Sari la conținut

Transfagarasan - Balea Lac 2008 Septembrie


ianachim
 Share

Postări Recomandate

TAXA este sa ne fie noua mai bine

adica crezi ca va mai repara cineva acel drum

sincer daca nimeni nu concensioneaza si drumul e public arata ca un poponeata

supa cum arata toate drumurile publice din tara asta

 

eu inteleg de ce e nevoie de taxe si platesc la randul meu taxe cu draga inima .. DAR ar trebui sa vedem , cred, cauza problemei, si cauza problemei este idiotenia statului....

eu cand vad drumul ala facut varza nu imi zic : bai sa puna taxa sa fie bun, imi zic, mama lot de hoti, fara banii si in acte e trecut ca refacut..

 

in fine, discutia e lunga, aglomeratia de acolo am trait-o si eu pe pielea mea, solutia nu o vom gasi noi pe un topic aici. cel mult , in cazul meu, mai fur cate un minut doua pentru care sunt platit si citesc forumul ..

 

sunt atat de multe de facut , si cum am spus mereu, totul incepe cu individul si cu respectarea legilor, oricat de absurde ar parea ele... si aici se incadreaza si tipii care fura banii de la buget si cei care arunca tigarile pe jos..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor...degeaba ne certam. Cu taxe sau fara, realitatea e ca toti manelarii au devenit loganari, iar drumurile sint publice. Asa ca toate zonele frumoase sint invadate de tot mai multa lume (am vazut prin poze si niste masini gen Aveo pe Transalpina). Singurele zone neatinse de animalele sus-amintite sint cele inaccesibile (care au mai ramas).

Orice am face, asta e situatia si asta e nivelul de civilizatie. Mai bine n-o sa fie. Sa va dau si exemplul cu Delta si viitorul guvernator ?

 

Ca motociclist si ecologist, imi vine s-o iau razna cind vad ce se intimpla, si mai ales ce perspective avem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si noi..adik 2 motoare am fost in acelasi weekend la balea,dar noi am urcat dinspre sibiu nu din cealalta parte.Pe aici drumul este chiar ok fara gropi cum vezi in alte parti.

Chestia cu taxa,daca s-ar face as fi de acord sa platesc de ex daca sus se face ceva gen parcari,wc,muzeu sau ceva de admirat.Dar nu pt a se reface un drum care teoretic trebuie refacut din banii publici ca orice alt drum.Sau sa platesc pt a vedea muntii si peisajele care sunt date de la mama natura.

Ce se poate face de autoritati este sa nu mai lase pe nimeni sa iasa la gratar pe marginea drumului sau oriunde apuca.Nu e normal sa te opresti pe marginea drumului sa scoti grataru si sa faci foc..acolo pe 1 mp.Nu vad rostu.Nici stat pe patura nici nimik,numai poluare oriunde apuca oricine.

Cat despre parcari ar trebui facute...si ca sa nu strice sus peisajul pe langa Balea ar putea sa o faca putin mai jos.

S-asa nu se va face nimik in viitorul apropiat.Oricum mie sincer pe partea pe care am fost mi sa parut drumul foarte ok.

 

Si ceva poze...

post-27656-1221648029_thumb.jpg

post-27656-1221648066_thumb.jpg

post-27656-1221648112_thumb.jpg

post-27656-1221648183_thumb.jpg

post-27656-1221648199_thumb.jpg

post-27656-1221648208_thumb.jpg

post-27656-1221648260_thumb.jpg

post-27656-1221648288_thumb.jpg

post-27656-1221648299_thumb.jpg

post-27656-1221648339_thumb.jpg

post-27656-1221648346_thumb.jpg

post-27656-1221648356_thumb.jpg

post-27656-1221648396_thumb.jpg

post-27656-1221648416_thumb.jpg

post-27656-1221648427_thumb.jpg

post-27656-1221648474_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu taxa,daca s-ar face as fi de acord sa platesc de ex daca sus se face ceva gen parcari,wc,muzeu sau ceva de admirat.

de accord.... am vrut sa nu mai postez pe topicul asta pentru ca ma inrsitez si eu vazand situatia dar nu ma pot abtine..

ideea mi se pare contructiva..

sus ar putea sa faca muzeu, in mod sigur ar fi vizitat.. eu nu l-as vizita pentru ca sunt un ignorant care se incapataneaza sa nu viziteze muzee decat daca expun ceva ce ma intereseaza, dar sunt si oameni ca tine care se duc la balea sa admire ceva...

