Sari la conținut

Honda Vtr Firestorm


mike1981
 Share

Postări Recomandate

nu stiam ca exista rezervoare de 25litri pt vtr; stiu doar ca sunt modelele dupa 2003 care au bord electronic si rezervorul mai mare, dar nu de 25l.

 

In privinta lantului de distributie....chiar e nasol....mare grija cu el....treb verificat.

 

eu l-am verificat in decembrie anu trecut :)

numai asa am reusit sa indoi 2 supape de evacuare :laugh:

 

un zgomot mai pronuntat se aude si la moto meu tot pe la 1500- 2000 rpm, dar se pare ca e specific vtrului sunetul asta.

mare grija la verificarea intinzatorului de lant de distributie - se poate bloca, uza ( in el este un arc ca si la ceasuri, care cu timpul se uzeaza, adica se rupe si nu mai intinde lantul destul).

eu cand am scos intinzatorul ce inpinge patina de lant , nu stiu cum a sarit un dinte la axul de la evacuare, la cilindrul din fata.

deci, atentie! dupa ce verificati, invartiti motorul de vreo 2-3 ori cu cheia direct pe arbore, e un capac care se da jos.

 

nu faceti ca mine, ca stati pe tusa ca-s scumpe ca draq supapele alea.

si rare.

 

salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stie cineva unde pot sabla si eu jantele la motoreta si sa le revopsesc....nu ca er fi neaparat nevoie...dar de pe cea din fata a inceput sa se exfolieze vopseaua. Si stiu ca cel mai bine ar fi sa fie suflate cu nisip fin....stie cineva pe cineve care se ocupa cu asa ceva....Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Din pacate....motoreta e de vanzare....pt cei interesati, o gasesc la vanzari peste 999cmc, o gasiti voi, are o mare inima in dreptul anuntului.....e foarte Urgent!........sper sa ajunga pe maine bune, care sa aiba grija de ea asa cum am avut eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ma numesc Alex si azi am vandut motoreta mea o Honda Dominator.

Am condus un Ducati st2 994cm3 2V 86CP si am ramas masca dar nu imi placea zgomotul ala de ... pe care il face ambreiajul ala.

 

Ma intereseaza sa cumpar un vtr 1000 f spre sfarsitul anului si ma intereseaza urmatoarele lucruri:

 

La cat se schimba uleiul( este ulei de vara+iarna?) si ce cantitate intra.

In general cat va duce o revizie ulei +filtre +buji....

Vreau sa stiu cam cu ce viteza mergeti la drum lung confortabil (la Dominator varia intre 90-110)

 

Care sunt problemele specifice modelului( am inteles ca intinzatorul lantului de distributie???)

Se poate merge cu ea prin oras(ma refer daca este manevrabila si nu se incinge excesiv motorul)

Se sparg carenele daca o scapi de pe loc? se pot monta ciupercute de protectie?

Este o serie de VTR mai ok gen la Dominator RD02 Japan si RD08 Italia?

Am inteles ca V2 consuma repede Kit lant/ambreiaj si cauciucul spate din cauza cuplului.

 

Pe mine nu ma intereseaza sa alerg cu ea,doar ca nu imi plac 4 in linie si monocilindru este nasol la drum lung asa ca vreau o motocicleta care sa poata rula cu 130km/h fara sa fie stresata si sa aiba resurse pentru o depasire.

Plus ca are un sunet super frumos mai ales pe decelerare.

 

 

Daca se poate sa imi dati si mie niste sfaturi si eventual daca ma poate plimba cineva care are un vtr 1000f 2-3 minute sa imi fac o idee daca este ce vreau.

Multumesc anticipat si raman dator cu o bere sau mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

sunt proprietarul unui vtr, 1997, de 2,5 ani, are acum la bord 56000km, am avut grija ca sa inlocuiesc toate consumabilele la timp, am exploatat aceasta motocicleta in toate regimurile de functionare(dar cu cap), pot sa spun ca sunt indragostit de aceasta motocicleta, este super.

nu vreau sa ma laud dar mai am si un kawasaki zx6r, am mers pe multe motociclete gen ducati, cbr,gsxr, etc.,dar vtr-ul este motocicleta care iti poate oferi o doza de adrenalina in orice moment.

sincer sa fiu aveam gindul sa o vand dar daca as face aceasta miscare tot vtr vreau sa cumpar( SP2)

pot sa spun ca la km care indica bordul, motorul se comporta super bine, nu consuma ulei(doar consumul normal al unui motor in functionare),nu am probleme cu ambreiaj sau distributie.

nu stiu de ce toti motociclistii sunt retinuti cind aud de motoare 2V ( probabil nu au incercat sau pote le este frica)

vreau sa mai felicit si suzuki entruder 1800 un up din partea mea

in cazul in care vreti sa organizati o intilnire pt vtr-uri dati un buzz si la ID -missadoc( la predeal sincer sa fiu nu am reusit sa vad vtr-uri)

aceasta este motocicleta mea

salutari tuturor posesorilor de vtr-uri

post-5254-1248237886_thumb.jpg

post-5254-1248238099_thumb.jpg

post-5254-1248238186_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul meu a ajuns sectiune de vanzare pentru alte motorete, dar e bine ca sunt tot aceeasi natie....super....sa nu te superi, dar cred ca era mai fairplay sa-i dai pm, daca tot vroiai sa faci gestul asta....oricum bafta la vanzare!...arat bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ma numesc Alex si azi am vandut motoreta mea o Honda Dominator.

