Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

eu iti garantez ca ai claritate si la f8. eu cu 24mm nu trag niciodata peste F8.......de la 5.6 e sharp totul, across the frame.

 

asta cu f13/f16/f22 mi se pare o porcarie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu iti garantez ca ai claritate si la f8. eu cu 24mm nu trag niciodata peste F8.......de la 5.6 e sharp totul, across the frame.

 

asta cu f13/f16/f22 mi se pare o porcarie...

 

Sunt folositoare si diafragmele astea inchise in cazul in care pozezi cu un wide un peisaj si faci incadrarea in asa fel incat sa prinzi in focus de ex. un bolovan care e la 1-2m in fata ta si un munte care e la 1km.

Sau daca ai nevoie de un timp de expunere mai lung si e prea multa lumina

 

pana la urma de ce te ar deranja sa tragi peste 8...???

 

cam de la 11 in sus o ia la vale calitatea imaginii - 8 e sweet spot :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt folositoare si diafragmele astea inchise in cazul in care pozezi cu un wide un peisaj si faci incadrarea in asa fel incat sa prinzi in focus de ex. un bolovan care e la 1-2m in fata ta si un munte care e la 1km.

Sau daca ai nevoie de un timp de expunere mai lung si e prea multa lumina

 

cam de la 11 in sus o ia la vale calitatea imaginii - 8 e sweet spot :)

1 poti folosi filtre....

2 ce inseamna calitatea imaginii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 poti folosi filtre....

2 ce inseamna calitatea imaginii....

1. de acord

2. devine mai soft imaginea, nu stiu exact explicatia "inginereasca" - ceva cu difractia luminii care trece prin gaurica mai mica a diafragmei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu iti garantez ca ai claritate si la f8. eu cu 24mm nu trag niciodata peste F8.......de la 5.6 e sharp totul, across the frame.

 

asta cu f13/f16/f22 mi se pare o porcarie...

Cand iti alegi diafragma, in functie de zona de clar pe care vrei sa o obtii, tii cont de mai multi factori: dimensiunea senzorului, focala, subiectul, distanta de fotografiere, calitatile obiectivului folosit, etc. Dar cred ca stii si tu treburile astea.

Daca tragi, de exemplu, cu un wide si ai un subiect in prim plan, dar vrei sa-ti iasa foarte clar si un fundal indepartat, atunci s-ar putea ca f/8 sau f/11 sa nu fie suficient. Cu un teleobiectiv e si mai stringenta problema.

La fel si la poze de aproape (nu neaparat macro). Chiar si cu un wide sari lejer de f/11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Da m3n, dar daca tragi cu wide ul si cu subiectul in prim plan, cel mai mult o sa depinda de distanta intre tine -subiect / subiect - background...

 

eu sincer, la orice trag (cu wide de ex) nu merg beyond f8. Ever !

 

24 ul asta e sharp de la 1.4 la 2.8 deja taie.... Ma duc peste 2.8 doar cand e vorba de DOF, atat.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti "pixel peeper" si vrei sa fie totul clar si frumos la marire de 100%, difractia conteaza. La o poza de vazut pe un monitor normal sau imprimata in format mic, nu prea cred ca-s diferente vizibile.

Cum zice si nenea ala, in unele cazuri trebuie sa faci compromisuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da m3n, dar daca tragi cu wide ul si cu subiectul in prim plan, cel mai mult o sa depinda de distanta intre tine -subiect / subiect - background...

 

eu sincer, la orice trag (cu wide de ex) nu merg beyond f8. Ever !

 

24 ul asta e sharp de la 1.4 la 2.8 deja taie.... Ma duc peste 2.8 doar cand e vorba de DOF, atat.......

Pai io ce-am zis? Daca vrei DOF maxim, inchizi. Chiar si peste f/8.

Nu conteaza cat de sharp e minunatia de obiectiv, pentru ca vorbim despre neclaritate din alte cauze.

