Sari la conținut

Kit 80cc


Robbie
 Share

Postări Recomandate

Buna.Imi pare rau ca am deschis un nou topic chiar daca poate mai exista unul pe tema asta , dar am nevoie de niste sfaturi special pentru mine si sper ca expertii de pe forum sa ma ajute un pic :D .

Am un Malaguti f10 si vreau sa ii pun un kyt de 80, deoarece motorul actual e pe duca.

am o serie de intrebari:

-Unde pot gasi un kyt din acesta?Si aprox cat costa?

-Va trebui sa ii fac rodajul cumva?Va trebui sa mai schimb si altceva pe el (gen toba,role,variator,filtru de aer, carburator ...?)

-Iar problema cea mai mare, va trebui ceva modificat sau facut cumva ca sa nu se incinga rau de tot?(acum ca tot este o vara "calduroasa")

Sper ca ma veti ajuta. :P

Robbie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci...gasesti pe www.easyparts.nl, eu dau comenzi daca vrei. Il gasesti pe la 200 euro cam... totusi poti sa-ti pui de 70 si il scoti la 100 si ceva de euro. Trebuie facut rodaj ca unui motor nou...ba chiar mai atent. Trebuie schimbat in primul rand carburatorul si toba, apoi optional muzicuta, filtrul aer si cdi-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrul de aer nu tre schimbat optional ci obligatoriu o data cu toba si carbu...

Iar acestea nu is musai schimbate(toba, carb, filtru etc...)...insa acel motor va merge la jumatate din puterea pe care o poate dezvolta daca nu faci aceste schimbari.

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine iti pui kit de 70,si nu schimbi mai nimic.Pui doar un jigler mai mare in carburator,si eventual rolele.Asa am facut si eu.... :cheers:

De curiozitate, si pt ca probabil sunt si altii interesati - ce imbunatatiri se simt ? Dpdv consum, demaraj, viteza, sunet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi.Imi pare rau ca am gresit, vroiam sa zic 70cc nu 80 dar graba asta, ce sa ii faci.

Pai si un pret aproximativ ? kyt+carb+toba+filtru=? bugetul este limitat un pic si nici nu vreau sa fac treaba pe jumatate.

Cdi- nu cred ca are, e model `98.

Hmm, dar toate se pot monta si acasa nu ? adica e vreo piesa care neaparat trebuie pusa pe scuter de service?

Multumesc mult pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am kit de 70cc malossi, carbul original (cu cel mare nu mi-a placut cum mergea), variator cu role, toba. chiar daca nu scoate totul din ce poate motorul, configuratia asta mi se pare cea mai fiabila. si merge destul de tare, nu ma plang :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai multe imbunatatiri,suna mult mai frumos,o iau din loc cu patinaj,consum in jur de 5%,depinde cum merg.Nu are rost sa schimbati atatea,ganditi-va si la costuri.Daca ai cat de cat niste cunostinte poti linistit sa il faci acasa,iti trebuie numai niste jiglere de diferite dimensiuni si multa rabdare.Daca chear vrei sa il faci "avion" atunci cumpara toba carb si alea alea...

Editat de paulchen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai multe imbunatatiri,suna mult mai frumos,o iau din loc cu patinaj,consum in jur de 5%,depinde cum merg.Nu are rost sa schimbati atatea,ganditi-va si la costuri.Daca ai cat de cat niste cunostinte poti linistit sa il faci acasa,iti trebuie numai niste jiglere de diferite dimensiuni si multa rabdare.Daca chear vrei sa il faci "avion" atunci cumpara toba carb si alea alea...

 

 

Nu vreau sa il fac neaparat avion, dar am spus ca daca saracutu motor de 49cc e pe duca, ii fac un bine asa. Dar faca pun doar kyt si restu las la fel pe el (eventual doar role mai grele) va merge bine sau am sanse sa stric motorul nou ? :cheers:

 

Nu vreau sa il fac neaparat avion, dar am spus ca daca saracutu motor de 49cc e pe duca, ii fac un bine asa. Dar faca pun doar kyt si restu las la fel pe el (eventual doar role mai grele) va merge bine sau am sanse sa stric motorul nou ? ;)

Later edit: Rolele de 6g sunt bune sau ar trebui sa imi comand pt 70cc niste role de 8-9g?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa il fac neaparat avion, dar am spus ca daca saracutu motor de 49cc e pe duca, ii fac un bine asa. Dar faca pun doar kyt si restu las la fel pe el (eventual doar role mai grele) va merge bine sau am sanse sa stric motorul nou ? :cheers:

 

 

Later edit: Rolele de 6g sunt bune sau ar trebui sa imi comand pt 70cc niste role de 8-9g?

In nici un caz peste 6 grame

Poate mai usoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nici un caz peste 6 grame

Poate mai usoare

 

Sincer acum am role de 6 grame si cele vechi erau mai grele.Diferenta este la acceleratie si la viteza care este cu 10km/h mai mica. Daca maresc capacitatea, implicit nu vor fi si rolele de 6g prea usoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer acum am role de 6 grame si cele vechi erau mai grele.Diferenta este la acceleratie si la viteza care este cu 10km/h mai mica. Daca maresc capacitatea, implicit nu vor fi si rolele de 6g prea usoare?

daca schimbi cu setul de 70 cc si pui si toba o sa se mareasca turatia , deci cureaua iti va urca la max ... si cu role mai usoare , si castigi si demaraj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...