Sari la conținut

Cutie De Viteze Blocata


Postări Recomandate

Salutare.

 

In timpul unei scurte plimbari astazi, m-am trezit cu probleme la cutia de viteze care nu mai intra in treapta a doua.

 

Treapta I si neutru functioneaza normal.

 

Mentionez ca nu am mai avut probleme cu ea pana in acest moment.

 

Presupun ca acelasi principiu este valabil pentru majoritatea cutiilor de viteze de motor asadar orice sfat este binevenit, la fel si orice indiciu in legatura cu unde as putea gasi un manual de reparatie pentru acest model de Aprilia (au am ceva in spaniola insa este minimal si nu ajuta foarte mult).

 

 

Cunostintele mele de mecanica nu sunt foarte avansate asadar sunt curios daca pot remedia personal defectiunea ori nu scap de service.

 

Btw, un service moto in Cluj?

 

 

Completare:

 

am gasit manualul insa este de intretinere, nu de reparatie

 

http://www.serviceaprilia.com/public/lum/i...l=Classic%20125

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

In timpul unei scurte plimbari astazi, m-am trezit cu probleme la cutia de viteze care nu mai intra in treapta a doua.

 

Treapta I si neutru functioneaza normal.

 

Mentionez ca nu am mai avut probleme cu ea pana in acest moment.

 

Presupun ca acelasi principiu este valabil pentru majoritatea cutiilor de viteze de motor asadar orice sfat este binevenit, la fel si orice indiciu in legatura cu unde as putea gasi un manual de reparatie pentru acest model de Aprilia (au am ceva in spaniola insa este minimal si nu ajuta foarte mult).

 

 

Cunostintele mele de mecanica nu sunt foarte avansate asadar sunt curios daca pot remedia personal defectiunea ori nu scap de service.

 

Btw, un service moto in Cluj?

 

 

Completare:

 

am gasit manualul insa este de intretinere, nu de reparatie

 

http://www.serviceaprilia.com/public/lum/i...l=Classic%20125

manualul de intretinere nu te ajuta cu nimic.

cu multa grija si rabdare, apuca-te singur si desfa cutia daca zici ca ai asa avansate cunostinte de mecanica, nu se poate sa nu o rezolvi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta e problema ca nu am cunostinte avansate de mecanica. Bineinteles ca pot sa desfac cutia iar apoi ma uit ca mata in calendar la rotile dintate de acolo.. am inteles ca ar fi nevoie si de nu stiu ce prese pentru a putea umbla in cutie.

 

Chiar nu a mai intampinat nimeni problema asta la cutie? Reiterez intrebarea de mai sus.. se poate rezolva doar in service?

 

-------------------------------------------------

 

Am mutat topicul aici:

 

/index.php?showtopic=232502

 

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat in legatura cu sudura in Argon raman recunoscator.

 

Asfalt uscat!

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...