Sari la conținut

Accident In Chitila(parinti Inconstienti)


blondu^^^
 Share

Postări Recomandate

Din punct de vedere legal nu pot fi trasi la raspundere si parintii pentru faptele copiilor lor ? Pentru ca daca s-ar da cateva astfel de exemple probabil ca ar fi mai retinuti a incuraja si rasfata plozii ...

Editat de kytynel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu stiu de ce ma mai enervez cand vad astfel de oameni...e fix viata lor...copii lor...cum isi asterne asa doarme...scuteristii au comunitatea lor...daca ei vor sa fie niste ghost rideri turbati nu au decat...case closed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere legal nu pot fi trasi la raspundere si parintii pentru faptele copiilor lor ?

 

Ba da, daca acel copil are pana in 6 ani DAR in anumite conditii doar. Daca il plimba pe scuter din cate stiu nu prevede nimic legea pentru asta. Singurele 2 amenzi de care stiu sunt: 1. nesupravegherea copiilor pana in 6 ani la joaca in spatele/fata blocului si 2. ocuparea locului dr. fata de copii pana in 12 ani. Doar in astea doua cazuri. Daca se dovedeste ca acel copil a fost ranit din pricina neglijentei parintilor, e cazul protectiei copilului nu al politiei rutiere. Cei dintai ar trebui sa se autosesizeze dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, daca acel copil are pana in 6 ani DAR in anumite conditii doar. Daca il plimba pe scuter din cate stiu nu prevede nimic legea pentru asta. Singurele 2 amenzi de care stiu sunt: 1. nesupravegherea copiilor pana in 6 ani la joaca in spatele/fata blocului si 2. ocuparea locului dr. fata de copii pana in 12 ani. Doar in astea doua cazuri. Daca se dovedeste ca acel copil a fost ranit din pricina neglijentei parintilor, e cazul protectiei copilului nu al politiei rutiere. Cei dintai ar trebui sa se autosesizeze dar...

 

 

Si legea care spune ca pana la 14 ani nu se plimba (nu plimbi) copilul pe motocicleta?? Este este doar pentru motocicleta nu si pentru moped sau scuter? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa vedem... tu ce zici? :D

 

Eu? :kiss: recunosc ca imi e lene sa caut desi e google la o aruncatura de soarece

 

Parerea mea ca nu trebe sa se faca diferenta la acest capitol intre un scuter si o motocicleta (poate doar daca este scuter ce nu poate sa depaseasca 30 km/h - si asta mai rar)...

 

Pana la urma erau 3 pe acelasi scuter? Nu prea am priceput ce si cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iznicu a spus foarte clar despre ce e vorba, numai ca trebuie sa cititi cu atentie: doi copii si un adult pe un scuter. Vina cea mai mare o are statul, deoarece nu ia masura trimiterii lor la o scoala de profil si-i lasa sa iasa asa pe strazi fara minime cunostinte de legislatie rutiera. Legi si amenzi pe masura faptelor si... gata! Dar poate au nevoie de copii in orfelinate sau vor ca pe copii sa-i creasca bunicii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...copiii sub 14 ani nu au voie sa circule pe partea carosabila cu bicicleta....asa zicea decretul din `66...ala vechi,valabil pana in 2003...prin extrapolare,e valabil si la mopeduri...nu cred ca s-a schimbat nimic....nu stiu daca e valabil si pt copil sub 14 ani ca pasager...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama cum arata pozele alea, parca-s imagini din congo =))

 

Nu ai vazut nimic inca... Toata Mogosoaia arata ca dupa razboi.... De cateva luni se baga canalizare (da, canalizare, ati citit bine) si e plin de utilaje, mini-excavatoare si pamant, mult pamant pe partea carosabila. Dar lucru bun: se asfalteaza toate stradutele, asa ca va arata bine dupa finalizarea lucrarilor.

 

PS: da, stiu, tu te refereai la altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam tarziu tinand cont ca Mogosoaia era o alternativa serioasa pentru ocolirea portiunii Otopeni - Baneasa ... vezi traseul prin Buftea si Corbeanca unde drumul e relativ bun si liber ... fata de Chitila s-a trezit tarziu. Chitila are drum de nivel European chiar daca e catalogat doar ca national pe harta si zbori prin ea .... dar asa e cand iei VW touareg la Politia Comunitara ... deh!

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
cam tarziu tinand cont ca Mogosoaia era o alternativa serioasa pentru ocolirea portiunii Otopeni - Baneasa ... vezi traseul prin Buftea si Corbeanca unde drumul e relativ bun si liber ... fata de Chitila s-a trezit tarziu. Chitila are drum de nivel European chiar daca e catalogat doar ca national pe harta si zbori prin ea .... dar asa e cand iei VW touareg la Politia Comunitara ... deh!

 

Drumul prin Mogosoaia e bun dar este sufocat de camioane si TIR-uri si cea mai mare problema - centura este intrerupta chiar la intrarea in Mogosoaia si se face tranzitul prin Mogosoaia si Chitila pana ajunge la podul de centura ce da spre autostrada, trec mii de camioane zilnic. In trecut era "raiul pe pamant", aer curat, nu era aglomerat... acum s-a ales praful.

