Sari la conținut

Campionatul National de RallyRaid, etapa a 4a


Postări Recomandate

La stingerea de la Hanul Piratilor a ramas sa ne vedem cu totii sanatosi la Bacau pentru etapa a 4a. Urma sa primim chiar si RP (regulamentul particular).

Un sms de ultima ora vine si ne schimba un pic locatia, astfel incat se pare ca ne vom delecta cu zona Brasovului inca o data. Probabil vom da examen la geaografie din ea.

Se pare ca data va ramane insa neschimbata.

Speram ca muschii cei mari se vor arata, ca, sincer sa fiu de muschii informatico-internetisti ai motociclistilor de net m-am cam saturat.

Pentru bucuresteni, putem face o echipa, eu putand transporta pe langa forbicul meu inca cel putin 3-4 moto KTM sau echivalente, inclusiv mobristii de rigoare, cheltuielile de deplasare devenind substantial reduse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da , e calda-calda ca ma si mir ca a ajuns asa repede...tinind cont ca Bacaul nu se tine, vom incerca sa punem umarul sa organizam etapa respectiva la Brasov... in dupa-amiaza aceasta a fost luata decizia ( cred ca ideea apartine lui Florin Guran), am avut o discutie de principiu cu nea Victor... in 2 zile va transmitem deja detalii...eu cred ca e de bine, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa discutiile de astazi, noutatile : se tine cu certitudine .... nu prea vad ce ne-ar impiedica ....s-au cam impartit sarcinile ..... data este cea fixata in calendarul competitional la inceputul anului 23-24 sept. , (concomitent cu " Cerbul de Aur" - atentie, de obicei , la Brasov , la Cerb ploua ). Taxa de participare care include masa festiva nu va depasi 30 eur ( de fapt e masa + taxele la national ale clubului organizator ptr. un nr. mediu de participanti indicat de nea Victor din experienta sa ). Despre trasee nu stiu sa va zic nimic ...am convenit ca nea Victor le va face si ni le va comunica ca de obicei , deci nu stiu sa va zic prin ce zone (Fagaras , prejmer ...?!?!) , stiu doar ca "baza" va fi la Bran , unde vom incerca sa oferim variante de cazare cat mai ieftine si convenabile. S-a mai stabilit doar ca va exista o proba scurta , pe un traseu f. aproape de oras ( cel mai probabil , cred eu ,drumul vechi de Poiana) ptr. presa si gura casca....vom incerca o mediatizare cat mai intensa....Eu zic sa va pregatiti si sa veniti ... n-are cum sa iasa rau ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar masinile tre' sa fie pregatite intr-un mare fel.... dupa cum se vede din celalalt topic , noi ne-am prezentat cu o masina putin pregatita (scaune omologate , centuri in 4 puncte, rollbar, cauciucuri noi mai mult de iarna decat de macadam, dar noi si scumpe,...etc...), si , dupa ce aveam un punctaj nesperat , masina ne-a tradat. Pregatirile pe care le facem acum dubleaza valoarea masinii. Nu ne-au ramas bani ptr. echipamentul nostru.....dar... mai merge o etapa in blugi. Pe de alta parte, la incepatori , chiar si un Aro 10 cu un motor mai bunicel, asa... de o experienta (care garantez ca e de neuitat ) , merge. Un pic intarit, cauciucuri, tripmaster (obligatoriu) , casti si centuri adevarate... veniti o data, sa vedeti ce va prinde microbul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam doar sa verific daca e vb de acel campionat de raliuri tot teren despre care stiu eu. Daca sunt 10 auto la start e sarbatoare, noroc cu motoristii ca altfel murea de mult, iar de pregatit, scaune si centuri FIA, etc nici pomeneala, se dau oamenii cu taburetul din bucatarie si curelele de la rucsac :) ! Camioanele cred ca nu s-au mai dat din 2003 si chiar e pacat ca faceau spectacol. In rest prefer sa ma abtin de la comentarii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai aflat de pe internet despre scaunele de bucatarie ? de ce n-ai spus frate de saptamana trecuta ca tocmai am dat niste sute de euroi pe fiecare ? iar in loc de funie in jurul taliei am comandat din Germania centuri in 6 puncte ( tot sute de eur/buc)....etc. ...etc...si casti, si combinezoane, si stingatoare .....multe multe altele...toate omologate FIA..... ....nu te supara , john, chiar vorbeam despre masini.....cind am spus ca "prepararea" masinii a dublat valoarea ei n-am glumit, si nu era vorba de masina din 1980 si....ci cu mult ,mult mai noua ... ... ca sa nu mai vorbim de masina italienilor care doar asta fac: prepara masini, si se dau la curse. Noi mai mergem la serviciu , dar ptr. ei , asta e serviciul lor. Noi dam mii de euro pe un set de amortizoare, ei primesc salariu ptr. a testa si a verifica care sint cele mai bune... ....cand a spus Vlad mai sus ca s-a comandat si montat o punte in 5 ore , n-a insemnat ca au legat-o cu sarma....Mai fa socoteala ca fiecare a mai venit cu o masina de asistenta.... No ofense , incearca sa nu jignesti , ca nu te-a suparat nimeni cu nimic, chiar daca te-ai dat cu smecherol de dimineata... Cum am mai spus cu alta ocazie , oameni mai impatimiti si pasionati de acest fenomen , decat cei prezenti la acest concurs , n-am vazut niciodata. Si daca astea sant conditiile (ma refer la bani...) de la noi , si se leaga cu curelele de la rucsac , tot merita respectul nostru , macar pentru efortul ( material, fizic...etc...) de a participa. Esti invitat , data viitoare. Fa genoflexiuni, ia lectii de orientare , invata sa te descurci si cu frana si cu tripmasterul si cu ghidonul cu aceeasi mina, si multe altele pe care acesti oameni de pe taburet le-au invatat in ani de concursuri ....si fa observatii ironice.....

