Sari la conținut

6 Tari, 15 Zile, 4243 Km


Postări Recomandate

Da poza nu e luata de pe Wikipedia .. este facuta de mine, in curtea Bisericii :) cam acum vro 2 ani :D Si daca citesti bine ce scrie acolo poti afla si istoricul bisericii .. si chiar dc nu este Biserica Neagra, noi ar trebui sa o luam ca atare, nu stii vorba? .... Crede si nu cerceta!!! :laugh:

Numai bine

 

 

da bre, asa e :P zicem ca ei facem ca noi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare .. frumoasa tura

 

as dori si eu, daca poti sa dai si ceva detalii despre costuri, tarife la cazare, mancare ... cam la ce suma finala ai ajuns

 

 

salutari..!!! si multe drumuri ca acesta

Pai hai sa incepem cu costurile:

-benzina in afara variaza intre 1.12 - 1.48 Euro, in slovenia este cea mai ieftina benzina, consum cam 6%/100km, 4243km, deci faci si tu un calcul :D:rose:

-mancarea pe autostrada ajunge cam in jur de 3-4euro 1 sandwich destul de mare si din care te saturi :P sucul la 2 litri este in jur de 2.1-2.9 euro

-cazarea variaza intre 60-70 euro/noapte/camera - doar la hoteluri am stat, si in tara la pensiuni intre 60-90 Ron

-autostrazile se platesc asa: ungaria - vigneta(14 ron, am platit-o in tara, chiar la iesire); austria - vigneta (8 euro dc nu ma insel); italia- telepass(platesti in functie de cati km faci pe autostrada, 400 km cam vro 30 euro); slovenia - vigneta (18 euro); croatia - "telepass"(am uitat cum se numea la ei ghiseul de pe autostrada)(380 km - 16 euro) ;serbia - platesti la ghiseu DAR SE PLATESTE FF MULT PETNRU AUTOSTRAZILE DE C....T - 100 km - 8 euro

Toata plimbarea asta cu absolut tot m-a ajuns cam in jur de 2000 euro.

E bine sa aveti un card (eu am avut Mastercard cu cont in euro) cu care sa faceti plati, te scapa te stresul schimbatului de bani,forinti,kune si alte nebunii;

 

Hmmm...

Si zici ca nu ti-a placut Aradul? :)

Hmm ... nu prea am fost dat pe spate de Arad, din contra am ramas dejamagit .... e prima data in viata mea cand ca sa trec printr-un sens giratoriu a trebuit sa stau la 3 semafoare :P, s-a format un blocaj de toata frumusetea!

Ma asteptam sa fie lumea mai civilizata, ca vorba aia are influente vestice ... dar romanu tot roman este ... in fine nu vreau sa vb ca apoi o sa sara aradenii sa arunce cu rosii, castraveti in mine :laugh: :)

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. in fine nu vreau sa vb ca apoi o sa sara aradenii sa arunce cu rosii, castraveti in mine

Si oua stricate, salam inverzit si branza Camembert

Dupa ce ca ai adus furtuna in oras mai si comentezi :laugh:

Aradenii SUNT civilizati, problema e ca tu ai intrat in cea mai aglomerata si mai prost dirijata intersectie din Arad, unde majoritatea soferilor sunt cei care tranziteaza orasul

 

cam ce sa-i placa,cand ajungi acolo deja fezandat...iti ia 3 ore sa intri in orasul asta...

Cum asa? Probabil ca ai incercat sa sapi un tunel, ca altfel nu-mi dau seama la ce ti-au trebuit 3 ore

Stai sa vezi cum era pana acum vreo 2 ani, cand inca nu era centura gata si intrau TIRurile pana aproape de centru

In plus, din cate stiu eu, Bogdan a ajuns seara si a plecat dimineata

Aradul nu e Carrefour, sa stiti. nu se compara cu orase istorice ca Sibiul, Sighisoara sau altele din Ardeal, dar nici asa cum il descrieti voi nu e

Stati macar o zi aici si apoi mai vorbim

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si oua stricate, salam inverzit si branza Camembert

Dupa ce ca ai adus furtuna in oras mai si comentezi :)

Aradenii SUNT civilizati, problema e ca tu ai intrat in cea mai aglomerata si mai prost dirijata intersectie din Arad, unde majoritatea soferilor sunt cei care tranziteaza orasul

