Sari la conținut

Accident Mortal Pe Dn13


Fatal Fury
 Share

Postări Recomandate

Terminati bai cu balacareala!

Numa' de atat sinteti in stare?

Un bun prieten a murit si maine il inmormantam.

Au mai murit si 2 nevinovati si al 3-lea e inca in coma.

Abtineti-va de la cocoshisme de 2 lei si traiti-va viata atat cat mai este pe raboju' fiecaruia.

Dumnezeu sa-l odihneasca.

 

 

Prietenul ala de care vorbesti a omorit 2 oameni nevinovati.

Nu merita nici macar pomenit.

Un alt idiot care a simtit nevoia sa se duca dreaq numai ca a mai luat si 2 dupa el....

Inchipuie-ti ca aia 2 erau nevasta si copilul tau.

Si dupa aia plingi ca ti-a murit prietenul.

 

N-am pretins ca era principalul vinovat de accident, ci ca ocupantii masinii respective nu respectau o prevedere de lege la care conducatorul e pedepsit cu o mica amenda (toti ocupantii locurilor prevazute cu centura de siguranta trebuie sa o aiba pusa chiar si in oras), si mi-am dat cu presupusul ca probabil mergea ca si aialalti cu SUV-uri, adica tare si in spiritul "daca vad un caine mai bine il calc decat sa franez prost ca oricum nu ma pricep sa franez", dar vazand ca in loc de caine pe sol i-a aparut motociclist in aer s-a speriat, a tras aiurea de volan si a rasturnat ditamai magaoaia in care chipurile esti asa de sigur ca nu mai trebuie sa aplici prevederi de 3 lei ale legii de genul ca sa-ti pui centura sau sa pui scaune din alea speciale pentru copii mici...

Oricum e un accident nenorocit, asa ca probabil nu ar mai trebui sa lungim tampenia asta de polemica. Eu cred ca problema principala e ca motociclistul a fost probabil obosit si nu a franat la timp. asa ca a lovit pe altii si a decolat pe orbita, si singura lui sansa sa scape intreg era sa nu-l loveasca ceva din sens opus. Ca ala cu gipanul l-a lovit cand aparea din neant e de inteles pe undeva (desi teoria conducerii preventive spune sa incetinesti cand vezi ingramadeala sau alte lucruri dubioase), dar ca mergea asa de tare sau s-a speriat atat de tare incat a iesit pe aratura poate fi o reactie fireasca (eu sunt convins ca as putea vizita santuri ca sa evit chiar si un catel sau o pisica, dar din fericire pana acum i-am vazut pe astia din timp - ca sa nu mai spun despre vaci si cai - si am incetinit chiar pana aproape de 0km/h ca sa evit un incident) sau o consecinta a impactului (caz in care mergea asa cum ma astept eu sa mearga un "meserias" in SUV - fie el chiar si chinezesc).

Cred ca Politia Rutiera va avea un raspuns (sau deja il are) despre cat de tare se dadeau aia si daca numai ala cu motorul sau amandoi sunt de vina ca si ala cu masina a vizitat peisajul romanesc prea de aproape, dar dat fiind ca politistii sunt luati ata de tare la misto pe forumul asta mai nou nu poti sa afli de la ei nici macar unde e sediul Politiei din Bucuresti, ca daca cumva iti raspunde unul vor aparea in 5-10 minute cel putin 50 de raspunsuri la misto pe tema aia...

Stiti, am devenit melancolic, acum circa un an intrebai de o problema cu un accident si 2-3 politisti iti spuneau "reclama-l pe ala", "contesta procesul verbal", si alte tampenii din astea care te-ar putea ajuta la buzunar sau la carnert, dar azi a mai ramas unul singur (Nightwolf) care cica s-ar cam retrage si el....

 

Ce spui tu este egal cu zero.

Cu centuri sau nu, idiotul ala a omorit 2 oameni.

Iar cind vad agarici cu trotinete care judeca situatii clare incercind sa le intoarca cum le convin nu pot decit sa le urez :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce spui tu este egal cu zero.

Cu centuri sau nu, idiotul ala a omorit 2 oameni.

