Sari la conținut

motorete Piaggio


Vince Black
 Share

Postări Recomandate

:D

buna .. eu am un Piaggio Ciao.

si m ar interesa mai multe!

cum ar fi ca mere cu 55km/h ..

se poate face sa mearga mai tare?

CE motoreta ai?

218090[/snapback]

 

 

Ce motoreta am scrie in stanga sub poza mea, daca esti putin atent :crack:

 

De mers mai tare... depinde daca tu ai variator sau fulie ca sistem de transmisie... Daca ai variator, raportul de transmisie este variabil si depinde de viteza cu care rulezi... De ex. daca mergi cu 10km/h, raportul e 20:1, daca mergi cu 40km/h, raportul scade pana pe la 15:1.. la asta nu prea poti sa umbli decat daca ii iei din lungime bucsei care determina cat se cracaneaza capul variatorului... nu stiu daca merge, nu am incercat, era doar o idee.

Daca ai fulie, se poate pune una mai mica pe spate, bine-nteles cuplat cu o curea mai scurta.

Poti pune cauciucuri un pic mai inalte...

 

Asta la transmisie...

 

La capitolul motor, poti cauta (eu nu am gasit inca) un kit de tuning - Polini, Malossi, etc, poti mari un pic filtrul de aer dand 1-2 gauri auxiliare in el, poti pune un carb mai mare, un jiglor mai mare, dar toate vor fi intr-un final gatuite de toba... Asa ca iti trebuie si o toba sport. Practic motorul se va tura mai mult, stricandu-se si mai repede, asa ca ai grija sa nu o dai din bine in rau

 

Mai vorbim, vino Miercuri la Arc si te pui si tu langa mopedisti... Al meu e culoarea maro inchis...

 

 

Bafte si pazeste-te de gropi cu Ciao-u' ala al tau ca daca dai cu spatele intr-una mai babana iti sare ghidonul din maini :blbl:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

mersi pt idei!

nu e pe variator... si daca schimb fulia cu una mai

mica si o curea mai mica..cam cu cat merge mai mult?

si nu se fute motoru?

si daka ii dau gaura la filtru de aer merge mai repede?

unde sa merg ? la ARC?

219699[/snapback]

 

Nu ai pentru ce :crack:

Daca nu e pe variator si iti pui fulie mai mica, iti merge mai repede.. cu cat mai mult, depinde si cate kg ai, si cata forta mai are motorasul ala in el... de "f.." motorul nu are de ce sa se "f...", pentru ca nu-l suprasoliciti, nu mergi nici subturat, nici supraturat... nu prea exista subturat la janghinele astea mici :blbl:

Daca ii dai o gaura la filtrul de aer ii saracesti amestecul si o sa ai raspuns mai bun la acceleratie pe loc, dar nu garantez ca in mers o sa simti vreo diferenta majora. O gaura in plus inseamna un debit mai mare de aer, iar la modul de functionare al carburatorului ar insemna TEORETIC si o cantitate un pic mai mare de benzina trasa de piston... Inca nu m-am prins exact de modul de functionare al carburatiei. Ce pot sa-ti spun e ca la mine merge supraalimentat, avand jigler de 0,66 mm in loc de 0.49 mm cat are original, si asta m-a obligat sa-i dau 2 gauri in filtrul de aer, pt. ca altfel tragea prea multa benzina si mergea inecat.

Si DA, sa vii la Arc Miercurea dupa ora 18:00. Nu vin doar motociclisti, mai sunt si mopedisti si scuteristi pe-acolo... Daca vor sau nu sa discute chestii tehnice (sau daca SE PRICEP sau nu) nu garantez.. Eu sunt deschis :(

 

PS: Cati ani ai ? Gresesc eu sau ai vreo 16-17 ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi fara filtru de aer faci muci motorul... ghici unde se duce tot praful posibil de pe strazile noastre curate... (in motor) shi ce fcae el acolo??? itzi roade din toate cate putzin, iar apoi il potzi arunca la ghena....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa mergi mai repede, in afara de sfaturile anterioare, itzi potzi mari dimensiunea camerei de ardere prin alezarea cilindrului shi cumpararea unui priston cu segmentzi adecvatzi.

Daca schimbi fulia itzi pierde serios din demaraj... Shi hai sa fim serioshi unde mergi tu cu mai mult de 55 in bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce fulie iti pui. Eu am set mare (63cmc) si prind maxim 65/h. Deci nu spera la mai mult,pentru ca NU E SCUTER !! Daca vrei mai mult, ia-ti ceva mai mare... Da de carnet moto si ia-ti o motocicleta

Poate sa se duca 60-63, la un moment dat nu mai face fata nici motorul, totusi are 2 cai putere, pentru Dumnezeu !!! Degeaba ii pui fulie mica, de la o turatie incolo o sa observi ca nu mai creste si poti sa pui fulie si mai mica, ca tot atata o sa te duci. Frecarile cu aerul, frecarile curelei cu fulia, ale cauciucurilor cu asfaltul, toate conteaza la un motor de 50cc. Cum iti bate vantul din fata iti scade viteza cu 10km/h aproape !!!

