Sari la conținut

Transfagarasan-cetatile Dacice-defileul Dunarii


cojo
 Share

Postări Recomandate

Pe la mijlocul saptamanii trecute ma ingrozea gandul unui alt weekend in cuptorul de Bucuresti, dar parca as fi vrut ceva mai mult decat o fuga la brasov. Asta a fost pretextul pentru "isprava" pe care urmeaza sa v-o povestesc: vizitarea partii central-sud-vestice a tarii. Au fost 2 zile superbe, am avut de toate de la autostrada la drum forestier, asfalt de circuit si zgura, soare si ploaie, oameni deosebiti si a meritat fiecare kilometru. Sper sa va placa si voua si sa ajungeti cat mai curand pe acolo.

 

Si acum sa trecem la povesti..am plecat singur (e greu de gasit un partener de drum cu acelasi stil) cu tiganca mea, un FZ6, cortul si ciorbe la plic, sambata dimineata. La 6:20 alimentam la Petrom Militari, dupa ce in prealabil am avut ceva emotii la pus bagajul pe sa si echilibrat cum trebuie. Autostrada spre Pitesti a fost un bun ragaz sa ma gandesc inca o data la ce ma astepta si trebuie sa recunosc ca am avut pentru o clipa o senzatie de disconfort pe masura ce lasam "acasa" in spate. Cei 100 km pana la Pitesti m-au facut sa imi aduc inca o data aminte de ce imi place atat de mult carburatia vs injectie si sa ma bucur de zgomotul pistoanelor chinuite de accelerarile abrupte.

Primul obiectiv era Curtea de Arges, capitala Tarii Romanesti in sec 14-15 si locul in care se afla o bijuterie a arhitecturii medievale: manastirea Curtea de Arges la care s-a "chinuit" mesterul Manole.Umbland la nimereala pe strazi, am gasit ruinele unei alte biserici.

post-17002-1219775652_thumb.jpgpost-17002-1219775662_thumb.jpgpost-17002-1219775671_thumb.jpg

Urmatorul obiectiv era barajul Vidraru si apoi Transfagarasanul. Din capul locului trebuie sa spun ca drumul pana la Balea este groaznic, denivelari si gropi cat cuprinde. Insa peisajul compenseaza. Barajul este impresionant si dupa o scurta oprire am incalecat iar calutii, gonind pe serpentine. La cascada Balea m-am pregatit de atacul final catre Balea, caci drumul incepuse sa se mai imbunatateasca.Sus, mare aglomeratie de turisti, desi era vreo 9:30. Am ramas surprins sa vad cat de mult s-a construit fata de acum 9 ani cand fusesem ultima oara pe acolo. S-a pierdut mult din salbaticia locului, insa caldarea ghetarului a ramas la fel de frumoasa. Poza langa lac si la drum, caci abia ma incalzisem.

post-17002-1219775730_thumb.jpgpost-17002-1219775766_thumb.jpgpost-17002-1219775786_thumb.jpgpost-17002-1219775826_thumb.jpgpost-17002-1219775837_thumb.jpgpost-17002-1219775853_thumb.jpgpost-17002-1219775871_thumb.jpg

In drumul spre Sibiu am trecut si prin Cartisoara, aparent un sat banal, dar surpriza. De aici se tragea badea Cartan, dupa cum zicea si o pancarta la intrarea in sat. Fara sa stiu de ce, numele imi suna cunoscut asa ca am decis sa opresc la muzeu. Si bine am facut. Badea Cartan a fost un taran iscusit, mare iubitor de carti si care am facut nenumarate calatorii in scopul de a aduce in sat carti. Se zice ca ar fi ajuns la Roma si inapoi pe jos, in 42 zile. Printre alte destinatii, ghidul zicea si despre raul Iordan, Cairo. In muzeu se pot vedea opincile lui badea, o ghiulea de tun (asa am aflat si eu ca astea erau de fapt pietre rotunjite, si nu facute din fier, cum credeam eu). Tot aici se poate vizita si casa natala a lui badea, o experienta interesanta.

post-17002-1219775905_thumb.jpg

Mai departe drumul m-a adus in Sibiu, unde am tras in Piata Sfatului pentru o ciorba. Umbland pe stradutele din vechea cetate am vazut cat de mult se schimbase si Sibiul, acum arata mult mai bine, multe cladiri renovate. In mijlocul Pietei erau fantani arteziene, puradeii din zona gasind aici locul de joaca pe mijlocul zilei. Evident, toata lumea le facea poze, toti fotografii cautand "instantanee" unice.

