Sari la conținut

Accident Mortal Pe Dn13


Fatal Fury
 Share

Postări Recomandate

un topic cutremurator, condoleantze familiilor respectivilor si sa se odihneasca in pace saracutzii,

DAAR...

 

mai cutremuratoare sunt posturile unor oameni, sincer mi-e rushine sa fiu bagat in aceeasi oala cu voi. O adunatura de "viteji" ascunsi in spatele monitoarelor ce aveti "puterea" sa va luati de toti sa ii criticati sa le aduceti injurii, mi-e scarba de voi.

 

Alt lucru, cum sa ai un iq normal sa chiar crezi ca motorul respectiv a avut 220 la ora... la 220 trecea si prin motocicleta din fatza si prin mashina oprita la cartofi, va rog nu va mai insultati cu stupiditatea voastra, faceti o pauza si ganditi inainte sa postati jigniri.

Iar toti ce s-au luat de anna , da-ti-va singuri calificative, ea pur si simplu a raspuns in mod ironic postului precedent, autorul caruia , in necunostinta de cauza, si-a permis sa creeze un stereotip, eronat de altfel, al motorishtilor.

 

Nu mai presupuneti fiecare ca x a avut viteza sau nu, ca se credea imparatul soselelor etc, habar n-aveti, N-ATI FOST ACOLO asha ca .. DE UNDE DRRRACU STITI VOI CINE A FOST CU ADEVARAT VINOVAT??? aveti puteri paranormale ??? duce-ti-va la OTV si lasati forumul pt cine cunoaste cu adevarat faptele. si nu va mai bagati in discutie atotstiutori.

 

un exemplu .....pe magheru aveam maxim 60 la ora, tocmai plecasem de la semafor, eram cu inca 2 amici enduristi,ei situati pe ambele partzi iar in fatza mea la mai putin de 50 m pune frana un taxi ca sa traga pe dreapta sa-si lase pasagerul probabil .. am franat cat am putut, iar de evitat pe stanga sau pe dreapta nu puteam ca erau cei 2 si intram in ei asha ca am ramas punand frana cat sa nu blochez roata fatza pe banda mea pana la 1 m in spatele taxiului, da a fost foarte aproape. DECI !!! nu conteaza viteza! timpul de reactie inseamna totul.

Accidente se intampla, iar fiind pe 2 roti rata de a ieshi dintr-o situatie de gen este mult mai mica decat ar fi pe 4 roti , .. logic!

SINCER m-am saturat sa tot citesc posturile tampite ale unor trogloditzi care n-au ce face altceva decat s-o frece pe forumuri si sa il umple de junk-posts.

Nu postez decat atunci cand chiar am ceva de spus, iar de data asta chiar n-am mai suportat idiotzenia unora...

 

 

Cine are ceva de comentat la adresa mea sau a postului meu il invit la o discutie in particular, fatza-n fatza, nu ascuns dupa monitor. Si prin asta nu ma refer la "hai frate daca ai boashe sa-ti f*t un monolog prin uppercut-are", nu, ci la o discutie civilizata, daca suntetzi in stare de asha ceva.

adio!

:P

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://www.protv.ro/stiri/eveniment/5-mort...ii-ani-din.html

Asta ca o completare la inconstienta si iresponsabilitate fata de propria viata cat si de viata celorlalti nici macar fata de viata propriei familii!

 

Alooooo!Politia Romana?!!!Dormiti?

 

Intrebare:Oare cum si-a luat permisul imbecilul ala care a depasit peste linia continua? Nu cumva e eliberat de voi, cu semnatura si parafa? :D

 

Desteptarea, ca murim din cauza voastra! :D

 

Mesajul Politiei Rutiere catre tara:"S-au deschis larg portile scolilor auto din Romania!Handicapati, sunteti liberi sa ucideti!" :P

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesajul Politiei Rutiere catre tara:"S-au deschis larg portile scolilor auto din Romania!Handicapati, sunteti liberi sa ucideti!" :D

 

Macar au instalat panouri cu semne care atentioneaza de acest fapt ... :P

post-3768-1218373119_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar au instalat panouri cu semne care atentioneaza de acest fapt ... :P

 

:P

 

Foarte tareeee, frateeee! :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator FOXXkid
http://www.protv.ro/stiri/eveniment/5-mort...ii-ani-din.html

Asta ca o completare la inconstienta si iresponsabilitate fata de propria viata cat si de viata celorlalti nici macar fata de viata propriei familii!

