Sari la conținut

Ajutor


bogdy_cr90
 Share

Postări Recomandate

sal tuturor.. sunt si eu un fericit posesor de generic xor din cluj dar d curand am intampinat o problema cu el. mi s-a stricat o piesa d la transmisie si nu stiu cum se numeste si unde as putea sa o gasesc.....ma puteti ajuta....o sa postez o poza cu acea piesa

 

 

post-42897-1223102407_thumb.jpg

da, problema ta este foarte usor de rezolvat.

trebuie sa dai tot motorul jos de pe cadru, apoi sa-l desfaci complet si sa recuperezi absolut toate bucatelele de aripioare care au cazut prin motor. sa nu cumva sa mai ramana vreuna sa fie cumva absorbita prin carburator in cilindru ca faci tandari motorul si e pacat de el. poti folosi si un aspirator, ca sa fii sigur. apoi, cu multa rabdare si nervi de otel, aduni absolut toata pilitura si toate bucatelele din aspirator si cu vreo 3-4 tuburi de superglue din ala scump, de calitate, iti recomand picatura, sa nu cumva sa iei din ala prost la 5000 rol tubul ca nu faci nimic! si toate bucatile le lipesti cu alta multa rabdare la loc pe fulie

e bine sa studiezi amanuntit inainte, care bucatica de unde vine, ca sa nu stai sa le cauti cand dai cu superglue sa apuce ala sa se intareasca macar putin ca nu mai face priza calumea. iti recomand sa desenezi o schema mare cu absolut fiecare bucatica, de preferinta pe un format a0 si unde sa reprezinti fiecare piesa si modul in care vine in acel ansamblu de la transmisie. daca ai vreun pustan de vreo 6-7 ani pe langa tine, un frate mai mic, un verisor, un vecin, etc. roaga-l sa te ajute ca ei se pricep foarte bine la puzzle-uri. e bine sa memorezi pe cat posibil aceasta schema desenata de tine. apoi, inainte sa desfaci primul tub de superglue, mai revezi inca o data intreaga schema desenata pe acel format a0 si te apuci de treaba.

 

mult succes si salutari cu faru'! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3-4 tuburi de superglue din ala scump, de calitate, iti recomand picatura, sa nu cumva sa iei din ala prost la 5000 rol tubul ca nu faci nimic!

 

Ce Picatura, domle..... Poxipol !!! Lipeste ala de zici ca nu-i adevarat !!! Picatura e minciuna pe langa el !!! Un prieten a lipit baia de ulei cu Poxipol, daduse in niste bolovani, si tine si acuma, si a fost la mesteri si ziceau ca nu o pot suda!!! Nu fa rabat la calitate cand vine vorba de treburi de astea, cumpara ce-i mai bun. Si grija mare cum lipesti bucatelele, sa fie toate la locul lor. Si vezi nu bagi imediat piesa la locul ei, o lasi macar o ora asa, sa fii sigur ca s-au lipit bucatelele calumea.

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da [...] treaba.

 

mult succes si salutari cu faru'! :rock:

 

 

Ce [...] calumea.

:blbl:

Voua chiar nu va mai ajunge forumul? Si voi ati fost la inceput necunoscatori, asa ca nu mai luati lumea la misto pe aici ca nu sunteti deloc haiosi...

@awo: mai zi-o si pe-aia cu relantiul cazut in baia de ulei si gata! iei premiul concursului vostru penibil de pe forumul 2roti. Incearca sa nu devi mai penibil decat esti in momentul asta.

 

 

Bafta! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voua chiar nu va mai ajunge forumul? Si voi ati fost la inceput necunoscatori, asa ca nu mai luati lumea la misto pe aici ca nu sunteti deloc haiosi...

@awo: mai zi-o si pe-aia cu relantiul cazut in baia de ulei si gata! iei premiul concursului vostru penibil de pe forumul 2roti. Incearca sa nu devi mai penibil decat esti in momentul asta.