post-17002-1219775958_thumb.jpg

Apoi m-am indreptat spre Apulum (Alba Iulia), curios sa vad locul semnarii actului Marii Uniri. Manastirea fusese renovata de curand si arata impecabil.

post-17002-1219775985_thumb.jpgpost-17002-1219775998_thumb.jpgpost-17002-1219776013_thumb.jpgpost-17002-1219776025_thumb.jpg

Facusem un mic ocol pentru asta, si acum era timpul sa ma intorc la drumul initial, trecand prin Lancram, locul nasterii lui Lucian Blaga. Din pacate casa era in renovare asa ca m-am multumit cu o privire din exterior, un schimb de vorbe cu un localnic si cam atat.

post-17002-1219776052_thumb.jpg

Merita sa vorbesc putin si despre Sebes, veche cetate dacica (inca se mai vad ceva ruine) care arata destul de dragut, biserica avand o arhitectura aparte.

post-17002-1219776069_thumb.jpgpost-17002-1219776083_thumb.jpgpost-17002-1219776101_thumb.jpgpost-17002-1219776117_thumb.jpg

Destinatia finala pentru ziua de sambata era Resita. Din Sebes am apucat-o spre Simeria-Hateg, intrand in zona vechilor cetati dacice si un puternic centru cultural romanesc.Pe drum am trecut prin Calan, un "gjost town" veritabil dupa ce mina a fost dezafectata. Vazusem poze in sa fiind acolo a fost o experienta mult mai puternica. Zeci de hale distruse, pustiu peste tot si un aer apasat. M-am bucurat cand am iesit din zona.

post-17002-1219776147_thumb.jpgpost-17002-1219776156_thumb.jpg

Apoi am facut un mic ocol pana la Densus, locul in care se afla cea mai veche biserica din Romania, datand din sec 10. Drumul pana acolo, superb. Un drum de tara, printre fanete si lanuri de porumb, m.a relaxat total. Biserica, recent restaurata, arata extrem de interesant, iar preotul de acolo foarte amabil cu detaliile. Se pare ca de pe la 1300 s-a slujit in continuu acolo. Initial se crede ca a fost un templu pagan construit de romani, iar apoi transformat in biserica.

post-17002-1219776186_thumb.jpgpost-17002-1219776198_thumb.jpgpost-17002-1219776211_thumb.jpgpost-17002-1219776255_thumb.jpg

Mai departe am ajuns la un punct important pe agenda mea, si anume Sarmisegetuza. Insa, la fata locului am aflat ca aia era Sarmisegetuza Ulpia, adica cea construita de romani. Cea "originala" era ceva mai departe, bine ascunsa in muntii Orastiei. Oricum, m-am uitat si eu la ziduri, care fie vorba intre noi, aratau prea bine, eu suspectez ca fusesera reconstruite de curand. M-am plimbat prin amfiteatru, am intrat in templul zeitei Fortuna, si am mancat un baton de ciocolata cat timp ma uitam la cainii care se jucau printre ruinele vechi de 2000 ani.

post-17002-1219776263_thumb.jpg

In curand se innopta si mai aveam o bucata buna de mers pana la punctul de final, statiunea Secu de langa Resita. Am ajuns acolo pe la 10, era bezna totala. Montat cortul, facut baie in lac, apa era foarte calda. Am avut ocazia sa cunosc 4 tineri din zona, foarte draguti si amabili, cu care am stat restul serii, afland povesti si detalii despre zona. Si asa am aflat ca lacul in care tocmai innotasem se formase ca urmare a inundarii unei vai in care era un sat. Se zice ca atunci cand este seceta foarte mare, se vede turla bisericii din apa. Spooky, dar la cat de obosit eram n-am avut probleme sa visez urat. Insa ziua nu s-a terminat aici. Pe la 1 m-am trezit cu fulgere si o mama de furtuna ca imi era frica sa nu cada copacii pe mine. De frica sa nu raman impotmolit in padure, am scos motorul la drum, eu asteptand in cort sa se linisteasca, ceea ce s-a intamplat spre dimineata. Cand, lumina fiind, am avut ocazia sa descopar cat de frumos era de fapt locul in care eram. Cam asa se vedea din cort:

post-17002-1219776337_thumb.jpgpost-17002-1219776332_thumb.jpgpost-17002-1219776323_thumb.jpgpost-17002-1219776315_thumb.jpg

Dupa un mic dejun la "ceaun" si o partida de innot revigorant, casca pe cap si gaz la maxim.