 

 

acum, CONSERVARII ar trebui sa ii urasca de moarte pe CONSERVARI nu?, ca na.. le-a distrus familia, daca era un motociclist implicat iar ne pomeneam pe forum cu vreun "Vlad Dracul" gata sa ne traga in tzeapa pe totzi.

nu mai zic nimic... supravietzuim "in romania... si asta ne ocupa tot timpul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, acul care era dar de fapt nu era... s-a blocat la 220, motociclistii sunt satanisti si ies zilnic sa se dea cu viteze astronomice cautand sa omoare romani(fac referire la cei maghiari).

ce baliverne...

nu stiu de ce va faceti griji atat despre imaginea motociclistilor, ne va vedea cineva vreodata bine atat timp cat vor fi accidente din cauza vitezei noastre?

ce ciudat, atunci eu ar trebui sa urasc masinile(eventual brailenii) mi-au omorat bunica, distrugandu-mi familia.

haide sa generalizam, ca se poate. eventual putem creea un club de anarhisti care ies cu motoarele, incendiaza masini si omoara oameni nevinovati.

@pasbogdan: ai avut probabil cele mai pertinente posturi, bravo.

imi place ca atunci cand este vorba despre o motocicleta de viteza, vad enduristi, scuteristi, choperisti ca-si dau cu parerea. nu generalizez si nu am nimic cu nimeni, observ insa ca majoritatea care au altceva decat motorete de viteza ne baga pe toti in aceeasi oala si vorbesc despre ce avem sub fund ca si cum ne-am da la fel, insa e o mare diferenta care incepe de la demaraj, viraje, cuplu,viteza si se termina cu franarea.

ma simt scarbit ca se pune totusi problema ca ala era ungur... ce aiurea. insa... din nou culpa este mai degraba morala pentru moartea celor din SUV, esti obligat prin lege sa-ti pui centura indiferent de locul din masina, daca ea exista. desi nu multi o facem, aceasta obligatie exista. deci pe undeva, nu este vina numai a motociclistului "nebun, violator de babe si satanist".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

buna...ma numesc denise...si sunt verisoara primara a copilului decedat in acest accident...stiu toate detaliile...dar nu am de gand sa vi le spun ci am sa va povestesc pe scurt si mai ales va spun adevaru...exact ce sa intamplat...

 

mai intai vreau sa va multumesc tuturor pentru condoleante....

 

copilul avea 9 ani..implinea 10 pe 18 decembrie 2008....era impreuna cu tatal lui si niste prieteni de familie in masina...se intorceau de la pescuit...mergeau inspre brasov...motociclistul....necasatorit ...varsta km 30 si ceva de ani...mergea inspre covasna...o dacie a stationat pe dreapta in spatele ei ink un motociclist cu ink o persoana in spate...inca o dacie si un bmw in spate...toti stationau...respectivul....a intrat in depasire...iar in momentul in care a vazut k jeepul se apropie sa speriat a pus frana si a cazut de pe motocicleta chiar in fata jeepu-lui..doamna din spate impreuna cu varul meu au zburat prin trapa...doamna a murit pe loc..varul meu a intrat in coma de gradul 3..unchiul meu grav ranit...cei din fata nu au patit nimic...varul meu a murit a doua zi...unchiul meu a iesit dupa 2 saptamani din spital...

 

nu vreau sa dau vina pe nimeni....motociclistu si el a murit pe loc decapitat si va spun din surse sigure deoarece tatal meu a vazut poze de la locu accidentului....

 

vreau doar atat sa va spun....voi motociclistii...daca tot nu aveti grija de voi..macar ganditiva ce sar putea intampla din cauza voastra...nu am cuvinte sa va spun ce frica mie de sunetu de motocicleta incepand cu 6 sapt in urma....acest om a distrus viata familiei mele...viata matusii mele care a ramas singura...si viata mea....k nu mai am fratioru langa mine..am crescut impreuna....miam dorit ff mult k acest copil sa se nasca..si era comoara mea...

 

inca odata spun..nu dau vina pe nimeni...da poate daca stati sa va ganditi ce sa intamplat din cauza acestui om va sensibilizati catusi de putin....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denise draga , motociclistul a gresit si a platit cu viata si este vinovat de producerea acestui accident in care au fost implicati apropiatii tai!Dar vinovat in egala masura de moartea copilului si femeii este soferul care nu le-a IMPUS sa-si puna centurile de siguranta!In viata este mai usor sa dai vina pe o terta persoana decat sa recunosti unde ai gresit!

