Sari la conținut

Raliu In Oltenia


Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Am deschis acest topic pentru ca vreau sa stiu daca ati vrea sa veniti la un mic raliu la Craiova - de data aceasta fara pretentii, implicari ale federatiilor etc., ci doar pentru noi cei carora nu ne place asfaltul. Intentia mea este sa pun la punct un traseu pentru moto, quad-uri si masini, intre Dunare si Paring, pe care sa-l parcurgem intr-un week-end.

Asadar: nume - Raliul Olteniei, organizator clubul Dracones Rhabon - proaspat infiintat (de fapt cam eu, cu alt nume...). Traseul vreau sa fie doar pe drumuri neamenajate, iar unde nu se va putea, sa traversam doar, sau sa parcurgem segmente mici din drumurile asfaltate. As vrea sa ne putem intilni la sfirsitul acestei luni. In privinta parcurgerii lui, initial am vrut sa se foloseasca road-book-uri, dar am renuntat la ideea asta pentru ca nici nu am aflat cum se poate tipari si nici nu cred ca sint multi care sa aiba derulatoare (in afara de baietii extraordinari pe care i-am intilnit cu ocazia Dakarului si Central Europe Rally si pe care mi-ar fi tare drag sa-i vad aici - pe toti: auto, moto si quad). Asa ca incep sa ma gindesc tot mai mult la parcurgerea traseului dupa marcaje...

De ce o data atit de apropiata? Pentru ca unii dintre voi, sint sigur, vor sa mearga la Romaniacs, iar de acolo vor iesi foarte obositi.

De ce in zona asta? Pentru ca avem destule locuri frumoase despre care nu stie nimeni si care merita sa fie cunoscute asa cum sint ele acum si pentru ca vreau ca oamenii sa vada ca se pot intimpla si lucruri bune aici, nu doar impuscaturi ziua in amiaza mare, furturi si fasoane pe sosele. Vreau sa aratam ca pilotii adevarati sint doar pe trasee, nu prin centrul oraselor, sau pe drumurile proaspat asfaltate.

Daca nu veti considera si voi ca-s nebun pentru ce mi-am propus, ma voi stradui sa definitivez rapid traseul inceput si sa ne vedem la Craiova. Am sa va rog sa nu va suparati daca veti intreba ceva si nu raspund imediat - sint singur atit la cautat sponsori, cit si la facut traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor!

Am deschis acest topic pentru ca vreau sa stiu daca ati vrea sa veniti la un mic raliu la Craiova - de data aceasta fara pretentii, implicari ale federatiilor etc., ci doar pentru noi cei carora nu ne place asfaltul. Intentia mea este sa pun la punct un traseu pentru moto, quad-uri si masini, intre Dunare si Paring, pe care sa-l parcurgem intr-un week-end.

Asadar: nume - Raliul Olteniei, organizator clubul Dracones Rhabon - proaspat infiintat (de fapt cam eu, cu alt nume...). Traseul vreau sa fie doar pe drumuri neamenajate, iar unde nu se va putea, sa traversam doar, sau sa parcurgem segmente mici din drumurile asfaltate. As vrea sa ne putem intilni la sfirsitul acestei luni. In privinta parcurgerii lui, initial am vrut sa se foloseasca road-book-uri, dar am renuntat la ideea asta pentru ca nici nu am aflat cum se poate tipari si nici nu cred ca sint multi care sa aiba derulatoare (in afara de baietii extraordinari pe care i-am intilnit cu ocazia Dakarului si Central Europe Rally si pe care mi-ar fi tare drag sa-i vad aici - pe toti: auto, moto si quad). Asa ca incep sa ma gindesc tot mai mult la parcurgerea traseului dupa marcaje...

De ce o data atit de apropiata? Pentru ca unii dintre voi, sint sigur, vor sa mearga la Romaniacs, iar de acolo vor iesi foarte obositi.

De ce in zona asta? Pentru ca avem destule locuri frumoase despre care nu stie nimeni si care merita sa fie cunoscute asa cum sint ele acum si pentru ca vreau ca oamenii sa vada ca se pot intimpla si lucruri bune aici, nu doar impuscaturi ziua in amiaza mare, furturi si fasoane pe sosele. Vreau sa aratam ca pilotii adevarati sint doar pe trasee, nu prin centrul oraselor, sau pe drumurile proaspat asfaltate.

Daca nu veti considera si voi ca-s nebun pentru ce mi-am propus, ma voi stradui sa definitivez rapid traseul inceput si sa ne vedem la Craiova. Am sa va rog sa nu va suparati daca veti intreba ceva si nu raspund imediat - sint singur atit la cautat sponsori, cit si la facut traseul.

 

 

Mai baiete,mai baiete........................astia ca tine sunt ocrotiti de lege.Adica fac parte din patrimoniul national aflat pe cale de disparitie...............

