Sari la conținut

Zx12r Sau Hayabusa, Cele Mai Bune Motoare?


Soso
 Share

Postări Recomandate

da de ce? nu iti place?

daca vrei cu adevarat itzi spun eu ca o sa faci pe dracu in 4 pt bani si tot itzi iei un IJ ca al meu  :)

Tzi-am spus ca accesoriile sint garantate  :angry:

Pe naiba!! mezinul vrea sa dea de A si sa schimbe Aprilia cu -"..macar un RS 250 din '99" iar eu o sa raman cel mult cu Cagiva (scuzati cacofonia) asa ca mai va.. pana la ce-mi doream eu adica GSX-R 750 ;de Busa nici pomeneala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Na ca'i luat'o si tu Nitescule sa nu fiu eu singurul. :)

Voi ati luat-o ca eu il cumosc destul de bine.

Ia zi-le mai NINJA cre este reaba.Acum ca ti-ai aratat fata poate devii mai serios in mesaje.

Exista un spot la TvRM la o emisiune de sport(auto aparare) ce se difuzeaza sambata cu un "nene" care zboara cu sabii in mana si alte arme (obiecte contondente).Ai idee cine este ?Prietenii ii spun ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na ca'i luat'o si tu Nitescule sa nu fiu eu singurul. :)

Voi ati luat-o ca eu il cumosc destul de bine.

Ia zi-le mai NINJA cre este reaba.Acum ca ti-ai aratat fata poate devii mai serios in mesaje.

Exista un spot la TvRM la o emisiune de sport(auto aparare) ce se difuzeaza sambata cu un "nene" care zboara cu sabii in mana si alte arme (obiecte contondente).Ai idee cine este ?Prietenii ii spun ........

ba nu am idee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu accesorii de astea pe ij-ul meu :)

ma ij-ul tau e misto rau cu 320 si cu astfel de accesorii...e tare e modificat rau....

parerea mea este ca castigatoare este ZX-12R + ca mai are o mica liniuta sub linia cu 340...ceea ce nu cred ca are hayabusa...

ca aspect estetic tot zx-12r mi se pare marfa...

in fine fiecare cu parerile lor....tot se poate vedea la o "liniuta"....

deci eu sunt PRO ZX-12R!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si zi asa nene Nitescule mergi pe sopocaite nu spui nica de "IJ"-ul lui Ninja.

Iar tu Ninja(multumesc de incurajare, dar..) afla ca astazi s-au departat si mai mult visele mele cu GSX-R; pe la 18 30" intr-o intersectie a trecut un dobitoc pe rosu si gici in cine a intrat dar ma rog am scris asta la "accidente"

No va urez la toti sanatate si sa nu aveti "bafta" mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte ca am mai asistat mai acum ceva timp la o topica identica....Daca imi aduc bine aminte exact acum un an si ceva cand m-am inscris pe pro-bike....discutiile contradictorii dintre Alex si TaranuAndrei(Raul).....cred ca e topica pe care o tin cel mai bine minte mi-a ramas intiparita....oricum cand o sa vand ij-ul nu cred ca o sa imi iua niic busa si niic zx-12 ci un mv-agusta sau un 999......dar sorry aici se discuta despre busa si kawa asa ca nu deviez de la subiect.........sa ne auzim numai de bine,,,,,,,,salut!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati deviat putin de la subiect, dar va spun si eu parerea mea:

 

Nici ZX12 nici GSXR1300 nu e mai buna sau mai rea, totul depinde de pilot, de stilul de pilotaj si de drumurile pe care vrea sa le faca.

 

Eu de exemplu as alege ZX12 pentru plimbarile de zi cu zi si pentru drumuri lungi, si Hayabusha pentru mers mai agresiv. In concluzie si din moment ce am fost crescut pe touring-sport, as alege ZX12.

 

Hayabusha e prea sportiva ptr mine si pana la urma nu la asta se reduce motociclismul, la cat de rapida e, ci la cum ma simt eu pe motocicleta mea atunci cand urlu in casca de placere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e si asta un motiv, dar cel mai important e pozitia pe motor, nu ca sunt dealer Kawa.

 

Ultimul motor pe care l-am avut a fost VFR750, si mi-a placut tare mult. ZX12R are statura VFR-ului, cam aceleasi dimensiuni, cam aceeasi pozitie. Facand abstractie de "dealerat", nu stiu daca as trece la ceva supersportiv pentru ca eu nu asta caut, eu caut un motor pe care sa ma simt bine, cu care sa fac zeci de mii de kilometrii fara sa ma duc la doctor cu coloana, si care sa ma poata scoate din (cuvant urat) atunci cand am nevoie de ceva mai multa putere. Kawasaki nu prea iti da de ales in situatia mea, si ma simt nevoit sa aleg intre ZRX1200, ZZR1200 si ZX12R.

 

Prima e necarenata si stiu ce inseamna ca mergi cu 200 fara carena, a doua e prea mare, si deci nu-mi ramane decat o optiune de la Kawa: ZX12R.

 

Ar mai fi o optiune VFR800, dar e mult prea scump si nu am de gand sa platesc un nume atata timp cat nu cred in povestile cu fiabilitatea celei mai scumpe de pe piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu accesorii de astea pe ij-ul meu :angry:

ma ij-ul tau e misto rau cu 320 si cu astfel de accesorii...e tare e modificat rau....

parerea mea este ca castigatoare este ZX-12R + ca mai are o mica liniuta sub linia cu 340...ceea ce nu cred ca are hayabusa...

ca aspect estetic tot zx-12r mi se pare marfa...

in fine fiecare cu parerile lor....tot se poate vedea la o "liniuta"....

deci eu sunt PRO ZX-12R!!!

ia de aici exact o poza cu bordu meu :)

poza bord ij ninja

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Sa inteleg ca ti-ai suit Hayabusa pe cric si i-ai dat in gol doar ca sa scoti poza asta?