Daca o sa citesti despre accidentul lui Cutzi o sa intelegi poate ca si in acel caz pasagerii din spate aveau o sansa de supravietuire daca purtau centurile de siguranta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denise draga , motociclistul a gresit si a platit cu viata si este vinovat de producerea acestui accident in care au fost implicati apropiatii tai!Dar vinovat in egala masura de moartea copilului si femeii este soferul care nu le-a IMPUS sa-si puna centurile de siguranta!In viata este mai usor sa dai vina pe o terta persoana decat sa recunosti unde ai gresit!

Daca o sa citesti despre accidentul lui Cutzi o sa intelegi poate ca si in acel caz pasagerii din spate aveau o sansa de supravietuire daca purtau centurile de siguranta!

 

 

maaa tuuu estiii nebunn ??? ...cum poti spune asa sunt si eu motociclist...dar daca esti teribilist nu trebuie sa tragi dupa tine si alti ...omul ala mergea regulamentar cu masina, poate ii salva centura,dar dak se spargea geamu si cioburile sareau pe fata lor,sau etc ...o gramda de cazuri

vinovatul este motociclistul care ce a cautat si a gasit,pacat ca a tras insa si pe alti dupa el :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nus de ce mi se pare mie ca prin N-N.V tarii lumea alearga motoarele tare si absolut aiurea...Lejer cu 200 nu exista,trebuie sa fii super concentrat iar orice greseala a unui coleg de trafic,oricat de mica,se poate transforma f usor intr-un RIP urat.Stiu ca o sa-mi sara comunitatea in cap dar asta e adevarul...Gume nasoale,atunci de ce mergea tare? :scratch: Si eu am avut sarma pe spate iar in curbe parca culcam sifonieru'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am luat permisul moto si motocicleta.

Tot ce curand...am inceput sa ma uit pe motociclism.ro...mai intai ptr a intalni pareri pertinente....si a incerca sa invat din experienta altora (tutoriale..etc)

Faptul demonstrat ca o stire despre o drama are audienta mai mare decat premiul nobel luat de un roman se pare ca s-a demonstrat si in cazul meu si astfel am petrecut destul timp in ultimele doua zile citind cazul cutzi si acest topic.

Motocicleta mi-am luat-o ptr a-mi realiza o dorinta mai veche....pe care din diferite motive (nu ar avea rost sa le insir) nu mi-am satisfacut-o.

Faptul ca am petrecut f multi km pe drumurile publice in "conserva" si dreptul la libera exprimare ma face sa exprim o constatare facuta citind aceste posturi:

 

Si asta e ca sunt multi idioti cu permis(A sau B sau ambele) care ar putea fi usor incadrati la "persoane cu probleme speciale" cum numesc americanii pe cei cu IQ prea mic. Persoane care si-au dezvoltat calitatile motorii ramanand mult in urma la capitolul circumvolutiuni.

A te considera parte a unei comunitati(auto...moto....roman...ungur..a jucatorilor profesionisti de table..etc) nu ar trebui sa-ti puna niste ochelari de cal....sau sa-ti limiteze capacitatea de ratiune(precizez ca nu sunt genul care sa se dea in vant dupa comunitati...etc)

Iar ce am vazut aici..pe acest forum moto imi lasa impresia inteligentei unei galerii de fotbal (sa ma scuze cei - putini la numar - care nu se incadreaza). Banuiesc ca aceeasi atitudine e si in radul "conservarilor" . Mult infantilism..multa prostie...multa lipsa de bun simt.

 

Daca esti prietenul motocistului care a generat aceasta drama.....bunul simt spune.....sa zici "iarta-l doame(si nu pe forum) ca a facut o greseala mare", sa-l regreti in particular....nu sa ai nesimtirea sa explici ce cumul de factori..alinierea astrelor...centurile de sig din jeep....au generat asta intamplare in care au murit atatia oameni.

Fiind un forum moto, au intrat doar 3 useri care si-au facut cont special...sa va constientizeze ce-a facut amicul vostru, fara jigniri inutile....desi cred ca e greu sa te poti abtine. Asta tine de calitatea oamenilor.

