Sari la conținut

Yamaha Xt660z Tenere


newprofiler1978
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, eu am un XT660X. Motocicleta este ok, raspunde bine, frane excelente, aderenta f buna. Totusi cam grea pt un supermoto si motorul un pic cam puturos, trage destul de bine dar totusi trebuie tinut mai turat. Ziceai ca in treapta 5 la 63-67kn/h se comporta bine, asa si a mea, dar ia sa ii bagi mana in gaz sa vezi ca o sa tuseasca un pic, si ai sa vezi ca vibreaza mai puternic pt ca e subturata pt a face o depasire. La XT e un mare minus ca nu ai turometru, eu pot sa zic ca am mers cu ea turata aproape de maxim destul de mult, chiar am mai accelerat uneori pana la maxim si nu a patit nimic, si nici nu o sa pateasca. Un plus este ca ai 5 supape pe cilindru si ca cel putin xtx-ul nu vibreaza foarte rau fata de un LC4. Totusi mie nu prea imi ajunge puterea motorului, 48 cp si 173kg :rolleyes: era ok daca avea in jur de 150kg. Cum as putea sa ii maresc puterea? sa o duc sa ii modifice harta la reprezentanta? Are 5500km si eu o am de la 3800km si una peste alta pt mine este ideala, drumuri in Buc si iesiri scurte pe langa Buc.

Am vazut un Tenere nou si imi place si mie cum arata, acum vad ca se lucreaza mai mult la aspect. Am avut si Transalp si aia chiar este o motocicleta fff fiabila, motor puternic, echilibrat, fara vibratii, 2 bujii pe cilindru....etc.

 

Sa va bucurati unul de altul si sa aveti grija de voi.

Asfalt uscat!

post-11018-1221768105_thumb.jpg

post-11018-1221768138_thumb.jpg

post-11018-1221768157_thumb.jpg

post-11018-1221768174_thumb.jpg

post-11018-1221768186_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gataaa... dar numai una ca nu am avut timp de poze... ieri am uitat aparatul ca aveam neste instantaneeeeeee cu Palatul Hohenzollern pe fundal. Dar nu-i bai ca o sa mai fac.

 

Pana una alta pune si tu bani la ciorap ca pana la Africa vreau sa ne pierdem un pic prin ceata londoneza :goodposting:

 

asa vad eu mai greu vestile bune. Sa o stapanesti sanatos. La Londra ce vrei sa faci? no fun. Daca tot ajungi pana acolo mai merita inca 1000 de km. Wales, treci in Irlanda, dai un telefon, bem o bere, turul Irlandei, trecut in scotia, urcat pana in nord, si coborat la Londra. Iti garantez ca dupa o tura ca asta la Londra o iei pe centura ca nu mai ai chef sa intrii. Bine, glumesc, intra si in Lodra daca tii neaparat :kiss: . Dar wales nu e de pierdut. Niste drumuri de coasta ca-n filme. :agree:

 

Numa' de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ma venim, dar numai asa ca ne rogi tu!

 

:)

 

PS. ai motor acolo?

 

:duel: il am in suflet... se pune? Mometan ma asteapta cuminte in garaj, sa ma aranjez si eu aici. Daca se clarifica situatia si vad ca mai stau o vreme dau fuga si aduc bavareza. Oricum prin iarna-primavara (adica februarie) voi stii daca va astept aici sa facem plimbarea sau vin de la Bucuresti. Pana da dezghetul pe malurile Dambovitei si da ghiocelul in Padurea Neagra o sa am motor fara doar si poate. :D

 

Si vezi ca "gresisi" zambiliciul... ala cu halbele e pentru cand il iei pe om din Germania. Aici se da cu din astea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata! am rezolvat si cu numerele, asa ca am avut primul sfirsit de saptamina pe motocicleta. Cum sunt incepator si nu am apucat sa-mi iau decit casca, manusi si o protectie de spate (cadou!) m-am invirtit pe linga casa. Si cum vintu' intra in Bucuresti pe linga casa mea am avut ceva cimp la dispozitie! Deocamdata (am facut 50km) motocicleta imi pare destul de grea si nu foarte elastica, trebuie sa dau din picior sa schimb vitezele foarte des, sau poate asa e pina ma prind de smekerie...

Am facut citeva poze cu telefonu'.

post-36477-1222693308_thumb.jpgpost-36477-1222693367_thumb.jpgpost-36477-1222693347_thumb.jpgpost-36477-1222693385_thumb.jpg

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata! am rezolvat si cu numerele, asa ca am avut primul sfirsit de saptamina pe motocicleta. Cum sunt incepator si nu am apucat sa-mi iau decit casca, manusi si o protectie de spate (cadou!) m-am invirtit pe linga casa. Si cum vintu' intra in Bucuresti pe linga casa mea am avut ceva cimp la dispozitie! Deocamdata (am facut 50km) motocicleta imi pare destul de grea si nu foarte elastica, trebuie sa dau din picior sa schimb vitezele foarte des, sau poate asa e pina ma prind de smekerie...

Am facut citeva poze cu telefonu'.

post-36477-1222693308_thumb.jpgpost-36477-1222693367_thumb.jpgpost-36477-1222693347_thumb.jpgpost-36477-1222693385_thumb.jpg

 

 

:)

 

 

de unde ai luat-o americanule? si cati bani ai dat pe ea?

Cica pe la nemti e 7000 + bonusuri..

Cric central ai luat la ea?

Sa ne zici si cateva vorbe de consum cand o sa-l faci...

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o de la un dealer de nautic Yamaha si care a fost de treaba si mi-a dat un discount bun. Din pacate nu are nimic extra. Asa sunt aduse, iar importatorul nu are NUMIC pe stoc! Comanda de alte piese dureaza cam 2-3 saptamani. Cum eram nerabdator sa mai prind citeva zile cu vreme buna, macar sa-i fac anul asta prima revizie (1000 km), nu am mai asteptat.

Cric central nu avea si sincer nici nu m-am gindit sa-i iau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am facut 1000km cu ea si o sa ma programez pentru service. O sa vad ce ulei imi baga cei de la Yamaha. La consum imi e greu sa ma pronunt pentru ca indicatorul ala de nivel e cam dereglat. Imi arata ca mai am o linie si nu am putut sa bag decit 12l, adica cam jumate de rezervor. si nu am resetat odometru sa vad citi km am facut. Oricum parca s-a mai lasat, intra mai usor in viteze si parca urca mai repede in ture.

In principiu eu sunt multumit de ea pina acum. Va tin la curent! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...