Au inceput sa faca un pasaj sa uneasca centura (sa inchida cercul) si astfel nu se va mai intra in Mogosoaia si Chitila dar va fi gata in toamna 2009 (daca vor respecta termenul).

 

Una peste alta astea nu au nici o legatura cu accidentul, aici e vorba de educatie care la noi e lipsa, ganditi-va, un adult cu doi copii mici pe scuter si fara casca.

 

dar asa e cand iei VW touareg la Politia Comunitara ... deh!

 

Muistii astia (Politia Comunitara) nu fac nimic toata ziua, am avut niste probleme si de cate ori m-am dus la ei stateau la cafele si tigari, m-am si certat cu ei.

Citez " noi facem doar interventii pentru a restabili ordinea publica". Sa le dau la m.u.i.e. , daca faceau ceva nu poate nu se mai intampla accidentul asta ca toti merg fara casca si fara numere, e foarte simplu sa-i prinzi pe strada.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, in statutul Politiei Comunitare este stipulat faptul ca daca pe raza comunei/orasului/municipiului respectiv exista probleme de fluenta sau alte probleme de linie rutiera, ei trebuie sa se implice in cazul in care le este solicitat ajutorul sau la cerere. In Bucuresti se implica oamenii. Am avut surpriza placuta in ultima perioada ca la accidentele care s-au intamplat in zone de blocuri -- gen Dr. Taberei, Berceni etc. zone cu potential ridicat de curiosi care mai mult strica decat sa ajute -- primii la fata locului sa fie Politia Comunitara care asigurau zona, dirijau etc. In Dr. Taberei chiar s-au luat la harta cu oamenii ca nu respectau delimitarea impusa (era ceva de genu eu puneam banda intre 2 stalpi, ajungeam la stalpu 3 disparea banda dintre primii 2). Atunci cand vrei sa-ti faci meseria si sa-ti pastrezi slujba, se poate. E adevarat ca difera fff mult si conceptiile primariei de sector. De exemplu in sectorul 3 nu am vazut picior de comunitar. Ce sa mai vorbim de Mogosoaia unde daca ii intrebi de baston reflectorizant se uita la tine ca matza-n calendar?? Nu in Mogosoaia s-a intamplat rahatul ala cu pol comunitara unde tembelul ala i-a pus in gluma catusele colegei cu incuietoarea pe interior?? :kiss:

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Nu in Mogosoaia s-a intamplat rahatul ala cu pol comunitara unde tembelul ala i-a pus in gluma catusele colegei cu incuietoarea pe interior?? :kiss:

 

N-am auzit de asta. Desi stau in Mogosoaia petrec foarte putin timp in urbe, dorm si-a doua zi o iau de la capat in rahatu asta de Bucuresti. Ce ma doare pe mine este faptul ca ar fi foarte simplu sa-i puna la punct pe "cetatenii" care fac probleme deoarece nu sunt cine stie ce "jmecheri", pe astia cu scutere daca i-ar opri un pic pe strada sa vezi ce repede s-ar linisti si ar purta casca si nu ar mai merge d-an pulea cate 3 pe scuter, unde mai pui ca multe sunt furate.

 

OFF-TOPIC:

Psssst... Este... De peste un an juma lucrez in Mogosoaia si trec de cel putin 2 ori pe zi pe langa el, plus ca peste drum de Lukoil, la blocurile alea, am un unchi. Chair azi de dimineata am trecut pe langa el, deci este acolo, inca (Lukoil-ul, nu unchiul). Ca localizare: este exact langa fostul strand, pe marginea lacului, langa drumul care face legatura intre Mogosoaia si Chitila, pe unde o iau camioanele care trec pe centura Bucurestiului. Vazand pozele postate, iti garantez ca nu vorbesc despre alta benzinarie Lukoil. :D

 

Cine-i unchiul tau?

 

 

(app in Mogosoaia nu e Lukoil deci inclin sa cred ca vbim de 2 accidente diferite)

 

 

In acest Lukoil i-au furat inaripatele 800.000.000 (erau 30.000 de euro) Doinei Melinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca se vorbeste de 2 accidente in aceeasi si. Si scuzati ca am spus Chitila. E in Mogosoaia in apropierea benzinariei . Trec pe akolo zi de zi si mia mai zis cineva ca i-a mai vazut pe pusti pe-acolo pe SOSEA facand slalom printre masini.

Apropo de filmulet dati-mi unul din voi un convertor mp4-avi ca l-am postat mp4 si nu prea intelegi nimik

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca se vorbeste de 2 accidente in aceeasi si. Si scuzati ca am spus Chitila. E in Mogosoaia in apropierea benzinariei . Trec pe akolo zi de zi si mia mai zis cineva ca i-a mai vazut pe pusti pe-acolo pe SOSEA facand slalom printre masini.

Apropo de filmulet dati-mi unul din voi un convertor mp4-avi ca l-am postat mp4 si nu prea intelegi nimik

 

Daca din mp4 nu intelegi nimic cam ce ai vrea sa intelegi din avi? Conversia se face doar la format nu la calitatea imaginii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...