Iar cind vad agarici cu trotinete care judeca situatii clare incercind sa le intoarca cum le convin nu pot decit sa le urez :bounce:

Nu ma refeream strict la centuri, ci la un anumit tip de atitudine agresiva la conducatorii auto/moto din Romania; din pacate traim intr-o tara stresanta locuita in mare parte de oameni stresati (in special in jurul Bucurestiului), unde legile sunt relative si aplicate fie de loc (de exemplu in centrul Bucurestiului la ora de varf nu te opreste nici un politai daca nu calci pe cineva chiar si daca mergi cu masina pe o roata din fata pentru ca ar produce un blocaj super-catastrofal pe o strada care deja e cam blocata), fie in functie de buzunarul conducatorului (multe din abaterile de la regulament sau legislatie din pacate inca pot fi rezolvate cu o mica spaga sau cu incadrarea la altceva sau cu un advertisment sau cu nimic daca cunosti si suni fix pe cine trebuie).

 

Iar chestia aia cu "agarici cu trotinete" pe un forum de motociclisti normali si ne-stresati ar trebui sa se lase cu un ban, ceva, ca de bine de rau am facut si eu peste 11,000 km pe motocicleta intr-un an fara accidente si in oras nu ma dau cu motocicleta decat ca s-o duc la service, ca in rest merg pe scooter (si pe din astea am mult mai multi kilometri facuti)... Dar oricum chestii ca astea vin sa-mi confirme teoria ca forumul asta nu mai e ce a fost acum un an, doi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca aici a fost o reactie in lant principali vinovati ar fi autoritatile ca nu interzice comercializarea pe marginea drumului si nu se ocupa de asta iti zic clar ca si eu era sa o patesc cu masina din cauza unui (cuvant urat) care a franat brusc sa ia pepeni sau ce plm , ma rog ideia e ca motocilistul e posibil sa fi avut o clipa de neatentie sau un punct mort in care nu a observat nu poti sti niciodata ce sa intamplat acolo daca nu ai vazut cu ochi tai drept urmare motociclistul poarta zic 50 % din vina dar nu mai conteaza oriunde in afara tari nu o sa vezi pe un Drum national sa se opreasca asa aiurea ca mi sa trezit mie sa iau 3 kg de cartofi nu e normal automat conducatorul din spate va fi nevoit sa faca o manevra care poate pune in pericol siguranta celorlalti participati la trafic si exact asta sa intamplat .

Iar sincer cati motocilisti au murit nevinovati anu asta din cauza la masini asta nu se mai pune stam sa criticam ca de e simplu sa stai in spatele monitorului si sa critici pe cineva . Gath ce te diferentiaza pe tine de asa zisi "agarici pe trotinete" trotineta ta e mai buna ? cumva te crezi mai bazat pe tine , si eu m-am crezut pana ma luat unu pe capota si ma terfelit putin , sunt tare curios sa ne zici si noua ce te scoate pe tine din categoria agarici pe trotinete " si ce inseamna agarici pe trotinete .

Sa revein la topic Dumnezeu sal ierte si pe el si pe cei implicati nevinovati purtati centura aia de siguranta e un fel de casca a automobilului . :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refeream strict la centuri, ci la un anumit tip de atitudine agresiva la conducatorii auto/moto din Romania; din pacate traim intr-o tara stresanta locuita in mare parte de oameni stresati (in special in jurul Bucurestiului), unde legile sunt relative si aplicate fie de loc (de exemplu in centrul Bucurestiului la ora de varf nu te opreste nici un politai daca nu calci pe cineva chiar si daca mergi cu masina pe o roata din fata pentru ca ar produce un blocaj super-catastrofal pe o strada care deja e cam blocata), fie in functie de buzunarul conducatorului (multe din abaterile de la regulament sau legislatie din pacate inca pot fi rezolvate cu o mica spaga sau cu incadrarea la altceva sau cu un advertisment sau cu nimic daca cunosti si suni fix pe cine trebuie).

