Sari la conținut

Accident Autostrada


KYTROS
 Share

Postări Recomandate

Luna trecuta am avut un accident pe autostrada A1 , o doamna bine intentionata a traversat autostrada (pe jos , pieton) , am lovit-o pentru ca ea nu m-a vazut eu nu am putut sa o vad la timp pentru ca pe banda 2 circulau alte masini si a traversat in fuga .

 

Eu am acum o pladbanda metalica cu 9 suruburi pe post de clavicula si motocicleta facuta praf , cam 3500 - 4000 Eur avarii , casco nu am avut si toate avarile ar trbui sa le suport eu.

 

 

Dosarul nu este inca inchis , conform legislatiei nu avea ce sa caute pe autostrada , iar eu circulam regulamentar pe banda 1 aveam cam 80 km/ora (se si explica viteza atat de mica ) .

 

Problema mea este daca stiti cum si ce posibilitati am sa-mi recuperez daunele materiale generate , tinand cont ca nu prea vad sa am ce de la pietonul sinucigas .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica! Doamna ce a patit? Situatia ta e cam incurcata avand in vedera ca nu ai casco... Daca nici respectiva nu are de unde sa-ti dea banii nu-ti ramane decat s-o dai in judecata dar cam fara sanse de succes... Mai ales la cum se misca legea in Romania.

 

In cel mai bun caz ai putea sa castigi procesul si sa-ti plateasca o rata lunara timp de cativa ani, pana recuperezi paguba. Subiectiv vorbind si eu la fel as face. Din punct de vedere obiectiv insa nu-si prea are rostul bataia de cap...

 

Numai bine! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Judeca-te pe cale civila, ai toata dreptatea din lume si o sa castigi, bafta! Ai toate sansele, nu ezita, vei castiga. Cucoana a supravietuit, altfel de unde mai recuperezi paguba? Poate are posibilitati materilale si rezolvi pana la urma. Castigi procesul iti v-a plati si cheltuieli de judecata si avocat tot, plus banii datorati, plus daune pentru suferinta indurata. Dureaza, dar castigi pana la urma, cu rabdare.
Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da`o in judecata! cu ceva noroc termini intr`un an, dar iti vei recupera banii ! plus..daunele de spitalizare... ca din pacate nu numai motorul tau a avut de suferit :cheers:

 

daca are proprietati pe numele ei casa, masina etc sigur iti recuperezi banii ! exista executare silita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luna trecuta am avut un accident pe autostrada A1 , o doamna bine intentionata a traversat autostrada (pe jos , pieton) , am lovit-o pentru ca ea nu m-a vazut eu nu am putut sa o vad la timp pentru ca pe banda 2 circulau alte masini si a traversat in fuga .

 

Eu am acum o pladbanda metalica cu 9 suruburi pe post de clavicula si motocicleta facuta praf , cam 3500 - 4000 Eur avarii , casco nu am avut si toate avarile ar trbui sa le suport eu.

 

 

Dosarul nu este inca inchis , conform legislatiei nu avea ce sa caute pe autostrada , iar eu circulam regulamentar pe banda 1 aveam cam 80 km/ora (se si explica viteza atat de mica ) .

 

Problema mea este daca stiti cum si ce posibilitati am sa-mi recuperez daunele materiale generate , tinand cont ca nu prea vad sa am ce de la pietonul sinucigas .

Nu are ce sa caute pe acolo,clar! asa spune legea.Daca traverseaza o face pe barba ei.Si pe strada de oras daca traverseaza prin loc necorespunzator si o omori esti absolvit de orice vina! Da-o in judecata si castigi procesul 100%. Dupa sentinta definitiva mergi la un executor judecatoresc si iti face executare silita daca doamna nu vrea sa te despagubeasca. I se v-a trimite de la executor 1 sau 2 instiintari cu suma care o are de datorat si daca nu vrea sa plateasca in termenul de pe instiintare se poate sa-i scoata la licitatie ce are de valoare,bun mobil sau imobil! Bafta!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da dao in judecata da din cate am inteles eu putin as crede ca femeia e inca in viata cu toate ca nu a specificat la 80km/h nu prea cred ca ar mai trai cineva doar cu mari sanse de la bunul Dumnezeu. Destul de incurcata situatia, bafta la recuperarea cat mai rapida a motocicletei si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am citit si eu p'aci, am inteles ca exista niste fonduri destinate despagubirilor accidentelor rutiere. pare-mi-se ca in accidentul din colentina cand baiatul cu Honda CBR a dat peste o femeie. cauta topicul ala citeste acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic ai toate sansele de ati recupera pagubele , daca nu in proportie de 100% , macar 80%, dar tot sunt ceva bani( si nu ma refer numai la daunele suferite de motor, ci si la spitalizare, cheltuieli judecatoresti s.a.m.d.). Practic insa , se poate ajunge la situatia penibila , de a i se impune doamnei respective o rata lunara pentru ati recupera banii, adica poate dura si 5 ani. Totusi , majoritatea se sperie la vederea unei instiintari oficiale si nu se ajunge asa departe. In concluzie, cauta un avocat decent si o sa fie bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este in viata a scapat doar cu piciorul rupt si mana .

Spre fericirea ei a dat peste ea o motocicleta iar singura parte dura care a lovit-o este roata restul fiind plasticuri elastice care au flambat si a inpins-o pe spatiu verde .

 

Ea nici nu realizeaza ce noroc a avut ca a dat o motocicleta peste ea , eu in schimb puteam sa mor facut chisalita de masini din spate .Nu a interesat-o prea mult de soarta mea cu toatea ca eu am rugat parintii sa treaca pe la ea sa vada cum se simte si anceput sa scoata niste aberati patetice , mai rau m-am enervat .

 

 

Politisti spun ca am avut mare noroc ca puteam sa fiu adunat cu matura .

 

 

Pieton pe autostrada???Destepti sunt cei din vest ca au garduri si parapeti mari ca sa nu intrii pe autostrada...

Bafta!

Da asa este , cu toate ca in zona respectiva sunt accidentati foarte multi inconstienti cei de la drumuri nici acum nu au montat un gard ca sa nu mai poata sa treaca , nu prea le pasa .

 

 

din cate am citit si eu p'aci, am inteles ca exista niste fonduri destinate despagubirilor accidentelor rutiere. pare-mi-se ca in accidentul din colentina cand baiatul cu Honda CBR a dat peste o femeie. cauta topicul ala citeste acolo.

 

Si eu am auzit (spunea ceva similar unul din polititsti) doar ca nu am gasit decat zvonuri pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...