Sari la conținut

Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam


Ra964
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

@crazy: mai lasa textul ca nu ai cu cine iesi . Eu am iesit aproape mereu singur pt ca daca nu ai pe cineva care sa mearga in ritmul tau,iti strici cheful/iesirea...

Ai atatea locuri unde sa mergi si daca tot ai bani,poti sa te intalnesti cu astia de pe aici,din alte judete. te duci si tu pe Bogatii, Sighisoara, Vatra Dornei, Brasov, etc...

Aici in Moldova cam slab cu motociclismul,dar in restu zonelor gasesti mai multa lume... insa ca si drumuri,nu poti sa spune ca nu ai unde sa te dai. Si Tg Secuiesc nu e chiar departe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai asta ziceam we. nu as vrea sa ma aventurez la drum de unul singur, desi o fac mereu. e plictisitor sa mergi ca un navetist.e cu totul altceva cand se aduna minim 3 dupa care se mai adauga restu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denis pune numai gume moi si ultrafresh, schimba minim 2 seturi/sezon(in afara de cele de la pista), la primul semn de alunecare deja incepe cu telefoanele pt un set nou de gume. El e in alta liga. Intii isi ia cauciucurile, si dupaia motocicleta-e o gluma- dar ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce gume mergi stradal si la ce presiune daca nu te superi ? :D

 

Anul trecut am incercat 4 feluri: GPRacer, D212 ( ambele le aveam de la pista insa mi-a fost lene sa le mai schimb ), Power Supersport si Rosso Corsa 2 ( pneurile cu care a venit motoreta ).

 

In opinia mea, la mersul pe strada:

 

1 - Power Supersport ( in functie de temperatura de afara, de drum si suprafata de rulare, presiune de la 1.9 - 2.1 si 1.9 - 2.3 ) - absolut mistoace - bune si in pista dar fara sa exagerezi ( 1:09 la amkart )

 

2 - D212 medium soft fata si endurance spate ( 1.9 - 2.1 si 1.2 - 1.5 ) - carcasa foarte misto, geometria aproape de Power Supersport ( agresive ). Contra, nu ajung la temperatura pe strada iar pe racoare/ud/umed sunt degeaba.

 

3 - Pirelli Corsa ( 1.9 - 2.1 cu 1.7 - 2.0 ) - un cauciuc care e pe piata de cind eram mici, neutru, bun la toate insa nu iese in evidenta cu nimic.

 

4 - GPRacer ( 1.9 - 2.1 cu 1.3 - 1.7 ) - se incalzesc pe strada, sunt foarte aderente in pista insa simti ca in loc de cauciucuri ai caramizi ( joase si patrate ), extrem de grele iar tranzitia stinga-dreapta dureaza o vesnicie fata de celelalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...la primul semn de alunecare deja incepe cu telefoanele pt un set nou de gume.

 

Sti ca sunt prea gras sa-mi permit o cazatura :grinbandit:

 

Pe de alta parte, cauciucurile ( in combinatie cu geometria motoretei, o suspensie in mintile ei si bine setata ) sunt extrem de importante pentru un mers cit mai in siguranta.

 

Sa traiesti Denis!Si tu Jagi :cheers:

 

Cu placere :cheers:

Editat de Denis_sbz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

20 grade in weekend georgica :))))

 

pacat ca eu n-am far inca la mobra :))))

Pune-i o lanterna:D

Si mie mi-e gata vineri motoreta,dar fara itp si asigurare inca nu-mi "permit" sa ies...niculeeeeee,da-i pe curbe:))

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri e programat Hornetul la RAR. Daca imi da rapid certificatul de autenticitate, poate apuc sa-l inmatriculez pe mine in aceeasi zi si o sa-l scot in weekend. :D

Totusi, pe Tihuta e inca frig. Se vede zapada pr varful muntilor. Si, probabil, drumul e inca murdar. Dar il scot spre Cluj, poate chiar dau o tura pe la Tg-Mures. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri e programat Hornetul la RAR. Daca imi da rapid certificatul de autenticitate, poate apuc sa-l inmatriculez pe mine in aceeasi zi si o sa-l scot in weekend. :D