 

 

In Resita am oprit la muzeul feroviar. Aici gasesti tot felul de locomotive, cea mai mare avand rotile de 2 m diametru. E si o mocanita pe acolo pe undeva. Ce m-a amuzat e ca pe placute scria si viteza, la modelele vechi placuta era "iuteala maxima".

post-17002-1219776407_thumb.jpgpost-17002-1219776396_thumb.jpgpost-17002-1219776332_thumb.jpg

Mai departe drumul m-a purtat spre Anina. Un drum superb, asfalt excelent. Peisaje de vis. Nu ma mai saturam de viraje, nu vroiam sa se opreasca. Insa am cedat in fata unui zmeuris, unde am facut u burta de mure.

post-17002-1219776476_thumb.jpgpost-17002-1219776466_thumb.jpg

De aici am apucat pe cheile Nerei, un defileu superb, foarte salbatic si putin umblat. Asfaltul era ok in prima portiune. Si de cateva ori am iesit larg din viraje, fiind furat de peisaje.Am trecut si peste paralela 45, facand un popas si la cascada Bigar.

post-17002-1219776532_thumb.jpgpost-17002-1219776525_thumb.jpgpost-17002-1219776521_thumb.jpg

Si de aici incepe adevarat aventura...pe harta era un drum judetean care ma scotea la Moldova Noua, pe malul Dunarii. Ce para initial o sosea de tara idilica, cu fan proaspat cosit a devenit apoi drum cu gropi, iar dupa inca vreo 2 ore am intrat in munti si..surpriza. Eram pe drum forestier. Total neechipat pentru asa ceva (gumele nu se pretau la enduro) am zis ca poate e o portiune mica. Se pare ca soarta a ras de mine tare rau, caci timp de 4 ore m-am dat enduro prin Munti Aninei, urcand si coborand prin munti, bucurandu-ma cand mai vedeam cate un sat, si ratacind drumul de vreo 2 ori. Mai mult, spre pranz au aparut niste nori de furtuna si ma gandeam ca ala mi-e finalul, daca incepe sa si ploua, semnal nu aveam, deci eram total pregatit sa innoptez acolo.

Un lucru pe care nu o sa il uit este mirosul de fan si padure. Atat de proaspat si curat.

post-17002-1219776573_thumb.jpgpost-17002-1219776580_thumb.jpgpost-17002-1219776589_thumb.jpgpost-17002-1219776596_thumb.jpgpost-17002-1219776602_thumb.jpg

Cu chiu si vai am reusit sa ies la asfalt si dupa un "doamne ajuta" m-am aruncat pe defileul Dunarii. Unde trebuie sa spun ca am ramas mega-impresionat. Kilometri intregi de alergat cu stanca in stanga si fluviul in dreapta. pur si simplu ssuperb. Dar, a durat putin. Pentru ca defileul este un mare drum forestier!!! se lucreaza la latirea drumului (cred ca de zeci de ani pt ca am vazut excavatoare ruginite si abandonate pe drum) si uite asa am facut 80 km cu 20 la ora.

Cred ca am trecut pe langa ruinele podului lui Apolodor (sper sa nu ma insel, dar nu stiu ce altceva ar fi putut fi ruinele din apa), o sculptura in stanca a lui Decebal.Si in final am ajuns si la Portile de Fier. Din poza nu reiese cat de mare e barajul.

post-17002-1219776658_thumb.jpgpost-17002-1219776664_thumb.jpgpost-17002-1219776668_thumb.jpgpost-17002-1219776678_thumb.jpgpost-17002-1219776682_thumb.jpgpost-17002-1219776689_thumb.jpgpost-17002-1219776693_thumb.jpg

In Orsova am ajuns pe la 7 si deja eram stresat ca mai am o gramada de kilometri pana in Bucuresti, asa ca nu prea mi-a mai stat gandul la vizitat si pozat. Drumul pana la Craiova a fost frumos, cu viraje largi si de viteza.

 

Cam asta a fost excursia mea. 1400 km in 2 zile, basici in plame, febra la maini, dar a meritat.Motorul s-a comportat exemplar, a mers struna.

post-17002-1219776389_thumb.jpg

post-17002-1219776699_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Hehehe !

 

Cat de tare e topicul asta !

Mane, ia-ti enduro ca vad ca ai profil psihologic pentru asa ceva (vorbesc eu, care dau tarcoale serioase unei tiganci ca a ta, pentru strada si pentru "iuteala" mai mare :kiss: ).

Ai fost prin multe locuri interesante. Foarte nou arata Sibiul si Alba Iulia.

Off-road-ul ala al tau ce a iesit la Moldova Noua, eu (daca nu incurc borcanele) l-am facut in oct sau nov anul trecut si sa vezi si atunci aventura, la 10 grade afara.

 

Oricum, inca de pe acum, respectele mele pentru tura asta !