 

Daca prietenii victimelor din jeep...ar gandi precum majoritatea motociclistilor de aici....ar fi trebuit sa fiti jupuiti de vii.

 

Aceeasi situatie si in cazul "comunitatii" de prieteni ai d-rei cu Q7 din celalalt topic. Trebuie sa fii f nesimtit.....sa ai pretentia la compatimire in ambele cazuri. Poti avea maxim pretentia.....sa nu te traga cineva la raspundere in mod brutal.

Eu sunt convins ca motociclism.ro e o afacere buna....si adminii prefera circarii pe forumuri...asta face audienta..(ca si becali sau vadim la TV), dar (cu scuzele de rigoare pentru cei cativa cu pareri pertinente si posturi de bun simt) e un loc plin de frustrati, idioti...indobitociti de ceea ce ei cred ca inseamna o pasiune si numesc "motorul-un mod de viata" si uita de toate celelalte reguli cand sunt in spatiu public (strada..societate)

Giboni...cu mers biped...analfabeti...si limbaj cat de cat articulat.Astia formeaza majoritatea celor de aici.

 

Am crezut ca in postu referitor la Q7, tema care nu prea are ce cauta pe un site moto a generat pareri mai vehemente.

Dar si aici..in acelasi mod...vad "fatuce" de 18 ani care nu au condus decat pritenii din "generatia PRO-STII si castigi" la gara poate....care urasc conservarii, oameni cu permis de max un an care explica cum se opreste un speed si de ce nu conteaza starea cauciucului motocicletei ("conteaza mai putin de 10% la franare").JENANT

 

Am mai vazut cum la o petrecere de la cluj....a unui "mare club" un brav "biker" a scos de par o femeie de la party..iar cei care au facut invitatiile..spun ca nu au nici un motiv sa intervina sau sa dea explicatii. JENANT

 

Chiar nu sunt ptr mine astfel de comunitati....nu mi le doresc si ma voi feri cat se poate de ele. O sa raman departe de scarpinatul pe spate..frecandu-ma de copac.

 

Iar ptr "racerii" de duminica.....aveti grija...comportamentul si adaptarea la conditiile "voastre" de trafic o sa va faca sa reveniti la degetul mare de la picior opozabil.

 

Asfalt uscat pentru toata lumea. Unora(majoritatea celor de aici) poate gasiti ceva educatie....prin plimbarile voastre... Nu ezitati.....dati un ban...ca merita.

 

ON TOPIC: sa le fie tarana usoara.

 

PS: O comunitate este perceputa prin actiunile membrilor ei. Nu puteti avea pretentii de respect....daca ce se spune aici reflecta tot ce poate motociclismul.

Editat de ManInBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denise draga , motociclistul a gresit si a platit cu viata si este vinovat de producerea acestui accident in care au fost implicati apropiatii tai!Dar vinovat in egala masura de moartea copilului si femeii este soferul care nu le-a IMPUS sa-si puna centurile de siguranta!In viata este mai usor sa dai vina pe o terta persoana decat sa recunosti unde ai gresit!

Daca o sa citesti despre accidentul lui Cutzi o sa intelegi poate ca si in acel caz pasagerii din spate aveau o sansa de supravietuire daca purtau centurile de siguranta!

 

are dreptate oxigen U SUCK. Cum poti sa zici ca e soferul de vina ca nu si-au pus centurile. ASTA E CONCLUZIA TA IN URMA ACESTUI ACCIDENT? INCREDIBIL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa fim seriosi!!! care dintre noi ne putem centura knd stam in spate si mergem cu un jeep care nu prinde mai mult de 70/h???? cati??? si am mai spus odata nimeni din familia mea sau eu nu dam vina pe motociclist...nici makr matusamea kre acum a ramas fara nimic....

 

 

ci doar am dat intamplator peste acest forum din disperarea mea sa caut detalii despre accident in ziua knd varul meu a intrat in coma si am citit ce ati scris voi aici..aseara miam facut curaj si am scris si eu...vam povestit defapt cum sa intamplat mai exact....

 

 

subliniez!!! nu a fost vina nimanui....asa a fost sa fie...varul meu putea fi bine mersi acasa si sa ii cada o tigla in cap...dar totusi...dragi motociclisti..inainte sa intrati in depasire ganditiva ce sar putea intampla...aveti rabdare!!!ce om e ala care depaseste 3 masini oprite pe margine cu 180km/h??? oricum e viata voastra.....