 

 

Cum asa? Probabil ca ai incercat sa sapi un tunel, ca altfel nu-mi dau seama la ce ti-au trebuit 3 ore

Stai sa vezi cum era pana acum vreo 2 ani, cand inca nu era centura gata si intrau TIRurile pana aproape de centru

In plus, din cate stiu eu, Bogdan a ajuns seara si a plecat dimineata

Aradul nu e Carrefour, sa stiti. nu se compara cu orase istorice ca Sibiul, Sighisoara sau altele din Ardeal, dar nici asa cum il descrieti voi nu e

Stati macar o zi aici si apoi mai vorbim

Daca tot am inceput sa vorbesc, sa vorbesc pana la capat :P

Am ajuns seara in jur de ora 20 in Arad. Si vro juma de ora m-am invartit prin centru in cautarea de ceva frumos de vazut,doar o Biserica destul de frumoasa, restaurata de curand, daca nu ma insel Biserica Greco-Catolica. Am mai dat si un parc in jurul unui lac, un lac destul de neintretinut; in parc erau in jur de 15-20 oameni :P vro 2 erau beti si se carau unu pe altu si undeva pe o banca era un care tragea dintr-o punga,dumnezeu stie ce avea dansul acolo :rose:

Pana sa ajung in centru un cocalar cu ochelari la ochi,chiar dc era ora 20 :) ,cu un Bmw cu geamuri fumurii si manele la maxim cand m-a vazut cu nr de TL si-a zis: "Pe asta trebuie sa il fac"...ajunge langa mine, accelereaza puternic se duce, mai incolo franaaaa ce sa pune rosu... ajung in dreptul lui la semafor, incepe tipu sa o ambaleze, se uita la mine .. cand se face verde .... a si intins-o ... in fine .... specimene de astea gasesti pe toate drumurile patriei, dar in drumu meu pana la arad nu am dat peste nici unu,dansul fiind primu.

 

Poate Aradul are si parti frumoase, nu zic nu, dar eu nu le-am gasit :rose: ... poate nici altii :laugh:

 

Oricum a fost o furtuna in noaptea aia la arad ... de am zis ca trebuie sa imi cumpar barca ca sa continuu plimbarea :D))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din descrierile tale reiese ca de fapt nu ai ajuns in centru

Daca ajungeai era imposibil sa nu remarci cladirea Primariei

ÂŞi lângă lacul acela nu se poate să nu fi remarcat noua Catedrală ortodoxă

 

Cat despre cocalar, cum ai zis tu, e plina tara de ei. Ei traiesc in lumea lor, nu ai ce sa le faci

Daca asimilezi cocalarul acela cu Aradul, atunci faci aceeasi greseala pe care o fac italienii care cred despre români că sunt toți țigani

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din descrierile tale reiese ca de fapt nu ai ajuns in centru

Daca ajungeai era imposibil sa nu remarci cladirea Primariei

ÂŞi lângă lacul acela nu se poate să nu fi remarcat noua Catedrală ortodoxă

 

Cat despre cocalar, cum ai zis tu, e plina tara de ei. Ei traiesc in lumea lor, nu ai ce sa le faci

Daca asimilezi cocalarul acela cu Aradul, atunci faci aceeasi greseala pe care o fac italienii care cred despre români că sunt toți țigani

Dar nu asimilez cocolaru ala cu aradul !!! in fine ... nu are rost sa facem posturi fara rost :laugh: oricum .. aradul a fost sub asteptarile mele !!! si cu asta am zis totul! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Foarte bine. Asta inseamna ca nu vei mai veni pe aici

 

 

:laugh:

 

Un oras in care e plin centrul de dubiosi care o ard aiurea, plini de aroganta si de un dispret maxim fata de omul normal. Am impresia ca sunt tolerat acolo, intre toti smecherii aia. Politia e oricum o chestie decorativa la voi.

Asta e primul flash care imi vine in minte cand spun Arad.

Exista si lucruri f. faine - motociclistii ce ii stiu eu, cateva baruri, piata cu turnul pompierilor, cladiri interesante, frontiera f. aproape, etc... dar le eclipseaza smecherii aia de 2 lei de care nu ai loc nici sa respiri.

