Sari la conținut

Transalpina Si Prin M-tii Vilcan ! Plimbare De Toamna ...


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

Cand merem?

Unde zici sa merem ... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frmoasa tura, motoare, munte, speologie ... ce sa mai super .

 

Totusi nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar m-a intristat putin faza cu schimbatul uleiului. Sunt sigur ca sunteti niste tipi super si probabil n-ati avut alta solutie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frmoasa tura, motoare, munte, speologie ... ce sa mai super .

 

Totusi nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar m-a intristat putin faza cu schimbatul uleiului. Sunt sigur ca sunteti niste tipi super si probabil n-ati avut alta solutie .

Da... stim foarte bine ! A fost langa o benzinarie , am intrebat pe cei de acolo unde imi pot schimba uleiul , daca ma pot si ei ajuta cumva ! Au spus : Dute linistit acolo langa drum si lasa pe iarba ! oricum la 2 m de unde am schimbat eu uleiul a fost o buda de camion care peste noapte lasa mai mult ulei de cat am scos eu din motor !

A fost detul de tarziu , ne-a presat timpul ... mai aveam 270 km pana in Arad si era ora 16:00 si ceva, am fost stresati sa fie totul in regula , sa imi scimb uleiu odata ... la noi nu am avut sticle , cu toate ca daca cautam sigur gaseam ! Asa a fost sa fie , nu din placere am facut-o ... cine intelege ii bine si cine nu ... iara !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate asai e trista faza dar credema ca daca ai fi fost acolo si ai fi vazut ce sa intamplat de fapt si unde nu cred ca ar fi fost atatea discuti pe tema asta ! Nu incerc sa tin partea la nimeni dar locul unde efectiv sa dat drumul la ulei nu era nici decum o zona protejata sau stiu eu ce plante protejate era un loc unde se parca un camion ( RABA care cara lemne din munte ) iar pe jos era plin de motorina de ulei si de alte prosti , era chiar in laterala unei benzinarii de unde a luat Berty uleiul pentru motor si am intrebat unde putem sa il schimbam si sa golim pe cel vechi si iei ne-au aratat locul , era foarte tarziu si mai aveam multi km pana acasa !! ok daca am fi facut treaba asta undeva in munte unde intradevar nui poluare si alte minuni atunci zic si eu ca nu era deloc frumos !!! Inca o data nu incerc sa scuz pe nimeni dar eu cred ca oricare dintre motociclisti care ar fi patit aceeasi treaba ar fi procedat in proportie de 80% la fel cum a facuto Berty !! din moment ce iesim pe munti mai tot timpul eu cred ca suntem iubitori de natura si o si respectam , tot ce a rezultat din consumarea mancarii sau a bauturilor gen suc sa pus in genti si sa lasat la primul tomberon pe care il gaseam in cale deci nu am aruncat nici un pet prin padure sau prin rauri nici hartii sau ambalaje de ciocolati ... atat am avut de zis !!! ASFALT USCAT la toata lumea !! si sper ca motociclisti din Romania sa fie mai uniti !! :rusinica: :blink: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu critic si nu vreau sa deranjez pe nimeni , mi-am exprimat doar o parere. Imi cer totusi scuze .

Inca o data super tura , oameni adevarati ..

Poti sta linistit ca nu ii nici o prob , stim foarte bine ca nu a fost un lucru frumos ... dar sper sa intealaga lumea !

Eu is cel mai fericit ca motorul nu a patit absolut nimik , inca i-am facut bine ca a primit ulei/filtru si filtru de aer nou :D

Asa ca la drum cu noi pana mai putem :rusinica:

A fost o gasca foarte unita si datorita acestui fapt am reusit sa trecem prin zapada aia mare ! Incurajandu-ne unu pe celalalt ca se poate :blink: cu toate ca la prima vedere parea ca nu-i nici o sansa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina tura .....abia astept sa postezi ceva dupa ce trece un sfarsit de saptamana sa vad ce tura ai tras.vad ca mai ti transalpu de vanzare ce urmeaza dupa el ?

Ii de vanzare da ... dar ma gandesc bine sa-l dau sau nu ... dupa ce a demostrat de atattea ori ca este un motor SUPERRR !!! Odata si odata oricum il dau , ca nu o sa inbatranesc cu el ... si iti pot spune de pe acuma ca urmatorul si urmatorul motor v-a fi doar TransALP !!! Nota :D pentru el ! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare tura! Auzisem eu ca o sa faceti Transalpina pe toamna, dar acum!!!!!! :rusinica: Credeam ca ati fost deja de mult!

Asa gaska faina! Va invidiez.

Mircea insa ce a facut? Nu si-a schimbat slikurile? Ca dupa trinta aia din riu, asa m-a dus gindul....

Si inca o intrebare: pe voi evident ca v-am inteles, dar ce cautau conservele alea acolo si unde s-au dus pina la urma, ca dupa urme, la bucata aia de zapada nu au ajuns...