 

Ontopic:

Vrei tot Logan? Iote aci o poza trasa la vreo doua-trei ore de alea cu Fagarasul:

 

IMGP6951.jpg

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as da report pt. ca pui poze de-astea cind aici e o fleasca din asta scirboasa de iarna romaneasca X(

 

Una facuta acuma 9 ani cu o sapuniera care era ieftina si pt. vremea aia si fara vreo notiune de fotografie:

P8260045.JPG

Daca esti "pixel peeper" si vrei sa fie totul clar si frumos la marire de 100%, difractia conteaza. La o poza de vazut pe un monitor normal sau imprimata in format mic, nu prea cred ca-s diferente vizibile.

Cum zice si nenea ala, in unele cazuri trebuie sa faci compromisuri.

Eu am tot vazut ca unii vorbesc de pixel peeping de parca e anatema, da' nu-i pricep pe astia. Ai rezolutie 9000x4000 sau cit mai e acuma... ca sa ce? Ca sa te uiti la 1600x1200? Si dupa aia tot aia vin si-ti zic ca un senzor ca Foveonul ere o rezolutie ridicola, cind iti da detaliu real pina la ultimul pixel.

Zic de Foveon ca recunosc la pozele tale coloritul pe care-l avea DP1. Bine, ala avea o vaga tenta rosietica, daca nu i-o scoteai, dar ca naturalete mi se parea net peste toate DSLR-urile entry-level.

_SDIM0841.jpg

 

(din naiba stie ce motiv rahatu' de Picasa mi-a crescut luminozitatea la poza, acuma observ pt. prima data ca face asta)

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tot vazut ca unii vorbesc de pixel peeping de parca e anatema, da' nu-i pricep pe astia. Ai rezolutie 9000x4000 sau cit mai e acuma... ca sa ce? Ca sa te uiti la 1600x1200? Si dupa aia tot aia vin si-ti zic ca un senzor ca Foveonul ere o rezolutie ridicola, cind iti da detaliu real pina la ultimul pixel.

Pai monitorul tau ce rezolutie are? Si pe ce format de hartie vrei sa-ti imprimi pozele?

Rezolutiile alea de 9000x4000 folosesc la printuri in format mare sau cand tai bucati serioase din poze (de exemplu, daca n-ai un teleobiectiv destul de lung pentru a poza o pasarica pe-o crenguta si esti nevoit sa faci un crop masiv la editare, astfel incat pasarica sa-ti ocupe o parte buna din cadru, nu sa stai s-o cauti cu lupa). :)

Atunci cand vezi o poza pe un monitor, in mod full screen, n-ai de ce sa o diseci la 100%, decat in cazul in care vrei sa te convingi de calitatile unui anume obiectiv (si-aici revenim la ce-am spus in fraza anterioara despre print si crop).

Parerea mea...

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Pai monitorul tau ce rezolutie are? Si pe ce format de hartie vrei sa-ti imprimi pozele?

Rezolutiile alea de 9000x4000 folosesc la printuri in format mare sau cand tai bucati serioase din poze (de exemplu, daca n-ai un teleobiectiv destul de lung pentru a poza o pasarica pe-o crenguta si esti nevoit sa faci un crop masiv la editare, astfel incat pasarica sa-ti ocupe o parte buna din cadru, nu sa stai s-o cauti cu lupa). :)

 

cu chestia asta ma confrunt eu acu, incerc sa mimez un wild-life,o pasarica, etc... insa nu un senzor cu rezolutie m-ar ajuta (de ex 5d2 mark II cu 21mp in loc de 5D ul meu,care are 12.8mp), ci un tele cu focala mai lunga.

 

300mm pe care-l am.......e prea 'scurt' pt multe situatii cu care m-am confruntat. de unele vietati efectiv nu ma pot apropia si spera sa cropez....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind ziceam de 9000x4000 exageram, evident. Mai faci un crop, mai printezi la A3 sau mai mare. Eu am unele poze mai vechi de care-mi pare rau ca nu au fost facute cu aparat bun si rezolutie mare.

Ma refeream la boala asta a unora, ca daca indraznesti sa te uiti la o poza la 1:1 deja auzi soptind de undeva "pixel peeper..." Pacatul suprem.

