Sari la conținut

Tobe Prea Zgomotoase Si Consum Marit


smire
 Share

Postări Recomandate

Mi-am cumparat de curand un set de evacuari de la Highway Hawk si le-am montat ieri. Initial m-am bucurat cand le-am auzit, dar apoi am descoperit cateva probleme : fac foarte multa galagie fiind un chin la drum lung, iar politia e cu ochii pe noi... apoi mi-a crescut consumul destul de mult datorita faptului ca am eliminat sonda lambda (tobele nu au prevazute gauri pt asa ceva). Intrebarile mele sunt urmatoarele :

 

1. stiu ca le pot monta un amortizor sa atenueze din zgomot, dar la ce trebuie sa fiu atent cand il iau sa fiu sigur ca se potriveste si ca are efect ...si e posibil sa gasesc aici, sa nu fiu nevoit sa fac comanda la Highway Hawk?

 

2. nu e nici o problema daca dau o gaura in evacuari sa montez sonda lambda?

 

Daca v-ati mai lovit de problema asta va rog sa-mi dati cateva sfaturi pt care v-as fi recunoscator. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Mi-am cumparat de curand un set de evacuari de la Highway Hawk si le-am montat ieri. Initial m-am bucurat cand le-am auzit, dar apoi am descoperit cateva probleme : fac foarte multa galagie fiind un chin la drum lung, iar politia e cu ochii pe noi... apoi mi-a crescut consumul destul de mult datorita faptului ca am eliminat sonda lambda (tobele nu au prevazute gauri pt asa ceva). Intrebarile mele sunt urmatoarele :

 

1. stiu ca le pot monta un amortizor sa atenueze din zgomot, dar la ce trebuie sa fiu atent cand il iau sa fiu sigur ca se potriveste si ca are efect ...si e posibil sa gasesc aici, sa nu fiu nevoit sa fac comanda la Highway Hawk?

 

2. nu e nici o problema daca dau o gaura in evacuari sa montez sonda lambda?

 

Daca v-ati mai lovit de problema asta va rog sa-mi dati cateva sfaturi pt care v-as fi recunoscator. Multumesc.

 

Nu e nici o problema daca dai gauri sa montezi sonda la loc, de fapt adevarata problema a fost faptul ca n-ai mai pus sonda. In privinta sunetului daca nu sti cum lucreaza o toba mai bine apelezi la cineva care s-a mai lovit de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o problema daca dai gauri sa montezi sonda la loc, de fapt adevarata problema a fost faptul ca n-ai mai pus sonda. In privinta sunetului daca nu sti cum lucreaza o toba mai bine apelezi la cineva care s-a mai lovit de asa ceva.

 

Da, stiam ca o sa-mi creasca consumul, dar nu ma asteptam la atat de mult. Mi-am dat seama de asta, acesta e motivul pt care vreau sa o montez la loc. Cat despre tobe, asta si caut, pe cineva care are mai mult habar :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Da, stiam ca o sa-mi creasca consumul, dar nu ma asteptam la atat de mult. Mi-am dat seama de asta, acesta e motivul pt care vreau sa o montez la loc. Cat despre tobe, asta si caut, pe cineva care are mai mult habar :unsure:

 

Problema nu e numai de consum ci si de amestecul care devine incorect si iti poate afuma bujiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar apoi am descoperit cateva probleme : fac foarte multa galagie fiind un chin la drum lung, iar politia e cu ochii pe noi... apoi mi-a crescut consumul destul de mult datorita faptului ca am eliminat sonda lambda

Asa iti trebuie,nu ai ascultat de un un motociclist mai batran !!! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat de curand un set de evacuari de la Highway Hawk si le-am montat ieri. Initial m-am bucurat cand le-am auzit, dar apoi am descoperit cateva probleme : fac foarte multa galagie fiind un chin la drum lung, iar politia e cu ochii pe noi... apoi mi-a crescut consumul destul de mult datorita faptului ca am eliminat sonda lambda (tobele nu au prevazute gauri pt asa ceva). Intrebarile mele sunt urmatoarele :

 

1. stiu ca le pot monta un amortizor sa atenueze din zgomot, dar la ce trebuie sa fiu atent cand il iau sa fiu sigur ca se potriveste si ca are efect ...si e posibil sa gasesc aici, sa nu fiu nevoit sa fac comanda la Highway Hawk?

 

2. nu e nici o problema daca dau o gaura in evacuari sa montez sonda lambda?

 

Daca v-ati mai lovit de problema asta va rog sa-mi dati cateva sfaturi pt care v-as fi recunoscator. Multumesc.

auzi, ma, da' tu ce ti-ai zis?

da-le in poola mea de tampenii, e clar, dupa cum arata, alea (sondele lambda) sunt doar niste bujii acolo, de rezerva si puse in toba asa, la incalzit, sa le gasesti fierbinti cand ti se ineaca cele de pe moto, nu? :disappointed: :blbl: :) :-L :D

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi, ma, da' tu ce ti-ai zis?

da-le in poola mea de tampenii, e clar, dupa cum arata, alea (sondele lambda) sunt doar niste bujii acolo, de rezerva si puse in toba asa, la incalzit, sa le gasesti fierbinti cand ti se ineaca cele de pe moto, nu? :blbl: :) :-L :D :D

:D :D :D :D :D

fara alea iti baga benzina ca la balamuc, adica amestec bogat, de forja chiar si cand mergi linistit. calculatorul are impresia ca scoti aer de munte pe evacuari, si zice "ia sa mai bag niste benzina, ca e amestecu sarac, saracu". noroc ca mai ai si alti senzori pe-acolo, ca altfel... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...