Sari la conținut

Rugaminte


bodo13
 Share

Postări Recomandate

Eu te inteleg, dar intelege-ma si pe mine. Daca te uiti atent ai sa vezi ca in nici un post nu am dat nume sau numere de inmatriculare. Sunt destui martori oculari. :) Sa le dea ei. Treaba mea e sa asist, ceea ce si fac, sa ajut ancheta preliminara si sa semnez ceva hartii. Nu am nici un drept sa incriminez pe cineva. Din punctul meu de vedere toti pleaca nevinovati, mai putini betivii, pana la proba contrarie. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde atata agresivitate din partea unor analfabeti la adresa celor care incearca sa le bage ceva in cap?

 

El, analfabetul, se simte lezat cant e prins cu greseli grotesti cu cratime puse complet aiurea si cu dezacorduri grave si se leaga si el urgent de substantive pe care nu se oboseste sa le caute mai intai in DEX si se repede ca un pitbull plin de fericire cand caseste un typo (ex: revange).

 

Sunteti penibili frate. Eu zic ca e clar pentru toata lumea cine-s papagalii pe forumul asta. Da, ma numar printre ei daca asta va face sa va simtit bine.

 

Auzi la ei: intr-un cerc de oameni relaxati si inteligenti i se dadea cu flit. Relaxati cu niste iarba poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Sunt Gaby victima accidentului despre care ati discutat pe acest forum . As dorii sa va multumesc tuturor ca mi-ati fost alaturi :) , in special lui Bogdan ca a deschis acest topik si lui Nightwolf pt sprijinul accordat . Trebuie sa va mai spun ca am suferit doua operatii foarte grele si v-a mai tb sa treaca o perioada de timp pana ma voi recupere complet .

Dupa atata suferinta si durere, atat din partea mea cat si din partea familiei , sunt hotarat sa renunt la motocicleta si va sfatuiesc sa acordati maxima atentie sanatatii si vietii voastre . Nu am fost un mototciclist linistit si mi-a placut sa duc lucrurile la extrema , am mers de multe ori la risc stiind ca am prioritate , am incercat sa le fac pe toate intr-un timp foarte scurt , dar sa stiti ca acest acccident a fost stupid . Dumnezeu mi-a accordat inca o sansa si simt ca m-am nascut a doua oara .

Va salut cu respect si nu uitati : VIATA ARE PRIORITATE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

InsănătoÂşire cât mai grabnică. imi dau seama prin ce ai trecut facând 2 operații la coloana. E ceva mai mult decat delicat. Care a fost diagnosticul? Ai vreo vertebra deplasată , corp vertebral fracturat cu lezare a maduvii ceea ce inseamna un prognostic grav sau e fractura de apofize transverse ceea ce inseamna un prognostic favorabil??

eu cred ca te vei reapuca de motocicleta, am avut prieteni asemeni ție care jurau ca nu mai pun mana pe o motoretă si s-au reapucat, insa conduc mult mai atenti si când vad un incepător ca mine se opresc sa dea sfaturi.

Baftă si inca o data sa te faci bine mai repede.! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Operatia la coloana e una singura , am avut fractura L3 si mi s-a montat o tija pe care n-o voi scoate nicioadata , iar cea de a doua operatie a fost la coaste deoarece mi-au perforat plamanul si am facut hemoragie interna , din aceasta cauza am avut si hematom la plaman .

Doctorii au spus ca am nevoie de multa recuperare dar totul va fii ca inainte .

 

Multumesc

 

O seara placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va trebui, va intelege, va avea, va face, va intinde, va incerca.

nu v-a.

 

aici sunt discutii serioase si tu stai sa dai lectii de gramatica? ... ce se plictisesc unii, incredibil.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Operatia la coloana e una singura , am avut fractura L3 si mi s-a montat o tija pe care n-o voi scoate nicioadata , iar cea de a doua operatie a fost la coaste deoarece mi-au perforat plamanul si am facut hemoragie interna , din aceasta cauza am avut si hematom la plaman .

Doctorii au spus ca am nevoie de multa recuperare dar totul va fii ca inainte .

 

Multumesc

 

O seara placuta !

e bine ca prognosticul chirurgilor e favorabil. Cu coastele fracturate Âşi hematomul se va rezolva peste cateva saptamani,dupa un an nu vor mai fi probleme, vei fi ca nou. Tija aia cand va fi mai frig se va contacta mai tare Âşi iti va mai genera dureri ca la reumatism. Medicii iti vor explica mai bine ce sa faci.

Baftă.

 

Important e sa nu ramai paralizat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Sunt Gaby victima accidentului despre care ati discutat pe acest forum . As dorii sa va multumesc tuturor ca mi-ati fost alaturi :) , in special lui Bogdan ca a deschis acest topik si lui Nightwolf pt sprijinul accordat . Trebuie sa va mai spun ca am suferit doua operatii foarte grele si v-a mai tb sa treaca o perioada de timp pana ma voi recupere complet .

Dupa atata suferinta si durere, atat din partea mea cat si din partea familiei , sunt hotarat sa renunt la motocicleta si va sfatuiesc sa acordati maxima atentie sanatatii si vietii voastre . Nu am fost un mototciclist linistit si mi-a placut sa duc lucrurile la extrema , am mers de multe ori la risc stiind ca am prioritate , am incercat sa le fac pe toate intr-un timp foarte scurt , dar sa stiti ca acest acccident a fost stupid . Dumnezeu mi-a accordat inca o sansa si simt ca m-am nascut a doua oara .