 

si eu mam urcat de multe ori pe motor da acuma intru in atacuri de panica knd imi vad un prieten cu motoru k ma gandesc ce i sar putea intampla!!! ganditiva oameni buni la viata voastra!!! luativa motoare de care vreti voi....da in romania nu aveti ce cauta cu ele pe sosele noastre...noi nu avem drumuri de mers cu motocicleta si mai ales si cum mergeti voi...saptamana asta ma jur k am mai auzit de cel putin 10 accidente de motocicleta si majoritatea ori au murit ori sunt in coma si parintii semneaza acte pentru donarea organelor....si nu exagerez.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am luat permisul moto si motocicleta.

Tot ce curand...am inceput sa ma uit pe motociclism.ro...mai intai ptr a intalni pareri pertinente....si a incerca sa invat din experienta altora (tutoriale..etc)

Faptul demonstrat ca o stire despre o drama are audienta mai mare decat premiul nobel luat de un roman se pare ca s-a demonstrat si in cazul meu si astfel am petrecut destul timp in ultimele doua zile citind cazul cutzi si acest topic.

Motocicleta mi-am luat-o ptr a-mi realiza o dorinta mai veche....pe care din diferite motive (nu ar avea rost sa le insir) nu mi-am satisfacut-o.

Faptul ca am petrecut f multi km pe drumurile publice in "conserva" si dreptul la libera exprimare ma face sa exprim o constatare facuta citind aceste posturi:

 

Nu am citat tot postul ca era inutil. Dar are dreptate in tot ce a scris. Tot ce a spus mi se pare, din pacate, adevarat.

 

Ma bucur ca exista si oameni cu bun-simt si cu minte, care nu ezita sa-si piarda cateva minute sa-si exprime o parere pertinenta.

 

Bravo! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu pe conservari :)

Desi nu sunt doctor sunt sigur ca ai mare nevoie de un control medical, in special la cap... Si daca se poate sa-mi spui modelul motocicletei talke, culoarea si eventual numarul ca sa incerc sa ma feresc de tine daca cumva ne intersectam, ca nu cumva sa ne intersectam prea tare si sa-mi indoi fieratania....

 

cu un 125 ce viteza astronomica crezi ca pot sa am ?? :scratch:

Un CBR 125RR care e legal pentru A1 (adica 9.99kW) prinde cu pilot si pasager cam ne-mancati pentru zilele noastre (adica sub 60kg fiecare) si 145km/h daca nu sufla vantul prea tare din fata, sau mai ales daca sufla destul de bine din spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citat tot postul ca era inutil. Dar are dreptate in tot ce a scris. Tot ce a spus mi se pare, din pacate, adevarat.

 

Ma bucur ca exista si oameni cu bun-simt si cu minte, care nu ezita sa-si piarda cateva minute sa-si exprime o parere pertinenta.

 

Bravo! :scratch:

 

probabil faptul ca traiesti afara...si in anumite momente....ai simtit jignirea de a fi roman...datorata unui grup restrans....dar cu "opinii si actiuni in consecinta"...te face sa apreciezi un post....care nu are nici o calitate motociclistica...ci doar de bun simt.

Am postat.....intr-un topic separat....aceeasi opinie .....cu scopul de a detemina daca sunt idealist....sau traim intr-o societate in care "gura mare, ceafa groasa...sau pumnul greu" sutn vcalorile acceptate

rezultatul provizoriu.....e ca cei care au ceva de spus....o fac o data ....fara sa-si dea seama...ca cei care vor popularizare......o fac continuu...ptr a impune o anumita atitudine(gresita in opinia mea)...la care cei nehotarati vor adera.

Eu nu mai am nimic de demomstrat..mi-am format o personalitate(buna sau rea)...deci nu prea ma mai poate afecta. dar...motociclism.ro...are 50% useri de max 20 de ani..probabil...care se presupune a fi viitorii motociclisti si care considera ca nesimtirea.....lipse respectului...teriblilismul...si de ce nu.....faptul caq un RIP pe forum poate aduce o pozitionare mai buna in rai. asta e trist...si o spune unb conservar.....care are doar pasiunea de a conduce motocicleta...ca un hobby...ca o placere.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai dupa postul tau la fel de inapt.. la fel poti sa stai si tu jos !

ce treaba are ca a fost ungur sau roman ? romanii sunt sfinti ? sau chiar trebuia sa-ti refulezi inaptiile si tu pe undeva ?

ia-te de mana cu fatuca aia, esti mai blond decat ea !

si nu, nu sunt ungur... insa nu suport idiotii !

