Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut Raven,

 

frumoasa poza de la club, desi inauntru este o profunzime destul de buna.

Vad in EXIF-header ca timpul de expunere este 1/60s, normal sub 1/125s se recomanda sprijin (trepied).

In incapere trebuie sa fie timpii de expunere mai mare din cauza lipsei de lumina.

 

Poza cu strugurul este foarte frumoasa. Unde albul (culoare deschisa) dimina pe suprafata pozei se numeste "Highkey", si unde negrul (culoare inchisa) domina se zice "Low Key".

 

Tot mai bine si mai artistic. Respect.

 

 

eu fac poze fara sa misc linistit la 1/15 si cateodata si la 1/8 la echivalent 35 mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Raven,

 

frumoasa poza de la club, desi inauntru este o profunzime destul de buna.

Vad in EXIF-header ca timpul de expunere este 1/60s, normal sub 1/125s se recomanda sprijin (trepied).

In incapere trebuie sa fie timpii de expunere mai mare din cauza lipsei de lumina.

 

Poza cu strugurul este foarte frumoasa. Unde albul (culoare deschisa) dimina pe suprafata pozei se numeste "Highkey", si unde negrul (culoare inchisa) domina se zice "Low Key".

 

Tot mai bine si mai artistic. Respect.

multumesc....well cea cu prietenii e in club, imaginea de pe ecranul aparatului foto era neagra...abia in timpul fotografierii si luminarii in prealabil cu lumina rosie am indreptat aparatul in ultima secunda...

trepied de unde?...oricum fazele cu timpu de expunere momentan nu cred ca o sa le retin pt ca nu mai am aparatul...revin la telefon... :bigstar:

 

btw: va rog spuneti-mi detalii despre cum se fac portretele...nu imi ies deloc....nici nu prea am incercat

 

momentan ma joc cu pozele mele :baldy: :grinbandit: sa nu radeti

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

portrete

 

vin si eu cu 2 poze :grinbandit:

astept pareri

 

 

Frumoase poze , totusi ca un mic sfat ( desi nu ma pricep la d'astea ) , ti-as spune sa fii atent la detalii , spre exemplu mie personal prima poza mi-ar fi placut mai mult daca ai fi indepartat betisorul ala din fata florii , in rest , i like it - draguta ideea - o floare intre atatea uscaciuni.

post-381-1170507141_thumb.jpg

post-381-1170507202_thumb.jpg

post-381-1170507247_thumb.jpg

Editat de Ha0Tika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand l-am pozat pe "nenea" ala , nu doar ca mi-a fost rushine..dar imi era si frica sa nu se apuce de urlat sau sa ma fugareasca pe acolo...asa ca am luat distantza si l-am pozat cu zoom dintr-o pozitie cam ciudata , totusi i-am atras atentia ca se uita fix la mine...pacat ca nu se observa ca in mana avea o punga cu aurolac.

Iar copilul care vindea flori l-am pozat intr-o statie de ratb....pe fuga ca venea masina :grinbandit:

Editat de Ha0Tika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce vi se pare asa "cool" sa fotografiati oamenii strazii si alte chesti din astea.Astia sunt peste tot,in orice tara.E mai greu sa vezi partea frumoasa.Nu-i vedem in fiecare zi pe strada? Trebuie sa-i mai vad si aici in pozele voastre?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce vi se pare asa "cool" sa fotografiati oamenii strazii si alte chesti din astea.Astia sunt peste tot,in orice tara.E mai greu sa vezi partea frumoasa.Nu-i vedem in fiecare zi pe strada? Trebuie sa-i mai vad si aici in pozele voastre?

 

Nu esti oligat sa te uiti , daca te simti depasit de situatie , da-i next ! :grinbandit:

In plus nu a spus nimeni ca e "cool" sau amuzant sa fotografiezi asa ceva , nu o face nimeni la mishto.

In fotografii nu e vorba doar de subiect :bigstar:

Editat de Ha0Tika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wallower din cate am inteles din ce am citit pe topicul asta folosesti filme

daca da cum faci cu developarea shi aducerea lor pe PC?

eu scanez filmul (HP scanjet 3800 cu adaptor de transparenta) dar nu prea o nimeresc cu claritatea

daca ai vreo sugestie........ :bigstar: ca eu...... :grinbandit:

 

inca o tentativa

 

respecte

post-8551-1170518478_thumb.jpg

Editat de chetzemiah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti oligat sa te uiti , daca te simti depasit de situatie , da-i next ! :grinbandit:

In plus nu a spus nimeni ca e "cool" sau amuzant sa fotografiezi asa ceva , nu o face nimeni la mishto.

In fotografii nu e vorba doar de subiect :bigstar:

 

 

Si mesajul care e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i vedem in fiecare zi pe strada? Trebuie sa-i mai vad si aici in pozele voastre?

 

Dan , probabil tu nu realizezi ca majoritatea subiectelor din fotografiile de aici le vezi zilnic ( cer , copaci , motoare , tot felul de obiecte uzuale...ssmd ) .

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan , probabil tu nu realizezi ca majoritatea subiectelor din fotografiile de aici le vezi zilnic ( cer , copaci , motoare , tot felul de obiecte uzuale...ssmd ) .

:grinbandit:

 

 

Te faci ca nu stii ce vorbesc. cer , copaci , motoare sunt lucruri frumoase

 

 

Care e mesajul intr-o poza cu un om al strazii?

 

Hmmm iar pozele cu apusuri si rasarituri.Faceti un mic experiment: alb/negru si poza isi pierde toata valoarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te faci ca nu stii ce vorbesc. cer , copaci , motoare sunt lucruri frumoase

Care e mesajul intr-o poza cu un om al strazii?

 

Hmmm iar pozele cu apusuri si rasarituri.Faceti un mic experiment: alb/negru si poza isi pierde toata valoarea.

hai sa va dau eu o fotografie cu mesaj ;)puteti sa ma criticati cat vreti ! da mai intai incearcati sa o intelegeti !

 

 

si ca tot e anti rasarituri si cersetori time intreb si eu cati dintre voi stiti ce inseamna staged photography si cati o plac/prefera ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...