Sari la conținut

Sidi Crossfire Sau Scott Genius


Postări Recomandate

Nu zic sa cumperi cizme cu 300 RON, dar undeva la 200 euro sunt cizme destul de bune. dupa un sezon intreg in care iesi aproape in fiecare duminica nu mai arata ele prea bine

 

si din astea unde se gasesc???????????cine aduce la noi Gaerne???????????

si de asemenea sidi unde segasesc??????????????

 

Apropo, pot sa iti aduc si eu gaerne daca vrei, iti dau un PM cu preturile sa iti faci o idee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intreb, oare merita sa dai 1.300- 1.400 ron pe o pereche de cizme care le folosesti doar un sezon ?

 

eu am alta intrebare - oare merita sa mergi cu cizme ieftine si sa-ti rupi picioarele? Toata aventura cu fractura de glezna m-a costat pana acum in jur de 1500E si mai am de bagat pana termin recuperarea. Asta fara sa cuantific durerea fizica, disconfortul creat familiei, pierderile de la business.

Eu daca stiu ca am 1% sanse sa scap de o posibila accidentare o sa marchez banu pe echipament! E alegerea fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat SG10 (pentru un prieten) si SG12 (pentru mine) de la importatorul oficial Gaerne pentru Romania.

Nu dau datele de contact pentru acesta, daca vrei le poti gasi usor de tot aici: http://www.gaerne.com/distributors/elenco.asp?categoria=moto

Doar selectezi Romania et voila.

 

Despre preturi sunt cam pe-acolo cu cele mentionate de Alfred.

 

In ceea ce ma priveste (bazat pe ce am citit, recomandari) cred ca cele mai bune solutii actuale in acest domeniu sunt Gaerne SG10/SG12 si Sidi Crossfire.

Referitor daca merita sau nu pretul mare este discutabil ... nimic nu ofera 100% protectie indiferent de cost. Insa un produs mai scump (avansat tehnologic) mai reduce din probabilitatea de a te accidenta (grav). Eu asa vad lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marc

Pe mine ma intereseaza care protejeaza mai bine, nu care se inchide mai bine sau e mai comoda. Si aici crossfire castiga.

O sa le probez oricum pe ambele inainte.

sa traiesti

Ionut

Din ce am testat, iti recomand sa iei in calcul si Alpinestars Tech 8. Comparativ cu Sidi crossfire sunt mai putin mobile dar in timp te vei obisnui. :laugh:

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

incepe sezonu si nu am decat cizmele vechi :crack:

Azi am probat Sidi Crossfire la InterMotorcycle. De departe cele mai misto cizme in care mi-am bagat picioarele; o sa-mi iau sigur unele la un moment dat, dar nu acu - "croiala" lor pe picior ma apasa fix pe placutza minunata de la glezna.

Maine sau poimaine o sa probez Scott Genius. Si daca nu ma jeneaza, alea sunt; chiar daca am citit pe net ca nu prea simti frana.

Daca nici in alea nu ma simt bine ... e putin complicata situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tech 10-le de la alpinestars are un ciorap de mare exceptie!

are niste intarituri laterale(exterioare) asemanatoare ortezelor. cu astea nu prea mai ai cum sa-ti mai bulesti glezna.

 

nu-mi esti tu prea drag domnu ionut, dar daca vrei sa probezi si sa cumperi iti garantez un pret fantastic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa probezi si sa cumperi iti garantez un pret fantastic!

 

daca ai un 44 pe care sa-l pot proba si un pret bun da-mi PM. Sigur sunt f ok ca si protectie, dar trebuie sa ma asigur ca nu apasa pe glezna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ionutz,

am eu o pereche nr 45 daca vrei sa le probezi sa-ti faci o idee.

Modelul este Sidi Charger si este mai bun decat Crossfire (am si din astea dar sunt mai slabe).

 

Mark

cum sa fie charger mai bune ca crossfire!!!am amindoua modelele e gresit ce spui !chargerul e mai comod!!!dar protejaza mai putin. crossfire sint nr 1. am 3 perechi de sidi.sidi nr 1 !nu intra apa.modelul vechi flexforce spun uni ca e nr 1 am avut dar le am dat ca erau culoare rosie.am ktm.am avut si gaerne sg10 limited cu carbon f f bune cu gel inauntru.