Adevarat, cind risti sa dai de zapada, singurul sens in care ai vreo sansa e cel ales de voi. Daca era sa urcati panta aia cu zapada era de rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,

 

N-am fost de faza cand s-a facut "schimbul", eram ratacit undeva prin Runcu cautand singura benzinarie din localitate.

M-am trezit azi dimineata cu un prieten care ma suduia de zor de nu stiam care-i baiu'. Zicea ceva de ulei dar eu nu-mi aminteam decat ce am scos cu seringa din baie, un dram de ulei si ala botezat bine de tot cu apa de ziceai ca-i noroi. Apoi am vazut si eu filmu si da, chiar nu avem nici o scuza.

Imi cer eu scuze in randul tuturor si promitem ca va fi ramane unicat.

Si Berty rogu-te scoate pasajul ala din film, chiar strica tot.

 

Numa bine,

Fade

 

 

 

Da... stim foarte bine ! A fost langa o benzinarie , am intrebat pe cei de acolo unde imi pot schimba uleiul , daca ma pot si ei ajuta cumva ! Au spus : Dute linistit acolo langa drum si lasa pe iarba ! oricum la 2 m de unde am schimbat eu uleiul a fost o buda de camion care peste noapte lasa mai mult ulei de cat am scos eu din motor !

A fost detul de tarziu , ne-a presat timpul ... mai aveam 270 km pana in Arad si era ora 16:00 si ceva, am fost stresati sa fie totul in regula , sa imi scimb uleiu odata ... la noi nu am avut sticle , cu toate ca daca cautam sigur gaseam ! Asa a fost sa fie , nu din placere am facut-o ... cine intelege ii bine si cine nu ... iara !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si Berty rogu-te scoate pasajul ala din film, chiar strica tot.

Fade

Nu pot sa-l scot... numa daca modific din nou tot slide-u , daca sterg de pe MotoTube , Youtube ... uploadez din nou ... iara de forum nu pot sterge ... asa ca nu are rost ! Cine nu intelege sa fie sanatos , nu o sa stau sa explic la fiecare in parte care a fost situatia ... chiar se exagereaza deja la faza asta ! Zici ca am dat la om in cap cu aia 2 L de ulei ! A fost caz unic cum zice Geza , s-a intamplat odata si gata , chiar nu doresc la nimeni sa pateasca asa ! (Oricum nu is prea multi doritori care se inghesuie la apa) Daca pe moment nu a fost alta solutie ! Nici mie nu imi place ce s-a intamplat , dar s-a intamplat si gata! acolo numai este 40x40 cm de iarba , dar probabil nici nu vede nimeni ca sta gonoiul ala de camion peste pata mea ulei si completeaza si el !

Chiar nu vreau sa transformam topicul in discutia cu uleiul , daca vreti deschidem unu specil pt aia unde puteti sa ma injurati !

 

Si inca o intrebare: pe voi evident ca v-am inteles, dar ce cautau conservele alea acolo si unde s-au dus pina la urma, ca dupa urme, la bucata aia de zapada nu au ajuns...

Adevarat, cind risti sa dai de zapada, singurul sens in care ai vreo sansa e cel ales de voi. Daca era sa urcati panta aia cu zapada era de rau!

Jeep`urile s-au intors innapoi, dupa ce au urcat pe ceva varf p`acolo ! Numa noi am trecut , atat ! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, dupa cum povestiti voi, eu nu stiu daca am fost in excursia asta... :rusinica:

 

De fapt, fix asa e, fiecare vede si ia ce simte si ce i se pare important...

In sfarsit unul mai calm, ceilalti au fost de-a dreptul entuziasmati sa inghete la minus 4 si sa mearga luni la serviciu rupti de oboseala :D :blink:

Dar, cum ai zis tu: "fiecare vede si ia ce simte si ce i se pare important..."

Acum m-am mai linistit ca nu am reusit sa ies, pentru mine ar fi fost prea mult :blink:

See you next year :moto:

 

P.S. Intrunirea transalpistilor de anul viitor se pare ca va fi la Obarsia Lotrului (va suna cunoscut?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Korben, ai ratat filmul serii si tin sa te anunt ca la anul Transalpina se va asfalta. Nu va mai fi la fel, micarii si grataristii vor invada muntele si peisajul se va schimba si nu in mai frumos. Game over!

 

Fade

 

In sfarsit unul mai calm, ceilalti au fost de-a dreptul entuziasmati sa inghete la minus 4 si sa mearga luni la serviciu rupti de oboseala :rusinica: :D

Dar, cum ai zis tu: "fiecare vede si ia ce simte si ce i se pare important..."

Acum m-am mai linistit ca nu am reusit sa ies, pentru mine ar fi fost prea mult :blink:

See you next year :blink:

 

P.S. Intrunirea transalpistilor de anul viitor se pare ca va fi la Obarsia Lotrului (va suna cunoscut?)