 

Iar chestia aia cu "agarici cu trotinete" pe un forum de motociclisti normali si ne-stresati ar trebui sa se lase cu un ban, ceva, ca de bine de rau am facut si eu peste 11,000 km pe motocicleta intr-un an fara accidente si in oras nu ma dau cu motocicleta decat ca s-o duc la service, ca in rest merg pe scooter (si pe din astea am mult mai multi kilometri facuti)... Dar oricum chestii ca astea vin sa-mi confirme teoria ca forumul asta nu mai e ce a fost acum un an, doi...

 

 

Nici motociclismul nu mai e ce era acum 10 ani. ce sa mai vb de forumul asta de acum 2 ani.

Sintem stresati pt ca avem niste drumuri de cacao pline de manelisti de cacao dintre care unii au apucat sa se suie pe motoare.

 

 

Daca inca nu realizati ca speranta de viata creste odata cu abandonarea motorului, asta e.

Daca mai vad ca un idiot omoara 2 oameni care au avut ghinionul sa se afle acolo, nu pot decit sa fiu de acord ca motociclistii sint un adevarat pericol pt ei si pt trafic alaturi de tarani, tigani, manelisti, cocalari si politisti care nu isi fac treaba.

Daca politia si-ar face treaba cum trebuie foarte multi ar sta pe bara.

Din pacate traim in rromania.

 

Eu am terminat cu discutia aici.

Editat de Gath
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici motociclismul nu mai e ce era acum 10 ani. ce sa mai vb de forumul asta de acum 2 ani.

Sintem stresati pt ca avem niste drumuri de cacao pline de manelisti de cacao dintre care unii au apucat sa se suie pe motoare.

 

 

Daca inca nu realizati ca speranta de viata creste odata cu abandonarea motorului, asta e.

Daca mai vad ca un idiot omoara 2 oameni care au avut ghinionul sa se afle acolo, nu pot decit sa fiu de acord ca motociclistii sint un adevarat pericol pt ei si pt trafic alaturi de tarani, tigani, manelisti, cocalari si politisti care nu isi fac treaba.

Daca politia si-ar face treaba cum trebuie foarte multi ar sta pe bara.

Din pacate traim in rromania.

 

Eu am terminat cu discutia aici.

Legat de speranta de viata si de mersul pe doua roti, eu (inca) ma simt bine in Bulgaria: masini mai putine, drumuri care nu sunt asa de aglomerate, soferi care nu sunt asa de agresivi... Si oricum cel putin pe mine nu m-au invatat cam nimic la scoala despre tara vecina, asa ca experimentez pe cont propriu, si pe langa faptul ca au tot felul de cetati si biserici bizantine sau chiar mai vechi (grecesti, romane) sau plantatii de trandafiri si alte buruieni cel putin la preturile la hotel si la mancare experientele au fost placuta pana acum. Ce sa mai spun de faptul ca astia au inca spe 40% din tara impadurita si macar 8 parcuri nationale, plus ca lumea nu arunca PET-uri pe plaja sau aiurea, cel putin nu asa de tare ca ai nostri... Sigur ca dupa ce ma satur de Bulgaria o sa-mi iau un motor mai mare, dar pana atunci mi-am luat un ghid de conversatie (din engleza in bulgara evident ca din romana poate sa-mi gasesc la ei, nu la noi) ca sa pricep si eu cat de cat de ce la ei atatea cuivintet se termina cu "...tata" de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...

Femeia din jeep care a murit era mama mea

Am vrut sa caut stirea si am dat peste acest forum..Cu toate ca au trecut 8 ani de la incident

Stiti cumva unde as putea gasii stirea completa?

o adevarata tragedie , D-zeu sa o ierte , na avut nici cea mai mica vina , a fost in momentul nepotrivit la locul nepotrivit.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Femeia din jeep care a murit era mama mea

Am vrut sa caut stirea si am dat peste acest forum..Cu toate ca au trecut 8 ani de la incident

Stiti cumva unde as putea gasii stirea completa?

Dumnezeu sa o ierte pe mama ta :(. Am cautat si eu sa vad daca te pot ajuta insa din pacate multe din linkuri nu mai sunt valabile... poate daca e periat tot topicul se poate gasi ceva...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...