 

hayabusa cand pui contactul isi face un "self test" pentru ceasurile analogice: le duce la capat dupa care descresc frumos pana la zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia de aici exact o poza cu bordu meu  :angry:

poza bord ij ninja

Sa inteleg ca ti-ai suit Hayabusa pe cric si i-ai dat in gol doar ca sa scoti poza asta? Cati ani ai, de curiozitate?

dupa cum am explicat si eu si a explicat si smokey mai detaliat, poza a fost facuta pe loc cind facea self testul ala... defapt mint... a fost facuta in fuga pe linga o busa dintr-o parcare de linga un MC Donald cind ii facea ala testu´

am 14 ani si 8,342 luni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca ti-ai suit Hayabusa pe cric si i-ai dat in gol doar ca sa scoti poza asta?

 

hayabusa cand pui contactul isi face un "self test" pentru ceasurile analogice: le duce la capat dupa care descresc frumos pana la zero.

Alo, ia stati putin mai. Pai ... asa face si Dacia mea 1300! Serios. Io cred ca e de cand i-am scos cablu de kilometraj sa ramana la 50000 km . Ca e din `86 asta e alta treaba... Insa cu puterea e alta chestie... stiti... atunci aveau bun simt si nu le limitau astia de la Dacia Pitesti. :angry:

Macar io-s sincer si nu va spun ca am pozat-o din mers ci doar la self-test. In mers doar 250 i-am dat ca se ingusta deodata drumu` si nu mai puteam respira ca era prea rarefiat aeru` conditionat. Am 13 an isi 9,724 de luni si my name is Julio Eglesias. :angry: :) :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 13 an isi 9,724 de luni si my name is Julio Eglesias.

Acuma zici, Soso mi-a zis ca esti Claudia Schiffer si ai peste 18 ani !!!

:angry: :angry:

Stai la rand man. Primu e Soso, apoi Trandafiru` Ucigas, Mau si ui asa...

Desi... tinand cont de frumoasa poza pe care mi-ai facut-o ca un paparazzi profesionist, te las in fata! :) :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai... parerea mea este ca, cel putin la conditiile noastre de drum si de trafic, diferenta nu este! Am putea fi mai rai si sa ne bagam in amanunte de genul comoditate la condus, pozitia pasagerului, consum, amortizoare...etc. Important este ca parca ZX-12R e mai suplu putin si imi inspira mai multa versalitate, mai adaptiv pe drumurile sinuase de munte, pe cand Busa e ca un camion, mare si greu, care sta nemiscat la 320 Km/h, dar care vede doar stopul de la un R6 pe serpentine. Asta stiu ca am avut in trupa o Busa si cam asa se intampla. Oricum eu zic ca daca cineva are de ales intre aceste doua modele, atunci acel cineva e foarte fericit si cu siguranta nu va dormi doua nopti pana sa se hotareasca. Eu as merge pe Kawa... :angry: Are si un design mai agresiv si mai dinamic, fata de Busa care e cam "lasata" si prea rotunda... Parerea mea!!!! :angry: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite la faza cu serpentinele sa sti ca as putea sa te contrazic... Depinde foarte mult de ambii pilotzi. Oricum vazind doar din perspectiva motoretelor, intradevar R6 se poate lasa mai mult pe viraj ca e mult mai subtzire... In schimb la reprize e mult mai slab ca busa... Acum daca vrei sa te dai pe circuit si sa scotzi timp mai bun, normal ca alegi un R6 ca e mult mai usor si intrii cam cu 20-30 km mai mult pe un viraj decit busa. Pe strada crede-ma pe cuvint ca nu prea exista foarte mare diferentza, dar binentzeles ca acum depinde si de pilot. Daca te duci la un drum mai lung (busa si R6) chiar nu conteaza; decit daca ai intrat pe o autostrada normala (afara din RO) pt ca acolo chiar conteaza; dar acum iar depinde de cit de sandilau esti sa dai in goarna... Avind in vedere ca oricine care se da pe o busa sau un R6 mai mult timp si ii place nu e un om normal, atunci presupun ca e destul de sandilau sa ii dea in goarna ca nebunu :). Daca diferntzele intre R6 si busa sint asa la un drum lung (probat de zeci de ori) iti dai seama ca intre zx12 si busa chiar nu mai sint deloc.

Daca e vorba de circuit atunci sint total alte comparatzii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KAWASAKI ZX-12R MOTORCYCLE 2001

Vs

SUZUKI GSX-1300R HAYABUSA MOTORCYCLE 2001

Vs

SUZUKI GSX-R 1000 MOTORCYCLE 2001

 

Distanta 1000m ( Liniuta sau Drag Racing cum doriti)

 

1st place SUZUKI GSX-R 1000 MOTORCYCLE 2001 - 18.15 sec @ 270 km/h

2nd palce KAWASAKI ZX-12R MOTORCYCLE 2001 - 18.23 sec @ 274 km/h

3rd place SUZUKI GSX-1300R HAYABUSA MOTORCYCLE 2001 - 18.34 sec @ 274 km/h

 

Prin concluzie diferenta nu prea exista ... Kawa bate Haya la demaraj ...Haya bate Kawa la top speed respectiv 350 km/h - 345 km/h.

 

Testele au fost realizate cu CarTest 2000.

 

Best Regards.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...