Sari la conținut

Drumuri Prin Turcia


Xomin
 Share

Postări Recomandate

De la cei care au mai fost prin Turcia ma intereseaza daca pot sa exprime o opinie despre drumurile care NU ar trebui ratate.

Ma intereseaza chiar si drumurile proaste dar cu peisaje frumoase.

 

 

multumesc

 

 

Am facut un singur drum in Turcia,dar l-am facut de multe ori..deh,clasica bisnita a vremurilor respective..adicatelea Bucuresti-Istanbul.Sincer..mai bine plimba-te prin Romania...pe drumul ala nu ai ce sa vezi.Dar nimic.Acum ca or fi alte drumuri mai frumoase..dar ma indoiesc.Doar cu gandul ca trebuie sa traversezi Bulgaria,si eu zic sa te lasi pagubas...Bafta orice ai de gand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand sudul, Marmaris - Antalya, pe drumul de coasta. Dar e cam departe doar pentru zona aia.

 

 

Aaaa..daca vorbim de partile alea..sigur e frumos..dar si de mers nene....daca nu ma insel sunt undeva la 2000 km,doar dus.Se poate sa gresesc cu aproximarea,dar e pe acolo,oricum..gandeste-te cate locuri frumoase poti vedea in 4000 km dus-intors..ideea e ca,mergand atat,practic faci km astia doar sa ajungi acolo,la fata locului..pe cand daca te apuci de o Elvetia de exemplu..ai frumuseti de vazut tot drumul.Nu mai pun ca,daca doamne fereste,patesti ceva pe drum...le au turcii cu motoarele cum le am e cu limba lor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zone de vizitat in turcia sunt cam zonele turistice, restul nu prea e cine stie ce, asa ca ia la rand toate zonele turistice si o sa fi foarte placut impresionat... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ocoleste autostrazile

 

drumurile sunt muuult mai bune decit in ro, cu mult mai putin trafic

 

benzina te cam arde..cam 1,90 euro litru...

 

atentie la gume, au un asfalta abraziv rau de tot...pleaca cu gume noi...

 

drumul de la Trabzon la Lacul Van si cele din zona Dogubayazit - Ararat.--estul turciei.superbe si nu is poluate de turismul cretinoid cu umbrelutze si occidentalisme

 

si zona de sud-est cica e superba, acolo nu am fost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe zone frumoase in Turcia. In general, merita cam toata coasta mediteraneana, pana spre Mersin.

Eu am fost in jurul Antaliei cu scuterul inchiriat unde pot sa mentionez orasul din varf de munte Termesos (e un drum superb de urcare pe munte), orasul scufundat din Simena(ceva mai la est de Antalya, pe langa Myra) si focurile vii Chimaera pe langa Cirali (Olympos).

 

Alta zona superba este Cappadochia, unde ai de pierdut vreo 2-3 zile sa vizitezi tot. Iti recomand ca baza de plecare Goreme, unde au si o mancare in vas de ceramica de te lingi pe degete... :disappointed: Iarasi, mentiune speciala pt Ihlara Valley, mi-a placut la nebunie. Si tot in zona aia, daca te pasioneaza muntele, poti sa urci pe muntele Erciyes - pe sosea pana pe la 2000 de m, dupa aia cu telescaunul pana pe la 2900 de metri. Oricum muntele se vede superb si din Cappadochia, mai ales la apus (sa prinzi un apus de soare in Ucisar, sus pe castel).

Si zona asta am facut-o pe scuter in mare parte.

Drumuri bune peste tot unde e asfalt, soferii nu cu mult mai rau ca in Romania. Nu am avut nici o problema cu scuterul.

 

Pt mai multe detalii, cauta pe net despre zonele pe care ti le-am mentionat pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

la cele deja adaugate mai adaug si eu:

 

- benzina 1,4 dolari, (2,7 ytl)

- turci nu folosesc semnalizarea (decat foarte foarte rar) in schimb folosesc claxoanele (cred ca au cel putin cate 3 pe masina)

- in 3000 de km nu am avut decat 4 posibile incidente fata de romania unde rata asta o poti atince chiar si intr-o ora de varf prin bucuresti, desi nu dau semnale ei chiar se uita in oglinda, iar daca te vede ca intri iti da voie insa daca are timp intra fara jena.

- istanbul - vama veche - bucuresti (aprox. 900 km) facut in 18 ore cu opriri si ploi dese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprob si eu, mers de mai multe ori in turcia, dar cu masina. Spre marmaris, antalya, pe langa tarm e superb!! Anul viitor merg cu motorul. Cred ca si grecia e misto de vazut/facut drumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...