Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Prima e simpatica. Pe a doua as taia-o la un 16x9 si as sterge urmele de pete de pe obiectiv, plus o corectie de expunere (o treapta sau 2/3 trepte). Parerea mea...

petele sunt pe obiectiv sau pe senzor??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

petele sunt pe obiectiv sau pe senzor??

Cred ca petele circulare sunt picaturi uscate pe lentila obiectivului.

Firele de praf (alea din stanga cadrului) pot fi si de pe senzor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Prima e simpatica. Pe a doua as taia-o la un 16x9 si as sterge urmele de pete de pe obiectiv, plus o corectie de expunere (o treapta sau 2/3 trepte). Parerea mea...

 

petele-s pe senzor. o sa razi dar am monitorul murdar si nu le-am observat initial :)

 

uite si varianta 16x9 (mai jos atasata) (e de fapt un pano facut din mai multe). m-am gandit si eu sa expun o idee mai mult,dar cred ca pierdeam putin highlight-urile...

 

thanks for the input

 

petele sunt pe obiectiv sau pe senzor??

 

pe senzor

 

Intrebarea e: Daca e canon, de ce seamana cu pete de ulei?! :-|

 

habar n-am.... am tras la f8. devin accentuate,dupa cum stii,pe masura ce inchizi diafragma... (da, e un Canon 5D cu 24mm 1.4L II)

post-77849-0-44138600-1390674193_thumb.png

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

petele-s pe senzor. o sa razi dar am monitorul murdar si nu le-am observat initial :)

 

asa apar si la mine cateodata si sa mor daca nu am mare grija cand schimb obiectivele, un dezavantaj la mirorless.......miror...less

cat despre monitorul murdar....ce sa zic ....inchide si tu gura cand mananci langa......

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

asa apar si la mine cateodata si sa mor daca nu am mare grija cand schimb obiectivele, un dezavantaj la mirorless.......miror...less

cat despre monitorul murdar....ce sa zic ....inchide si tu gura cand mananci langa......

 

l-am sters acum, bp in el, am mai comis-o o data, tot aici,cand pusesem tot ceva cu pete (atunci le vazusem,dar mi-a fost lene sa le scot in photoshop).

 

cat despre obiective,oricat de atent ai fi,tot apar.......bp in ele

 

eu nici nu-mi bat capu,schimb lens urile, in vant, in orice situatie...nu le dadacesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

nu sunt adeptul panoramelor. ultima intr-adevar e simpatica.

 

alea cu cladiri le-as da dismiss din prima :))

 

cu ce lens tragi panoramele? eu am tras cu 24mm aia de mai sus,si nu se prea preteaza... cred ca un 70-100mm ies mai misto.

 

un lucru care-mi place la pozele tale este faptul ca sunt curate majoritatea. nu post-procesate obosit cum vad la altii.. (de compozitie etc nu mai zic, pt ca majoritatea sunt bune,si oricum e subiectiv)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce lens tragi panoramele? eu am tras cu 24mm aia de mai sus,si nu se prea preteaza... cred ca un 70-100mm ies mai misto.

 

La nevoie merge panorama si cu wide(desi e de evitat din cauza distorsiei de perspectiva).. de ex daca pozezi interioare stramte si nu ai un super wide, poti folosi si un 24 pe trepied, portrait si lipite 5-6 imagini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt adeptul panoramelor. ultima intr-adevar e simpatica.

 

alea cu cladiri le-as da dismiss din prima :))

 

cu ce lens tragi panoramele? eu am tras cu 24mm aia de mai sus,si nu se prea preteaza... cred ca un 70-100mm ies mai misto.

 

un lucru care-mi place la pozele tale este faptul ca sunt curate majoritatea. nu post-procesate obosit cum vad la altii.. (de compozitie etc nu mai zic, pt ca majoritatea sunt bune,si oricum e subiectiv)

Pentru panorame folosesc ce-i pe aparat in momentul acela, de obicei obiektivul de kit. Incerc sa am focale peste 24 mm, sa scap de distorsiunile extreme de la capatul de 18mm.

Intr-adevar, cu un teleobiectiv si cadre pe verticala ies panorame beton, numai ca unele softuri se cam impotmolesc cand e vorba sa lipeasca peste 15-20 de cadre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La nevoie merge panorama si cu wide(desi e de evitat din cauza distorsiei de perspectiva).. de ex daca pozezi interioare stramte si nu ai un super wide, poti folosi si un 24 pe trepied, portrait si lipite 5-6 imagini.

cand spui 24 te gandesti ca nu are unghiul mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

eu ziceam ca am tras cu 24......si as fi preferat sa am un 50 macar, sau ceva in plaja 70-100 ...

 

oricum la stitching depinde cel mai mult de cum ai tras cadrele.....si daca are cum sa le lege...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doctor X, da' nu le mai scoate EXIF-ul ca nu te mai laud :D Se mai uita omu' si mai invata una-alta :D

La panorame n-am ce sa fac, ca dupa lipire nu se mai pastreaza detaliile din EXIF.

La nocturna din Piata Mare din Sibiu, cadrele (4 la numar) au fost trase la f/8, 20" (trepied mic, Culmann NanoMax 200T), ISO100, 18mm (obiectiv de kit Pentax DA-L 18-55mm WR).

Cadrele pentru panorama de la Poiana Sibiului au fost trase la f/11, 1/125", ISO100, 150mm (obiectiv Pentax DA-L 55-300mm).

Cadrele pentru panorama de la Jina, sase la numar, au fost trase la f/11, 1/60", ISO100, 55mm (obiectiv Pentax DA-L 55-300mm).

La panorama cu Fagarasul am folosit 15 cadre trase la f/16, 1/30" (din mana), ISO400, 55mm (obiectiv Pentax DA-L 55-300mm).

Am facut cateva poze joi in Cluj, pe fuga si pe lapovita si ninsoare, dar m-au omorat cu cablurile lor: sunt peste tot si de cele mai multe ori n-ai cum sa le eviti (vezi ultima poza). :)

 

12147209585_3a6f35b95e_z.jpg
12147209345_7731e7edc1_z.jpg
12147207265_ccff473bf7_z.jpg
12147205985_a4093836e5_z.jpg
12147198995_181a076e9d_z.jpg
Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nex ul are program de panorama

lipeste el .... din mers

Din mersul motorului :D

 

a panorama cu Fagarasul am folosit 15 cadre trase la f/16, 1/30" (din mana), ISO400, 55mm (obiectiv Pentax DA-L 55-300mm).

Nu e cam mult f16 acolo? adica e nevoie sa fie chiar asa inchis tinand cont de incadrare si focala?

 

 

Mai pun si eu doo - btw, poluarea ajuta cand faci poze cu soarele in cadru :))

 

post-9248-0-06286500-1390727590_thumb.jpgpost-9248-0-06644400-1390727594_thumb.jpg

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cam mult f16 acolo? adica e nevoie sa fie chiar asa inchis tinand cont de incadrare si focala?

 

Am vrut sa-l verific pe Bryan Peterson, care recomanda diafragme foarte inchise pentru peisaj (incepand cu f/16), care sa-ti asigure claritate in tot cadrul, binenteles tinand cont de hiperfocala. Cica difractia n-ar fi un bau bau atat de negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...