P.S. Camioanele n-au mai participat la concurs din motive obiective. Apartineau (in parte..) uzinei de autocamioane , care in 2003 si-a schimbat conducerea. Si daca ptr.a pregati un autoturism scapi cu masina+ pina in 10 mii pregatirea ( si te mai poti da cu ea dupa aia prin oras, daca n-ai cu ce....), ptr. a pregati un camion tre" sa-ti vinzi casa ( si nu mai faci nimic cu el dup'aia...). A propos, iti pui motocicleta la bataie macar ptr. o cursa ? ...sau e scumpa si n-ai timp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa sefu', e motociclist de internet. Probabil e super tare la jocurile de calculator si mananca informatica pe paine.

Cam 99,(9) % de pe aici asa sunt. M-am obisnuit de mult. Tu baga mare cu modificarile, ca nu vreu sa te vad in abandon tehnic iar.

Parerea mea e sa bagi niste mari scuturi pe sub toata masina, ca altfel.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina e de atunci in atelier....scuturile sant comandata (ar trebui sa fie gata saptamana asta) la IAR Ghimbav..... ... Tre' sa vina si restul pieselor .... .... muncim de zor ...

Diseara vom avea noutati , detalii si lamuriri despre organizare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta mleo ,

sa nu ma injuri , dar cand ai trecut in ultima zi pe langa mine si dan , acolo inainte de intrarea in sacele , i-am spus lui dan ca nu stiu cat o sa reziste masina asa la ce bubuieli se auzeau pe sub ea si din pacate ...

baga scuturi sub toata masina pt ca este destul de joasa si poate nu strica si o protectie pentru punti , daca exista si se poate prinde cumva.

Cat despre comentariul cu scaunele de bucatarie , cainii latra , caravana trece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e stateam: si noi la o vorba si ai trecut vijelios.

Se auzeau milioane de pietre pe sub masina.

Vlad chiar a zis ca o sa moara masina.