 

P.S. - Nu e vb de Timisoara vs. Arad sau ceva de genul. Sunt emigrant pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine poze. Si legat de Arad , asa este . Is multi manelisti acolo, in special in piata de masini. Fratele meu ,cati tigani pot sa incapa in Arad. Dar in rest, oamenii is foarte prietenosi. Toti te ajuta, te indruma.

 

Legat de intrarea in Arad. Am plecat de 15-20 ori in Arad (din Timisoara),fie cu masina, fie cu motorul, de fiecare data m-am ratacit. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pe unde ati trecut voi prin Serbia, pentru ca mie mi-a lasat o impresie placuta. Acum doua zile m-am intors dintr-un "road-trip" de 3 sapt, din care 1 sapt am stat in Serbia / Muntenegru / Hertegovina. Aveti mai jos cateva poze cu drumuri de-ale lor. Imi pare rau ca nu pot pune mai multe, precum si poze cu peisaje. Pana si drumurile lor neasfaltate sunt impecabile... un macadam "fin", fara gropi. Multe drumuri satesti, de munte, sunt asfaltate si intr-o stare excelenta. La noi nu prea exista asa ceva. Sunt intr-adevar, mult mai saraci (mai putin in Muntenegru), au masini mici si foarte vechi, insa sunt mult mai ordonati, amabili si cu bun simt, cel putin din ce am vazut eu. Sincer, noi, ca tara, nu ne permitem sa radem de nimeni in materie de drumuri, chiar daca or mai fi cativa cu drumuri varza si 300 km de autostrada!

 

Serbia:

post-5978-1221408120_thumb.jpgpost-5978-1221408167_thumb.jpgpost-5978-1221408178_thumb.jpgpost-5978-1221408190_thumb.jpgpost-5978-1221408204_thumb.jpgpost-5978-1221408211_thumb.jpgpost-5978-1221408222_thumb.jpgpost-5978-1221408227_thumb.jpgpost-5978-1221408235_thumb.jpgpost-5978-1221408243_thumb.jpgpost-5978-1221408250_thumb.jpgpost-5978-1221408257_thumb.jpg

 

Muntenegru:

post-5978-1221408262_thumb.jpgpost-5978-1221408269_thumb.jpgpost-5978-1221408275_thumb.jpgpost-5978-1221408288_thumb.jpgpost-5978-1221408294_thumb.jpgpost-5978-1221408301_thumb.jpgpost-5978-1221408308_thumb.jpgpost-5978-1221408314_thumb.jpgpost-5978-1221408322_thumb.jpg

 

Hertegovina:

post-5978-1221408344_thumb.jpgpost-5978-1221408358_thumb.jpgpost-5978-1221408370_thumb.jpg

 

 

Daca tu te plingi de Serbia, eu ce sa mai zic de Bosnia....am trecut cu masina prin Pristina...

Cred ca ai gresit "tara". Capitala Bosniei Hertegovina este Sarajevo, iar tu te refereai la Kosovo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linx...haide frate...uita-te la podul ala de l-ai fotografiat...mai are putin si se rupe...

...tunelurile alea...ff horror...spune-le tuturor cum sunt...cioplite in piatra si atat...ai impresia ca se desprind bucati din munte si cad pe tine...rar vezi perete betonat la un astfel de tunel...

...parerea mea este ca au fost incepute multe acolo in anii 70,si apoi lasate de izbeliste chiar si de comunisti,din cauza instabilitatii....

...infrastructura lor este zob...oameni lenesi...nu stiu pe unde ai trecut,dar probabil ca ai avut noroc de trafic ok...au locurile alea frumusetea lor,dar numai civilizatie nu...vb de serbia..

...in bosnia,intr-adevar oameni ok si muncitori...

...eu am trecut printr-o zona pe care croatii o numesc rep/zona sarbska...o parte din bosnia,si mai mult din serbia...o fasie de 300/90 km....unde spun despre oameni....porci...ca si caracter.....lenesi si rai....nu as mai trece in veci p-acolo...tu daca ai venit din muntenegru,ai venit fix pe langa zona aia...

 

....cu ocazia ultimei ture,am observat ceva...chiar avem drumuri misto...serios....inca se repara,dar nu sufera comparatie cu dezastrul sarbesc...

