Sari la conținut

Cric Ktm 400 Exc


SAT
 Share

Postări Recomandate

Am enduro, poate topic-ul nu este chiar la locul lui, dar nu am stiut unde sa postez.

Pe scurt:am avut de ales intre DRZ, WRF si 400 EXC.Am ales, in final, EXC-ul dar am o problema care tinde sa ma enerveze serios:nu are cric!Asa ca mai tot timpul cand opresc ma uit dupa copaci, garduri sau alte obiecte de sprijin.Mai mult cand ajung acasa trebuie sa il sprijin de gard, la fel si in curte.

Asadar si prin urmare:gasesc un cric special pentru acest model?,desi mai mult mi-ar conveni sa adaptez un cric de la un enduro dezasamblat...

O mica consiliere, pls.

 

Multumesc mult,

O saptamana frumoasa,

C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai exc, atunci el ar trebui sa aiba cric pe partea stanga, in spatele scaritei.daca nu are loc acolo, inseamna ca esti posesor de model sx, insa surprizele nu se termina acolo, pentur ca sx400 nu exista.

cum cricul de exc este relativ sensibil,presupun ca fostul proprietar l-a rupt si nu la mai inlocuit fiindca este scumpicel..numai labuta costa pe la 100 de euro(sau tot sistemul..nu mai stiu)..vezi daca in spatele trapei stangi exista un suport metalic cu gaura in el..daca il ai atunci poti sa iti cumperi labuta,arcurile si surubul si gata treaba..eu personal am facut un cric serios la strung dupa ce originalul s-a rupt si sunt foarte multumit..si ma costat cu tot doar vreo 70 de lei..ptr doritori pun poze..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..eu personal am facut un cric serios la strung dupa ce originalul s-a rupt si sunt foarte multumit..si ma costat cu tot doar vreo 70 de lei..ptr doritori pun poze..

Astept(am)pozele :grinbandit:

...poate fi oricine in situatia de a avea nevoie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit in clubul cautatorilor de copaci, garduri, bolovani, alte motociclete, etc. pozele ar fi binevenite luand in semama pretul de 100$ (SUA) sistemul, cel mai sigur si ieftin este realizarea lui la strung cum a zis si facut atillas, asteptam poze sa le dau la domnul strungar. La exc e pe partea stanga pe cadru o ureche, acolo vine cricul ar trebui sa ai si un fel de cauciuc la aripa spate, o bucla unde vine agatat sa nu se deschida iin mers. Spor la trasee ca vine caldura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit in clubul cautatorilor de copaci, garduri, bolovani, alte motociclete, etc. pozele ar fi binevenite luand in semama pretul de 100$ (SUA) sistemul, cel mai sigur si ieftin este realizarea lui la strung cum a zis si facut atillas, asteptam poze sa le dau la domnul strungar. La exc e pe partea stanga pe cadru o ureche, acolo vine cricul ar trebui sa ai si un fel de cauciuc la aripa spate, o bucla unde vine agatat sa nu se deschida iin mers. Spor la trasee ca vine caldura.

 

Merci de "hint-uri".Intre-timp am comandat unul la KTM, cat de nerabdator am fost, nici nu am mai asteptat raspunsurile voastre, rusine mie, costul "labutei" este 77 eur. la care se adauga celelalte(arcuri, suruburi, etc.).Chestia chiar ma enerva...fostul proprietar l-a dat jos sa faca motociclul mai usor :grinbandit:

Va doresc satisfactii pe masura dorintelor voastre,

La noroi cu noi!

C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15042-1222105911_thumb.jpgpost-15042-1222105931_thumb.jpg

post-15042-1222105948_thumb.jpgpost-15042-1222105966_thumb.jpg

post-15042-1222105993_thumb.jpg

a vrut sa usureze motorul cu 200 de grame si sa stea permanent in padure sa caute copaci unde sa sprijine motorul..super aiurea..de pe ktm nu poti sa dai la carja cu cricul pus ca se rupe surubul instant..vise taica cum dadeam de pe DR..cu cricul pus..

in fine pozele le-am facut dupa ce s-a intunecat.c-am asa arata.(invidiosii mei zic ca seamana cu un zdrobitor de usturoi :grinbandit: )dar isi face treaba..nu se uzeaza ca alea din aluminiu si costa max 20 euro..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@attlias: eu vad ca ai schimbat doar cricul, in rest surubu de rahat si acea prelungire suplimentara din cadru, sunt cele originale. si a mea a cazut de 2 ori de pe cric, prima oara s-a indoit urechea si surubu, iar a doua oara mi s-a retezat surubu. cricul(levierul) nu a avut nimic.

eu as vrea sa-l schimb cu unu de la Husaberg de exemplu. e f. robusc si prins DIRECT pe urechea de pe cadru.

cricul de la exc zici ca a fost montat dupa ce au proiectat toata motoreta si si-au dat seama ca la enduro poate mai ai nevoie si de cric. eventual esti prea bun si astepti timpul de intrare in fata arbitrilor la CP . :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt cricul e bun cand motoreta aluneca de pe copacul de care ai sprijinit-o. problema insa s-a remediat incepand cu modele 2008, au reproiectat sistemul si au latzit si talpa de sprijin.

doamne ce carje dadeam la wr pe cric.......pana s-a rupt si ala :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt cricul e bun cand motoreta aluneca de pe copacul de care ai sprijinit-o. problema insa s-a remediat incepand cu modele 2008, au reproiectat sistemul si au latzit si talpa de sprijin.

doamne ce carje dadeam la wr pe cric.......pana s-a rupt si ala :blink:

da. stiu. cate carje am dat si eu la acelasi wr.....tot de pe cric :)

foarte rezistent :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt cricul e bun cand motoreta aluneca de pe copacul de care ai sprijinit-o. problema insa s-a remediat incepand cu modele 2008, au reproiectat sistemul si au latzit si talpa de sprijin.

doamne ce carje dadeam la wr pe cric.......pana s-a rupt si ala :D

:grinbandit: am rupt cricul de la TTR de fho 2 ori :blink:

bungeeeeeeee :D

 

zilele astea fac o inspectie a cricului de la xr si intaresc...fara cric is cam belit daca e motorul rece :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa soso ca si astea noi sunt facute in acelasi spirit cu modelele anterioare(am construit motorul si apoi si-au adus aminte si de cric-cum zicea cineva mai sus)..mi se pare ca este un pic prea lung,motorul sta intr-un echilibru precar cand e pus pe cric..cel mai bine tine pe asfalt unde totul e drept,in padure..prefera sa il sprijine de copac..ps la 2008 se pierde foarte repede suportul de plastic care se sprijina pe sol..cand e gata pun poze si cu un cric 2008 modificat "mestesugareste"..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...