ambreajul....

Unde sunt crabotii intr-o cutie de moto?

Sunt si eu curios!

Din cite stiu eu craboti se gasesc la cutia de viteze de la masina.......

 

 

 

salut! am o mare problema cu un ninja zx-6rr model 2003. cand accelerez puternic in treapta a doua se simt mai multe zvacneli ( uneori de doua ori alteori de 4 ori) ca si cum ambreiajul ar patina. se intampla pe la 6000 rpm si pe la 10000-12000 rpm dar numai in treapta a 2-a de viteza, nu conteaza in ce plaja de turatie sunt. motocicleta are 31000 de km. nu prea ma pricep si as vrea sa stiu ce s-a stricat, ambreiajul ? sau e o problema din cutia de viteze? :lol: s-au stricat pinioanele treptei a 2-a???

 

astept raspuns. mersi :lol:

 

Pinioane ,furca.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde sunt crabotii intr-o cutie de moto?

Sunt si eu curios!

Din cite stiu eu craboti se gasesc la cutia de viteze de la masina.......

 

 

 

 

 

Pinioane ,furca.

 

 

http://kawasakitriplesworldwide.com/phpBB2...pic.php?t=23872

E o poza acolo cu o masa si o cutie desfacuta. Daca te uiti, pe ultimul rind, de la stinga la dreapta, e un pinion cu niste taieturi in el, si un alt pinion cu niste colti. Acei colti sint crabotii.

Pe net ii mai gasesti si ca "Engaging dogs".

 

Cind incepe sa faca figurile alea, in gaz, cam 2 lucruri sint: Furca strimba sau craboti dusi. Daca sint crabotii, atunci sint 2 pinioane implicate: Cel cu crabotii, si cel cu gaurile. Eu zic sa le schimbi pe ambele, n-are rost sa desfaci cutia de 10 ori.

Mai merg si polizati, sa le refaci unghiul, dar le poti afecta rezistenta, plus ca au niste forme mai complicate.

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin offtopic: Aceste uzuri pot fi cauzate de accelerari bruste in treapta respectiva? Fortarea motorului in acea treapta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin offtopic: Aceste uzuri pot fi cauzate de accelerari bruste in treapta respectiva? Fortarea motorului in acea treapta?

 

 

un pic si de acolo. dar in principal din cauza liberului dintre 1 si 2. cauta peste tot, la orice model de vitezana si nu numai si vezi ce cade prima oara la cutia de viteze. iti spun eu: a doua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi pentru raspunsuri :lol: sa inteleg ca e cam grava treaba :lol:

 

am adaugat o poza cu transmisia ca sa imi spuneti ce piese ar trebui mai exact sa schimb

 

/index.php?...t&id=323910[/img]

 

si o legenda pt transmisie

 

/index.php?...t&id=323911[/img]

 

astept raspuns :( mersi

 

Nu vad linkurile din nu stiu ce motiv.

 

Mai consulta-te cu cineva, eu le vad pe astea:

 

PENTRU: Kawasaki : ZX600-K1 Ninja ZX-6RR (2003)

 

13260D SKU: 13260-1992 GEAR,OUTPUT 2ND,37T

13260H SKU: 13260-1996 GEAR,OUTPUT TOP,30T

 

Furca:

13140A SKU: 13140-1232 FORK-SHIFT,OUTPUT 2

 

Poza e de pe http://www.babbittsonline.com/pages/parts/...9/Kawasaki.aspx

Selectezi acolo kaw/moto/zx600k1

Apoi diagrama de transmission si gear change drum/shift forks

 

PS:

Repet: Mai confirma cu cineva. E vb de pinionul de a 2-a si cel de a 6-a.

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde sunt crabotii intr-o cutie de moto?

Sunt si eu curios!

Din cite stiu eu craboti se gasesc la cutia de viteze de la masina.......

 

 

 

 

 

Pinioane ,furca.

E o poza acolo cu o masa si o cutie desfacuta. Daca te uiti, pe ultimul rind, de la stinga la dreapta, e un pinion cu niste taieturi in el, si un alt pinion cu niste colti. Acei colti sint crabotii.

Pe net ii mai gasesti si ca "Engaging dogs".

 

Cind incepe sa faca figurile alea, in gaz, cam 2 lucruri sint: Furca strimba sau craboti dusi. Daca sint crabotii, atunci sint 2 pinioane implicate: Cel cu crabotii, si cel cu gaurile. Eu zic sa le schimbi pe ambele, n-are rost sa desfaci cutia de 10 ori.

Mai merg si polizati, sa le refaci unghiul, dar le poti afecta rezistenta, plus ca au niste forme mai complicate.

 

Ai perfecta dreptate!

Am crezut ca te referi la acele mici piese care blocheza sincronul intr-o cutie de auto,care in denumire populara se numesc "craboti"

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o poza acolo cu o masa si o cutie desfacuta. Daca te uiti, pe ultimul rind, de la stinga la dreapta, e un pinion cu niste taieturi in el, si un alt pinion cu niste colti. Acei colti sint crabotii.

Pe net ii mai gasesti si ca "Engaging dogs".

 

Cind incepe sa faca figurile alea, in gaz, cam 2 lucruri sint: Furca strimba sau craboti dusi. Daca sint crabotii, atunci sint 2 pinioane implicate: Cel cu crabotii, si cel cu gaurile. Eu zic sa le schimbi pe ambele, n-are rost sa desfaci cutia de 10 ori.

Mai merg si polizati, sa le refaci unghiul, dar le poti afecta rezistenta, plus ca au niste forme mai complicate.

 

Ai perfecta dreptate!

Am crezut ca te referi la acele mici piese care blocheza sincronul intr-o cutie de auto,care in denumire populara se numesc "craboti"

 

Vad ca iti dai raspunsuri singur ... imi place ca pana la urma te-ai documentat cum sta treaba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drept,nu am prea multe cunostinte despre modalitatea de a posta pe forum,in schimb cred ca sunt destul de documentat in domeniul tehnic.(Maninc mecanica de 23 ani in fiecare zi)

La fel se poate spune si despre tine!

Am crezut initial ca esti unul dintre multi de pe aici care dau sfaturi in necunostinta de cauza.

Raspunsul tau a fost mult prea perfect, si de aceea l-am crezut gresit!

Imi cer scuze.si multumesc pentru "corectie"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...