Sari la conținut

Accident Scuter Vs Ford Mondeo


raicu.daniel
 Share

Postări Recomandate

Astazi in jurul orei 9, blv. Iuliu Maniu, in fata la Hyundai, scuteristul mergea spre directia Gorjului, mondeo alb a iesit sa se asigure, scuteristul fiind foarte pe dreapta a intrat in aripa stanga fata.

 

Fiarele nu erau foarte avariate dar scuteristul a fost luat pe targa si probabil avea o lovitura la coloana pt ca nu se misca. Scuterasul nu era vreun rebel, era un domn la 40-45 de ani. Astea cu asiguratul masinilor sunt cele mai frecvente si aiurea accidente. Sanatate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta pentru ca sunt masini parcate in marginea intersectiei ... asta pentru ca numarul de masini depaseste cu mult locurile de parcare ... asta pentru ca romanii trebuie sa aibe cel putin o masina si nu se pot deplasa pana la paine fara masina/motor ... asta pentru ca suntem in Romania => Romania = pericol de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta pt ca pedepsele pentru javrele pe 4 roti sunt prea blande; oricum scapa doar cu o amenda(penala nsau nu) si 3 luni suspendare

Si ce ai vrea, sa ii arda pe rug pentru ca nu vad prin tabla? Cred ca putem vorbi serios de pedepsirea celor care ocupa aproape toata banda ca sa se asigure doar dupa ce primaria culege masinile parcate fix in intersectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce ai vrea, sa ii arda pe rug pentru ca nu vad prin tabla? Cred ca putem vorbi serios de pedepsirea celor care ocupa aproape toata banda ca sa se asigure doar dupa ce primaria culege masinile parcate fix in intersectie.

iti dau dreptate.dacva ar fii un motociclist cu masina pe iuliu maniu,tot in zona mai sus precizata care a parcat pe dreapta si da cu spatele sa iasa din parcare.am observat ca masinile sunt parcate oblic cam in tot bucurestiul du cauza nr mare de masini,in loc sa fie de-a lungul.asa s-ar evita multe tamponari si accidente.ma rog,iese mobristul cu masina si un alt motociclist face gresala sa depaseasca pe dreapta sau e vreo ramificatie a drumului,ex-gorjului spresectia de politie,si se propteste in ala cu masina.asa-i ca ardeti cand auziti de acciden si sariti repede cu gura pe conservar?sa recunoastem ca multe din accidente se intampla din vina noastra.chiar daca,conservarul are cedeaza tu nu esti indreptatit sa treci cu 150 prin intersectie sa te vada pietonii de la semafor ce tare esti.parerea mea,in ceea ce ii priveste pe indivizi,eu nu ii consider motociclisti.si nici pe cei care se urca de pe scuter pe mobra de 1000 sau 750 sau 600...........ar trebuii sa se explice si parintilorca nu au voie pe asemenea bestii.sa aveti grija de voi,caci nu o face nimeni in locul vostru ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legislatie scrie undeva ca nu ai voie sa iesi cu spatele din parcare cand intrii pe drumul public, scrie ca nu ai voie sa parchezi la x metrii de intersectii, treceri de pietoni si tot asa! Pt mine GARCEA e de vina! daca ar arde toti soferii care nu respecta asta ar gasi ei loc de aprcare in alta parte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce ai vrea, sa ii arda pe rug pentru ca nu vad prin tabla? Cred ca putem vorbi serios de pedepsirea celor care ocupa aproape toata banda ca sa se asigure doar dupa ce primaria culege masinile parcate fix in intersectie.

Unul din cele mai bune posturi din toata sectiunea de accidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legislatie scrie undeva ca nu ai voie sa iesi cu spatele din parcare cand intrii pe drumul public, scrie ca nu ai voie sa parchezi la x metrii de intersectii, treceri de pietoni si tot asa! Pt mine GARCEA e de vina! daca ar arde toti soferii care nu respecta asta ar gasi ei loc de aprcare in alta parte!