 

sa faca ceva de admirat ?

si aici as avea cateva idei .. ar putea sa faca o poarta noua, mare mare mare, sa fie admirata..

si eu as putea face ceva care sa fie admirat daca as sta la gratar 2 zile, mancare cat cuprinde, bautura la fel, si in 12 ore in mod sigur as face ceva sa fie admirat dar s-ar numi defecare in natura si e pedepsita (cel putin in unele societati) cu amenzi mari.

 

da .. eu zic sa faca un munte sa il admiram .. ce zici ?

sau muzeul marinarului roman ....

 

Cine vrea sa scape de manelisti trebuie sa munceasca un pic. Uite aici

 

da domnule, am vazut.. te dai mare.. asta e... bafta multa si sa ne vedem la o bere cand ajung acasa.. nu am mai simtit altceva decat asfalt sub roti de mai bine de doi ani.... trist..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate sa inchis transu' ..

Nu ma mir de loc

Parca nu-mi vine sa cred ca la mai putin de o saptamana dupa ce am fost noi (in 7 septembrie) s-a stricat vremea in asa hal

Atunci erau la Balea Lac, 2050 m, 26 grade C

Ce ti-e si cu vremea asta...

Unde-i, dom'le, incalzirea aia globala, ca la noi e racire nationala :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti si fete !

Am observat ca se alcatuieste un album cu imagini de pe transfagarasan si ma m gandit sa ajut si eu la intregirea lui . Am dat o tura cu drujba mea draga, sambata 20 sept dupa ce la balea s a asezat iarna . A fost un pic spectacol la intoarcere ca am fost in blugi pe care i am udat de la bulgareala si pana la Piscul Negru au stat pe mine inhetati tun :grinbandit:. Pozele nu s prea clare ca s facute cu telefonul:D , de grabit ce am fost sa incalec mobra mai repede am uitat aparul foto. Sper sa va placa . ( uitati va ce goala i parcarea )

Salutare tuturor!

post-42511-1222210933_thumb.jpg

post-42511-1222210993_thumb.jpg

post-42511-1222211067_thumb.jpg

post-42511-1222211140_thumb.jpg

post-42511-1222211170_thumb.jpg

post-42511-1222211233_thumb.jpg

post-42511-1222211294_thumb.jpg

post-42511-1222211346_thumb.jpg

post-42511-1222211394_thumb.jpg

post-42511-1222211443_thumb.jpg

post-42511-1222211486_thumb.jpg

post-42511-1222211535_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti si fete !

Am observat ca se alcatuieste un album cu imagini de pe transfagarasan si ma m gandit sa ajut si eu la intregirea lui . Am dat o tura cu drujba mea draga, sambata 20 sept dupa ce la balea s a asezat iarna . A fost un pic spectacol la intoarcere ca am fost in blugi pe care i am udat de la bulgareala si pana la Piscul Negru au stat pe mine inhetati tun :). Pozele nu s prea clare ca s facute cu telefonul:D , de grabit ce am fost sa incalec mobra mai repede am uitat aparul foto. Sper sa va placa . ( uitati va ce goala i parcarea )

Salutare tuturor!

 

:blink: oaaaaaaaa.... extrem....da fain...si cu blugii inghetati...macar nu te-a tras vantul prin ei dc s-au solidificat... :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DECI

in concluzie la cum arata ultimile _pozne_ se pare ca sezonul 2008 pentru transfagarasan s.a inchis

 

sau poate aveti lanturi...... si eu nu stiu

 

drumuri uscate pe unde mai aveti gand sa ajungeti si sa ne vedem la anul pe TRANSFAGARASAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...