 

LATER EDIT :

S-ar putea ca forestierul mai sus mentionat sa fi fost drumul ce face legatura intre Bozovici si Moldova Noua. Eu l-am facut invers. Daca localitati ca Dalboset (cat inca mai erai pe asfalt), Stinapari, Sopotu Nou iti spun ceva inseamna ca pe acolo ai fost :unsure: :kiss: :angry: .

Iti e cunoscuta crucea asta (era undeva pe la mijlocul traseului) ?

post-3763-1219785273_thumb.jpg

 

Cele de pe la Paralela 45 sunt cheile Minisului. Cheile Nerei erau la cativa km de drumul ala pe unde te-ai ratacit, aproape de capatul lui, inspre Moldova Noua.

Podul lui Apolodor se vede cel mai bine din tren, cand esti aproape de Drobeta Turnu Severin, venind dinspre Craiova.

Constructiile fotografiate de tine in apa le vad si eu prima data in pozele tale.

 

Ca sa iti mai planifici excursii la fel de faine prin Romania, poate te ajuta si pe tine site-ul asta (mie imi place enorm) :

http://www.karpatenwilli.com/foto.htm

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, intr-adevar, citind "aventura" ta imi vine sa plec acum acum de la munca si sa merg de nebun oriunde.

multumim pt povestirea frumoasa si fotografii.

 

foarte interesant cum in 2 zile ai trecut prin atatea locuri frumoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea ca forestierul mai sus mentionat sa fi fost drumul ce face legatura intre Bozovici si Moldova Noua. Eu l-am facut invers. Daca localitati ca Dalboset (cat inca mai erai pe asfalt), Stinapari, Sopotu Nou iti spun ceva inseamna ca pe acolo ai fost :unsure: :kiss: :angry: .

Iti e cunoscuta crucea asta (era undeva pe la mijlocul traseului) ?

post-3763-1219785273_thumb.jpg

 

asta e drumul. pana la Sopotu Nou e asfalt prost. apoi am intrat pe forestier. la un moment dat am trecut de un indicator care anunta ca ma intrat intr-un parc-rezervatie (parca Bozovici).

Crucea de care vorbesti imi e cunoscuta. era in varful unui deal, unde am facut o mica pauza de recunoastere pt ca ma ajungeau norii din spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci acum 2 saptamani am avut acelas itinerariu ca si tine pan la sebes, de acolo m-am indreptat spre deva apoi intors la hunedoara vazut castelul corvinilor, innoptat la Cincis , un lac foarte misto la aproximativ 20 km de hunedoara (asta este lacul despre care se spune ca a inundat o vale si ca se vede o turla cand e seceta de fapt) :cheers: tot asa am patit si eu o rataceala din drobeta inspre pesterile mehedintilor , am zis sa vad ponoare si sa ajung in baia de arama --> off-road de vreo 3 ore , fara indicatoare fara nimic doar oameni care nu si cunosteau meleagurile , in fine, inainte de asta am luat-o si eu putin din orsova spre cazanele mici, genial drumul . faza misto e ca am luat-o prin orastie - cel mai bine semnalizat oras dpdv al indicoatoarelor dupa parerea mea, aici din exces de zel am virat stanga la un indicator pe care scria costesti. am ajuns in costesti si de acolo am vizitat sarmisul dacic, cetatuia si am ratat blidaru pentru ca nu am mai avut timp . dar extra tari oamenii pe acolo si te sfatuiesc sa merg pana la costesti de orastie. :banana: faza dura e ca arheologii nostri minunati nu au tragere sa dezgroape cetatea de tot care reprezinta de fapt muntele intreg pe care vede lumea sanctuarele prin poze. da, cetatea este imensa, nu doar 3 cercuri de lemn infipte in pamant!!! cu ziduri de 2-3 metri grosime si care dau ocol muntelui > oricum , felicitari pentru spontaneitate , avem o tara de nu se poate si am ajuns la concluzia ca strainii o cunosc mai bine decat noi .

 

 

p.s. cand mai ai drum spre sebes vezi ca ai cetatea calnic la vreo 18 km inainte de oras dinspre sibiu . geniala. merita vazuta !!! am campat si acolo intr-o noapte.

Editat de adriandracul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

se vede ca devorezi kilometrii cu pofta nebuna :laugh: bv :)

 

sunt curios ce scria pe semnele alea de la poza cu lacul... cumva "no swimming?" :)

 

oricum, daca o sa plec prin drumetii la anu, sigur vin la tine pentru sfaturi. ai inclinatii pentru a fi ghid, considerand entuziastmul cu care slefuiesti diamantele destul de cruzi ale tarii noastre.

 

asfalt uscat, si c ya out there!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...