Sari la conținut

Bd Timisoara Cu Romancierilor


radugti
 Share

Postări Recomandate

nu a vrut sa mearga la spital si nici la politie. politistii care au venit la fata locului mi-au zis sa merg la Udriste si sa dau o declaratie. eram convins ca voi ramane fara permis si eram pregatit sa imi asum vina, dar in afara de acea declaratie nu mi s-a facut proces verbal sau altceva.

Este bine ca nu s-a intamplat nimic mai grav insa eu stiu o treaba invatata de la ai mei parinti, unchi, matusi etc.: daca dati peste cineva cu masina sau cu moto duceti-l cu forta la doctor (unele leziuni netratate se pot agrava ulterior) si puneti-l sa declare in scris ca nu are pretentii, in cazul in care sustine verbal asa ceva. Asta e valabil chiar daca sunteti de vina, chiar daca nu. Te trezesti peste un timp ca esti chemat in instanta... si nu e gluma, au fost cazuri din astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am nimic cu omul, am si zis ca apreciez ca si-a recunoscut vina, ca a fost o situatie de cacao din care din fericire a iesit toata lumea bine.. ma bucur ca e asa.

 

inca o data, apreciez ca omul a avut taria de caracter sa zica cum s a intamplat si ca si-a asumat raspunderea..

 

faza care m-a intrigat a fost : era stupid sa iti suspende carnetul pentru asta. ceea ce mi se pare intrigant este ca exista conceptia, intre motociclisti, ca daca o motoreta loveste un pieton care din nefericire sta inconstienti, motoristul nu tre sa isi piarda carnetul , dar daca un consercar loveste un motociclist (situatiile sunt identice legal) conservarul tre sa moara. diferenta asta de conceptie m-a intrigat.. nimic altceva..

 

asa cum am mai spus, ma bucur ca totul s-a terminat bine si atitudinea motociclsitului implicat mi se pare corecta. nu putea sa faca mai mult. e ok.. se putea intampla tuturor, si primul post al meu, ala la misto, vroiam sa sugerez ca topicul e inutil.

 

Te enervezi degeaba. Omul a zis ca avea 15-20 km/h, adica foarte putin. Si nu am zis ca era incorect sau stupid am zis doar ca era "nasol". Cu alte cuvinte ar fi avut mare ghinion sa ramana toata vara fara carnet pentru o faza de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare frate. Nu a avut nici o pretentie victima acestui incident, in schimb, unul dintre "camarazii" nostrii considera ca motociclistul (fratele nostru) ar fi trebuit sa ramana fara permis. Dar daca acest lucru, suspendarea permisului, ar fi insemnat .... sa zicem.... pierderea locului de munca (poate omu e sofer la vreo firma) , deci implicit pierderea painii cum zice romanu, mai merita ? Eu zic ca bine ca s-a terminat asa, nici nu se putea mai bine. Odata ce accidentul nu s-a soldat cu urmari grave nu vad cu ce ar fi incalzit pe cineva suspendarea permisului.

 

Mult noroc tuturor in traficul infernal din Bucuresti si asfalt uscat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea accident... E ciudata intersectia si trecerea de pietoni, era sa o patesc si eu o data ca era liber si mergeam destul de tare si m-a vazut ca vin si in 20 de metri s-a bagat pe trecere una si cum nu mai aveam cum sa franez, mare claxon :friends:). Am avut noroc ca s-a oprit si n-a reactionat cine stie cum altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,nasoala faza...exact asa am patit si eu cand eram cu masina,tot 15-20km/h,tot cu un pusti care a tasnit dintr-o data pe trecere....l-am luat un pic pe capota....Nu a fost nevoie sa vina salvarea si politia....Mi-am cerut scuze,mi-au fost acceptate(si-a dat seama ca si el a gresit ca a tasnit asa in fuga)si ne-am vazut fiecare de drum.Am fost VINOVAT dar si pustiul de treaba!

 

on topic:Bine ca a iesit asa si nu mai rau!Mai multa atentie pe viitor pt.ca sunt si pietoni care "nu stiu cum se traverseaza"Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram cu gsx-rul si...sunt vinovat. S-a intamplat asa: veneam dinspre Mionesti spre Plaza si la circa 100 de metri de trecerea de pietoni am observat ca oprisera masini ca sa treaca pietonii. Am incetinit in ideea ca pana ajunga la trecere toti pietonii vor trece. Cand am ajuns f aproape de trecere, deja masinile incepusera sa plece; eu eram inca cu mana pe frana ca in caz de ceva sa pot opri. In momentul ala, un pusti de 20 si ceva de ani trece. nu am mai putus sa opresc. in momentul impactului cred ca aveam in jur de 15-20 la ora. cand l-am lovit am incercat sa-l prind sa nu cada (a fost instinctual), dar nu am reusit si nici motocicleta nu am mai putut sa o tin. eu n-am avut nimic iar motocicletadaune minore, aproape insesizabile.

 

mai grav e ca pustiul nu se misca si mie mi s-au muiat instant picioarele. am crezut ca doamne fereste s-a lovit rau si o sa-l am pe constiinta. dupa circa doua minute de stat inconstient pe asfalt, cu mine deasupra, si-a revenit si l-am ajutat sa se aseze pe margine. doi oameni m-au ajutat sa ridic motocicleta ca bloca o banda.

 

a venit si salvarea neasteptat de repede, l-au consultat si in afara de o julitura superficiala pe un omoplat nu a avut nimic; era evident inca in stare de soc, nici nu stia unde se afla. incet incet si-a revenit si chiar ne-am imprietenit putin; nu parea deloc suparat sau pus pe razbunari, desi era clar ca vina imi apartinuse in intregime.

 

nu a vrut sa mearga la spital si nici la politie. politistii care au venit la fata locului mi-au zis sa merg la Udriste si sa dau o declaratie. eram convins ca voi ramane fara permis si eram pregatit sa imi asum vina, dar in afara de acea declaratie nu mi s-a facut proces verbal sau altceva.

 

evident, dupa toti martorii de la fata locului eram motociclistul criminal si satanist care mergea cu 100 la ora. nu ma intelegeti gresit, sunt primul care isi recunoaste vina, dar in nici un caz nu aveam 100. pe de alta parte, banuiesc ca e normal ca martorii sa solidarizeze cu victima.

 

ca invatatura de minte: atentie maxima la orice trecere de pietoni (de obicei chiar sunt foarte atent) ca niciodata nu se stie ce se poate intampla. am avut noroc ca viteza era mica, ca era un pieton tanar si viguros; daca era un batran cu sanatatea subreda sau o femeie gravida sau un copil mic...nici nu vreau sa ma gandesc...

 

 

Bafta multa si sa stii ca admir felul deschis in care ti-ai recunoscut vina. :) Bine ca nu a fost mai grav, dupa cum ai spus si tu... Am constatat, in ultima vreme, ca viata ne da tot felul de lectii, unele mai dureroase si cu consecinte insuportabile, altele mai blande, dar pline de mesaj. Iti tin pumnii si, inca o data, ma bucur ca mai exista oameni care pot accepta deschis, in fata celorlalti, ca au gresit. E nevoie de tarie de caracter sa faci asta :cheers:

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...