Sari la conținut

Tura Adventure Prin Parang Si Retezat-godeanu


Postări Recomandate

Deocamdata sunt 7-8 motoare anuntate din care 5 sigure. Va fi tura soft, ca pentru vaci si troleibuze, desi sunt si doua capre prin grup (DRu' meu si un DR-Z). Se va merge relaxat, la admirat peisaj si gasit noi rute.

Plecare, din Bucuresti: vineri, 4 iulie, ora 12:00, de la Academia Militara, in directia A1 - Curtea de Arges - Balea Lac - Sibiu.

Plecare, din Sibiu: vineri, 4 iulie, ora 19:00, de la Sala Sporturilor "Transilvania" Sibiu

Campat in zona Vidra in jur de 21:30, halit, baut, hlizit, spus povesti motoresti la foc de tabara

5 iulie. Trezit la 8 le matin, la 9 pe capre, vaci si troleibuze. Se va urmari Transalpina de la Obarsia Lotrului catre Sugag, apoi Cugir pentru a gasi drum direct catre Petrila. Alternativ, urmarind raul Cugir, o putem lua inapoi catre TA, ajungand la manastirea Oasa si, din nou, catre Petrosani. De aici vom urma traseul Vulcan - Lupeni - Campu lui Neag, trecand prin Muntii Retezat, pe langa Pestera cu Corali, continuand prin Cerna-Sat si, intr-un final, campand, undeva in jurul orei 20, la Baile Herculane, unde ne asteapta cu apa calda.

6 iulie. Acelasi trezit la 8, plecat la 9. O luam inapoi vreo 70km pentru a o coti dreapta catre Baia de Arama - Tismana - Tg. Jiu, apoi catre Horezu, dar cotim stanga catre Novaci, dar facem o "proto-Transalpina", trecand prin pasul Curmatura Oltetului ca, apoi, sa ne intalnim cu Transalpina la cativa km de pasul Urdele. Drumul de intoarcere este de discutat, ori coborare pe TA, ori pe Voineasa - Brezoi. Inapoi in Bucuresti in jur de ora 19:00.

 

Tura insumeaza undeva intre 1000 si 1500km.

 

Obligatorii:

- recipient de minim 5 litri de benzina pentru fiecare mobra. Avem cateva zone unde vom fi foarte departe de benzinarii, iar cei cu rezervoare mici sunt tinte clare

- cort + sac de dormit

- hrana rece pentru ziua de sambata, pana coboram in civilizatie

Recomandate:

- GPS

- costum de baie daca va tenteaza o saritura in apa calda din Baile Herculane

 

In afara de cei stiuti, daca mai vrea cineva sa se inhame la asemenea tura, lasati aici semn.

post-25459-1214348460_thumb.jpg

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna fain tura. Eu sunt din Cluj, as putea ajunge vineri in sibiu la 19, insa cum fac cu intorsul? Daca e nevoie pot sa-mi rezolv ca luni sa lucrez de la 16.

 

Cam cati km se estimeaza a fi distanta maxima pe care nu o sa avem benzinarie? Sa stiu cam cata autonomie am nevoie (am mai multe canistre si tipuri de canistre si sa stiu ce sa-mi iau).

 

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic, ar trebui sa fii inapoi in Cluj pe 6 iulie, in jur de ora 17. Zonele fara benzina sunt Brezoi - Petrosani, Petrosani - Baile Herculane si Tg. Jiu - Brezoi la intoarcere, deci cam 200-250km de fiecare. Pe mine stiu sigur ca nu ma va ajunge benzina si, pentru a evita orice fel de surprize, am zis ca fiecare sa aiba o rezerva de 5 litri minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Cugir spre Petrila (asta insemnand traversarea Muntilor Sureanu) nu exista drum direct nici macar forestier/alpin. Ce se poate face este: Cugir - Prislop - drumul alpin ce urca in creasta Sureanului - trece pe sub Vf Godeanu (loc excelent de campare, privelisti si izvor imediat langa drum) - coboara apoi la Sarmisegetusa Regia (inainte de cetate cu vreo 600-1000m). La Prislop intrebati clar ce drum sa tineti intrucat sunt f multe exploatari forestiere si va treziti ca se termina drumul si nu stiti de ce. De asemenea, la bariera de intrare pe drumul de Prislop, daca aveti noroc de vreun paznic ce stie locurile, nu mai ocoliti pana la cabana ci o luati direct pe vale.

