Sari la conținut

Accident Fundata Brasov


snowstorm
 Share

Postări Recomandate

Vizitator lznicu
da, tot ma amana... poate ma vei cunoaste si vei observa singur ca nu este nicio legatura intre ce faci si ce primesti. tu poate gandesti ca am avut noroc ca am scapat. eu poate simt altceva.

 

Un accident poate fi chiar frumos daca scapi fara sechele, o experienta de neuitat. Nu-mi doresc dar sunetul impactului si secunda in care nu stii ce se va intampla cu tine...e ceva ce nu pot explica. Numai cine pateste stie despre ce vorbesc. Am patit-o de doua ori dar am scapat ieftin (nici nu au fost atat de puternice ca al tau). Odata m-a durut un genunchi doua zile iar alta data o coasta sau mai multe m-au durut vreo luna.

 

Sanatate maxima!

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAnatate multa iti doresc si geseica sa se faca si el bine . Toti am iesit in curbe pe contrasescel putin odata oe drum, mai mult sau mai putin . Se intamppla sa nu abordweZi cum trebuie virajul si mai ales experienta ti-o capeti mergand. E bine ca i inca moralul inceput si poate ar fi bine ca pentru inceput sa mergi in grup mai restrans . Iti spun din proprie experienta cand esti 3-4 oameni pe drum fiecare are grija mujlt mai mare de ceilalti.

 

Te faci tu bine si o iei usor usor de la capat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneai la un moment dat, ca te-ai gandit ca nu cumva cei din spate, sa se loveasca de tine si sa cada. Tocmai de aceea e bine sa fie ceva distantza intre participantii la trafic, sa nu stea nas in dos indiferent de utilaj. Ceva distanta e buna tocmai pentru a te feri de astfel de necazuri si pe tine si pe cel din fata ta si a avea timp de reactie. Cel mai trist, cand doua motoare se lovesc.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. am gresit mult.

 

-am plecat obosita si epuizata psihic

-trebuia sa renunt cand am vazut ca sursa stressului meu se tine dupa mine

-trebuia sa imi vad de mine, sa ma distantez de grup, sa merg in ritmul meu. daca cel din fata incetinea prea mult eu nu mai puteam sa iau curba in viteza in care motorul meu se aseaza bine. asta imi crea probleme. viteza mica nu inseamna mereu siguranta.

-apoi motorul era neadecvat pt mine

 

e un complex de factori care te duc la accident. sper sa corectez cat mai multi.

 

referitor la zgomot: nu am auzit nimic dar am vazut tot si am constientizat fiecare miime de secunda. gandeam cu viteza mai mare decat ma miscam si analizam situatia. timpul se dilata ciudat apoi se comprima. imi amintesc tot ce am spus sau facut sau gandeam dar nu si ce faceau /spuneau ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca cel din fata incetinea prea mult eu nu mai puteam sa iau curba in viteza in care motorul meu se aseaza bine. asta imi crea probleme. viteza mica nu inseamna mereu siguranta.

 

Asta nu e adevarat. Motorul "se aseaza" bine pe curba cam la orice viteza, ca de aia are pneuri de sectiune rotunda.

Daca mergeai mai incet, nu ai fi ratat curba!

 

Urca-te iar pe motor, exerseaza mult countersteering (absolut necesar pt. curbe), controleaza-ti atentia si privirea (uita-te la iesirea din curba, la locul unde vrei sa ajungi, nu la obstacol (santz, masina, etc).

 

Recuperare rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu e adevarat. Motorul "se aseaza" bine pe curba cam la orice viteza, ca de aia are pneuri de sectiune rotunda.

Daca mergeai mai incet, nu ai fi ratat curba!

 

Urca-te iar pe motor, exerseaza mult countersteering (absolut necesar pt. curbe), controleaza-ti atentia si privirea (uita-te la iesirea din curba, la locul unde vrei sa ajungi, nu la obstacol (santz, masina, etc).

 

Recuperare rapida.

 

 

da?

aveam 20km/h.

am spus deja ca m-am uitat aiurea...

 

va rog, am obosit rau... nu mai am pe ce exersa. nu cred ca am dat impresia ca nu ma gandesc sau nu imi pasa de ce s-a intamplat. am scris tocmai pt ca imi asum greselile si sa citeasca si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da?

aveam 20km/h.

am spus deja ca m-am uitat aiurea...

 

va rog, am obosit rau... nu mai am pe ce exersa. nu cred ca am dat impresia ca nu ma gandesc sau nu imi pasa de ce s-a intamplat. am scris tocmai pt ca imi asum greselile si sa citeasca si altii.

S-a cam spus ce era de spus, de acum timpul le v-a rezolva pe toate, motorul... vanataile...Si-a asumat vina si e constienta de ceea ce a gresit. Pretul e cam mare, dar putea fi incomparabil mai mare. Cine vrea retine cauzele(multiple de altfel) si tine cont de ele pe viitor, cine nu...O perioada vei trai din amintiri, dar sunt convins ca v-a veni o zi, cand o vei lua de la capat. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles eu ai facut point fixation :makeout: asa mi s-a intamplat si mie cand am venit de la intalnirea de la brasov ... intrat mult prea tare in curba panica si point fixation pe o skoda octavia neagra .... am trecut milimetric pentru k totusi am avut putina inspiratie sa dau drumu la ambreiaj si sa o tai mai spre banda mea ....

 

imi pare rau de tine geserica si sper sa iti faci motoreta repede :unsure: eu am stat 28 de zile fara ea cand am avut accident .... get well :P

 

Asta nu e adevarat. Motorul "se aseaza" bine pe curba cam la orice viteza, ca de aia are pneuri de sectiune rotunda.

Daca mergeai mai incet, nu ai fi ratat curba!

 

Urca-te iar pe motor, exerseaza mult countersteering (absolut necesar pt. curbe), controleaza-ti atentia si privirea (uita-te la iesirea din curba, la locul unde vrei sa ajungi, nu la obstacol (santz, masina, etc).

 

Recuperare rapida.

 

 

good point cu uitatul la iesirea din curba :makeout: asta este una dintre cele mai naspa chestii care ti se pot intampla ... sa faci point fixation in curba :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...