 

 

Bafta! :rock:

ce spun io si ce intelege el...... :rock: de unde baie de ulei la saracia ta de motor in 2 timpi, ma?

vezi ca acum intra maica-ta peste tine in camera sa-ti dea vreo 2-3 palme ca tu ai de invatat pentru bac si o arzi aiurea pe forum.....apropos, mai studiaza un pic la limba romana ca e materie obligatorie.....mai vezi pe la gramatica, pe acolo.....e "devii" cu 2 i, mai analfabetule.....

si un alt apropos, ontopic.....tu stii ce inseamna bucatele de metal in cilindru? :P

iti spun io, moarte curata pentru saracia ta de scuter.....hai, roiu' la culcare si sa nu cumva sa te bata gandul sa-mi furi ceasul de la mana sau mobilul din buzunar cat tastez ca ai pus-o cu mine.....

 

 

asfalt uscat numai sub roti! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce spun io si ce intelege el...... :rock: de unde baie de ulei la saracia ta de motor in 2 timpi, ma?

vezi ca acum intra maica-ta peste tine in camera sa-ti dea vreo 2-3 palme ca tu ai de invatat pentru bac si o arzi aiurea pe forum.....apropos, mai studiaza un pic la limba romana ca e materie obligatorie.....mai vezi pe la gramatica, pe acolo.....e "devii" cu 2 i, mai analfabetule.....

si un alt apropos, ontopic.....tu stii ce inseamna bucatele de metal in cilindru? :P

iti spun io, moarte curata pentru saracia ta de scuter.....hai, roiu' la culcare si sa nu cumva sa te bata gandul sa-mi furi ceasul de la mana sau mobilul din buzunar cat tastez ca ai pus-o cu mine.....

 

 

asfalt uscat numai sub roti! :blbl:

Bine ca tu ai 3 motoare in garaj.

Ce-ti place sa generalizezi, donatorule de organe... Imi doresc din suflet sa NU citesc despre tine la accidente, ca stai cu nasul pe sus de nu mai vezi in fata.

 

 

Bafta! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca tu ai 3 motoare in garaj.

Ce-ti place sa generalizezi, donatorule de organe... Imi doresc din suflet sa NU citesc despre tine la accidente, ca stai cu nasul pe sus de nu mai vezi in fata.

 

 

Bafta! :rock:

donator de organe esti tu, mai, pustiule cu cas la gura, gandeste-te ca merg pe 2 roti cu motor aproape de cand apareai tu pe lumea asta dintr-o greseala....

asa ca, lasa-ma....

 

asfalt uscat numai sub roti! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

donator de organe esti tu, mai, pustiule cu cas la gura, gandeste-te ca merg pe 2 roti cu motor aproape de cand apareai tu pe lumea asta dintr-o greseala....

asa ca, lasa-ma....

 

asfalt uscat numai sub roti! :rock:

n-ai inteles ideea. nu te mai obosi sa-mi raspunzi, nu vreau sa-ti irosesti aiurea inca un post, mai bine baga o caterinca la sectiunea de divertisment, unde ti-e locul. Si lasa-ne tu pe noi; daca nu ai ceva cu adevarat folositor de zis, nu te mai injosi sa postezi in sectiunea asta, printre toti "cocalarii care pandesc dupa monitor momentul oportun sa-ti dea in cap si sa te talhareasca"...

 

 

 

Bafta! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept sa termin si eu cele 13 clase pe care Analbogdan le-a termint cu strungul de aur in mana.

 

 

Nazi | SchutzStaffel & Analbogdan:lasati caterinca,sa plictisit lumea de voi?nu mai aveti reiting la matrimoniale si mai faceti cateva posturi aici la cocalari?

 

 

L.E.:bey analbogdan tu la 9 ani cat aveai in 90',nu aveai o amarata de tricicleta sau poate cine stie ii furai tohanu lu tactu.

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci de lipit degeaba o lipesc pt ca ii mancata si in mijloc unde se prinde de ax..... si nu cred k piesele rupte ar avea cum sa intre in motor de la transmisie....da oricum io nu ma prea pricep.... si fulia aceea mai avea o chestie in fata ei care o tinea, dar si aia s-a sfarmat....stie careva ceva magazine????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci de lipit degeaba o lipesc pt ca ii mancata si in mijloc unde se prinde de ax..... si nu cred k piesele rupte ar avea cum sa intre in motor de la transmisie....da oricum io nu ma prea pricep.... si fulia aceea mai avea o chestie in fata ei care o tinea, dar si aia s-a sfarmat....stie careva ceva magazine????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...