Incerc sa ma abtin de la orice alt comentariu timpit care ar putea sa-ti dezumfle visul ( visul unei nopti de vara ).

Iti doresc succes in ceea ce vrei.

Cind vei fi avind numarul de inscrisi necesari si toate celelalte mersuri obtinute ( acces parcuri/rezervatii/arii protejate........echipa medicala mobila................accept FRF,in caz de accident la careva,sa nu faci tu pirnaie................sistem de asigurare individual care sa te scoata pe tine din cauza daca isi rupe careva mina....................) cu 12 ore inainte de start,da-mi un semn la daurel100@yahoo.com sau pe 0724.859992 SMS,si o sa vin si eu,din Caras Severin.

 

 

Daca vei reusi,vei fi exceptia care confirma regula; "In lipsa Lupului suntem Ciini".

Daca nu vei reusi,poti conta pe umarul meu si un pachet de servetele gratis...................

 

 

Io,pesimist/realistul/mitocan poate......................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de Stef, nu mi-ati zis daca va intereseaza un astfel de traseu, ca sa stiu daca ma mai agit sau nu... Azi aproape am terminat bucla in jurul Craiovei: aproximativ 100 km de drum cu nisip, macadam si pamint. Daca va place rally-raid-ul fac mai departe, daca nu, nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crede-ma si la EMD cu 2 sapt inainte de cursa sunt 25 de inscrisi..in ultimele 2-3 zile se anunta diferenta pana la 100 si ceva..lupule..nu dezarma..baga..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

se zvoneste ca la sfarsitul lui septembrie face cursa si ca o sa ajunga pana la ranca cu ea,iar startul se va da din centrul craiovei..foarte taree..voi fi complet refacut pana atunci,nu am pirdut decat juma de sezon..cred ca fiind printre ultimele evenimente va fi o cursa destul de numeroasa ca participare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca se lupta cu marcajele si ca traseul e definitivat..de cazat o sa ne cazam in ranca si chefuletul tot acolo il exacutam..mai multe sa ne tina lupu" la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......................................Ultima 100 de metri...................sau,ultimele 18 zile pina la finele lunii Septembrie.............................Carasul intreaba Oltenia............................Cum stai cu "Oltenia Rally 2008",lupule ?

Distanta/Costuri per participant/Clase motoare/etc.

Lumineaza-ma te rog.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Imi cer scuze fata de voi toti, pentru ca v-am tinut fara o vorba pina acum... Traseul este, intr-adevar terminat. S-au adunat mai mult de 250 km cu macadam, drum cu nisip, drumuri de pamint, forestiere si de taf. Participare as vrea sa fie moto, quad/atv si auto, caci traseul a fost facut pentru a putea fi parcurs de toate aceste categorii de "jucarii". Asfaltul nu-l vom vedea, pe etapele cronometrate, decit foarte, foarte putin. Cei care vor veni cu masinile, probabil vor considera ultima treime de traseu ca find mai mult de off-road, decit de rally-raid, dar asta am gasit.

In privinta sponsorilor, din nou nu sint mindru de zona asta. In afara de Mr. Moto (dealer atv, echipamente & consumabile) nu am primit raspuns afirmativ de la nimeni (cel putin pina acum). Asta inseamna ca nu voi putea sa va ofer cazarea (o noapte la Craiova si una la in zona de munte) si masa, asa cum as fi dorit...

Sigur va intrebati de ce s-a intirziat asa de mult. Din cauza ca nici la aceasta data nu am primit toate aprobarile de care este nevoie. De aceea sint nevoit sa imping data concursului pe 17-19 octombrie si sa sper ca atit vremea, cit si voi veti fi de acord cu ea.

A! Trebuie musai sa fac o precizare: in zona Rinca, traseul traverseaza o arie protejata. Avem acceptul custodelui acelei zone, de a o traversa, cu conditia sa aveti tobe silentioase la motoare.

Halatul? 200 lei inainte 15 octombrie, 250 lei dupa data asta.

Cum este impartit traseul? Simbata o etapa in jurul Craiovei, legatura prin oras, dupa care se pleaca in etapa spre munte. Duminica se va pleca in etapa exclusiv montana, unde aveti pietre, stine, vreo doua coboriri pe drum de TAF si o urcare fara loc de elan. Cei cu experienta il pot face si cu moto grele, iar ceilalti sa aiba un tricou-doua de schimb. Intentia este sa va bucurati de el, nu sa ramineti pe cine stie unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulamentul m-am gindit sa arate cam asa:

 

 

1. Vîrsta minimă pentru a putea concura este 18 ani, împliniți cel tîrziu în ziua startului.

2. Toți concurenții trebuie să aibă permis pentru categoria de vehicul cu care vor participa la raliu.

3. Vehiculele înscrise în concurs trebuie să fie înmatriculate și cu ITP valabilă. Nu vor fi admise în concus vehicule cu pierderi de fluide, cu probleme la

instalația de iluminare, ori la sistemele de frînă și direcție.