DA in legislatie scrie foarte clar ca nu ai voie sa iesi cu spatel in drum public!! dar nu in intersectii e problema, ci la iesirea de pe stradute pt ca, CHIAR NU AI VIZIBILITATE!! trebuie sa isi mai in strada ca sa te asiguri si iti vine un EROU mergand razant cu masiniile parcate si gata CONSERVARUL ALA NENOROCIT!

Eu nu merg nici o data pe prima banda tocmai din cauza asta!!!! iar din punctul meu de vedere conducatorul auto NU ARE NICI O VINA IN CAZURI DE GENU ASTA!!

 

Unul din cele mai bune posturi din toata sectiunea de accidente!

CORECT

Editat de jimmy bones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Pt mine GARCEA e de vina! daca ar arde toti soferii care nu respecta asta ar gasi ei loc de aprcare in alta parte!

 

Vezi de treaba! Maharii cu cojones, baietasii de bani gata si divele vor parca mai departe unde li se nazare, oricat de mare ar fi amenda sau oricat de multe si-ar lua.Pentru ca au OO a la Nastase sau balcoane siliconate si buze basesciene ... ;)

 

On-T: A mai picat unul!Asta e!Mergem mai departe!Cascati ochiii si nu asteptati sa fiti evitati sau sa se schimbe ceva pe aici!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legislatie scrie undeva ca nu ai voie sa iesi cu spatele din parcare cand intrii pe drumul public, scrie ca nu ai voie sa parchezi la x metrii de intersectii, treceri de pietoni si tot asa! Pt mine GARCEA e de vina! daca ar arde toti soferii care nu respecta asta ar gasi ei loc de aprcare in alta parte!

ei na,asta ar insemna sa amendeze mai bine de 3 sferturi din bucuresteni ,fiindca nu parcheaza nici unul corect,lipsa spatilor de parcare si a nr mare de masina este problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma circulatia autovehiculelor se desfasoara dupa doua repere ;dupa legi si dupa realitate.Intre cele doua exista diferente f mari.Asa ca ca daca nu reusim sa ne adaptam dupa amandoua ,mai devreme sau mai tarziu o patim.Cel mai greu este sa stapanesti circulatia nescrisa ,cea care se bazeaza pe intuitie ,anticipare si prevenire.De obicei asta vine dupa niste km,ani si intamplari auzite ori patite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma circulatia autovehiculelor se desfasoara dupa doua repere ;dupa legi si dupa realitate.Intre cele doua exista diferente f mari.Asa ca ca daca nu reusim sa ne adaptam dupa amandoua ,mai devreme sau mai tarziu o patim.Cel mai greu este sa stapanesti circulatia nescrisa ,cea care se bazeaza pe intuitie ,anticipare si prevenire.De obicei asta vine dupa niste km,ani si intamplari auzite ori patite.

teorie da ,practica ba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mamei tale i se inmana certificatul tau de nastere ,eu semnam la udriste pt primirea permisului .

asa si care este legatura cu ce discutam aici?eu n-am vrut sa iti reprosez ceva din ceea ce ai zis u ,doar ca teoria o cunoastem cu toti ,dar cand ne suim pe motor e cu totul altceva. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai du-i in **** pe astia care parcheaza pe unde vrea muschiu lor!! La o adica daca chiar vrea cineva poate lua si transportu in comun ca nu a murit nimeni pana acuma( de cat poate de la mirosu emanat de unii). Si desi s-au mai facut parcari, desi cu plata romanu ca tot romanu cauta sa parcheze acolo unde nu tre sa dea cinspe mii pe parcare!! Si asa se produc trebi de genu asta, si oricum sunt unii soferi care cand ies de pe o straduta sa se asigure ies cu 3 sferturi de masina la modu fie ce o fi!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa si care este legatura cu ce discutam aici?eu n-am vrut sa iti reprosez ceva din ceea ce ai zis u ,doar ca teoria o cunoastem cu toti ,dar cand ne suim pe motor e cu totul altceva. ;)
Scuze ,asfalt uscat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legislatie scrie undeva ca nu ai voie sa iesi cu spatele din parcare cand intrii pe drumul public, scrie ca nu ai voie sa parchezi la x metrii de intersectii, treceri de pietoni si tot asa! Pt mine GARCEA e de vina! daca ar arde toti soferii care nu respecta asta ar gasi ei loc de aprcare in alta parte!

