Sari la conținut

consum mare de ulei....


Postări Recomandate

am un zx6r model 98 luat acum 1 luna la 15200km(nu stiu dac sunt reali). motorul a fost adus din italia....

am facut schimbul de ulei imediat dupa ce l-am luat

am pus motorex 10W40

am facut 3500km si acum nivelul la ulei este la minim desi cand am facut schimbul de ulei si filtru nivelul era cu ffff putin peste nivelul maxim....

intrebarea e daca intr-adevar consuma mult ulei sau e normal pt acest motor....

fum nu scoate nici cand accelerez la 10-12.000rpm..... doar dimineatza scoate ceva alb dar presupun ca e condens fiind motorul rece....

daca e normal sa consume asa m-am linistit.....inseamna ca tre sa completez cu ulei....

...dar daca nu e normal care ar putea fi cauzele acestui consum si ce e de facut?????

motorul e luat de la o firma din BV (adimotori.ro) care mi-a dat garantie 1 an de zile ...... credeti ca ar fi o idee buna sa merg la ei ?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bizar.

 

Vreau doar sa te intreb cum ai masurat nivelul?

 

Se masoara cu mobra dreapta pe roti (o tine cineva) iar in prealabil motorul trebuie sa fie cald.

 

Daca iti ia un litru la mia de km ai setul muci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. am sa incerc sa pun si alt ulei insa motorex am auzit ca mai folosesc si altii.....

2. nu scoate fumul ala alb decat dimineata si nu miroase a ulei ars sau incins..... de aceea m-am gandit ca ar putea fi condens.....

3. cum am verificat uleiul???? pai am fost la un prieten care e mecanic cu motocicleta, am lasat motorul oprit cam 1 ora apoi el a tinut mobra dreapta si eu m-am uitat la indicator. in acel moment mi-a zis ca ar fi mancat cam 200-250g iar nivelul era pe o scara de la 1 la 5 ...la 2..... acum e la 1 adik nivel minim dupa doar 3000km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit, completezi cu acelasi ulei

Daca nu e ulei in airbox e OK, inseamna ca compresia nu se duce in carter iar consumul e normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Incearca sa schimbi uleiul..

Si eu am patit asa si am trecut pe Motul de care sunt foarte multumit..

Mai depinde si cum mergi,daca o urci in ture si o forjezi este normal sa-ti consume .

Daca mergi tare nu mi se pare asa mult 1 litru la 3500 km.

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu are nimic...da-i sa pape ulei daca pofteste, ii " face bine". Fiecare motor are consumul lui specific, poate sa difere si intre 2 exemplare ale aceluiasi model, in functie de abaterile de la cote prin motor (la nivel micro nu exista 2 piese la fel oricat de japoneze ar fi) , stil de mers, felul/marca uleiului, gradul de uzura al uleiului ( un ulei uzat e mai subtire la temperatura de lucru si deci mai "usor" de mancat).

Din motivul asta nu dau producatorii un consum "normat" de ulei in cartea tehnica :birthday:

 

Atata timp cat motorul nu da fum in functionare, merge si se aude bine nu trebuie sa-ti faci griji, mergi linistit si verifica uleiul cat mai des, atat ca nivel cat si ca proprietati ( empiric, odata cu experienta iti dai sema ca un ulei a ajuns "naspa" ). Completeaza-l si tine-l tot timpul la nivel maxim.E mai sigur.Si cand ai banuieli privind calitatea/uzura uleiului, schimba-l .E mai ieftin un schimb de ulei decat un motor. E de ajuns sa-l scapi o singura data fara ulei si adio motor. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

va multumesc mult de sfaturi ....

primul lucru pe care vreau sa il fac e sa schim uleiul si sa gab Motul ...am auzit numai lucruri bune despre acest ulei.....sa vedem ce se mai intampla dupa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...