Sari la conținut

Accident Minor


p15oi
 Share

Postări Recomandate

Buna seara tin sa va anunt k prostia mea si cea umana nu m-a ocolit. Asta seara am avut accident dupa cum spuneam, eram pe sos colentina in zona sectiei 7 de politie circulam regulamentar cand in fata mea clasica dacie a franat deoarece un destept de pe partea stanga era incadrat gresit si avrut sa intre pe banda din mijloc si dupa cum stiti k se procedeaza in romanica bagi botul masini si astepti sa se opreasca omul care nu vrea sa isi strice masina. Asta s-a si intamplat eu eram la cam 10 m in spatele masini care a oprit si am inceput sa franez in conditii normale de drum nu ar fi trebuit sa fie nici o problema. Dar tinand cont k in ultimele zile a fost un soare oribitor si azi nu ar fi plouat desteptii care sunt cu auto specialele care uda asfaltul s-au gandit sa isi faca treaba.

Daune, doua indoituri minore la rezervor, pedala de frana si schimbatorul indoite, ghidon indoit,si cateva zgarieturi la capatul stanga al ghidonului. eu am o zgarietura de vreo 10 cm pe picior, si una bucata pereche chiloti cacati.

Aveti grija cum mergeti si mult asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna sa-ti fie inima!

 

....circulam regulamentar cand in fata mea clasica dacie a franat ...

 

Off-Topic:Si cand te gandesti ca ala isi ducea Dacia la REMAT!Acu' i-o mai primi-o, asa ciobita? :-L Damn, nu puteai sa fii si tu un pic mai atent?! :)

 

Inteleg ca te-au scos vinovat, asa-i? :blbl: Ca nu ai pastrat distanta suficienta pentru a opri in conditii de siguranta....Daca pastrezi distanta asta, sigur se vor gasi cativa cretinoizi sa-ti intre in fata!Cum o dai tot prost iese... :disappointed:

 

Pacat!Bafta cu reparatia!

 

.... si una bucata pereche chiloti cacati.

 

On-Topic:Totusi care e treaba cu chilotii cacati?! Chiar atat de rau te-ai speriat?:D

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observat si eu treaba cu udatul,ma plimbam prin bucuresti si udasera la greu,am aproximat o distanta ok si ...surpriza,ma depaseau masinile si se bagau acolo.treaba este aiurea,pur si simplu te imping de la spate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu udatul e f nasoala. Bine ca ai scapat cu daune minore. SI eu era sa ma pravalesc tot din aceeasi cauza. ( Udatul strazilor). Cat uda ei, se face o pelicula de noroi care este periculoasa. E de ajuns ca sa pierzi aderenta. la razoare in curba era sa o patesc, mi-a fugit spatele cand eram si putin inclinat. M-am indreptat repede, si am transpirat instantaneu. TU sa fii sanatos, ca motoru se repara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observat si eu treaba cu udatul,ma plimbam prin bucuresti si udasera la greu,am aproximat o distanta ok si ...surpriza,ma depaseau masinile si se bagau acolo.treaba este aiurea,pur si simplu te imping de la spate!

 

Si mie mi se intampla chestia asta mai mereu: lasi distanta mai mare fata de cel care merge in fata si toti cocalarii interpreteaza asta ca pe o invitatie la depasire. Dar cat de curand schimbam foaia: bagat printre masini, plecat primul de la stop si forja pana la 60 la ora si asa ai tot drumul liber in fata.

 

Cat despre udat, nu stiu cine isi trage bani la chestia asta dar actiunea e total total aiurea, nu fac decat sa redistribuie mizeria si atat. Nu curata, nu ajuta la micsorarea temperaturii ci dimpotriva sporesc si mai mult umiditatea pe portiunea respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....La razoare in curba era sa o patesc, mi-a fugit spatele cand eram si putin inclinat. M-am indreptat repede, si am transpirat instantaneu. TU sa fii sanatos, ca motoru se repara.