Poate de aia mergea asa de tare ala ca era ungur? Sau poate noi suntem pe forumul de la PUNR/PRM si cel putin eu nu m-am prins inca? Adica desi nu mai e primar la Cluj tot Funar e inca fruncea?

De fapt nici nu mai conteaza cu ce se ocupa topicul asta, eu propun asa din principiu sa-i injuram pe unguri, ca tot se apropie alegerile...

Si asta nu e neaparat un raspuns off-topic la raspunsul tau off-topic, ci raspuns la aia la care le-ai raspuns ca raspunsesera off-topic... E cam complicat....

 

prietene... tin sa te anunt ca masina se opreste mult mai repede decat motorul tau tzucu-te... oricand esti dispus eu iti demonstrez... asa ca daca nu esti sigur de ce vorbesti mai bine nu mai zi...

Am vazut niste teste recente si se opresc cam la fel (cel putin daca nu e ud pe jos, ca testele pe care le-am vazut eu erau facute pe uscat)... De fapt unele motociclete fara ABS conduse de piloti profesionisti franau un pic mai bine decat unele masini cu si fara ABS (cam cu 1m) conduse tot de profesionisti. Sigur - la unul cu 2 roti si mai incepator - provocarea e: ai curajul sa franezi asa de tare ca mine fara sa blocheizi fata si fara sa cazi (de obicei cam de pe loc)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........................................................................................... ..........................................................................................................

PS: O comunitate este perceputa prin actiunile membrilor ei. Nu puteti avea pretentii de respect....daca ce se spune aici reflecta tot ce poate motociclismul.

 

...sunt intru' totul de acord cu ce spune Omul asta ...cu absolut tot ce a scris

...NU EXISTA o comunitate ... decat in cercuri restranse si la nivele reduse

...cerem respect ...dar nu oferim respect

...cerem respectarea legilor ...dar nu le respectam

...cerem sensibilizarea celorlalti participanti la trafic ...dar NU ne sensibilizam

...decat .. atunci ...cand dispare cate unu' dintre noi ...atunci cand ni se intampla noua ... atunci cand i se intampla cuiva apropiat si ne marcheaza

in rest ...sunt doar niste r.i.p. -uri ...din ''solidaritate'' probabil ...in rest sunt doar niste STIRI ....care se invechesc ...dar tot timpul apar altele noi :scratch:

...apoi vin comentariile, dezbaterile, impresiile, studiul de caz, motiv cauza-efect ... solutii, scuze, variante.... dupa care vin jignirile, repulsii etc. si rezulta o mare tiganie publica ... si toate pentru ce ?!? cica sa invete UNII din greselile altora !

 

...cine are ochi sa vada ...si cine are minte ... intelege! prea multe vorbe degeaba si fara rost ...si faptele se regasesc aici ...

 

Pentru unii..a devenit mai interesant sa-si creasca numarul de posturi ...decat numarul de KM parcursi ...ambele activitati creeaza dependenta ...doar cu una este mult mai dura

...sa NU UITAM ca este usor sa gresesti ...de multe ori greselile se platesc mult prea scump ...si ca oricand ...oricine poate deveni subiect de Stire!

Dumnezeu judeca ...! si noi raspundem pentru faptele noastre si in fata legilor pamantesti

TOTI ''dam'' dovada de modestie, intelepciune, experienta, bun simt ... si avem talentul de a transforma orice ...intr-un spectacol gratuit ...doar ca pentru cei implicati... nu este un spectacol ...este Povestea Vietii lor.... sau a Mortii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sunt intru' totul de acord cu ce spune Omul asta ...cu absolut tot ce a scris

 

ma bucur cand cineva sustine ce am scis..ptr ca nu e rautate....ci doar o privire realiata...de "conservar"...care vrea ca hobby-ul sau "motocicleta" sa nu trezeasca ura celor care il vad la stop oprit langa ei...ci doar respectul...care se castiga...nu se solicita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am senzatia ca nu am de ce sa rasucesc nimic, doar ca sunt sofer de multi ani (sa zicem ca mai mult decat media de pe aici) si am vazut in multe cazuri reactia de a trage de volan fara un motiv real, am vazut masina facuta praf si toti ocupantii morti pentru ca soferul a tras de volan sa evite un caine - nu am inteles niciodata ce a gandit un asemenea sofer si o sa ma intreb pana cand o sa aflu. E o sectiune cu subtitlul "Sa invatam din greselile altora ..." - eu vreau sa invat, nu ii cunosc pe cei implicati si nu tin partea nimanui.

