Sari la conținut

Becuri


abil-psihic
 Share

Postări Recomandate

Ma bucur zilnic de o IJ Planeta 5, numai ca, tot zilnic, aceasta bucurie imi este subminata de un lucru care se intampla constant: imi mor becurile de la pozitie sau frana. Chestia e ca din cauza vibratiilor se rupe filamentul si raman fara frana sau pozitie fara sa-mi dau seama. Si tot fara sa-mi dau seama, din aceasta cauza s-ar putea sa intre o data un nene cu conserva direct in spatele meu.

 

Aveti aceeasi problema? Sau... ati avut-o? Daca da, cum ati rezolvat-o? (Un amic si-a pus leduri, dar s-au bulit si alea din cauza vibratiilor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu-i de la vibratzii... filamentu' ala nu se rupe asha de ushor... incearca sa vezi, cu un aparat de masura, cum itzi merge incarcarea... eu cred ca acolo ai tu probleme... poate din cand in cand itzi mai baga un "spike" de tensiune shi itzi omoara becurile. Ai baterie, sau ai instalatzia facuta sa-tzi mearga fara baterie... daca nu ai baterie, sunt aproape sigur ca problema ii electrica (se ard becurile) nu mecanica (din cauza vibratziilor)...

 

Bafta! DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la vibratii!

Bătrînica mea termina becurile din spate.M-am săturat sa tot caut becuri de 6v si am pus de 12 .Si cu alea la fel; deci nu era nimic legat de incarcare.Apoi am studiat problema , si am observat ca la anumite regimuri de turatie , intra în rezonantă aripa din spate si căpăta o miÂşcare cu amplitudine foarte mare.(între timp s-a chiar fisurat aripa, care nu-i dintr-o tablă ordinară!)

Poți încerca să schimbi frecventa de rezonanță umblînd la felul in care este prinsă ariăa si/sau stopul de pe spate....îți iei niÂşte beri Âşi tot încerci turînd motorul spre disperarea vecinilor care nu pot asculta manele în liniste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu am nici o problema cu becurile desi vibreaza foarte tare (nu am soporti de cauciuc la motor),din cauza vibratiilor s-a rupt aripa,acum am sudat-o si am intarit-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a incercat sa puna careva leduri? :cheers: nu stiu dak cele obishnuite ce se gasesc in comertz sunt bune... shtiu ca ledurile uzuale au tenziunea de aprindere in jurul tensiunii de 2 jumate-3 voltzi. cred ca merg inseriate si apoi grupate seriiele acestea, dar pus si un rezistor cu o dioda ca shunt. ma mai interesez si va anuntz ce am descoperit. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

shtie cineva ce intensitate a luminii are un bec de 12 V/5-10-21 W? si valoarea suntului de pus (un rezistor de 0,125 w, dar imi prind urechile la calcularea valorii)?

 

am gasit leduri cu lumina nefocalizata si focalizata - voi merge pe varianta celor cu lumina focalizata pt ca lumina trebuie sa ajunga pe plasticul stopului/semnalului ca sa fie vizibila...

 

are cineva vreo idee? :finger: [fara clasicul "lasa-te de prostii si pune becuri normale )"pe care le schimb la o saptamana :crack: )]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...