 

Incredibil...si mie tot acolo mi s-a intamplat sa-mi fuga spatele intr-o noapte cand udasera la greu intersectia....Si dupa ce am redresat spatele, cu greu, mi-a fugit fata!...Ma mir cum de am scapat pe roti de acolo...Urata faza! :ok:

 

O fi ceva blestem in intersectia aia?! :D :D :D

 

Atentie la bulevardele inundate cu cisterna, mai ales noaptea(cica o fac intentionat?!)...Apare o mazga foarte periculoasa!Parerea mea e ca difera aceasta situatie de aceea in care ploua.Atunci carosabilul e spalat in intregine si continuu, iar apa se scurge in canalizari, lasand curat asfaltul!In urma inundarii cu cisternele, apa balteste, adunand in acele balti, apa muradara, praf si resturi lasate de masini in trafic...Iar zonele udate alterneaza cu cele uscate...pierderea aderentei e la ea acasa! :moto:

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Udatul este f periculos, eram odata cu Uralul in drum spre Foisorul de Foc venind dinspre Universitate. Dupa ce treci de Mosilor este un rond cu un parculet in el si niste copaci inalti ce fac umbra de jur imprejur. Trecuse o masina de salubritate si a udat tot rondul, eu venind pe uscat (si soare) am vazut in ultima clipa (din cauza umbrei copacilor) ca e ud, nu stiu cum am reusit sa o tin dar m-au trecut toate naduselile si ce p.uli in gat le-am bagat la aia de au udat cu toate ca ei isi fac doar treaba.

Tot de la udat mi-a fugit mobra de sub mine pe loc fiind, o inclinasem putin si atat i-a trebuit. De vina a fost detergentul din apa, aluneci pe el de nu-ti vine sa crezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- apa nu contine nici un fel de detergent

2 - cei de la salubritate sunt platiti de primariile de sector ca sa isi faca treaba

3 - dak mergi ca "rossi" in curbe punand genunchiul jos s-ar putea sa t imprasti si pe un asfalt uscat.haideti sa fim motoristi nu cascadori.va respect salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- apa nu contine nici un fel de detergent

2 - cei de la salubritate sunt platiti de primariile de sector ca sa isi faca treaba

3 - dak mergi ca "rossi" in curbe punand genunchiul jos s-ar putea sa t imprasti si pe un asfalt uscat.haideti sa fim motoristi nu cascadori.va respect salut

 

1.cand contine detergent, se simte in aer mirosul acestuia, odata cu evaporarea apei de pe asfaltul incins...e adevarat ca detergentul e scump si se prefera stropitul "chior"!

2.corect...nu am ce comenta...poate doar ca ii platesc cu mai mult decat face! :moto:

3.cand mi-a alunecat spatele, mergeam cu vreo 30 km/h.Vazusem ca urma o portiune uda, stiam curba respectiva(stau in zona), franasem cu mult inainte, deci aici te-ai grabit:nu eram Rossi in mizerie!Sorry! :ok:

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Udatul acela e un mare rahat. Nu foloseÂşte la nimic, mizeria tot acolo rămâne. În alte țări udă dar Âşi Âşterg cu periile, doar aÂşa are sens. Dacă torni un lighean cu apă în mijlocul casei n-o să se spele niciodată pe jos de la sine, călcând prin ea. Dacă doar împrăÂştii apa nu faci decât să transformi totul într-o ciorofleaÂşcă ce este ulterior spoită pe maÂşini Âşi pietoni.

 

Vă rog, la deschidererea unui topic nou în secțiunea accidente, la "Topic Description" scrieți data Âşi ora la care s-a produs incidentul. În felul acesta e mult mai bine pentru noi toți.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.cand contine detergent, se simte in aer mirosul acestuia, odata cu evaporarea apei de pe asfaltul incins...e adevarat ca detergentul e scump si se prefera stropitul "chior"!

