Sari la conținut

Adaugare Ulei


Postări Recomandate

Am completat si nimic nu s-a intamplat, am mers cu ea ceva timp...nici o urma de spuma, nici o diferenta.

 

 

Aveam 10w40 full sintetic, apoi am pus mineral, 20w50 (asta ii uleiu pt motorul meu, specificat de constructor) si am observat un usor strat negru de la uleiul vechi, peste cel galben de la uleiul nou... am dat o cheie si s-a unifirmizat tot, de aceeasi culoare acum... prin geam nu vad spume, deci presupun ca totul ii ok, nu?!

 

Cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta in ce sens? pe bune sau....

Daca n-ai pus si o manutza de nisip fin ca sa aiba aderenta ambreiajul, n-ai facut nimic. Pune repede, cat mai ai timp, vezi ca au la magazinele acvaricesti, "pet shop", pe alese. Trebuie granulatie super-mica, si pune si o mana de leustean dupa ce dai spuma la o parte sa nu dea in foc.

 

Acuma pe bune, trebuie sa arunci motorul in primul container auotrizat de deseuri feroase/neferoase. Chitanta o platesti la fostul CEC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu poti sa completezi cu alt ulei (mai ales ca este aceiasi marca) si ptr. ca este in cantitate mica.

e bun sfatul, sa cauti niste ulei hidraulic motul, ca e aceeasi marca :D

 

Nu este nici o problema,tinand cont ca este din aceeasi categorie,doar o mica diferenta de vascozitate la temperaturi inalte(la cantitatea asta e nesemnificativ).Inainte erau probleme deoarece multe uleiuri nu erau compatibile si spumau in urma amestecului,ceea ce ducea la o ungere defectuasa.

esti tru :)

viscozitatea trebuie sa fie constanta indiferent de temperatura.

vezi ca au bagat chupa-chups la non-stop

grabeste-te, nu e deschis decat pana la 12.30, mai ai 3 minute. :)

 

ia putin ulei din motor (de pe joja- nu iti trebuie mult) si putin din celalat tip. amesteca pe ceva (un dop de sticla de cola) si vezi daca face ca o spuma. daca nu, poti sa completezi linistit.

atentie mare, ca pe dopul de cola e posibil sa-i vina spumantul :)

p.s.: coca-cola sau pepsi-cola?

sunt multi si incepatori pe aici si orice informatie le-ar putea fi utila.

 

N-am joja :) Ma uit printr-un geam sa vad nivelul. O sa incerc sa fac ca un fel de joja.

sparge ochiul ala maro de geam si pune-i joja! :)

acum!

 

Bravo bravo. Baga de masina sa vezi ce patineaza ambreiajul.

Uleiul de moto este mai special deoarece lubrifiaza si ambreiajul. se poate baga de masina in motocilcete doar daca ai ambreiaj uscat.

 

Problema sta asa.

seria 300v este Synthetic/ double ester cu specificatii peste standardul API.

Seria 7100 este Synthetic Ester cu specificatii in standardul API (SL/ SJ/ SH/ SG).

 

Concluzie. Poti pune dar nu este recomandat. Nu se strica motorul dar e recomandat sa schimbi uleiul. Daca vrei cred ca am eu vreo 100 de ml de 10W40 300V.

problema sta asa: prea mult tv si prea mult net strica. esti dovada vie. :)

p.s.: te-am ghicit ca esti un mare fun discovery - myth busters? ;)

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...