Sari la conținut

Cer Iar Ajutorul Vostru


Postări Recomandate

deci sa vedeti ce am patit trebuia sa curat bujiile ca se inecase motoru si erau umede ,bun scot eu 3 bujii si cand sa ajung la a 4 bujie ultima din partea dreapta dau o desfac vad ca e infiletata mai tare :D mai pun putina forta si tot nu merge mai incerc o data cu mai multa forta si vad ca se desface cand scot tubulara chici ce vad o jumate de bujie in ea fara filet filetul a ramas in blocu motor blocat in celalant filet al blocului :D :unsure: .

Deci concluzia filetul bujiei sa rupt in filetul blocului motor .

As dori niste metode de iesire din acest rahat radioactiv ,stiu si eu cateva :

1.A mai patit-o un preten de al meu sa rupt un surub in filet dar la ala era altfel nu erau 10 cm un jos cum e aici si la pretenu ala i-am dat gaura in mijlocul surubului si am bagat un metal gros fortat in mijlocul surubului si l-am desfiletat asa as vrea sa procedez si eu la bujie dar la bujie deja gaura este in mijloc .

Prefer niste metode care sa nu avarieze filetu pentru bujie al blocului motor :rock: :D

 

Multumesc Anticipat,

 

up

 

SI va rog nu imi ziceti varianta in care dau blocul motor jos aia e in caz de urgenta.

 

Haideti ca sunt diperat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o problema cu un surub pe care l-am infiletat foarte strans si s-a rupt inauntru (in blocul motor , la capacul dreapta, la un suzuki Gs)

Dupa foarte multe incercari cineva mi-a dat ideea salvatoare.......am culcat motorul pe stanga , am pulverizat spray degripant (WD 40), iar dupa 10 min am inceput sa bat in surub . S-a miscat de la prima lovitura, iar intr-un min problema a fost rezolvata.

Crede-ma , spray-ul asta face minuni...

 

Daca pozitia iti permite , incearca sa pui motorul intr-o pozitie oarecum verticala, care sa permita scurgerea degripantului printre bujia rupta si filetul blocului motor, pulverizeaza mai multe jeturi la un interval de 10-20 sec timp de 4-5 min, dupa care ia o surubelnita buna sau un spitz si incearca sa bati foarte usor in bujie(in sensul normal).

 

Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate locul, si distanta de lucru, la o bujie nu-ti prea permite sa faci multe improvizatii!Mai ales ca s-a rupt filetul si nu sa desfacut cu cheie care ai cuplu!Nu te prea ajuta nici extractoarele din cauza distantei la care trebuie lucrat, cu bormasina,si in plus spiralul nu va intra in ceramica izolatorului.Asa ca,singurul lucru care te ajuta, este sa dai chiuloasa jos si sa lucrezi din interior!

Parerea mea! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata mi-a zis marele si preamaritul Zidu` ca sa stiti cei care sunt in situatia asta .

Deci se cumapra extractoare de la magazin costa 100 mii lei si se baga in surub sau in bujie dupa ce i se da o gaura pe mijloc cu un burghiu se baga fortat dupa care dai in sensu desfiletarii si astea au un filet conic si in timp ce tu desfiletezi astea se infileteaza in partea rupta sau intepenita acolo si o scoate .

 

Toate cele bune si asfalt uscat .

 

 

 

Topic inchis

 

Din pacate locul, si distanta de lucru, la o bujie nu-ti prea permite sa faci multe improvizatii!Mai ales ca s-a rupt filetul si nu sa desfacut cu cheie care ai cuplu!Nu te prea ajuta nici extractoarele din cauza distantei la care trebuie lucrat, cu bormasina,si in plus spiralul nu va intra in ceramica izolatorului.Asa ca,singurul lucru care te ajuta, este sa dai chiuloasa jos si sa lucrezi din interior!

Parerea mea! :unsure:

Se sudeaza la extractor un prelungitor si se rezolva dinstanta :rock: bineinteles daca ai un aparat de sudura bun si ceva experienta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata mi-a zis marele si preamaritul Zidu` ca sa stiti cei care sunt in situatia asta .

Deci se cumapra extractoare de la magazin costa 100 mii lei si se baga in surub sau in bujie dupa ce i se da o gaura pe mijloc cu un burghiu se baga fortat dupa care dai in sensu desfiletarii si astea au un filet conic si in timp ce tu desfiletezi astea se infileteaza in partea rupta sau intepenita acolo si o scoate .

 

Toate cele bune si asfalt uscat .

 

 

 

Topic inchis

 

 

Se sudeaza la extractor un prelungitor si se rezolva dinstanta :unsure: bineinteles daca ai un aparat de sudura bun si ceva experienta .

L-ai desfacut acel filet rupt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine iti dau raspunsu concret :rock: .

Eu iti doresc succes!

Ps.De la teorie la practica este ceva drum.... Aici vorbesc de sudat de spiral prelungire, care nu tine datorita caliri metalului,(este valabil si pentru extractor)de faptul ca ,la motorul tau ai o traversa pe cadru care din nefericire este pe directia bujiilor si o sa ai nevoie de un spiral cu cardan...etc dar cum am spus eu iti doresc succes! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai exista o solutie este un tarod special pentru scos suruburi rupte are filetul invers decat cel normal ii faci filet cu tarodu ala si infiletezi un surub (se va infileta in sens invers decat filetul bujiei) in timp ce infiletezi noul surub acesta va forta bucata de bujie in sensul normal de desfacere.....e greu de explicat acum depinde de la caz la caz eu nu stiu ce ai acolo cum e rupt etc... intereseaza-te de metoda asta la astia care lucreaza in domeniu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai exista o solutie este un tarod special pentru scos suruburi rupte are filetul invers decat cel normal ii faci filet cu tarodu ala si infiletezi un surub (se va infileta in sens invers decat filetul bujiei) in timp ce infiletezi noul surub acesta va forta bucata de bujie in sensul normal de desfacere.....e greu de explicat acum depinde de la caz la caz eu nu stiu ce ai acolo cum e rupt etc... intereseaza-te de metoda asta la astia care lucreaza in domeniu

exact de ala ziceam si eu este numit EXTRACTOR . :rock:

Am rezolvat-o am dat 600 mii lei pe un set si am facut un prelungitor si am scos bucatica aia fara probleme fara span fara alte mizerii .Recomand cu incredere aceasta metoda care mi-a fost recomandata de Zidu daca vreti mai multe detalii cei care sunteti in aceasta situatia contactati-l pe el sau pe mine :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact de ala ziceam si eu este numit EXTRACTOR . :rock:

Am rezolvat-o am dat 600 mii lei pe un set si am facut un prelungitor si am scos bucatica aia fara probleme fara span fara alte mizerii .Recomand cu incredere aceasta metoda care mi-a fost recomandata de Zidu daca vreti mai multe detalii cei care sunteti in aceasta situatia contactati-l pe el sau pe mine :unsure:

Felicitari! Cu toate ca sunt putin mirat cum sa rupt bujia cind ai incercat s-o desfaci cu cheia si a iesit cu extractorul!? Nu mai conteaza!bine ca s-a rezolvat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Cu toate ca sunt putin mirat cum sa rupt bujia cind ai incercat s-o desfaci cu cheia si a iesit cu extractorul!? Nu mai conteaza!bine ca s-a rezolvat!

Mie imi spui ca si eu sunt mirat a iesit cu extractoru in 2 sec nici nu am aplicat forta e uimitor :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...