 

Daca tineti neaparat sa mergeti spre Petrila, de sub Godeanu incepe un alt drum alpin intre liziera padurii mari de foioase (pe dreapta) si plantarile de puiet de brad/molid pe stanga ce duce spre Steaua Mica si Steaua Mare (sunt stane mari acolo). Puteti discuta cu ciobanii daca s-a facut drum forestier spre Raul Petros prin Paraul Cald (vezi harta) ce duce in localitatea Baru. Acum cativa ani era exploatare forestiera mai jos, probabil au urcat pana in creasta.

 

Semnal la mobil, indiferent de retea, nu exista pe nici o vale, decat sus in creasta.

 

Iar daca tot o sa va luati GPS bagati track-uri pentru cei ce "va să vină" mai ales prin balaureli :). Noi am facut drumurile alea cu picioarele cu harta si busola. Ca trasee nu-s in zona, marcaje nici atat(nu stiu de curand daca au mai marcat, insa nu cred) Harta cea mai corecta din pct de vedere al reliefului, insa nu si al traseelor este cea facuta de sotii Trufas http://harti.mielu.ro/free2008/sureanu.jpg

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Thomas, am vazut drumul de care zici tu si pare acceptabil, cel putin pe harta. Din experienta mea cu hartile sotilor Trufas, unele "poteci descrise" sunt chiar drumuri forestiere, chiar daca e vorba de zone mai grele/innamolite. Daca vine cineva cu GPS, clar vom face track.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, daca stii cum e cu hartile Made by Trufas :) inseamna ca stii la ce sa te astepti. De ce zic ca ei au harti bune d.p.d.v. al reliefului ? Pentru ca au fost cam singurii care au avut acces la hartile militare la scara mica pe care au transpus ei traseele si au mai adaugat pe ici pe colo localitati, au scos zonele strategice (pe vremea aia) etc.

Daca va bagati puteti folosi si aplicatia maps.google.com intrucat baietii dau si cotele curbelor de nivel si orientarea e mai usoara. De ex in inima Sureanului - http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=45....mp;t=p&z=13

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea, pana la urma, sa renuntam la ideea de a ajunge de la Cugir la Petrosani prin munti deoarece vacile si troleibuzul au gume mai mult de strada, iar daca e vorba de namol grav, situatia poate deveni destul de naspa.

 

PERL, avem in grup un 990 adv. Crezi ca te poti tine dupa el prin noroi? :)

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic, ar trebui sa fii inapoi in Cluj pe 6 iulie, in jur de ora 17. Zonele fara benzina sunt Brezoi - Petrosani, Petrosani - Baile Herculane si Tg. Jiu - Brezoi la intoarcere, deci cam 200-250km de fiecare. Pe mine stiu sigur ca nu ma va ajunge benzina si, pentru a evita orice fel de surprize, am zis ca fiecare sa aiba o rezerva de 5 litri minim.

 

exista la voineasa peco(40 km de brezoi)unde puteti alimenta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea, pana la urma, sa renuntam la ideea de a ajunge de la Cugir la Petrosani prin munti deoarece vacile si troleibuzul au gume mai mult de strada, iar daca e vorba de namol grav, situatia poate deveni destul de naspa.

