Sari la conținut

Vitezometru Digital


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Da, Baiazide, trimite-mi si mie "informatzie condensata". E mai placut sa vina informatzia la "pliculetz", decat sa umblu prin zeci de kilometri de "docomentatzie", buna si aia, dar cu conditzia sa ai timp si interes in a intelege toata functzionalitatea masinariei. Ok. astept mail cu pdf-urile la moshulik@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E... pai singura idee facubila este interpretarea raportului de transmisie. DECI : Ai turatzia motorului, ai viteza de deplasare a motocicletei, deci raportul turatzie/viteza este fix ala pentru treapta de viteza in care te afli. Deci nu e mare lucru sa ai un senzor pe ambreiaj (critic) - interpretarea raportului turatzie/viteza nu are sens daca ambreiajul nu e cuplat complet si o logica simpla in micro-procesor, care sa incadreze raportul respectiv in niste intervale, ca sa inghitzi toate erorile de masurare ce pot apare pe lantz.

E... supape controlate digitale nu ati vrut, dar hai sa va dau alta idee. Ma rog, tine atat de mecanica, dar si de control digital. Ei bine, ce zicetzi de cutie de viteze automata ??? ambreiaj controlat de un servomotor, schimbator de viteze la fel - controlat de servomotor. Mecanic , nu cred ca sunt probleme - sunt doar miscari de translatzie. Ramane de gandit logica de comanda - citirea turatziei motorului, citirea vitezei vehicolului, calcularea necesarului de putere.... ma intreb daca ies calculele ( cat de cat acolo ) doar din turatzie si viteza, fara a fi necesari senzori suplimentari de sarcina, pozitia acceleratziei etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io ziceam ca poate-poate ar mai fi si alte solutii ... senzori MEMS sau capacitivi de exemplu. Desi am indoieli serioase ca ar putea functiona cu adevarat, cine stie. Oricum ideea cu raportu' turatzie/viteza e bine de studiat.

Despre cutia automata ... habar n-am. Plus ca e o problema de gust personal: nu-mi plac cutiile automate ... iti restrang controlul intr-un mod foarte neplacut. Prefer sa dau de maneta pana imi pica picioru decat sa ma las pe mana unei cutii automate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog... nu e vorba de o cutie automata propriu-zisa, ci doar de un control automatizat al comenzilor, ce s-ar suprapune (nedistructiv) peste comenzile mecanice deja existente. Totusi, poate ca in trafic de oras ar fi chiar placut sa nu mai duci grija numararii vitezelor sau a ratarii schimbarii vitezelor, mai in graba... Nu zic ca ar fi o chestie de mare utilitate, cat mai ales o provocare usoara din punct de vedere mecanic si destul de interesanta din punct de vedere al algoritmului (dozarea fortei active pe ambreiaj, in functie de modificarea treptata a raportului turatzie/viteza... calcularea derivatei vitezei - accelerare, sau franare, pentru detectarea sensului de schimbare a vitezelor... reglaje scoase la suprafatza pentru adaptarea modului de mers... ) Ca avantaje - evitarea opririi motorului in intersectzie, usurintza de a invatza pe "fratziorii mai mici" sa se dea cu motoru prin parcare, potzi sa pui suportzi de picioare si pe rezervor, fara "comenzi avansate"..... ce mai... mie imi suna tentant, mai ales in perspectiva lungilor noptzi geroase de iarna. Principalul aspect demn de a fi exploatat este caracterul secventzial al schimbatorului de viteze - cursa clara, revenire. ...

In fine, mai trebuie gandit sistemul de parghii pentru functzionarea celor doua servomotoare (transformarea rotatziei in translatie care sa aiba ceva fortza (pentru schimbator), dar si precizie (pentru ambreiaj)). Totusi, poate ca niste solenoizi care sa aiba direct miscare de translatzie ar fi de preferat, desi ar necesita un curent mai mare de operare. Totusi, regimul "tranzitoriu" de lucru (cateva secunde) si posibilitatzile de optimizare a operarii (curentul de "mentzinere" poate fi mult mai mic decat curentul de "miscare") ma gandesc ca ar evita problemele de disipare termica si supraincarcare a sistemului de livrare a curentului.

Daca am putea rezolva rapid si ieftin aspectele mecanice de actzionare a ambreiajului/schimbatorului si am avea informatzii destul de precise despre turatzia motorului si viteza de deplasare a motocicletei (ai grija, Baiazide, fa discul cu 10 fante, ca uite, iti trebuie precizie daca vrei schimbator automat), atunci cred ca ar fi un adevart deliciu pentru un automatist gasirea algoritmului optim de operare, alegerea variabilelor de scos in afara sistemului etc....

