Sari la conținut

Alegere Moto Optima


Lucian86
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua. A venit vremea sa imi cumpar si eu o motocicleta dar sincer nu stiu care sa o aleg. As dori sa-mi spuneti dumneavoastra fiecare ce plusuri si ce minusuri are. Pun accent pe : manevrabilitate (deoarece sunt bobocel), fiabilitate, cat de cat ´´iertatoare´´ cu micile erori de incepator si bine-nteles costurile de intretinere. La intretinere ma intereseaza doar daca una este exagerat de scumpa de intretinut fata de celelalte. Daca sunt echilibrate intre ele e ok. Deasemenea si gasirea consumabilelor. Poate la o marca este foarte greu de gasit filtre etc. Bun, asadar sperand ca nu v-am bagat in ceata cu atatea detalii, lista mea ar fi :

Specific ca voi achizitiona una second-hand (finantele astea). Din aceasta pricina nu stiu exact in ce an s-a introdus un nou modelul, asadar voi scrie in paranteza un anul. Anul acesta nefiind neaparat anul in care s-a introdus modelul nou. Anul reprezinta anul de fabricatie din detalierea motocicletei de catre proprietar.

1. Suzuki GSF 600S (an 2001)

2. Suzuki GSX 600F (an 1998)

3. Suzuki SV 650 S (an 2001)

2. Yamaha FZS Fazer 600 (an 2003)

3. Honda Hornet 600 S (an 2001)

5. Honda CBF 600 S (an 2004) - aceasta e cu doar si poate, pretul fiind cam piperat. am inclus-o in lista deoarece pana la anul poate suplimentez bugetul. L-as suplimenta doar daca exceleaza fata de restul motocicletelor intr-un domeniu mentionat mai sus.

Puteti sa includeti si dumneavoastra alte tipuri de motociclete, dar cu argumentele aferente. Nu genul ``X model ii cel mai marfa``.

Multumesc pentru timpul acordat citirii acestui post si astept parerile dumneavoastra.

P.S. Rog sa raspunda doar cei care au avut de-aface cu unul sau mai multe din modelele mentionate mai sus, sau cei care au prieteni buni care poseda sau au posedat unul sau mai multe modele de mai sus. Rog bagatori-n seama sa treaca cu vederea acest topic. Multumesc frumos. O zi cat mai placuta sa aveti.

Editat de Lucian86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu, ai mai sus un topic pentru fiecare dintre modelele respective.

Te apuci si le rasfoiesti pana vezi care ti se potriveste mai bine, care-ti place, care sunt preturile si problemele specifice intalnite la fiecare model. Plus ca o sa mai gasesti oameni care s-au dat pe un model de la concurenta si au facut o comparatie cu ceea ce au ei.

Daca astepti pareri de la proprietari fiecare iti va spune ca a lui este cea mai buna (ceea ce mi se pare si logic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

2. Suzuki GSX 600F (an 1998)

 

Asta eu nu te-as recomanda pentru ca

1. E urata ca dracu ( no offence posesorilor..... dar... e urata)

2. E destul de grea pentru capacitatea ei

 

Ar mai ramane banditu, hornetu si sv-u ...

 

Parere pur personala ..... SV-ul

pentru ca : 1. are motoru in V => trage liniar , nu ai surprize de explozii de putere

2. e usurica , manevrabila, varianta naked e chiar frumoasa

Costurile de intretinere cred ca sunt cam la fel

 

Eu as alege SV-ul !

 

P.S Aceasta este o perere pus subiectiva( am 4 in V deci ... :D ) si trebuie tratata ca atare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu, ai mai sus un topic pentru fiecare dintre modelele respective.

Te apuci si le rasfoiesti pana vezi care ti se potriveste mai bine, care-ti place, care sunt preturile si problemele specifice intalnite la fiecare model. Plus ca o sa mai gasesti oameni care s-au dat pe un model de la concurenta si au facut o comparatie cu ceea ce au ei.

Daca astepti pareri de la proprietari fiecare iti va spune ca a lui este cea mai buna (ceea ce mi se pare si logic)

 

 

plus ca trebuie doar sa googalesti si tu cateva nopti ca mai totzi de pe aici... sunt un milion de pareri pro si contra... sunt zeci de forumuri

 

cel mai bine ar fi sa te urci pe mobre sa vezi cum itzi vin, dupa asta alege finalistele si te pui pe cautat.

mobra nu se cumpara din poze.

 

succes,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plus ca trebuie doar sa googalesti si tu cateva nopti ca mai totzi de pe aici... sunt un milion de pareri pro si contra... sunt zeci de forumuri

 

cel mai bine ar fi sa te urci pe mobre sa vezi cum itzi vin, dupa asta alege finalistele si te pui pe cautat.

mobra nu se cumpara din poze.

 

succes,

Sau vreo 1000 de km pe fiecare motor din cele enumerate si atunci sigur stie care-i place la final DAR nu-i totul asa de roz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt cam in aceeasi postura ca si tine, modelele acestea sunt cele care mi se potrivesc.

 

Am cercetat un pic problema si avem asa, in ordinea data de tine, cu mentiunea ca eu am pus si parerea personala despre felul in care arata motocicleta pe viu:

 

1. GSF 600 - pozitie este optima pentru mine - nu stai nici drept, nici "in cap". Destul de frumoasa, destul de puternica, destul de buna protectie la vant. Nu ii lipseste decat acel ceva care sa te faca sa te indragostesti.

Aici aici un exemplu GSF 600, pe mine ma intereseaza doar variantele cu ABS. In acest moment e pe locul 2 intre preferintele mele din lista asta.

2. GSXF 600 - prea mare, prea grea, prea veche. Pe mine nu ma intereseaza.

3. SV 650 S - motorul pare a fi principala atractie. Trage din ture joase, arata foarte bine. Pozitia este insa ceva cam joasa pentru ceea ce doresc eu - un pic de touring. Asta si lipsa ABS-ului o scot din calculele mele.

4. Yamaha FZS Fazer 600 - din pacate, cu ABS este prea scumpa. Desi este frumoasa si are o pozitie buna, costurile sunt un pic cam mari. FZ Locul 3 pentru mine.

5. Honda Hornet 600 S - faina, dar pare imbatranita. Nimic in afara pretului nu m-ar determina sa o aleg in locul CBF-ului.

6. Si ajungem la locul 1: CHF 600 S Poate nu cea mai frumoasa, dar nici nu e urata cu spume. Pozitie buna, are optional carene pentru partea de jos, ABS, nu e foarte scumpa. Fiabilitatea este renumita.

 

Sper ca te-am ajutat, optiunile de mai sus sunt pentru un buget sub 4000 EUR (5000 EUR in cazul Yamaha) - pret pentru modele cu ABS in Germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...