2.corect...nu am ce comenta...poate doar ca ii platesc cu mai mult decat face! :ok:

3.cand mi-a alunecat spatele, mergeam cu vreo 30 km/h.Vazusem ca urma o portiune uda, stiam curba respectiva(stau in zona), franasem cu mult inainte, deci aici te-ai grabit:nu eram Rossi in mizerie!Sorry! :D

1 - aprovizionarea cu apa a autospecialelor care uda se face din raul dambovita,dak dambovita contine detergenti :moto:

2 - nu pot sa comentez nici eu aspectu asta fiindca nu cunosc acest lucru

3 - am mers de o caruta de ori pe ploaie,si udatura,deplasandu-ma in fiecare zi cu motoreta la munca.si la viteza d 50-60 curbe usoare chiar nu simt ca e udatura sau ploaie,iar la curbe stranse la fel ..cu o vit d 30-40 nu am nici un stres,iar guma pe spate nu e chiar formidabila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si io am patit-o acum 2 sapt pe un cacao de asta de asfalt... :moto: nu eram nici inclinat nici nu eram rossi, nici nimic de genul asta...

am pus mana pe frana, nici nu am apucat sa franez, aveam vreo 40, si in secunda urmatoare am fost pe jos....

 

concluzia e ca prostia aia pe care o imprastie ei cu atat mandrie(indiferent ca e apa din dambovita) nu face nimic bun...iar pt noi clar face rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da se poate sa mai si aluneci ,din fericire eu nu am facut-o inca ,si sper sa nu o fac:)...pe udatura chiar merg incet si linistit ..fiindca pericolu' este ceva mai mare

 

si io am patit-o acum 2 sapt pe un cacao de asta de asfalt... :moto: nu eram nici inclinat nici nu eram rossi, nici nimic de genul asta...

am pus mana pe frana, nici nu am apucat sa franez, aveam vreo 40, si in secunda urmatoare am fost pe jos....

 

concluzia e ca prostia aia pe care o imprastie ei cu atat mandrie(indiferent ca e apa din dambovita) nu face nimic bun...iar pt noi clar face rau

ai cazut inainte sa apuci sa franezi ?? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma...linistit eram...mergema cu 40 si chiar nu ma grabeam nicaieri...

nu imi explic nici acum ce s-a intamplat si nici prietenii care erau cu mine...am pus mana pe frana si cred ca am inceput sa franez si in secunda urmatoare eram pe jos....

 

aa si inca ceva, se pusese rosu la semafor, nu mi-a iesit ceva in fata incat sa zici ca m-am speriat sau ca am pus frana brusca...eram primul la semafor mai aveam inca vreo 50 si de metri, si doar ca m-am gandit sa incep sa franez mai devreme...

noroc de casca, geaca si crashpaduri...ca altfel urmarile erau mai grave ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Udatul este f periculos...

Tot de la udat mi-a fugit mobra de sub mine pe loc fiind, o inclinasem putin si atat i-a trebuit. De vina a fost detergentul din apa, aluneci pe el de nu-ti vine sa crezi.

 

Eh, uite pe chestia asta m-am contrazis intr-o buna bucata de zi cu o cunostinta care jura ca astia il saboteaza pe el cu detergent la greu :moto:

 

Asa ca l-am luat de aripa si l-am dus intr-un "capat de linie" cum s-ar zice, unde erau 3 cisterne de astea, pline, gata de plecare. L-am dat jos de pe motor , l-am dus la oamenii aia si i-am intrebat, rar: "Buna ziua, are si colegu o intrebare la dumneavoastra. Puneti cumva ceva detergent in apa cu care udati strazile?"

 

Hohotul de ras generat de cei 9 oameni cati erau acolo, cat si afirmatia "da putem pune si detergent domnisoara, vrea sa doneze baiatu'??!!", sper ca l-a convins definitiv ca nimeni nu ii saboteaza lui mersul de Rossi prin batranul Bucuresti... :ok:

 

Si daca tu tot nu esti convins, varsa, te rog, un pahar cu apa chioara langa o bordura, unde este praf si apoi da cu talpa piciorului pe mazga creata..vei avea o revelatie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, uite pe chestia asta m-am contrazis intr-o buna bucata de zi cu o cunostinta care jura ca astia il saboteaza pe el cu detergent la greu :ok:

 

Asa ca l-am luat de aripa si l-am dus intr-un "capat de linie" cum s-ar zice, unde erau 3 cisterne de astea, pline, gata de plecare. L-am dat jos de pe motor , l-am dus la oamenii aia si i-am intrebat, rar: "Buna ziua, are si colegu o intrebare la dumneavoastra. Puneti cumva ceva detergent in apa cu care udati strazile?"

