Sari la conținut

Dat Jos De Pe Motor... Cu Kadett-ull


paul_dragos
 Share

Postări Recomandate

pe la 4 si ceve dupa amiaza, plec si eu catinel spre munca. vreme superba, sa te tot plimbi cu motorul... sa mergi reglementar, sa admir peisajul.. efectiv sa conduci o motocicleta touring. asa...

de la metrou tineretului, ajuns la prima si unica trecere de pietoni spre budapeste. o masina in fata mea pe a1a, opreste, eu pe a 2a opresc si eu. mai spre dreapta, ca deh, daca trece gica si are loc?

o scot din viteza si admirind aurul de la gitul celei care trecea zebra, nu va ginditi la prostii... 55-60 ani, mai inchisa la culoare, un tricou galbior... ma pomenesc jos. da jos mama.

ce s-a intimplat: un opel kadet break b-44-uvk, si diesel pe deasupra, se uita in craci. cind a realizat ca pasarica i-a aparul in fata, frina... urmarea?:

- case-urile laterale mi-au salvat viata. ce casca, ce protectii, ce precautii.. nimic, case-urile. asta a frinat, botul s-a aplecat si mi-a tras-o cu semnalul in case stinga. aia isi face treaba, preia impactul, se rup niturile. socul, ma da jos pe dreapta. in cadere, case-ul din dreapta, suporta cele 280 kg ale motorului si amortineaza, caderea lasindu-ma sa alunec pur si simplu de sub motor... normal, niturile se rup...

ce am patit??? o entorsa acceptabila la laba piciorului drept.. si atit. atit. a, si carena fata, a preluat si ea socul. si padul din dreapta....

deci... in scaldatoare se pare ca mai si mincam, nu numai faceam.

am fost injurat de conducatori auto ca nu mai scapa de noi, ca sintem niste dobitoci.. etc. deh, motorul era pe banda 2.. culcat si el mergea linistit... si normal ca-l incurca.

au sarit 2 persoane de pe contra-sens, carora dupa ce m-au ajutat sa-mi ridic motorul nu le-am multumit destul, precum si unui pieton... stia si el cum e sa cazi...

in rest... nici o alta persona.... nu motor, scuter, sofer oprit... normal nu era grav, nu acuz. dar se moare cu zile de neatentie si de nepasare.

vreau sa multumesc.. celor de la bmw pentru ce dracu au facut ei la moto asta... ca tare bine au facut. si da, ingerului pazitor.

fost la candiano, trimis la spital, stat prin spital pentru o radiografie... nota constatare.. etc.

va voi mai plictisi cu detalii insolite, cind voi incerca sa imi repar motorul.. pe asigurarea lui ala....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mor daca am inteles ceva

ia sa citesc si eu, ca m-ai facut curios... :unsure:

 

daca nu are povesti cu trancane, tigani, reglari de conturi si motoristi fara casca, nu e de mine :burnout: (nu merge caterinca) :cheers:

 

aha...am inteles...sa inteleg ca pasarica erai tu, sau aia de pe trecere?ala din opel sigur si-a scapat guma si o cauta pe la pedale :blbl:

 

pacat de caramida, breeee :D sa o faci, ca merita...

 

si recuperare rapida :blbl:

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
in rest... nici o alta persona.... nu motor, scuter, sofer oprit... normal nu era grav, nu acuz. dar se moare cu zile de neatentie si de nepasare.

 

Vineri dimineata plec la treaba cu mobra, dau sa ies din curtea blocului si ma uit in stanga sa ma asigur, bineinteles coada de masini ca in fiecare dimineata de sub pod pana in intersectie, cand vad un far aprins dar era la pamant, o secunda am crezut ca nu vad bine (dormisem cam putin) cand colo cazuse un baiat cu un Transalp. O luase pe langa masini iar in segmentul ala de drum nu era trotuar ci practic un maidan ramas de cand au sapat pt canalizare (in Mogosoaia), baiatul a luat-o pe acolo si cred ca s-a speriat de niste caini care au sarit la el, banuiesc ca a franat cu fata si a cazut fiind terenul denivelat.

Cert e ca statea intins pe jos de vreo 10 secunde din cate mi-am dat eu seama si nici-un m.u.i.s.t de consevar nu s-a dat jos sa vada ce-i cu el. M-am dus repede si i-am ridicat mobra si m-am asigurat ca e-n regula, cat am mai stat cu el a mai oprit cineva (sofer) dar pana sa vin eu nici dracu' n-a oprit. Banuiesc ca a cazut cam violent ca era un pic cam zdruncinat dar n-a patit nimic. Transalp-ul n-a patit mai nimic, carena stanga zgariata si schimbator un pic indoit.