Cei de la Grrepeace te-ar manca friert la cazan ca zici ca nu vezi motiv sa eviti un caine, si simt asa ca devin din ce in ce mai verde...

 

...omul ala mergea regulamentar cu masina, poate ii salva centura

Ai fost tu acolo cu radarul sa garantezi ca ala mergea regulamentar (ca eu nu am prea vazut SUV sa nu ma depaseasca pe DN1 chiar cand ma dau cu 125-130km/h intre localitati sau cu 70-75 in sate)? Si legea spune ca e vina soferului daca aia nu aveau puse centurile de siguranta. Din cate am inteles eu astia isi iau de obicei SUV nu ca sa mearga pe teren accidentat, ci ca sa fie mai siguri ca la un accident ies mai bine decat fraierii cu masini mai mici. Oare nu era asa de sigur pe el incat a zis ca ceilalti nu au nevoie de centura, dar el da? Cam ca unii din smecherii cu vitezana de pe Magheru la care toanta din spate nu are nevoie de casca pentru ca oricum nu are ce proteja?

Sigur ca pana la urma a picat ca musca in zar si s-a trezit cu un motociclist zburand in fata masinii, dar eu n-as avea curajul sa jur ca mergea regulamentar, cel mult as spune ca mergea pe banda lui... Sigur ca eu si daca as vedea un catel in fata probabil as iesi in decor daca nu apuc sa franez eficient, dar sper in continuare sa franez eficient si cel mult sa mai rup cate o maneta, sa mai julesc un rezervor cazand aproape de pe loc dupa o frana din asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost tu acolo cu radarul sa garantezi ca ala mergea regulamentar (ca eu nu am prea vazut SUV sa nu ma depaseasca pe DN1 chiar cand ma dau cu 125-130km/h intre localitati sau cu 70-75 in sate)? Si legea spune ca e vina soferului daca aia nu aveau puse centurile de siguranta. Din cate am inteles eu astia isi iau de obicei SUV nu ca sa mearga pe teren accidentat, ci ca sa fie mai siguri ca la un accident ies mai bine decat fraierii cu masini mai mici. Oare nu era asa de sigur pe el incat a zis ca ceilalti nu au nevoie de centura, dar el da? Cam ca unii din smecherii cu vitezana de pe Magheru la care toanta din spate nu are nevoie de casca pentru ca oricum nu are ce proteja?

Sigur ca pana la urma a picat ca musca in zar si s-a trezit cu un motociclist zburand in fata masinii, dar eu n-as avea curajul sa jur ca mergea regulamentar, cel mult as spune ca mergea pe banda lui... Sigur ca eu si daca as vedea un catel in fata probabil as iesi in decor daca nu apuc sa franez eficient, dar sper in continuare sa franez eficient si cel mult sa mai rup cate o maneta, sa mai julesc un rezervor cazand aproape de pe loc dupa o frana din asta...

 

presupunerile potrivit carora....soferul masini..e de vina ptr drama produsa..nu dovedesc decat superficialitate....si intentia de a gasi.....vina celui care nu are sapca.

e problema fiecaruia.....ce preferinte de vinovatie are.....evidentele nu se demonstreaza

 

in rest...asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in romania este rusine sa pui centura de siguranta....vorba lui denis cine isi pune centura pe un jeep.in romania mor oamenii cu carul.am fost vara asta si am vazut la stiri accidente cu 4-5 mortii.este clar ca vinovatul este bikerul dar ar trebuii sa invatati ca centura se pune in toate masinile,de la trabant pina la tir.o zi buna la totii

hai sa fim seriosi!!! care dintre noi ne putem centura knd stam in spate si mergem cu un jeep care nu prinde mai mult de 70/h???? cati??? si am mai spus odata nimeni din familia mea sau eu nu dam vina pe motociclist...nici makr matusamea kre acum a ramas fara nimic....

