Sari la conținut

Lustruire Motocicletă


Postări Recomandate

As dori cateva sfaturi, vreau sa imi fac motoreta mea veche sa sclipeasca. Nu stiu ce sa cumpăr.

Am auzit diverse variante cu solutie polish care e 15 lei la magazine de piese auto, cu ceara italieneasca care e cam tot atat, cu spray -lac care e vreo 40 lei. Unii spuneau ca pot sa o lustruiesc si cu o câpă - bumbac îmbibată si stoarsa de motorină.

Altii mi-au spus ca pe moment merge lustruita si cu spray de ala pt mobilă,dar .. din solutiile de mai sus, imi este frica de unele ca mi-ar putea ataca vopseaua.

voi ce imi recomandați si de unde să cumpar??

Thanks! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori cateva sfaturi, vreau sa imi fac motoreta mea veche sa sclipeasca. Nu stiu ce sa cumpăr.

Am auzit diverse variante cu solutie polish care e 15 lei la magazine de piese auto, cu ceara italieneasca care e cam tot atat, cu spray -lac care e vreo 40 lei. Unii spuneau ca pot sa o lustruiesc si cu o câpă - bumbac îmbibată si stoarsa de motorină.

Altii mi-au spus ca pe moment merge lustruita si cu spray de ala pt mobilă,dar .. din solutiile de mai sus, imi este frica de unele ca mi-ar putea ataca vopseaua.

voi ce imi recomandați si de unde să cumpar??

Thanks! :)

 

Ideal ar fi sa cauti un kit pt. polish.

Am acasa pe calc. procedura exacta dar suna cam asa: cu smirghel de diferite granulatii se da pe vopseaua matuita astfel incat sa se ia un strat subtire din vopseaua veche pt. a iesi la suprafata culoarea originala si pt. ca lacul care se va da ulterior sa adere bine. Dupa ce lacul se usuca se lustruieste cu o laveta speciala pana imperfectiunile lacului dispar. La urma vopseaua va arata ca noua iar motocicleta va arata deosebit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc de ceva timp Pronto cu miros de lavanda, pentru mobila, ca si motoru se misca, nu ? Nu ataca vopseaua, nu ud canapeaua si mai aerisesc si intersectia. Elegantza si rafinament. Fara misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PREVENT . E super buna , eu asta am folosit si sunt foarte multumit!

Gasesti aproape la orice peco.

Editat de SergiuVsn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...