 

Nu pot sa-nteleg nici acum, baiatul era intins pe jos de secunde bune (a durat cam 5 sec sa ajung eu la el), mobra cazuta, era clar ca are nevoie de ajutor iar m.uistii la 3 metri de el se uitau din masina si nu opreau sa-l ajute si ce ma deranjeaza cel mai mult este faptul ca majoritatea masinilor ce tranziteaza Mogosoaia (dimineata) apartin genului de oameni care in mod normal ti-ar inspira ceva "civilizatie" fapt ce ma pune pe ganduri cu privire la viitorul acestei natii de (cuvant urat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a dus acum sotia la politie la udriste sa-mi ia talonul si...DOVADA de circulatie pentru 15 zile. pentru ca este dosar penal cu vatamare, am dovada, daca va vine sa credeti.

odata nu pot repara motorul ca dosarul este in curs, dovada peste 15 zile de prelungit 60, in spital stat 4 ore(parter, etaj, parter, pasarela alt corp, parter).. o noapte placuta cu pastile la greu....

deci: cum se poate scoate un conservar: spune ca erai intre benzi, ca nu ai frinat, ca ca ca...

idei cum se pot scoate banii de la auto???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la 4 si ceve dupa amiaza, plec si eu catinel spre munca. vreme superba, sa te tot plimbi cu motorul... sa mergi reglementar, sa admir peisajul.. efectiv sa conduci o motocicleta touring. asa...

de la metrou tineretului, ajuns la prima si unica trecere de pietoni spre budapeste. o masina in fata mea pe a1a, opreste, eu pe a 2a opresc si eu. mai spre dreapta, ca deh, daca trece gica si are loc?

o scot din viteza si admirind aurul de la gitul celei care trecea zebra, nu va ginditi la prostii... 55-60 ani, mai inchisa la culoare, un tricou galbior... ma pomenesc jos. da jos mama.

ce s-a intimplat: un opel kadet break b-44-uvk, si diesel pe deasupra, se uita in craci. cind a realizat ca pasarica i-a aparul in fata, frina... urmarea?:

- case-urile laterale mi-au salvat viata. ce casca, ce protectii, ce precautii.. nimic, case-urile. asta a frinat, botul s-a aplecat si mi-a tras-o cu semnalul in case stinga. aia isi face treaba, preia impactul, se rup niturile. socul, ma da jos pe dreapta. in cadere, case-ul din dreapta, suporta cele 280 kg ale motorului si amortineaza, caderea lasindu-ma sa alunec pur si simplu de sub motor... normal, niturile se rup...

ce am patit??? o entorsa acceptabila la laba piciorului drept.. si atit. atit. a, si carena fata, a preluat si ea socul. si padul din dreapta....

deci... in scaldatoare se pare ca mai si mincam, nu numai faceam.

am fost injurat de conducatori auto ca nu mai scapa de noi, ca sintem niste dobitoci.. etc. deh, motorul era pe banda 2.. culcat si el mergea linistit... si normal ca-l incurca.

au sarit 2 persoane de pe contra-sens, carora dupa ce m-au ajutat sa-mi ridic motorul nu le-am multumit destul, precum si unui pieton... stia si el cum e sa cazi...

in rest... nici o alta persona.... nu motor, scuter, sofer oprit... normal nu era grav, nu acuz. dar se moare cu zile de neatentie si de nepasare.

vreau sa multumesc.. celor de la bmw pentru ce dracu au facut ei la moto asta... ca tare bine au facut. si da, ingerului pazitor.

fost la candiano, trimis la spital, stat prin spital pentru o radiografie... nota constatare.. etc.

va voi mai plictisi cu detalii insolite, cind voi incerca sa imi repar motorul.. pe asigurarea lui ala....

 

 

Ma,voi sunteti daia cu MILF? :burnout:

Sa te faci bine repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri sint din aia cu membru inutilizabil:))

apropo de ieri: accident la mihai bravu cu legisti, si cica inca unul pe raza sect 4....

apropo de durere: tador este un medicament super. iti ia durerea cu mina, are efecte de calmat de tot ce ai:). iei unul si in juma de ora te pui pe-o rina.... normal visind ca esti cu pleata in vint...:burnout:)

daca luati 2 tador, ca mine aseara, deja dati cu dreptul in sus pina la a 5a:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri sint din aia cu membru inutilizabil:))

apropo de ieri: accident la mihai bravu cu legisti, si cica inca unul pe raza sect 4....

apropo de durere: tador este un medicament super. iti ia durerea cu mina, are efecte de calmat de tot ce ai:). iei unul si in juma de ora te pui pe-o rina.... normal visind ca esti cu pleata in vint...:burnout:)

daca luati 2 tador, ca mine aseara, deja dati cu dreptul in sus pina la a 5a:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e pe stanga? in fine...e cam haos aici...

ba da, pe stanga. dar exista doua explicatii: ori medicamentul ala este atat de tare incat schimbi cu dreptul, ori din cauza ca omul il avea pe stangul imobilizat. sau mai poate fi si din cauza socului accidentului... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri sint din aia cu membru inutilizabil:))

apropo de ieri: accident la mihai bravu cu legisti, si cica inca unul pe raza sect 4....

apropo de durere: tador este un medicament super. iti ia durerea cu mina, are efecte de calmat de tot ce ai:). iei unul si in juma de ora te pui pe-o rina.... normal visind ca esti cu pleata in vint...:burnout:)

daca luati 2 tador, ca mine aseara, deja dati cu dreptul in sus pina la a 5a:)

 

Ce ma a fost mortal ieri pe M. Bravu? Eu stiam ca e grav dar... mortal nu am auzit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mor daca am inteles ceva

 

e simplu

el era calare pe o mobra de 280 de kile care avea case-uri, o tiganaca cu aur trecea prin fata lui, un opel kadet era cu geana pe cioara pietoana si nu l-a vazut pe baicar pe care de altfel nu l-a vazut nici scuteristu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...