Deci nu incerca sa faci racheta dintr-un planor, ca nu o sa reusesti in veci :D

 

In rest numai bafta si fereste-te de gropi si de idioti... Eu era sa mi-o patesc de 3 ori in 2 zile (unu' urcat pe mine, acelasi intors in fata sa parcheze pe dreapta dupa ce se inscrisese pe banda 2, si altu' deschis usa in fata)... amandoi au acum frigiderele pline de pu..li :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well, sincer chiar HABAR NU AM... Daca nu-ti da tzeapa si-ti zice ca face 75 si de fapt face 60, si daca nu iti ia banii si uita ca motoreta a fost a ta si crede ca e a lui, si REALMENTE o face sa mearga cu 75, apai sa-mi zici si mie ce i-a facut, ca tare-s curios ! :D Mie magicienii astia imi displac profund... eventual poa' sa zica ulterior, "Nene, n-am avut ce sa-i fac, merge la fel si ti-am lasat-o asa" si de fapt sa ia el niscaiva piese bune de pe-a ta si sa-ti puna cazaturi de-ale lui... Depinde daca stai langa el cat timp "o tuneaza"

 

Spor maxim !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Acuma cativa ani am avut si eu un Piaggio Ciao, pe curea. Parerea mea e ca daca vrei sa-l faci sa mearga mai tare cea mai simpla solutie e sa ii schimbi rotita de pe ax de la roata din spate, sa pui una mai mica, si implicit trebuie ori sa intinzi cureaua, ori sa pui una mai mica, daca nu merge cu intinsul, asa cum a spus cineva mai sus.

Numai ca, dupa ce faci aceasta operatiune nu vei mai avea acelasi demaraj, care la cele cu curea este destul de bunicel. Adik iti va scadea puterea demarajului, da de mers iti va merge mai tare, dupa ce prinde viteza... mai poti gauri si toba putin, operatiune neindicata si in plus face si un zgomot mai ceva ca o toba sport... cam atat am facut la cea pe care am avut-o eu. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vreti atunci cand veniti prin alba iulia puteti sa vedeti un bravo cu kit malossi care a cuprins piston de 43 din ceva aliaj,cilindru,chiuloasa,capacitate de 80 cmc,mai are bujie ngk iridium,toba toba supersprint cu cartus sarto,jigler de 6,8 si filtru de aer cu 6 gauri..fara variator!!!!!!merge 80 si mai mergea mai mult da' mia fost frica sa ma duc mai tare !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

ba cum sa scri asa ceva ma =)) DOAMNEE :crack:) esti prastie .. in primu rand set de 43.. ii 70 cmc :ok: pentru 80 iti trebe alta carcasa... am avut si eu un si... am bagat ceva banuti in el .. da mergea 75 cu fulie medie si toba sport.un piaggio cu o viiteza mai mare de 80 - maxim 85 km/h nu o sa il vezi in viata sa ma mearga :huh:) deci na va zic ca ma ocup cu reparat de piaggio cde o vreme .. si faza cu filtru cu 6 gauri=)) doamnee so inventat filtru sport.. malosi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba cum sa scri asa ceva ma =)) DOAMNEE :lol:) esti prastie .. in primu rand set de 43.. ii 70 cmc :D pentru 80 iti trebe alta carcasa... am avut si eu un si... am bagat ceva banuti in el .. da mergea 75 cu fulie medie si toba sport.un piaggio cu o viiteza mai mare de 80 - maxim 85 km/h nu o sa il vezi in viata sa ma mearga :D) deci na va zic ca ma ocup cu reparat de piaggio cde o vreme .. si faza cu filtru cu 6 gauri=)) doamnee so inventat filtru sport.. malosi..

:ok: :huh: :crack: ultimu post in 2005 ...

 

Fratilor ... s-a mai discutat p'aici ... uitativa si voi la data ultimului post

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba cum sa scri asa ceva ma =)) DOAMNEE :D) esti prastie .. in primu rand set de 43.. ii 70 cmc :huh: pentru 80 iti trebe alta carcasa... am avut si eu un si... am bagat ceva banuti in el .. da mergea 75 cu fulie medie si toba sport.un piaggio cu o viiteza mai mare de 80 - maxim 85 km/h nu o sa il vezi in viata sa ma mearga :crack:) deci na va zic ca ma ocup cu reparat de piaggio cde o vreme .. si faza cu filtru cu 6 gauri=)) doamnee so inventat filtru sport.. malosi..

 

 

asta ii topic din 2005 :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...