 

daca ai un 44 pe care sa-l pot proba si un pret bun da-mi PM. Sigur sunt f ok ca si protectie, dar trebuie sa ma asigur ca nu apasa pe glezna.

ioane,sidi trebuie sa iei mai mari cu un nr obligatoriu din cauza virfului tesit.iti aduc pe comanda orice model de cizma si echipament din america o sa fac magazin la monteoru si ovi service.incearca gaerne sg 10 sau sg 12(cu carbon) sint cu gel inauntru.dar sidi sint nr 1.

 

sint scumpi fc-moto.am luat mereu pina sa aduc din state.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ionut, de ce nu incerci si gaerne (sg10/sg12)?

ca nu strica ...

 

Nu gasesc sa probez Gaerne SG12 in Bucuresti :crack: Trebuie sa le iau pe probate ca e problema cu fieru de la glezna. Azi am probat Scott Genius si ma jeneaza tare - altfel, iti dau o senzatie de rezistenta suprema!

 

@Teo - bafta cu pravalia. La vara o sa ai multi clienti!

 

Am vorbit si cu Lorenzo care m-a sfatuit sa-mi bricolez un fel de captuseala din neopren si ceva burete pe care sa o pun deasupra fierului si sa-mi iau cizme cu un numar mai mare decat mi-as fi luat normal (adica, cum port eu 43 la adidasi sa-mi iau cizme 45).

In weekend bricolez mansonu si next week ma duc sa mai probez din nou un Sidi ... 45 de data asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesc sa probez Gaerne SG12 in Bucuresti :crack: Trebuie sa le iau pe probate ca e problema cu fieru de la glezna. Azi am probat Scott Genius si ma jeneaza tare - altfel, iti dau o senzatie de rezistenta suprema!

 

@Teo - bafta cu pravalia. La vara o sa ai multi clienti!

 

Am vorbit si cu Lorenzo care m-a sfatuit sa-mi bricolez un fel de captuseala din neopren si ceva burete pe care sa o pun deasupra fierului si sa-mi iau cizme cu un numar mai mare decat mi-as fi luat normal (adica, cum port eu 43 la adidasi sa-mi iau cizme 45).

In weekend bricolez mansonu si next week ma duc sa mai probez din nou un Sidi ... 45 de data asta.

nasol cu fieru.dar nu inteleg cum e fieru asta(pe afara)???sa sti ca si gaerne sint f f bune sg 12 sint marfa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesc sa probez Gaerne SG12 in Bucuresti :scratch: Trebuie sa le iau pe probate ca e problema cu fieru de la glezna. Azi am probat Scott Genius si ma jeneaza tare - altfel, iti dau o senzatie de rezistenta suprema!

 

@Teo - bafta cu pravalia. La vara o sa ai multi clienti!

 

Am vorbit si cu Lorenzo care m-a sfatuit sa-mi bricolez un fel de captuseala din neopren si ceva burete pe care sa o pun deasupra fierului si sa-mi iau cizme cu un numar mai mare decat mi-as fi luat normal (adica, cum port eu 43 la adidasi sa-mi iau cizme 45).

In weekend bricolez mansonu si next week ma duc sa mai probez din nou un Sidi ... 45 de data asta.

 

Daca vii la CL we viitor iti aduc Sidi ala 45 si poti sa te dai cu el sa vezi cum e.

 

PS Si iti dau si suportul ala c care te-am tot momit :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

_________________________________________________________

 

am luat pana la urma Alpinestars Tech 10. Am probat si m-am simtit f bine. Nu ma jeneaza absolut deloc la glezna. Ciorapul interior are niste priotectii de glezna f jmekere. Cizmele sunt solide - dpdv safety cred ca sunt ce trebuie. Ca minusuri - sunt foarte grele, rigide si butucanoase. Insa sper sa se mai lase si sa ma obisnuiesc.

 

Oricum, dupa ce isi revine glezna o sa iau si o pereche de Sidi sau Gaerne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator _Raul_

Sunt off-topic, asa ca puteti sterge daca deranjez.

Vin cu o rugaminte la voi, fiindca multe informatii bune le-am cules din posturile celor care au scris inaintea mea.

Acum ceva timp am creat topicul

 

CIZME ENDURO/MOTOCROSS/SUPERMOTO

 

tocmai fiindca am dorit (si inca doresc) sa fac o alegere corecta.

 

Nu am nici un dubiu in privinta raportului dintre experientele noastre, asa ca m-as bucura sa scrieti acolo.

Sunt multi in situatia mea.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...