Totusi, pe Tihuta e inca frig. Se vede zapada pr varful muntilor. Si, probabil, drumul e inca murdar. Dar il scot spre Cluj, poate chiar dau o tura pe la Tg-Mures. :P

Tg Mures?Cluj?Mesteacanul e curat buey...si fara zapada:D

 

eu am RCA, ulei, gume, lant, dar n am far ...baga-ti-ai (aa nici bordul n am cum sa-l pun)

Ce importanta are bordul?

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

 

 

 

Ce importanta are bordul?

 

am schimbat recent lichide,ulei etc, si as fi curios daca mi s-aprinde vreun martor ciudat in bord :) am mers fara bord ultimele 2-3 sapt in toamna spre iarna :)

 

Iar farul, singura buba e cu militia, ca noaptea nu circul acum, dar daca ma vad militienii sigur ma opresc.

 

Asta pana-mi vine bracket ul de far de pe ebay....ca nu-mi place s-o ard fara far/fara bord fara etc.. Dar Sambata bag una scurta, ca nu rezist, macar de dezmortire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

am schimbat recent lichide,ulei etc, si as fi curios daca mi s-aprinde vreun martor ciudat in bord :) am mers fara bord ultimele 2-3 sapt in toamna spre iarna :)

 

Iar farul, singura buba e cu militia, ca noaptea nu circul acum, dar daca ma vad militienii sigur ma opresc.

 

Asta pana-mi vine bracket ul de far de pe ebay....ca nu-mi place s-o ard fara far/fara bord fara etc.. Dar Sambata bag una scurta, ca nu rezist, macar de dezmortire...

Eu am mers fara bord si semnalizari doi ani:P

 

@Nicu:ne vedem pe Mesteacan daca vii incoace;)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

eu am mers 1 luna si ceva fara oglinzi si ma simteam in pielea goala :)) (e naspa mai ales cand mergi cu inca 1-2-3 cu motoarele, atunci e aiurea sa nu ai oglinzi ca e cam de k.k.t sa te tot intorci la 170 sa vezi daca-i ceva in spate,cand depasesti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers 1 luna si ceva fara oglinzi si ma simteam in pielea goala :)) (e naspa mai ales cand mergi cu inca 1-2-3 cu motoarele, atunci e aiurea sa nu ai oglinzi ca e cam de k.k.t sa te tot intorci la 170 sa vezi daca-i ceva in spate,cand depasesti)

Fara oglinzi nu-mi place,insa in gasca(cei cu care merg eu cand merg) nu am nevoie nici de oglinzi nici de altceva,regulile sunt de mult stabilite si nimeni nu se abate de la ele.probabil de aia suntem toti intregi:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

corect, de aia e bine de mers in gasca mica si cu oameni care-si cunosc reciproc stilu de mers si il respecta (formatia,chestii,depasiri). asta cand se merge sportiv (si nu numai)

 

dar cand iesi cu persoane cu care nu ai iesit etc, e cam de k.k.t fara oglinzi

 

am iesit in Aprilie anul trecut cu ea fara oglinzi,fara semnalizari deloc si fara numar (aveam numarul in rucsac)...

 

Asta ca n am avut rabdare pana sa mi iau suport de nr.

 

nu mai vreau sa fiu bou :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, de aia e bine de mers in gasca mica si cu oameni care-si cunosc reciproc stilu de mers si il respecta (formatia,chestii,depasiri). asta cand se merge sportiv (si nu numai)

 

dar cand iesi cu persoane cu care nu ai iesit etc, e cam de k.k.t fara oglinzi

 

De aceea unii dintre noi tinem mult la ideea de a iesi doar cu cei "vechi";)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am RCA, ulei, gume, lant, dar n am far ...baga-ti-ai (aa nici bordul n am cum sa-l pun)

eu ti-am mai zis biluta, iti dau eu un felinar. :haha: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...