 

PERL, avem in grup un 990 adv. Crezi ca te poti tine dupa el prin noroi? :P

Eu zic ca merge fara probleme daca NU ploua ! Eu am trecut cu ETZ-ul in tineretze :) ...pe Raul Mare in sus - Canciu - Poarta Raiului - Colonia Fetita - Oasa - Obarsia Lotrului - Petrosani...dar e cam LUNG ! SUCCES!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea, pana la urma, sa renuntam la ideea de a ajunge de la Cugir la Petrosani prin munti deoarece vacile si troleibuzul au gume mai mult de strada, iar daca e vorba de namol grav, situatia poate deveni destul de naspa.

 

PERL, avem in grup un 990 adv. Crezi ca te poti tine dupa el prin noroi? :)

 

 

tre sa incalt NEGRUTA cu alte cauciucuri si .....ce sa zic om vedea (experienta isi spune cuvantul) eu cam duc lipsa-dar vointa este :) :P :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna fain tura. Eu sunt din Cluj, as putea ajunge vineri in sibiu la 19, insa cum fac cu intorsul? Daca e nevoie pot sa-mi rezolv ca luni sa lucrez de la 16.

 

Cam cati km se estimeaza a fi distanta maxima pe care nu o sa avem benzinarie? Sa stiu cam cata autonomie am nevoie (am mai multe canistre si tipuri de canistre si sa stiu ce sa-mi iau).

 

 

Adi

 

(cuvant urat), o sa fiu on-call la job si tre sa fiu non-stop in zona de semnal si cu acces la net.

 

Tura faina va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !!!

 

Tocmai am facut '''sapaturi'' in orasul meu natal :kali: Petrosani si am primit urmatoarele informatii drumul de coborare de la cabana Sureanu la Petrila (care e cel mai ""greu"") se poate face relativ usor,pe acest drum circula Taf-urile armate , utilajele si acareturile astora care ne taie padurile :kali: .....cu exceptia unei portiuni de vreo cateva sute de metri pe care daca ai facut o greseala pe a 2-a nu o mai poti face :kali:).

 

numai binie !!

 

salutare !!!

 

Tocmai am facut '''sapaturi'' in orasul meu natal :kali: Petrosani si am primit urmatoarele informatii drumul de coborare de la cabana Sureanu la Petrila (care e cel mai ""greu"") se poate face relativ usor,pe acest drum circula Taf-urile armate , utilajele si acareturile astora care ne taie padurile :kali: .....cu exceptia unei portiuni de vreo cateva sute de metri pe care daca ai facut o greseala pe a 2-a nu o mai poti face :nono:).

 

numai binie !!

 

 

am reusit si o poza .sper sa se inteleaga ceva...

post-27251-1214508753_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea, pana la urma, sa renuntam la ideea de a ajunge de la Cugir la Petrosani prin munti deoarece vacile si troleibuzul au gume mai mult de strada, iar daca e vorba de namol grav, situatia poate deveni destul de naspa.

 

PERL, avem in grup un 990 adv. Crezi ca te poti tine dupa el prin noroi? :kali:

 

 

hei sefu' nu mai speria oamenii asa de la inceput ca poate se raszgandesc. de dat o sa ma dau si eu in limitele normale asta in caz ca pana atunci nu-mi vin protectiile laterale si atunci trebuie sa le testam :kali:

cat despre venire in proportie de 80% e rezolvat.

vorbim. :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti cu drumul prin Cerna Sat ca nu puteti ajunge de la Campul lui Neag: drumul e rupt. Acum o saptamana, localnicii ne indrumau pe el, dar nici ei nu stiau despre starea sa. A trebuit sa ne intoarcem si sa o luam prein Pades.

 

Gasiti descrierea plimbarii prin Banat si Tara Hategului aici.

 

Calatorie frumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m`as baga si eu DAR cea mai mare frica a mea este snurul din cauciuc !!!

 

am avut un cui in roata si mi`a pus snur la vulcanizare si nu stiu daca o sa tina calumea !!!

 

daca stie cineva de unde cumpar repair kit de vulcanizare ma bag 100%

 

cauciucul nou vine abea luni pe 7 !

Editat de Vici Biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...