 

Hohotul de ras generat de cei 9 oameni cati erau acolo, cat si afirmatia "da putem pune si detergent domnisoara, vrea sa doneze baiatu'??!!", sper ca l-a convins definitiv ca nimeni nu ii saboteaza lui mersul de Rossi prin batranul Bucuresti... :D

 

Si daca tu tot nu esti convins, varsa, te rog, un pahar cu apa chioara langa o bordura, unde este praf si apoi da cu talpa piciorului pe mazga creata..vei avea o revelatie :D

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 - aprovizionarea cu apa a autospecialelor care uda se face din raul dambovita,dak dambovita contine detergenti :moto:

2 - nu pot sa comentez nici eu aspectu asta fiindca nu cunosc acest lucru

3 - am mers de o caruta de ori pe ploaie,si udatura,deplasandu-ma in fiecare zi cu motoreta la munca.si la viteza d 50-60 curbe usoare chiar nu simt ca e udatura sau ploaie,iar la curbe stranse la fel ..cu o vit d 30-40 nu am nici un stres,iar guma pe spate nu e chiar formidabila

 

1.Gresit!Nu merg cisternele din Dr.Taberei(spre ex.) pana la Dambovita sa se incarce cu apa .Se aprovizioneaza de la gurile de apa de pe marginea drumului(cele la care se racordeaza pompierii in caz de incendiu).Acestea sunt accesibile in orice zona a Bucurestiului si sunt parti componente ale instalatiei de aprovizionare cu apa curenta a Capitalei(vorbesc in cunostinta de cauza).Iar la o cistena e suficient un bidon de 20 litri de detergent, bidoane pe care le au cu ei si le pot oricand folosi(daca li se cere);

3.inseamna ca tu esti un mic Rossi...ce sa mai zic!Ma inclin in fata ta! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acolo cu apa ai dreptate,eu am vazut ca se aprovizionau unele undeva in dreptu' universitatii cantemir de pe splai din dambovita ,iar eu iti zic sigur ca nu se pune detergent in apa,cunosc p cineva care lucreaza pe autocisterna si d aia zic....iar in legatura cu faimosul rossi ,multumesc pt apreciere ,ma simt flatat,insa mai am mult de mancat mamaliga sa ii ajung la unghia mica de la picior ,nu am vrut sa zic ca sunt un rossi al capitalei ,am zis doar ca am avut norocu sa nu alunec pe udatura ,iti tre si putin noroc :D :moto:

 

 

una peste alta cred ca esti la munca la fel ca si mine si esti putin plictisit ,mai schimbam si noi o vorba,o parere sper ca nu te-ai suparat :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una peste alta cred ca esti la munca la fel ca si mine si esti putin plictisit ,mai schimbam si noi o vorba,o parere sper ca nu te-ai suparat :ok:

 

:D

 

Corect!Sunt la locul de munca si ma plictisesc cumplit...de aia caut sa-mi schimb jobul...nu de alta, dar o sa ajung in top cu mesajele pe forumul asta in caz contrar! :D

 

 

Gresit!Nu m-am suparat!Din contra, ti-am urmarit mesajele pe forum;pana acum, pari baiat ok! :D :D :moto:

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
1- apa nu contine nici un fel de detergent

2 - cei de la salubritate sunt platiti de primariile de sector ca sa isi faca treaba

3 - dak mergi ca "rossi" in curbe punand genunchiul jos s-ar putea sa t imprasti si pe un asfalt uscat.haideti sa fim motoristi nu cascadori.va respect salut

 

Eu banuiesc ca ar avea detergent deoarece am pus mana sa vad si parca se simtea ceva in ea dar n-as baga mana-n foc. Nu mergeam ca Rossi atunci, sigur as fi cazut daca maergeam tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...