Virajul insa, a fost supermeserias, chiar si in coborare si pe negativ.

parerea mea este ca (nu te supara) ca Honda e prea finuta (sa nu firava) pentru RR.

stilul de mers este insa misto. Timpii au fost excelenti.

A, sa nu uit. Si rotile trebuie sa le schimbi, altfel vei fi numai pe geanta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat tot... a ramas masina...m-a prins microbul...am pus si scut...am pus si amortizoare... ..si cauciuce cu jenti de tabla noi ( cramponate...de macadam...) ...poate poate ne vede lumea " frumos"..... ca altceva...pe cuvantul meu ca nu ne dorim.....acum ne stresam sa ne cumparam si o platforma sa putem " agata" Honda de B 2500-tele meu , sa mergem oriunde... ... multumesc ptr. aprecieri....bem un suc la Brasov....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Nu te supara, dar acu' ceva timp am fost si eu implicat in competitia asta. Si masina pe care am pregatit-o era SINGURA cu scaune si centuri omologate si rollbar ca la carte din cele 10 de la start. Pacat de munca si banii investiti pt o competitie organizata si mediatizata astfel, puteam sa prezentam masina asa cum am spus: cu taburete si curele de rucsac. Iar camioanele erau gata pregatite, sunt de acord ca si cheltuielile pt cursa sunt mari, dar motivele sunt altele. Se mai da Attila cu Niva cu sorturi de pasla si scaune de serie? Salutari calde lui Victor Pop!"

 

 

 

 

John.... pe undeva ai dreptate... dar daca ai o anumita cinvingere, loveste unde trebuie...incepusem sa imi pregatesc un Aro 10 ( cu motor diesel mare si tare) de capul meu cand un prieten mi-a propus sa punem bani adevarati si sa participam..... ..... la ce am pregatit ...si la ce stiam ca merg ( "transcarpatica".....suna bine ...nu?"...si eu credeam ca va fi ca la formula 1 , cand colo nici localnicii nu stiau ce se intimpla,...ce sa mai zic de pasionatii din colturi indepartate ale tarii....Ei...aici ai dreptate....Cred ca organizarea ar trebui sa tina pasul cu "moda"...mai precis cu epoca ....Dar , crede-ma, oamenii aia chiar sant pasionati, si fac eforturi deosebite. Daca cineva iti da tie acum o masina noua (Honda) si vreo cateva mii de eur... ....tu ce faci? ... te duci cu ea la tot teren? .... si platesti si taxa? si hotel? si lipsesti de la servici?.... .....organizarea a fost asa cum a fost...incercam acum la Brasov sa "creionam" un nou inceput....sa nu va asteptati la minuni , ca nu se pot face in 3 saptamani, dar imbunatatiri se pot face CATEGORIC ...intelegi unde ai gresit?....oamenii aia nu au nici o vina.....

P.S.-pe cuvant ca nu m-am uitat in masina lui Atti....lasa-l cu scaunele lui cu tot...nu-i vina lui ca plateste taxa de participare si participa....daca cumva cineva nu respecta regulamentul.....vina e a celui care permite acest lucru...DAR....ma uit data viitoare.....Bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina e de atunci in atelier....scuturile sant comandata (ar trebui sa fie gata saptamana asta) la IAR Ghimbav..... ... Tre' sa vina si restul pieselor .... .... muncim de zor ...

Diseara vom avea noutati , detalii si lamuriri despre organizare....

238296[/snapback]

Ceva noutati ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca datorita cerbului , poiltia (care tre' sa dea un aviz) ne cere sa decalam o saptamana...primaria , in principiu OK , la Bran e rezolvat , astazi nea Vivtor a promis ca incepe sa transmita mailuri cu regulamentul de participare...in secunda in care il avem , il si postam (asa cum a facut-o data trecuta Dan Popescu). Cu putin noroc, cred ca se va reusi si scoaterea unui camion de la Uzina, din cele preparate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...