4. Pe porțiunile de drum public și în localități vor fi respectate regulile de circulație pe drumurile publice și limitele de viteză legale.

5. Concurenții care întîlnesc un participant accidentat, sau aflat în dificultate, se vor opri să-l ajute, sau, dacă nu este posibil, vor anunța cît mai repede

organizatorii. Timpul pierdut într-o astfel de situație va fi scăzut din timpul de parcurgere a traseului.

6. Alimentarea cu combustibil înaintea startului într-o probă, este responsabilitatea concurenților.

7. Piloții de motociclete și quaduri nu pot lua startul fără echipament complet de protecție: cască, protecții pentru coloană, coate, umeri, genunchi și gambe.

8. Depășirea unui concurent va fi făcută doar în condiții de siguranță și vizibilitate optimă. Depășirea nu este admisă după întîlnirea marcajelor pentru

punctele de control, în caz contrar primindu-se 10 minute penalizare.

9. În cazul echipelor, fiecare component trebuie să se mențină în raza vizuală a celorlalți coechipieri. Nu este permisă trecerea individuală a liniei de sosire,

sau prin PC. În cazul în care membri unei echipe nu trec împreună linia de sosire, sau printr-un PC, vor primi 15 minute penalizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

In momentele astea, un craiovean fugit la Timisoara are un ranjet imens-imens-imens citind posturile tale. Cu ochii mintii este departe de tastele computerului pe care il tine in brate...

Pentru el, de miercuri incepe lungul concediu de toamna ruginita, care pana acum cateva minute nu avea decat 2 mari obiective : o saptamana pentru preparat motocicleta si stabilit detaliile traseului/echipamentului iar pentru inca 1o zile umblat numai prin munti, singur.

Stie sigur ca este dispus mie % sa abandoneze linistea muntilor pentru a se intalni cu cei asemeni lui si pentru a face un lucru pe care de prea mult timp si-l doreste.

 

Tu decizi daca vine si el sau nu. Raspunsul tau este esential:

- Face fata fidela lui prietena - o Yamaha XT600Z Tenere (Yamaha XT600 cu rezervor de 25 de litri si semicarenaj - 150 kg la gol), echipata cu foaie/pinion 80% de off-road si cauciucuri de enduro (Mitas E09, nu crampon de motocross) la traseul pe care l-ai organizat?

Experienta raportata la ce se poate face cu un mono de 600 are (medie) iar cu padurile, pietrele si apele din muntii Gorjului a stat la sfat anul acesta. S-a intalnit cu ele prin toate cheile ce le-a gasit pe hartile cu Gorjul. Martori ii sunt namoalele lui Mai si numai ele .

 

Daca tu, Lup shui, imi dai unda verde, considera ca ai deja un participant in plus!

Cerintele regulamentului le indeplinesc/le voi respecta.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii binevenit si tu, oltean fugar! Dar tine minte: motorul de care vorbesti cam este legenda a raliurilor... Esti tu la inaltimea lui? :) Daca poti, ridica-i aripa de pe roata fata si pune-i aparatori integrale la ghidon. Cit despre cauciucuri, eu stiu (pentru ca am vazut pe viu) ca XT 600Z are roata de 18 pe spate, asa ca poti pune si cross linistit. Te astept in umbra codrului!

 

 

P.S.: Poate la sfirsit, dai Tenere-ul pe o Africa Twin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Fii binevenit si tu, oltean fugar! Dar tine minte: motorul de care vorbesti cam este legenda a raliurilor... Esti tu la inaltimea lui? :) Daca poti, ridica-i aripa de pe roata fata si pune-i aparatori integrale la ghidon. Cit despre cauciucuri, eu stiu (pentru ca am vazut pe viu) ca XT 600Z are roata de 18 pe spate, asa ca poti pune si cross linistit. Te astept in umbra codrului!

 

In seara asta un om va dormi linistit :).

Astept (-am) restul informatiilor pe forum. Sau cum facem? Imi dai nr. tau de telefon pe PM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cand ce si cum?

ca n-am gasit nici o data nimic

 

 

Inseamna ca n-ati citit atent ce s-a scris inainte. Aveti informatii in pagina a 2-a a acestei liste de discutii, atit despre data, durata, cit si despre regulament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia Dolj este cu noi. Azi am vorbit si cu dl. comandant adjunct de la Politia Rutiera si a spus ca ne va ajuta, cu ce tine de dinsii, pentru raliu.

 

In seara asta un om va dormi linistit :).

Astept (-am) restul informatiilor pe forum. Sau cum facem? Imi dai nr. tau de telefon pe PM?

 

 

Nr. meu il poti avea si fara PM. Poate il vor si altii dintre voi: 0727.493.600 - Cristi. Iar daca aveti amici care se dau cu masini si quauri, nu tineti informatia doar pentru voi. Spuneti-le si lor, poate le-ar place sa vina la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...