Va salut cu respect si nu uitati : VIATA ARE PRIORITATE !

 

Sa fi sanatos si sa-i multumesti lui Dumnezeu in fiecare zi ca ai scapat!!

Bafta multa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa-ti fac eu un scurt rezumat la toate parerile de aici. Scuze ca raspund asa tarziu acum am vazut topicul.

 

In primul rand cunosc cazul. L-am intalnit si pe prietenul tau la spital. Rog cei care nu au treaba cu acest caz sa se abtina de la comentarii ulterioare nu isi au rostul. In primul rand la el este vorba de un accident rutier grav, provocat prin neacordare de prioritate si conducerea autovehiculului sub influenta bauturilor alcoolice. Asta ca sa lamuresc cauza administrativa a accidentului.

 

Cauza de cercetare sta in felul urmator: prietenul tau are 60 de zile la dispozitie sa depuna o declaratie la Cam. 4 la agentii care ii instrumenteaza cazul. Daca nu le stie numele, PM si le dau eu. In acest termen de 60 de zile, exista posibilitatea ca dosarul chiar fara declaratia lui sa ajunga la Cercetari Penale sector 5, avand numar unic atribuit de la Parchet. Dosarul nu va pleca in instanta pana cand prietenul tau nu va da acea declaratie. Pana cand va fii apt de asemenea lucru, cei de la CP vor audia toate partile implicate (martori oculari, martori asistenti, vinovati). In cazul in care in 60 de zile el se afla in imposibilitatea de a ajunge la Udriste sa dea acea declaratie, normal se formeaza o comisie care va veni sa ii ia de pe patul de spital sau de acasa acea declaratie (in cazul in care nu se poate deplasa etc.).

 

In momentul in care va iesi din spital, medicii ii vor da un diagnostic si un tratament. Cu acele hartii si cu toate rezultatele investigatiilor efectuate pe parcursul spitalizarii, se va prezenta la INML de Luni pana Vineri intre orele 0900 si 2100 la camera de garda, pentru a fii evaluat. In urma evaluarii, in aprox. o saptamana i se va elibera un certificat medico-legal care va specifica de cate zile de ingrijiri medicale are nevoie. Toata distractia cu INML-ul il va costa in jur de 500 RON daca nu ma insel, preturile le puteti afla de la ei de pe site sau de la ei de la poarta. Cu acel certificat, pretenul tau se va prezenta si il va depune la dosar. Din cate stiu eu, dupa diagnosticul la prezentare, prietenul tau are fractura la C3 - zona lombara. Asta inseamna aprox. 80-90 de zile de ingrijiri medicale mai ales ca a fost si operat (din cate stiu eu), iar operatia se ingrijeste din start 30 de zile. Daca i-au fixat si vertebrele prin mijloace artificiale atunci toata treaba se duce la luni bune! In momentul de fata, daca numarul de zile de ingrijire depaseste 60, raspunderea penala a vinovatului nu mai poate fii "sarita" deoarece parchetul se autosesizeaza pt. 189 CP -- vatamare corporala grava din culpa.

 

Tinand cont ca la mijloc este si alcoolul, chiar daca acea cantitate nu a fost mare dar sensibil ridicata, ora producerii accidentului era destul de mica (era dimineata) imprejurarile producerii erau cele care erau, procurorii o sa propuna probabil sentinta bine cunoscuta, insa o va lua cu suspendare.

 

FFF Important: pana ce pretenul tau nu da acea declaratie, dosarul nu pleaca in instanta. Pana cand nu vin zilele de ingrijiri medicale de la INML, sentinta va fii un rahat!

 

P.S: Taximetristul a venit baut si la Udriste seara tarziu sa dea declaratie, deci nesimtire mai mare ca asta eu unul nu am vazut. A fost dat afara din incinta si s-a intors peste 2-3h cand nu mai mirosea a bautura. Si a venit conducand pentru ca legea ii da dreptul!!! :)

 

mici precizari:

1.in dosarele penale nu trebuie sa scrii numele agentului care instrumenteaza cauza si care poate fi inlocuit ,ci eventual numarul lucrarii penale sau a dosarului.

2.martorii asistenti nu se audiaza decat daca persoanele implicate neaga situatii de fapt ,etc, consemnate in prezenta acestora.

3.diagnostic , tratament si evaluare-certificat medico-legal se pot preciza/efectua si pana la externarea din spital.

4.nu se formeaza comisii ca sa se audieze o parte in procesul penal,nedeplasabila , ci se deplaseaza lucratorul care instrumenteaza cauza.Comisia ..rogatorie este altceva.

5.nu exista infractiunea de vatamare corporala GRAVA din culpa;art.189 Cp.=lipsire de libertate in mod ilegal.

6.daca nr de zile de ingirjiri medicale necesare pentru vindecare este mai mare de 60 de zile :art.184 alin 2 cp.

7.pana cand dosarul nu,, pleaca in instanta'' si ,, nu vin zilele de ingrijiri medicale" ,sentinta nu poate fi un rahat,pentru ca nu poate fi pronuntata.

8.procurorii emit rechizitoriul in cazul trimiterii in judecata -nu propun sentinte.

9.nu inteleg ce inseamna cantitate de alcool care nu a fost mare dar e sensibil ridicata...,ora de producere a accidentului mica...

PS parerea mea,incercati:http://www.avocatnet.ro/content/forum

ASFALT USCAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...