 

 

ci doar am dat intamplator peste acest forum din disperarea mea sa caut detalii despre accident in ziua knd varul meu a intrat in coma si am citit ce ati scris voi aici..aseara miam facut curaj si am scris si eu...vam povestit defapt cum sa intamplat mai exact....

 

 

subliniez!!! nu a fost vina nimanui....asa a fost sa fie...varul meu putea fi bine mersi acasa si sa ii cada o tigla in cap...dar totusi...dragi motociclisti..inainte sa intrati in depasire ganditiva ce sar putea intampla...aveti rabdare!!!ce om e ala care depaseste 3 masini oprite pe margine cu 180km/h??? oricum e viata voastra.....

 

si eu mam urcat de multe ori pe motor da acuma intru in atacuri de panica knd imi vad un prieten cu motoru k ma gandesc ce i sar putea intampla!!! ganditiva oameni buni la viata voastra!!! luativa motoare de care vreti voi....da in romania nu aveti ce cauta cu ele pe sosele noastre...noi nu avem drumuri de mers cu motocicleta si mai ales si cum mergeti voi...saptamana asta ma jur k am mai auzit de cel putin 10 accidente de motocicleta si majoritatea ori au murit ori sunt in coma si parintii semneaza acte pentru donarea organelor....si nu exagerez.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presupunerile potrivit carora....soferul masini..e de vina ptr drama produsa..nu dovedesc decat superficialitate....si intentia de a gasi.....vina celui care nu are sapca.

e problema fiecaruia.....ce preferinte de vinovatie are.....evidentele nu se demonstreaza

 

in rest...asfalt uscat

N-am pretins ca era principalul vinovat de accident, ci ca ocupantii masinii respective nu respectau o prevedere de lege la care conducatorul e pedepsit cu o mica amenda (toti ocupantii locurilor prevazute cu centura de siguranta trebuie sa o aiba pusa chiar si in oras), si mi-am dat cu presupusul ca probabil mergea ca si aialalti cu SUV-uri, adica tare si in spiritul "daca vad un caine mai bine il calc decat sa franez prost ca oricum nu ma pricep sa franez", dar vazand ca in loc de caine pe sol i-a aparut motociclist in aer s-a speriat, a tras aiurea de volan si a rasturnat ditamai magaoaia in care chipurile esti asa de sigur ca nu mai trebuie sa aplici prevederi de 3 lei ale legii de genul ca sa-ti pui centura sau sa pui scaune din alea speciale pentru copii mici...

Oricum e un accident nenorocit, asa ca probabil nu ar mai trebui sa lungim tampenia asta de polemica. Eu cred ca problema principala e ca motociclistul a fost probabil obosit si nu a franat la timp. asa ca a lovit pe altii si a decolat pe orbita, si singura lui sansa sa scape intreg era sa nu-l loveasca ceva din sens opus. Ca ala cu gipanul l-a lovit cand aparea din neant e de inteles pe undeva (desi teoria conducerii preventive spune sa incetinesti cand vezi ingramadeala sau alte lucruri dubioase), dar ca mergea asa de tare sau s-a speriat atat de tare incat a iesit pe aratura poate fi o reactie fireasca (eu sunt convins ca as putea vizita santuri ca sa evit chiar si un catel sau o pisica, dar din fericire pana acum i-am vazut pe astia din timp - ca sa nu mai spun despre vaci si cai - si am incetinit chiar pana aproape de 0km/h ca sa evit un incident) sau o consecinta a impactului (caz in care mergea asa cum ma astept eu sa mearga un "meserias" in SUV - fie el chiar si chinezesc).

Cred ca Politia Rutiera va avea un raspuns (sau deja il are) despre cat de tare se dadeau aia si daca numai ala cu motorul sau amandoi sunt de vina ca si ala cu masina a vizitat peisajul romanesc prea de aproape, dar dat fiind ca politistii sunt luati ata de tare la misto pe forumul asta mai nou nu poti sa afli de la ei nici macar unde e sediul Politiei din Bucuresti, ca daca cumva iti raspunde unul vor aparea in 5-10 minute cel putin 50 de raspunsuri la misto pe tema aia...

Stiti, am devenit melancolic, acum circa un an intrebai de o problema cu un accident si 2-3 politisti iti spuneau "reclama-l pe ala", "contesta procesul verbal", si alte tampenii din astea care te-ar putea ajuta la buzunar sau la carnert, dar azi a mai ramas unul singur (Nightwolf) care cica s-ar cam retrage si el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...