Sari la conținut

Suport Aparat Foto - Motor


Postări Recomandate

Am un Suzuki GSX-R 600cmc din 1997 si vreau sa prind cumva aparatul foto digital de bord sau de ceva de acolo astfel incat sa filmeze drumul. GSXR ul are acel cadru de aluminiu care sustine parprizul, m-am gandit ca poate pot sa prind camera / aparatul foto de el. Intrebarea este, daca a mai facut cineva acest lucru si / sau daca exista suport special pt aparate digitale / camere video. Daca a facut cineva un suport, cum l-a facut si cat de bine rezista (sau a rezistat).

 

Idei, sugestii ?

 

Am un Canon PowerShot A460 de care personal sunt foarte multumit avand in vedere cat de putin a costat. :-) Filmeaza in 640x480 @ 10fps / 320x240 @ 30fps.

 

Cei care au pus (montat) camere / aparate foto digitale pe moto, va rog daca puteti sa puneti poze cu "suportul" facu sau cum le-ati prins de moto.

 

Multumesc anticipat pentru timpul acordat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Iei un trepied ieftin din targ/super-market

2. te gandesti unde vrei/poti pozitiona aparatul (Canonul are sub el gaura de fixare pe trepied)

3. demontezi partile mobile ale trepiedului pana la cele fixe imediat de sub placa de prindere

4. faci/dai la facut o prindere in 2 pozitii ale trepiedului de cadrul de bord (de ex) Unii si-au facut un sistem in 2 puncte cu niste "clesti" duri si au prins de parbriz+semicadru de bord

5. Sau dai bani (nu putini) pe un sistem de prindere de rezervor (use :unsure: )

 

P.S. La Canon trebuie sa vezi daca ai limitare de filmare , daca ai o schimbi din soft (la vechiul nostru Canon facusem, ca era limitat la 5 min).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu si ieftin - http://www.f64.ro/det.php?id=341&pid=4394 . Clema este metalica iar arcul care o tine inchisa e al dracului de dur. Eventual o poti folosi in combinatie cu capul asta http://www.f64.ro/det.php?id=326&pid=6068 pentru a regla mai usor pozitia camerei.

Sau - menghina asta http://www.f64.ro/det.php?id=341&pid=4386 + spigot http://www.f64.ro/det.php?id=341&pid=4472 + capul de mai sus :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thomas:

 

UUuuuuuu, ce mistoooo, so smooth and nice, i coudln't belive my eyes. Misto, misto, misto... imi place. Mi-a zis cineva tot asa de faza cu trepiedul si stiam ca am "gaura" aia sub aparat pentru trepied dar nu stiam concret cum sa prind trepiedul ala de cadru care sustine parbrizul. Stiu si de faza cu limitatul filmarii video de la aparat, la inceput imi aduc aminte ca se oprea automat dupa 3 sau 5 minute, acuma l-am lasat si 10 minute si nu s-a oprit, strange... Oricum, mersi pt hint.

 

Cap0ne:

 

Mersi mult de tot, trebuie sa recunosc ca am fost cam lenes si n-am cautat deloc pe internet dar am preferat sa obtin rezultatele direct "pe tava". :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thomas:

 

UUuuuuuu, ce mistoooo, so smooth and nice, i coudln't belive my eyes. Misto, misto, misto... imi place. Mi-a zis cineva tot asa de faza cu trepiedul si stiam ca am "gaura" aia sub aparat pentru trepied dar nu stiam concret cum sa prind trepiedul ala de cadru care sustine parbrizul. Stiu si de faza cu limitatul filmarii video de la aparat, la inceput imi aduc aminte ca se oprea automat dupa 3 sau 5 minute, acuma l-am lasat si 10 minute si nu s-a oprit, strange... Oricum, mersi pt hint.

 

Cap0ne:

 

Mersi mult de tot, trebuie sa recunosc ca am fost cam lenes si n-am cautat deloc pe internet dar am preferat sa obtin rezultatele direct "pe tava". :bounce:

 

 

Sau poti sa folosesti banda adeziva. :rock: Cum filma tipul ala din ungaria care s-a busit cu alt rider de pe contrasesns. Gasesti linkul pe la topicul de accidente :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce gluma....... oricum, prima oara cand am montat aparatul pe motor, cu un suport cumparat pentru honda, era sa ma dau de trei ori de parapeti ca sa iasa filmul cat mai bine.... tentatia e mare, distractia e ok atata timp cat ai capul pe umeri. e interesant sa vezi la rece cum mergi. atentie mare insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Iei un trepied ieftin din targ/super-market

2. te gandesti unde vrei/poti pozitiona aparatul (Canonul are sub el gaura de fixare pe trepied)

3. demontezi partile mobile ale trepiedului pana la cele fixe imediat de sub placa de prindere

4. faci/dai la facut o prindere in 2 pozitii ale trepiedului de cadrul de bord (de ex) Unii si-au facut un sistem in 2 puncte cu niste "clesti" duri si au prins de parbriz+semicadru de bord

5. Sau dai bani (nu putini) pe un sistem de prindere de rezervor (use :bounce: )

 

P.S. La Canon trebuie sa vezi daca ai limitare de filmare , daca ai o schimbi din soft (la vechiul nostru Canon facusem, ca era limitat la 5 min).

Scuze de offtopic, poti sa-mi spui cum ai facut modificarea in soft? Am si eu aceeasi problema cu un PowerShot A400, e limitat la 3 min. Nu ca as fi cine stie ce pasionat de filmari, dar e enervanta cand totusi vreau sa filmez ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...