Mai stii, parca vad ca vine Honda sa ne recruteze la "cercetare" :))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HAHAHAHAHAAHHA, el e gata. Mai am niste optimizari. Vitezometrul opereaza lux la mine pe birou, comandat de un versatester (TTL). Optimizarile sunt la timpii de transfer catre functia de display. Asta daca imi iese va fi versiunea 1.0. Urmatorul va contine probabil kilometraj, variabila cu viteza maxima atinsa, contor pt kilometri resetabil ... Adik sa ii mai pun un display cu 6 digiti 7 segmente si cateva butoane (vreo 3, 4). Ori trec pe LCD dar nu mai arata asa frumos. Desi in catalogul de la Conrad am vazut unele STN cu fundal albastru luminat. Era bestial. Ceva de genul 16 x 2 caractere. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Baieti... schimb algoritmul...

 

Pana acum am folosit principiul frecventmetrului ... numaram impulsurile. Precizie mica.

Pentru precizie mare ... multe fante si deci costisor

 

Incerc alt algoritm ... sa masor intervalul intre 2 impulsuri succesive dar cu o fanta. Precizie buna dar multe calcule urate.

 

 

vad io

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt Baiazid:Daca vrei sa te verifici ,eu am 2 vitezometre de bicicleta iar unu din ele are display f mare.Ma gandeam sa il pun pe motor ca nu prea merge kilometrajul,desi indica bine viteza(e defect ceasul).Dupa ce a cazut motoru de pe cric ,culmea,a inceput sa mearga si kilometrajul dar nu stiu pentru cat timp. :P

 

AVeti idee daca se poate repara ceasu ca sa indice bine kilometrii parcursi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt Baiazid:Daca vrei sa te verifici ,eu am 2 vitezometre de bicicleta iar unu din ele are display f mare.Ma gandeam sa il pun pe motor ca nu prea merge kilometrajul,desi indica bine viteza(e defect ceasul).Dupa ce a cazut motoru de pe cric  ,culmea,a inceput sa mearga si kilometrajul dar nu stiu pentru cat timp. :P

 

AVeti idee daca se poate repara ceasu ca sa indice bine kilometrii parcursi?

Mah, e mizerie intre rotitze ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti... schimb algoritmul...

 

Pana acum am folosit principiul frecventmetrului ... numaram impulsurile. Precizie mica.

Pentru precizie mare ... multe fante si deci costisor

 

Incerc alt algoritm ... sa masor intervalul intre 2 impulsuri succesive dar cu o fanta. Precizie buna dar multe calcule urate.

 

 

vad io

Multa bafta. Daca ai de facut impartiri rapide sa-mi zici ca am niste link-uri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad io

Multa bafta. Daca ai de facut impartiri rapide sa-mi zici ca am niste link-uri bune.

mmm vreau ca sincer am in cap un algoritm de impartire ... dar fara virgula.

 

 

Stii ce ma oftic? Ca am avut curs anul trecut de asa ceva si nu am avut bunul simt sa ma uit pe el. (nici nu stiu daca mai am foile ... asa ca ....)

 

 

Oricum am pus-o ca imi iau proiect de diploma in microcontrolere ... robot ceva ... vad io ... tre sa propun ceva pana vineri. .... ceva ideei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau eu o idee:Fa o bormasina de gaurit in coordonate eventual posibil de interfatat cu unul din programele de executat cablaje imprimate : Contine si parte mecanica destul de incitanta si electronica la greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta o fac totzi...toata lumea face camere video ce sa misca 3d....e aceiasi treaba, chiar mai complexa

eu m-am bagat pe analogic asa ca prea multe idei nu am...dar la mine la fac ,proiecte de genu aluia care zici tu..apar in fiecare an...multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau eu o idee:Fa o bormasina de gaurit in coordonate eventual posibil de interfatat cu unul din programele de executat cablaje imprimate : Contine si parte mecanica destul de incitanta si electronica  la greu.

E greu cu partea mecanica. Interfata cu gerberul nu e grea (din Orcad, Protel ...).

 

Trebuie luat in considerare proceduri de calibrare a originilor la fiecare nou proiect (automat), pasii de incrementare pe Ox si Oy sa fie 2,54 in (standard) .. si pentru asta tre sa montez traductori (optici) de coordonate .... e balarie mare cu asta.

