Sari la conținut

Crosa Din Statele Unite


itacernea
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Ma uitam pe eBay si nu numai si sunt multe motoare bune si nu scumpe in State. Ma gandesc ca daca tot nu se pot inscrie nu se pot aduce ceva mai ieftin si convenabil ca pret de acolo?

A reusit cineva sa faca operatiunea asta? A mai fot nevoie de spaga, vama, TVA si alte magarii d-astea?

 

Daca e nevoie nu se pot dezasambla si trimise ca piese? E cineva acolo care se poate ocupa de achizitie, dezasamblare si shipment pt un comision, evident?

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer? Daca e sa o iei 100% legal, nici nu merita sa te obosesti cautand. Pune 400-500E transportul (pe vapor), vama, TVA-ul, inscrierea si deja iti iei la juma de pret mobra din Evropa.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer? Daca e sa o iei 100% legal, nici nu merita sa te obosesti cautand. Pune 400-500E transportul (pe vapor), vama, TVA-ul, inscrierea si deja iti iei la juma de pret mobra din Evropa.

Vorbeam de motoare enduro, in special Crossere care nu necesita nici un act ca si asa nu se pot inmatricula, motiv pentru care sincer nici nu ma deranjeaza daca e facuta din bucati atata timp cat merge bine, deci poti sa zici ca legal, fara vama si TVA ca le bagi ca piese nu ca motoare in tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau la pretul meu de vanzare . hai fa-ti drum pe la mine sa-l vezi. o sa-ti placa :goodposting:

 

:agree: se face, dar sa vad si cand, ca seara nu se poate circula in orasul asta, iar in we nu prea stau enduristii pe asfalt :kiss:

 

Pana la urma tu DC renunti la ea ca am vazut ca te-ai dat sezonul trecut cu ea, ce nu ti-a placut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minusurile, asa cum ti-a raspuns si @soarecu intr-un alt topic sunt suspensiile sunt cam tari pt. enduro (si nu se pot inmuia decat daca schimbi arcurile), nu ai cric, far, acte (talon de inmatriculare).

transmisia o mai poti jongla din pinioane (pui 13/51 cum am eu) si o faci numa buna de catzarat, dar evident ca pierzi la top speed pe forestiere.

plusul cel mare e ca e mult mai ieftina decat un enduro (acelasi an, aceeasi motorizare) si oarece mai usoara (cu vreo 8 kg fata de ktm exc 250 de exemplu)

eu am mers 2 ani pe RM, un an pe un model din 1999 si un an pe modelul asta din 2003-2004.

cross-ul e varianta mai ieftina pt. a putea face enduro cu ceva usor, altfel dai un ban in plus pt. acelasi an de fabricatie (cam 1000 euro) si ai omologul de la enduro (ktm exc 250 de exemplu)

P.S. din pacate (pt. mine) o sa stau mai des in we acasa

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa indelungi cautari am gasit o posibilitate sa aduc motoare noi de cross/enduro, dar din Asia direct de la fabrica. Singura problema este ca nu accepta comenzi mai mici de 3-4bucati si ca nu am gasit decat modele 4T.

 

Marele avantaj ar fi pretul care este cu 20-25% mai mic decat in magazin la noi:

2009 Honda CRF250R - 5300euro;

2009 Honda CRF250X - 5400euro;

2009 Honda CRF450R - 5800euro;

2009 Yamaha YZ450F - 5700euro;

2009 Yamaha YZ250F - 5200euro.

 

Daca e cineva interesat sa achizitioneze un motor enduro/cross fie de la Yamaha fie de la Honda sa ma anunte.

 

Am postat si anunturi pe BikeShop, le gasiti in semnatura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa indelungi cautari am gasit o posibilitate sa aduc motoare noi de cross/enduro, dar din Asia direct de la fabrica. Singura problema este ca nu accepta comenzi mai mici de 3-4bucati si ca nu am gasit decat modele 4T.

 

Marele avantaj ar fi pretul care este cu 20-25% mai mic decat in magazin la noi:

 

Sunt modele pentru Asia sau pentru Europa?

Transportul e inclus? Vama?

 

Si cum vine aia "1 an garantie"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt modele pentru Asia sau pentru Europa?

Transportul e inclus? Vama?

 

Si cum vine aia "1 an garantie"?

 

Nu am adus pana acum nici un motor, deci prea multe detalii nu stiu nici eu. Pe de alta parte nici nu stiam ca ar exista modele diferite pentru Asia si pt Europa... sunt Cross oricum, deci nu ai cum sa le inscrii(daca la asta te referi).

 

In preturile de mai sus am inclus TOT: transport pana in Bucuresti, vama si TVA. E posibil sa mai fie ceva diferente de curs, dar asta vedem la momentul comenzii, poate sa fie mai mic sau mai mare, ca aia cer dolari americani, transportul e tot in dolari, iar taxele sunt in lei. Eu am pus pretul in euro ca sa se vada mai bine diferenta intre cat e la noi si cum poti sa iei direct de acolo.

 

Inca o chestie pe care am uitat sa o precizez in primul mail este ca am vorbit cu 2 dealeri, unul e de honda si altul de yamaha, deci nu am cum sa combin 2 honda cu o yamaha ca sa iasa cele 3 de care ziceam ca e minim pentru o comanda. Eu unu inclinam spre Yamaha desi fata de anu trecut nu a facut mari imbunatatiri decat in ceea ce priveste customizarea controalelor. Pe de alta parte Honda a facut un model absolut nou, dar in ceea ce priveste motorul deabea anul asta a trecut la DOHC pe cand Yamaha are de anul trecut, iar daca tot ne uitam la motor si carburatie am vazut ca modelul de la Kawasaki e primul care a introdus de anul asta(2009) injectie pe motocrossuri(kawasaki nu am gasit... dar oricum am vazut ca nu ar fi asa de bun la suspensii).

 

Legat de garantie aia ziceau ca o transfera la reprezentanta Romania pentru Yamaha/Honda, deci daca au vorbit serios inseamna ca ai garantie ca si cand ai lua din reprezentanta de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de garantie aia ziceau ca o transfera la reprezentanta Romania pentru Yamaha/Honda, deci daca au vorbit serios inseamna ca ai garantie ca si cand ai lua din reprezentanta de aici.

 

Mi se pare hilar să vorbeÂşti de garanție transferată în România, cînd aici există importator autorizat pe care tu-l scurcircuitezi cumpărînd de pe piața gri ... În plus, mă tem că vei avea o surpriză de proporții la vamă.

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare hilar să vorbeÂşti de garanție transferată în România, cînd aici există importator autorizat pe care tu-l scurcircuitezi cumpărînd de pe piața gri ... În plus, mă tem că vei avea o surpriză de proporții la vamă.

 

Nu exclud posibilitatea de a nu avea nici o garantie, dar sincer pentru 2000 de euro din 5000 eu ma risc si renunt la garantie...

 

O sa mai vorbesc odata la vama inainte sa dau o comanda si sa trimit avansul, dar ma indoiesc ca sunt schimbari fata de ce am vorbit acum o saptamana si cum am calculat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...