Am condus un Ducati st2 994cm3 2V 86CP si am ramas masca dar nu imi placea zgomotul ala de ... pe care il face ambreiajul ala.

 

Ma intereseaza sa cumpar un vtr 1000 f spre sfarsitul anului si ma intereseaza urmatoarele lucruri:

 

La cat se schimba uleiul( este ulei de vara+iarna?) si ce cantitate intra.

10w50 iarna, 15w50 vara, 10w50 all rounder. (iarna e cam naspa vtr-ul, rupe aderenta instantaneu)

dupa 24000 din 6 in 6 mii de km, 3,9 litri + vtr-ul mananca intre 100 si 500 de ml la mie

In general cat va duce o revizie ulei +filtre +buji....

poi

2 NGK DPR9EIX (vtr-ul vrea doar iridium)???

Filtru aer e intre 30-100 de euro (K&N merge 100k km)

Filtru ulei 40 roni

Kit Lant 150 E

Cauciuc F+S 270 de euro

 

Vreau sa stiu cam cu ce viteza mergeti la drum lung confortabil (la Dominator varia intre 90-110)

singur >110-160 depinde de casca, dar in general peste 100 te tine vantu si pozitia e mai confortabila, la 140 incepe sa vajaie casca.

 

Care sunt problemele specifice modelului( am inteles ca intinzatorul lantului de distributie???)

rezervor mic, consum mare, intinzatoarele de lant care sunt un defect de concept

Se poate merge cu ea prin oras(ma refer daca este manevrabila si nu se incinge excesiv motorul)

da, in general, dar nu extrem de mult, nu se incinge excesiv motorul dar se incinge cadru si te frige la picioare

Se sparg carenele daca o scapi de pe loc? se pot monta ciupercute de protectie?

Da se sparg, poti sa montezi dar am inteles ca exista posibilitatea sa indoi cadru la o cazatura cu crashpad montate

Este o serie de VTR mai ok gen la Dominator RD02 Japan si RD08 Italia?

inafara de problemele specifice vtr-ul este perfect

Am inteles ca V2 consuma repede Kit lant/ambreiaj si cauciucul spate din cauza cuplului.

repede? cauciucu meu spate are ~20k (e muci acum) ambreiaju tine la fel ca la 4 in linie si kitu de lant la fel

 

 

Pe mine nu ma intereseaza sa alerg cu ea,doar ca nu imi plac 4 in linie si monocilindru este nasol la drum lung asa ca vreau o motocicleta care sa poata rula cu 130km/h fara sa fie stresata si sa aiba resurse pentru o depasire.

da, e o alegere buna, dar tre sa tii cont ca pe vtr n-ai spatiu de bagaj deloc, plus pozitia pasagerului e naspa rau, ai putea sa te gandesti la o africa twin pentru touring, mi se pare mult mai confortabila plus ca intruneste cam toate conditiile pe care le-ai pus tu.

Plus ca are un sunet super frumos mai ales pe decelerare.

Ete Fas, oricum nu-l auzi

 

 

Daca se poate sa imi dati si mie niste sfaturi si eventual daca ma poate plimba cineva care are un vtr 1000f 2-3 minute sa imi fac o idee daca este ce vreau.

Africa Twin

Multumesc anticipat si raman dator cu o bere sau mai multe.

Editat de werewolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Sambata am iesit cu motoreta, cu fratiorul mai mic si cu inca un prieten cu noua lui achizitie -ca doar si-a luat permisu';), la o tura prin oras, traseu: Berceni = Piata Victoriei-Casa Poporului- Berceni; stiu ca nu e cine stie ce, dar chiar nu mai dadusem o tura de vreo 2 saptamani; pun cateva poze(scuze calitatea)::)...:

 

Eu-VTR;

Fratioru: CBR;

Prietenu: Suzuki RF 600 R

:blink:

Editat de mike1981
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hay mike! tare frumoasa e "roscata" ;) nu-l da! nici eu nu-l mai dau pe al meu... il pregatesc de vopsit si de modificat un picutz (asa mai simplu,dar totusi sa nu fie ca din fabrica)

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:....

Mesaj completat

Salutare,

 

Nu ne-am mai auzit de mult. Pai, revin eu, cu o intamplare pe STefan cel Mare, petrecuta aseara, cnd unu cu o masina s-a gandit sa intoarca chiar in fata mea, eu mergand pe banda a 3-a si el de pe a doua a vrut sa intoarca. Rezultatul, vi-l imaginati, m-am oprit direct in el, cu toate franele puse, am incercat sa evit, oprirea s-a efectuat in usa lui din spate, care s-a indoit foarte bine. Eu, ce sa zic, maneta ambreaj indoita( sa-mi dai maneta inapoi Hellriderr :(...glumesc), capat ghidon stanga julit si cateva mici zgarieturi pe coltul dreapta al farului si langa el pe carena o zgarietura. Nu am crezut ca scap asa ieftin, ma gandeam ca e praf toata fata la motor, dar chiar e tanc. Am facut constatarea si acum sunt nevoit sa ma duc pe la asigurari, service...etc......o mare placere.