Editat de fade2black
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Korben, ai ratat filmul serii si tin sa te anunt ca la anul Transalpina se va asfalta. Nu va mai fi la fel, micarii si grataristii vor invada muntele si peisajul se va schimba si nu in mai frumos. Game over!

 

Fade

Visezi frumos

Dupa ce se vor termina alegerile nu se va mai face nimic

Si in cele din urma nici nu m-ar deranja asa de mult asfaltul la 2150 altitudine

Dar aminteste-ti in ce tara traim

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii de vanzare da ... dar ma gandesc bine sa-l dau sau nu ... dupa ce a demostrat de atattea ori ca este un motor SUPERRR !!! Odata si odata oricum il dau , ca nu o sa inbatranesc cu el ... si iti pot spune de pe acuma ca urmatorul si urmatorul motor v-a fi doar TransALP !!! Nota :blink: pentru el ! :D

aha vrei un model mai nou........cel de 650? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Visezi frumos

Dar aminteste-ti in ce tara traim

Bine zici ... nici in 5 ani nu o sa vezi asfalt pe TransALPina ... eventual o sa termine in 2-3 ani Obarsia Lotrului - Petrosani ! ca am vazut ce de portiunea aia chiar s-au apucat !

 

aha vrei un model mai nou........cel de 650? :rusinica:

Nu neaparat , ma multumesc si cu cel din 97 incepand !

Vreau in timp sa ajung la performanta aia sa imi i-au unu cat mai nou pe care sa-l tin sa vad cat merge un Transalp ! ( asta vrea Atti (fratemio) cu alui ) :D

Pe care sa il intretin eu de la putini km ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frmoasa tura, motoare, munte, speologie ... ce sa mai super .

 

Totusi nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar m-a intristat putin faza cu schimbatul uleiului. Sunt sigur ca sunteti niste tipi super si probabil n-ati avut alta solutie .

eu zic ca trebuia sa bea uleiul ala..........cred ca tu asa ai fi facut si pe urma ti-ai fi dat foc ca sa nu strici armonia mediului.............de unde ai mai aparut si tu ma cu uleiul tau cu tot......????

cred ca nu ai ce face si cu cine sa te plimbi si de asta sicanezi oamenii

:rusinica:

SUPER TURA BAIETI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Stateam acasa si nu aveam ce face si m-am apucat de am recitit si m-am uitat la pozele de anul trecut de pe Transalpina tura din octombrie !! Si asa ma luat un dor de aventura si de prieteni si Motoare ( TRANSALP ) :laugh: Abia astept sa vina primavara si putina caldura !!! Bafta la toata lumea si o iarna cat mai scurta !!! :o :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stateam acasa si nu aveam ce face si m-am apucat de am recitit si m-am uitat la pozele de anul trecut de pe Transalpina tura din octombrie !! Si asa ma luat un dor de aventura si de prieteni si Motoare ( TRANSALP ) :moto: Abia astept sa vina primavara si putina caldura !!! Bafta la toata lumea si o iarna cat mai scurta !!! :o :(

Si eu ma mai uit la slide-uri din ture de anu trecut... si mie mi un dor de numa :laugh: , noroc ca mai iesim la zapada si mai trece timpu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo voua fratilor! felicitari! e mare lucru sa ai o gashca unita cu care sa treci prin asa ceva. sunt un batran tanar-chopperist,iubitor de natura,cort,munte,etc.aveti toata admiratia mea!(nu ca ar tine de cald cuiva).inutil sa va doresc "Asfalt uscat!",pt ca din cate am vz ,voi nu vreti astaBafta!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo voua fratilor! felicitari! e mare lucru sa ai o gashca unita cu care sa treci prin asa ceva. sunt un batran tanar-chopperist,iubitor de natura,cort,munte,etc.aveti toata admiratia mea!(nu ca ar tine de cald cuiva).inutil sa va doresc "Asfalt uscat!",pt ca din cate am vz ,voi nu vreti astaBafta!.

 

 

Iti multumesc si eu in numele tuturor participantilor la aceasta tura frumoasa , pe care eu o consider cea mai frumoasa tura a noastra de anul trecut !!!! Asfalt uscat si tie si un an fara incidente neplacute . :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Clujul va saluta.Poate anul asta o sa facem o tura asemanatoare si impreuna.Totul tine de organizare.Propun muntii apuseni tura cu cortul de 3 zile.Tinem aproape.Transalpul verde in apa e mortal,vacuta de apa :scratch: .

post-30525-1232785152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clujul va saluta.Poate anul asta o sa facem o tura asemanatoare si impreuna.Totul tine de organizare.Propun muntii apuseni tura cu cortul de 3 zile.Tinem aproape.Transalpul verde in apa e mortal,vacuta de apa :P .

Pai tinem legatura si vedem noi ce si cum !! Tot gasim noi un sfarsit de saptamana ca sa facem o tura faina inpreuna !!

:D :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...