Sari la conținut

Cum E Bine Sa Lustruim Motocicleta?


Postări Recomandate

Salut... am mai abordat mai demult aceasta tema, dar nu prea am avut parte de raspunsuri satisfacatoare.

Vreau sa stiu cum sa fac si ce sa folosesc pt a avea o motocicleta sclipitoare si pe care sa nu se mai depuna praful asa de mult.

Asta presupune si urmatorii pasi, indispensabili, precum spalatul motocicletei, uscatul, Âştersul, dat cu ceara, lustruit. Vreau sa stiu mai multe!!! Astept sfaturi!

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

seaua sa nu o dai cu silicon ca nu mai ai aderenta pe ea si te plimbi la accelerari si franari mai bruste(a patit un prieten)... :crack: in rest poti folosi polish, spray de carene si ce mai vrei tu...silicon de pneuri etc

bafta

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag si yo in acest topic, am si yo o intrebare legata tot de curatare, cum si cu ce pot curata rugina (oxidarea aluminiului) de pe jambele furcii fata, alea la motoru meu, par a fi construite din ceva ce aduce a duraluminiu si s-au oxidat si nu mai au aspectul ala curat, stralucitor sunt mai degraba mate, exista ceva solutie pentru curatarea lor? Si cu evacuarea e cam la fel, doar ca acolo efectul se datoreaza incalzirii excesive, fix cum iese din motor, si imediat dupa, e ca un fel de rugina asa maro, la aia pot face ceva? Sau tre sa schimb evacuarea? Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag si yo in acest topic, am si yo o intrebare legata tot de curatare, cum si cu ce pot curata rugina (oxidarea aluminiului) de pe jambele furcii fata, alea la motoru meu, par a fi construite din ceva ce aduce a duraluminiu si s-au oxidat si nu mai au aspectul ala curat, stralucitor sunt mai degraba mate, exista ceva solutie pentru curatarea lor? Si cu evacuarea e cam la fel, doar ca acolo efectul se datoreaza incalzirii excesive, fix cum iese din motor, si imediat dupa, e ca un fel de rugina asa maro, la aia pot face ceva? Sau tre sa schimb evacuarea? Multam.

 

 

rugina aia maro de pe evacuare, eu am dat'o jos cu un jmirghel f fin, nu a ramas nicio urma, dar ai de frecat.... si se pune la loc, e mizerie arsa, nu e rugina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe evacuare poti sa folosesti MetalPolish, http://www.louis.de/_203a4e9e413657925c45e...5&anzeige=0

dupa o tura de 2-3 ore de frecat intensiv, rezultatul e pe masura, aproape ca nou.

 

Se gaseste si in reteaua magazinelor Praktiker. (si eu am aflat de curand, 10x Cristi :) )

Editat de razor_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista ceva pentru cauciucuri? Ale mele mereu is jegoase!

pt cauciucuri stiu sigur ca e silicon... un unchi de al meu care lucra la Rolast Pitesti mi-a recomandat si mi-a promis ca imi aduce asa ceva de la ei din ce se fabrica odata la uzină... el e inginer si se ocupa cu fabricarea de furtune din cauciuc . Nu cred ca ma invata gresit. Acum..nu stiu de care silicon..am vazut ca avea odata int-o sticlă..arata ca un prenandez sau ca o melasă... ce avea el nu se gasea in comert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...