 

Actionare pneumatica a bormasinii .... nu mai zic.... mi-e lene. Se poate face dar ... lene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei neaparat ceva pe baza de motorase? La asta nu ma prea pricep. Am facut odata la un concurs un robotel (de fapt o masinuta) care folosea o camera de luat vederi pentru a recunoaste 4 figuri geometrice distincte si se plima de la una la alta; a fost fun, dar kit-ul de construit masinuta a fost pus la dispozitie de organizatori. Iar experienta mea in robotica se cam opreste aici. Am avut un coleg care a facut un robotel autonom ce se misca detectand obstacole prin infrarosu, dar nu as avea idee de unde sa incep partea mecanica. Daca nu tii neaparat sa aiba motorase, uite cateva idei:

 

- MP3 player (relativ simplu, intotdeauna foarte spectaculos)

- chei hardware (eventual chiar autentificare cu chei hardware, asta poate fi un proiect de complexitate cel putin medie)

- sisteme de securitate (asta chiar ar merge pentru motor; gandeste-te la ceva cu alarmare prin GSM care sa foloseasca GPS, de exemplu, plus senzori pentru miscare/soc samd; din pacate o chestie din asta iese destul de scumpa daca vrei sa o faci cum trebuie :P )

- sisteme de "home automation" (de exemplu comunicare date prin X-10 folosind cablurile de tensiune ca suport fizic; din nou foarte spectaculos)

- programatoare "universale" de uC/memorii (astea sunt utile si se pot proiecta intr-o gramada de feluri, nu e obligatoriu sa refolosesti un design deja rasuflat)

- probabil ca orice proiect care foloseste intr-un fel sau altul comunicari prin radio/telefon fix/GSM/Zapp ar fi bine vazut.

 

Deocamdata atat imi vine in cap. Daca vrei, ma mai gandesc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce idei aveam eu (inainte de a ceda lenii si a face un software banal) :

- insonorizare activa (microfoane, prelucrare de semnal, generarea formei de unda care sa anuleze zgomotul de fond) - aplicabilitate in auto - emitatorii de zgomot au pozitzii fixe, receptorii (pasagerii) la fel. SAU - casti cu insonorizare activa - sa vezi ce bine le vinzi integrate in casti moto.

Arta e si in realizarea acusticii, dar mai ales calibrare/autoadaptare, bucle de reactzie pe lantzul de prelucrare.....

 

- alta idee - un modul cu microcontroler de transformare a unui monitor (antic, gen negru/verde) sau a unui televizor intr-un osciloscop / multitester..... frecventzmetru, de toate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a construii un vitezometru eu propun un principiu simplu pentru ca nu am reusit sa ma lamuresc din amalgamu' de idei propuse aici.Principiul e urmatorul.

Se pleaca de la cunoasterea lungimi pe care o parcurge roata la o rotatie completa adica practic lungimea cercurcului

L[m]=2*pi*Raza rotii.Cunoscind acest lucru inseamna ca roata la o rotatie completa parcurge lungimea L. BUNNNN!

Apoi se procedeaza la realizearea unui contact mecanic,optic cu traductor hall etc.Se numara numarul de impulsuri pe care le da contactul intr-o secunda.Aici o sa apara o mica problema pe care o vom discuta in cele ce urmeaza in cea ce priveste rezolutia.Cunoscand numarul de impulsuri in interval de o secunda sa zicem N[1/s] inmulrim acest numar cu lungimea rotii si obtinem distanta parcursa in interval de o secunda deci V[m/s]=N*2*pi*R.Acum avem de facut o simpla inmultire pentru a obtine viteza in km/h adica V[km/h]=3.6*N*2*pi*R.

Voila.Asta e tot.Acum apar problemele.Principial acest procedeu exceptand inmultirile se foloseste la frecventmetru dupa cum bine spunea BAIAZID.Deci o poarta SI cu doua intrari pe una se aplica semnalul de la baza de timp foarte stabil iar pe cealalta impulsurile provenite de la formatorul de impulsuri care sunt formate din semnalul a carui frecventa vrem sa o cunoastem in cazul nostru senzorul hall.In general baza de timp tine deschisa poarta o secunda sau 1/10 secunde sau 1/100 secunde marind astfel rezolutia.Acelasi lucru trebuie sa il facem si noi pentru ca dupa cum bine spunea baiazid s-ar putea ca la viteze mici trebuie sa asteptam un interval de timp ceva mai mare pentru a primi impulsuri adica s-ar putea ca intr-o secunda sa nu primim nici un impuls.SOLUTIA este sa numaram impulsurile intr-un interval mai mic deci nu o secunda ci 1/10 sau 1/100 si astfel rezolvam si aceasta problema.Deci se poate impune prin software ca pana la o viteza de X[km/h] sa tinem poarta deschisa 1/10 sau 1/100 in functie de necesitati iar peste aceasta viteza sa o tinem deschisa 1 secunda.