Oricum, acuma e cel mai bine, nu mai am aparat deloc. No gear, no problems :))

 

Ba da ce jeg mi se pare Picasa, sa faca ajustari la foto fara sa te intrebe. Stiti cumva daca e vreo optiune pe undeva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu chestia asta ma confrunt eu acu, incerc sa mimez un wild-life,o pasarica, etc... insa nu un senzor cu rezolutie m-ar ajuta (de ex 5d2 mark II cu 21mp in loc de 5D ul meu,care are 12.8mp), ci un tele cu focala mai lunga.

 

300mm pe care-l am.......e prea 'scurt' pt multe situatii cu care m-am confruntat. de unele vietati efectiv nu ma pot apropia si spera sa cropez....

 

eu zic ca e lipsa de dedicatie din partea ta, uite o solutie :))

 

 

 

ghillie1E.jpg

 

3D-realtree-leaves-camouflage-ghillie-su

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

si dupa ce faceti poze la pasaret, veverite cu tunurile astea .....pe bagati intr un hard si gata nu????

 

nu, le postam pe motociclism.ro sau facem colaj si le punem pe youtube (si in semnatura:) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as da report pt. ca pui poze de-astea cind aici e o fleasca din asta scirboasa de iarna romaneasca X(

 

Una facuta acuma 9 ani cu o sapuniera care era ieftina si pt. vremea aia si fara vreo notiune de fotografie:

P8260045.JPG

 

 

Asta e una dintre cele mai misto poze de pe topicul asta.Are acel ceva.E o compozitie simpla,statica aparent, dar care are niste elemente dinamice(fusta se misca de la briza,el sta cu piciorul de parca ar vrea sa mearga undeva, valurile) care o fac buna.

E genul de poza pe care daca as vedeao in NG.

Am aberat prea mult. :))

 

E facuta cand ai fost in Israel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nu, le postam pe motociclism.ro sau facem colaj si le punem pe youtube (si in semnatura:) )

nu mai plange ca poate poate se face circuitul si ai si tu unde sa te dai.....

 

ps. act despre semnatura ... pune fiecare pe unde a plimbat motorul.....

nu te supara, te faci tu mare si depasesti drumul de la cota 2000......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

nu mai plange ca poate poate se face circuitul si ai si tu unde sa te dai.....

 

ps. act despre semnatura ... pune fiecare pe unde a plimbat motorul.....

nu te supara, te faci tu mare si depasesti drumul de la cota 2000......

 

ianachim, mie-mi place despre tine ca esti un foarte mare ipocrit :)

 

daca ma dadeam 5000 km, ma ironizai ca nu am bani sa ma dau si ca nu sunt motociclist, daca am scris undeva ca am facut 20.000+ km , ma ironizai ca am facut 20.000

 

daca am intrebat ceva pe un topic de circuit, ma ironizezi (ca si cum tu ai avea vreo tangenta cu asa ceva)

 

ne iei la misto cu pozele la pasari & etc, de parca tu ai o galerie deschisa undeva cu fotografii printate....

 

cumva tre sa-ti dam socoteala pentru tot ce facem,si daca nu facem conform perceptiei tale,ori suntem prosti,ori nu suntem motociclisti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ianachim, mie-mi place despre tine ca esti un foarte mare ipocrit :)

 

daca ma dadeam 5000 km, ma ironizai ca nu am bani sa ma dau si ca nu sunt motociclist, daca am scris undeva ca am facut 20.000+ km , ma ironizai ca am facut 20.000

 

daca am intrebat ceva pe un topic de circuit, ma ironizezi (ca si cum tu ai avea vreo tangenta cu asa ceva)

 

ne iei la misto cu pozele la pasari & etc, de parca tu ai o galerie deschisa undeva cu fotografii printate....

 

cumva tre sa-ti dam socoteala pentru tot ce facem,si daca nu facem conform perceptiei tale,ori suntem prosti,ori nu suntem motociclisti...

daca vrei sa plangi

ai loc pe PM

ca peste tot o dai off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...