 

PS...dupa ce am iesit din zona aia,am nimerit intr-o zona montana superba...nu spectaculoasaa,dr boema...unde am mancat super bine,cu 12 euro...in ditai restaurantul...omenii...primitori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar nu am cum s-o numesc "dezastru sarbesc". Ce stiu e ca nu am luat nici o groapa sau denivelare si nici un pod nu mi-a dat senzatia de nesiguranta si asta circuland atat pe rute principale cat si pe coclauri. Iti pot face o lista in schimb cu obstacolele pe care le-au simtit rotile mele de cum am intrat in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, acest buzau al transilvaniei

Ce-i bah suparatule, n-are voie omul sa nu-i placa satul tau? iaca nici mie nu-mi place. Ce faci?

Măi... Nu sunt deloc supărat.

Sunt chiar mândru că sunt arădean Âşi repet că țiganii Âşi maneliÂştii nu sunt reprezentativi pentru Arad

Ăiganii Âşi maneliÂştii prin sunt peste tot Âşi sunt primii care ți se arată în orice localitate din RO Âşi nu numai

Ca să nu mai vorbesc de piețe. Dar fiecare vede ce vrea să vadă, dacă vrei să vezi doar defectele cuiva nu ai cum să-i vezi calitățile

Ați văzut Âşi voi 10 biÂşnițari (țigani) Âşi 25 de maneliÂşti (țigani) Âşi ați catalogat un oraÂş (sau dacă ție îți face plăcere, sat) cu peste 180.000 locuitori

Locuitori care îÂşi văd de treabă Âşi nu au timp să se plimbe pe bulevard ca biÂşnițarii Âşi maneliÂştii

Să Âştiți că în satul nostru avem Âşi un cămin cultural, Âşi o panaramă, Âşi un taraf

Pentru alții, acestea sunt Palatul Culturii, Teatrul Ioan Slavici Âşi Filarmonica, toate edificii consacrate în lumea culturii

Vă garantez că acolo nu veți vedea niciodată maneliÂşti Âşi biÂşnițari

Arad_TeatrulClasicIoanSlavici.jpg Teatrul

ARfilCladire1.jpg Filarmonica

 

si Primaria

 

primaria1_big.jpg

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai asteptam si alte opinii,intamplari si fotografii despre Arad!!!!

 

RECTIFIC:Aradul m-a impresionat poate asa o sa va calmati!

 

Oricum nu cred ca mai intru pe aici sa vad ce se scrie .... nu mai are rost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da bre, asa e :P zicem ca ei facem ca noi :laugh:

nu te lasa "bre", poate vin manelarii in parlament si schimba istoria, asa o sa ai dreptate

 

imi pare rau sa te dezamagesc dar aia nu e Biserica Neagra, cea mai des greseala intalnita in Bv, este o biserica neagra de fum ca a ars, doar atat :bounce: mai cauta :rock:

 

 

 

cel putin asa sustineau ghizii din Bv

ghizii, bata-i vina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum asa? Probabil ca ai incercat sa sapi un tunel, ca altfel nu-mi dau seama la ce ti-au trebuit 3 ore

Stai sa vezi cum era pana acum vreo 2 ani, cand inca nu era centura gata si intrau TIRurile pana aproape de centru

In plus, din cate stiu eu, Bogdan a ajuns seara si a plecat dimineata

Aradul nu e Carrefour, sa stiti. nu se compara cu orase istorice ca Sibiul, Sighisoara sau altele din Ardeal, dar nici asa cum il descrieti voi nu e

Stati macar o zi aici si apoi mai vorbim

acum un an am prins 4 trenuri la numereoasele treceri la nivel ale vestitei centuri pentru ca nu am vrut sa trec cu noul audi peste liniile de tramvai +/- la nivel cu partea +/- carosabila.

Banatu'-i fruncea!

 

lasa bre ca o exista si un sambure de adevar, istoria oricum nu este cea din carti sau cea impusa de vatican :bounce:

nu te lasa! "bre"

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mane, asa o fi cum scrie peste tot, oricum este dubios de ce ghidul respectiv ne-a spus altceva, in fine sa lasam topicul omului :bounce:

 

si da, de obicei nu ma las, asta e, sunt eu mai prost ca nu iau totul asa cum e, asta e stilul meu

Editat de dracushorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...