------|||||Bineinteles ca poarta in cazul nostru va fi un registru din microcontroler care se va incrementa cu impulsuri provenite de la detector atata timp cat un bit din alt registru va fi setat.Iar setarea acelui bit se va face cu ajutorul prescalerului care va fi asignat timerului sau "cainelui de paza" daca se permit intreruperi o secunda sau 1/10 secunde etc.|||||-------Acest concept incadrat este valabil in cazul in care se lucreaza cu pic-uri in cazul avr-urilor nu mai tin minte AM lucrat doar cu AT-MEGA8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo! de idei baiazid daca vrei intradevar REAL HARD STUFF si cunosti vhdl si lucru cu PLA (Prog. logic array) si cu FPGA-uri atunci am un proiect pentru tine care iti poate aduce si ceva bani.Imi trebuie un interpolator de lini pentru un semnal de tv digitizat.Asta este hard stuff pentru ca daca vrei sa faci efecte video digitale cum ar fi un zoom digital sau un mixer video etc atunci ai nevoie de un procesor pe care sa ti-l faci tu (vezi www.Xilinx.com) care sa faca toate acestea in timp real la 200MHZ Adica cam ceva compatibil cu o placa video Gforce 400MX 128Mb memorie video care si asta e destul de deosebita.......Eu cam cu asta ma ocup.Si iti zic ca astea sund hard stuff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo! de idei baiazid daca vrei intradevar REAL  HARD STUFF si cunosti vhdl si lucru cu PLA (Prog. logic array) si cu FPGA-uri  atunci am un proiect pentru tine care iti poate aduce si ceva bani.Imi trebuie un interpolator de lini pentru un semnal de  tv digitizat.Asta este hard stuff pentru ca daca vrei sa faci efecte video digitale cum ar fi un zoom digital sau un mixer video etc  atunci ai nevoie de un procesor pe care sa ti-l faci tu (vezi www.Xilinx.com) care sa faca toate acestea in timp real la 200MHZ Adica cam ceva compatibil cu o placa video Gforce 400MX 128Mb memorie video care si asta e destul de deosebita.......Eu cam cu asta ma ocup.Si iti zic ca astea sund hard stuff

Mai exact, ce trebuie sa faca jucarioara? 200MHz/128M RAM mi se pare foarte mult pentru un sistem cu conectare la TV, prin urmare presupun ca e o chestie desteapta. Dar totusi, ce trebuie sa faca exact?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa incepem.Scopul proiectului este crearea unui videowall adica un panou de mai multe monitoare sa zicem o matrice de 4*4 monitoare pe care sa se reprezinte bucati dintr-o imagine astfel incat pe toata matricea sa se reprezinte o singura imagine toata asta fiind facuta in timp real.Analogic aproape sa zicem inposibil de facut singura solutie ar fi cu niste linii de intarziere astfel incat sa se intarzie semnalul ..... nu intru in amanunte pentru ca teoretic este posibil practic insa nu.Deci singura solutie ar fi digital.Cum? Pai in felul urmator principial vorbind ptr ca practic nu cred ca imi ajunge viata sa termin :D :) :( .Deci principiul e urmatorul.Semnalul de televiziune trebuie digitizat.Nu intru in amanunte tot cea ce pot sa zic este ca semnalul de luminanta trebuie esantionat cu 13.5Mhz asa este standardul iar semnalele de croma la jumate.Asta inseamna un flux de 8biti/esantion *13.5Mhz un flux de 108Mbiti/secunda.Iar nu intru in amanunte cea ce este relevant este ca procesorul trebuie sa faca operatia de mediere intre esantioanele liniei precedente si linia urmatoare asta daca vrei sa desparti imaginea in 2 iar daca vrei sa o spargi in 3 tre sa memorezi tot in registri rezultalul si sa mai faci inca o data medierea si tot asa.Iar memoria este folosita ptr memorarea esantioanelor unui cadru intreg.Deci numai un procesor compatibil cu cel expus anterior poate sa faca fata.Nu pot sa intru mai in amanunt pentru ca nu face obiectul acestui forum era doar o idee ptr baizazid (Asta daca intradevar nu are ce face) . Eu din pacate cam sufar de insomine si la camin nu ai boxa sa cobori noaptea sa mai surubaresti si atunci asa ajungi. :P B) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut !!!!!

ba fratilor ce atata chinuiala eu am incercat shi merge cu kilometrj digital de la bicicleta

are optiuni de unde reglezi diametrul rotii shi tot ce vrei

costa 200000 mii lei.................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...