Sari la conținut

Accident Mortal In Anglia


paul_biker
 Share

Postări Recomandate

Iata ca nu numai in romania se intample faza de rahat. http://www.motoflash.ro/stiri/evenimente/s...otociclist.html

 

pai ce... crede cineva ca romanii au inventat coruptia si spaga ?

 

la romani , coruptia si spaga doar au devenit un mod de viata, un fapt normal.

 

Sunt si in afara cazuri cu decizii de acest fel, care te lasa masca.

 

Anul trecut, proprietarii unei locuinte din nu stiu ce stat din US au fost nevoiti sa-i plateasca, in urma unei decizii judecatoresti, 100.000 de dolari, unui hot care si-a rupt piciorul in timp ce jefuia respectiva casa. Se pare ca s-a suit pe un scaun care avea un picior de lemn rupt, el a cazut si si-a fracturat piciorul.

 

Si daca stati sa cautati pe net, gasiti mii de astfel de exemple... care si noua.. romanilor, ni se par decizii de neconceput, unde numai o minte bolnava de judecator le poate da.. bineinteles.. acoperit fiind de niste legi care lasa loc de interpretari.

 

Cazul acestui motorist este strigator la cer.. insa sunt zeci , sute la nivel mondial. Sigur.. la noi cam toti care omoara "din culpa" , din accidente, scapa cu suspendare, sunt "cotidiene" aceste lucruri... La ei sunt mult mai rare. Si ajung in presa, chiar si internationala.

 

Oricum, aia nu e o decizie definitiva, se poate face apel, asa inteleg din acel articol.. si de regula.. spre diferenta de situatia de la noi din tara.. cand ziarele, media, si publicul larg isi exprima indignarea... la apel sunt slabe sanse ca o asemenea decizie absurda, sa ramana in picioare.

 

La noi, pot ziarele sa scrie tone de articole, la TV sa se discute zeci de ore, noi sa ne afisam frustrarea la nesfarsit pe forumuri, caci mintea corupta a institutiilor din rahatu asta de tara, nu va schimba nimic, ca nu-i intereseaza. banu a fost incasat, relatiile merg, si pilele au fost unse. Ba mai rau, la nevoie se modifica dovezile, liniile duble continue dispar, modificam si sensul de mers pe strada, numai ca sa iasa nevinovat ala care trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania ca Romania...Dar Marea Britanie? :kali:

 

Pai de aia am si pus articolul. Ca sa vada lumea ca nu numai in Romania se intampla marlanii.

In Romania e mult mai bine din multe privinte: inca poti da spaga sa iti recuperezi carnetu, poti parca aiurea, te poti tocmi cu politistii pentru diverse s.a.m.d.. Romanii nu-s pregatiti sa faca fata sistemelor riguroase din afara insa isi blameaza tara in fel si chip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de aia am si pus articolul. Ca sa vada lumea ca nu numai in Romania se intampla marlanii.

In Romania e mult mai bine din multe privinte: inca poti da spaga sa iti recuperezi carnetu, poti parca aiurea, te poti tocmi cu politistii pentru diverse s.a.m.d.. Romanii nu-s pregatiti sa faca fata sistemelor riguroase din afara insa isi blameaza tara in fel si chip.

 

:kali: :kali:

 

Dar din pacate sunt multi care pe de o parte apeleaza la favoruri ca sa scape de vreo amenda sau se tocmesc cu gaborii, dar cand face altcineva acel lucru e strigator la cer. Iar mai apoi, daca ii apostrofezi, vine si replica: "Pai ce, eu sunt mai prost? Doar toti fac la fel" Asta e personalitatea noastra, a romanilor, ce sa-i faci. Cat despre subiect, magarii se intampla in toata lumea, cum spunea cineva. Noi doar suntem prea preocupati cu cacaturile din romania ca sa le vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Olanda, pe N209 (cred ca intersectia cu Groensdalseweg), tinerel de 19 ani intra in intersectie cu 90 la ora (muci fiind) si spulbera un VTX.Pasagerul scapa cu viata insa este si la ora asta leguma,driverul moare pana vine salvarea. Consecinte : carnet suspendat,nici macar nu a mai trebuit sa dea o data examen. Detalii in MOTO73 cred ca de anul trecut din septembrie(il am pe acasa),cine primeste revista.

Concluzia? Peste tot poti crapa din cauza altora. Oricum,daca ar fi sa crap din cauza asta nu stiu cu ce m-ar incalzi faptul ca ala infunda puscaria. Luati aminte,motoristi, nimeni nu are grija sa va evite. In fapt,tuturor participantilor la trafic li se rupe de voi. Majoritatea sunt ofensati ca mergeti printre benzi la semafor,multi ar vrea sa deschida portiera sa va ia fata "involuntar". Doar voi va puteti pazii. Watch it! Stay alive!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...