Legislatia asta nu poate fi aplicata in Romania, pentru ca daca tu ai opri masina semnalizand dreapta cu intentia sa intri in parcare cu spatele (asa cum de exemplu face lumea in Viena si toti cei din spate scot carti, rebusuri, ziare si asteapta calmi 5 minute ca o dihanie de Volvo sa parcheze din 7 sau 9 miscari in locul ramas liber de la ceva gen Matiz cu spatiu de manevra de 40cm) tzaranul care vine dupa tine aici sa-r opri la 15cm de bara ta din spate si i s-ar intepeni mana pe claxon. Din acest motiv parcarile "in spic" sunt facute in Bucuresti pe invers fata de lumea civilizata (adica marcate ca sa parchezi cu fata, nu cu spatele) pentru ca altfel locurile ar fi ocupate din 3 in 3 sau lumea nu ar mai tine cont de marcaje.

Si oricum, din cate tin eu minte legislatia spune ca nu ai voie sa iesi cu spatele de pe o proprietate privata (din garaj, din curte) fara sa fii ghidat de o alta persoana, nu dintr-o parcare amenajata ca atare de autoritatile locale...

 

Iarasi chestia cu 50m de intersectie pe aici cel putin pe anumite stradute si alei printre blocuri nu se poate aplica, asa ca poate lasau in codul rutier prevederea aia veche cu 15 metri si aia cu 50 doar de pe la DN in sus dar dadeau amenzi usturatoare pentru ne-aplicarea ei.

 

De fapt politistii au pierdut razboiul cand dupa momentul ala de panica de acum 2 ani cu noul cod rutier nu au avut mijloacele necesare sa-l aplice in asa fel incat sa te usture (adica nu numai o amenda modica pentru unii pentru parcat aiurea, ci si saltat masina si plata ridicat, depozitat, plus deranjul sa o cauti si sa o recuperezi), si aici principalul vinovat este Consiliul General al Capitalei, ca daca ar fi adoptat la timp hotarari de saltat masinile ca in sectorul 3 (si mai nou, de 2-3 luni, si in 2), poate se stavilea valul asta de inmatriculat 15.000 de masini noi pe luna fara un plan al proprietarilor legat de unde sa le tina. Sau poate o alternativa viabila ar fi o super-inventie romaneasca de parcat masina in balcon la bloc?

 

Eu am auzit de la niste rude ca intr-un anume land german daca parchezi aiurea ti-o salta, ca sa o gasesti platesti o taxa de cautare a unei masini furate, dupa ce platesti taxa aia mai platesti si amenda ca ai parcat aiurea (mult mai piparata), dupa care de abia afli unde e si ca sa ti-o recuperezi mai platesti taxa de ridicare (transportul, evident la un pret nesimtit) plus taxa zilnica de depozitare... Practic daca nu ti-o recuperezi in prima zi, in cazul multor jafuri care se aduc la noi la mana a II-a dupa cateva zile e mai ieftin sa faci rost de alta masina decat sa mai incerci sa o recuperezi pe aia, ca dupa o saptamana ai de platit peste 3000 de Euro. Sigur daca ai o asemenea lege si o mai si aplici nemteste nici macar aia cu masini noi de 200,000 nu mai parcheaza aiurea, ca nemtii au clar simtul valorii banului si oricat de bogati ar fi noua ne par cam carpanosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...