 

Asa ca, daca e cineva interesat de mobra, pretul cel nou este de 2300eur!....asa cum e mobra- desi nu are mare lucru. O sa pun si poze.

 

Numai bine!

Mesaj completat

Salut,

 

Nimic nou?:D Am vazut zilele acestea in Bucuresti, pe calea Victoriei, un VTR Firestorm rosu, v-a-v de facultatea de chimie. Al cui o fi?:)

 

Intreabare: as vrea sa-mi schimb rulmentii la jug; care e cea mai simpla modalitate de a face operatia acasa? pot sa pun un cric central sub motor/cutie?

 

Multumesc.

 

p.s.: hai oameni buni, treceti la VTR Firestorm:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

salutare Mike1981

 

 

cum se comporta kitul de lant care l-ai pus pe VTR (asta vara parca)?

tin minte ca era ceva pe la 90 euro....

spune-ne daca/cat l-ai intins..

cum arata pinioanele?

 

 

asfalt uscat!

Editat de dr.mengele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut dr. mengele,

 

da, asta vara am facut schimbul kitt-ului de lant.; lantul arata ca nou si acum, la fel si pinioanele; nu l-am intins deloc de cand l-am pus; nu prea s-a lasat; chiar sunt ok cu achizitia si ma bucur ca nu mi-am luat teapa....

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut dr. mengele,

 

da, asta vara am facut schimbul kitt-ului de lant.; lantul arata ca nou si acum, la fel si pinioanele; nu l-am intins deloc de cand l-am pus; nu prea s-a lasat; chiar sunt ok cu achizitia si ma bucur ca nu mi-am luat teapa....

 

:D

 

ma bucur sa aud asta

spune-mi ce marca e kitul de lant, pe viitor trebuie sa iau si eu unul

 

pana atunci , voi inlocui intinzatoarele automate de lant distributie originale (OEM CCT) cu intinzatoare cu reglaj manual.

pe forumul asta http://superhawkforum.com/forums/index.php sunt multi care au avut de suferit in urma cedarii cct oem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

eu l-am luat de pe ebay, mai jos ai linkul de unde l-am luat eu; pe acest link ai exact kitull cumparat de mine:

 

http://cgi.ebay.com/MC-530-MXR-Kettensatz-...=item518c645d4b

 

e foarte serios...recomand.

 

:D

Mesaj completat

<<<CRACIUN FERICIT TUTUROR!>>>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga un ochi la linkul din postul meu anterior

nu e de glumit cu intinzatoarele alea!

acu un an am inlocuit 2 supape din cauza lor!

si mai cunosc 2 cazuri in Romania , cu motoarele sparte din aceasta cauza ( unul la Jimbolia - biela iesita prin blocul motor, altul la Bucuresti - biela rupta in 3- TNQ a pus ceva poze odata...).

se pare ca e calcaiul lui Achile la VTR Firestorm....

 

Sarbatori fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mea a trecut prin asa ceva si nu vreau sa-i aduc aminte :D....stiu despre ce e vb....; efectele negative fiind distrugerea a 4 supape de la cilindrul al carui intinzator a clacat, s-au dus si a trebuit inlocuite.....si binenteles intinzatoarele.... dar cand e vb de fier, totul se rezolva....binenteles si cu ceva "material" din pacate....totul costa...

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mea a trecut prin asa ceva si nu vreau sa-i aduc aminte :D....stiu despre ce e vb....; efectele negative fiind distrugerea a 4 supape de la cilindrul al carui intinzator a clacat, s-au dus si a trebuit inlocuite.....si binenteles intinzatoarele.... dar cand e vb de fier, totul se rezolva....binenteles si cu ceva "material" din pacate....totul costa...

 

;)

 

eu am patit-o stand pe loc cu moto.

ma gandesc ca daca se intampla la viteza mare era muult mai rau.

am gasit intinzatoare de lant de la APE Racing Parts, sunt recomandate de mullti de pe forumul vtr firestorm....

astept sa ajunga si sa le montez - 125 $ cu transport cu tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am patit-o stand pe loc cu moto.

ma gandesc ca daca se intampla la viteza mare era muult mai rau.

am gasit intinzatoare de lant de la APE Racing Parts, sunt recomandate de mullti de pe forumul vtr firestorm....

astept sa ajunga si sa le montez - 125 $ cu transport cu tot!

 

 

Ai de gand sa schimbi doar intinzatoarele? Sau si lanturile de distributie & patinele?

 

Si eu tre sa-mi schimb de urgenta intinzatoarele in primavara (sau pana atunci) si m-ar tenta alea de la APE (ca e cam ruleta cu astea OEM de la honda,automate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...