Sari la conținut

Accident Sos Colentina


stamin
 Share

Postări Recomandate

Salut frati motociclisti.

 

Iata ca subscriu si eu la rubrica aceasta, si bine ca o fac eu si nu altcineva pentru mine. Imi cer scuze ca postez asa tarziu dar abia acum mi-am facut timp sa scriu.

Imprejurarile accidentului:

Eu veneam dinspre Voluntari cu motocicleta mea BMW f650 pe banda a doua iar de pe o straduta iese unu cu un camion de paine. Am inceput sa franez ca nu stiam ce vrea sa faca acesta. In prima instanta camionagiul m-a observat si a oprit pe banda I. Pot sa spun ca i-am vazut fata uitanduse la mine, apoi am accelerat din nou sa-mi continui drumul pe banda II. Tot in momentul acela camionagiul a accelerat si el cu intentia sa faca stanga pentru voluntari. Am dat iar in frane dar degeaba, m-am infipt apropea frontal imediat dupa cabina lui in lada din spate.

Politistii au fost chiar acolo, au vazut tot scenariu, au venit imediat , m-au ajutat sa-l ridic si sa-l duc pe trotuar.

Soferul si-a recunsocut si el vina, mi-a urcat motorul in camion, am mers la politie si apoi m-a adus acasa.

Eu nu am nici macar o zgarietura, eram echipat complet. Dupa acident ma durea putin degetul aratator si incheietura mainii stangi pentru ca in momentul impactutlui eu am zburat de pe moto, izbindu-ma de cutia din spate a camionului.

 

Moto are parbrizul spart, farul spart, bord spart semnalizari rupte, carena fata sparta, suport metalic bord indoit, jeanta fata polizata, aripa fata sparta, furca lovita, frana fata avariata (am pierdut lichidul de frana acolo), oglinzi rupte, manete si capete de ghidon zgariate.

 

Ma bucur ca am scapat doar cu atat si ca am scapat intreg, astazi nu ma mai doare nici degetul si nici incheietura mainii.

Sincer sa fiu m-a indragostit mai tare de motocicleta mea cand am vazut cat de bine a putut sa absoarba impactul si ca nu ma tavalit in momentul franarii ;)

 

De abia astept sa o repar si a iesim iar pe sosele dar mai am de asteptat pana vad banii de la RCA. Din pacate ca si pentru multi altii pentru mine sezonul s-a incheiat.

 

p.s. soferului i-au suspendat permisul 3 luni de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-ai nimic, in rest calutu se repara, chiar daca te doare inima sa il vezi accidentat. Asta e, tre sa fim si mai atenti la trafic si sa ne consideram si mai invizibili. Asfalt uscat si fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sa inteleg niciodata cum se pot uita la noi apoi ne sar in fata...asa am o jena si un morcov in fund cand ii vad ca apar de pe strazi laterale si se uita la mine cu ochii mari... ;)

Bine ca ai scapat intreg. Mergi totusi la un control sa nu ai doamne fereste vreo problema ascunsa care sa isi arate coltii mai tarziu.

Bafta la reparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sa inteleg niciodata cum se pot uita la noi apoi ne sar in fata...asa am o jena si un morcov in fund cand ii vad ca apar de pe strazi laterale si se uita la mine cu ochii mari... ;)

Bine ca ai scapat intreg. Mergi totusi la un control sa nu ai doamne fereste vreo problema ascunsa care sa isi arate coltii mai tarziu.

Bafta la reparatii.

 

Uite

o posibila explicatie a fenomenului.S-a mai discutat si pe alte topice.

 

De retinut!Nu trebuie sa pui baza pe privirea soferului, chiar daca e indreptata FIX spre tine.Poate sa focalizeze in spatele sau in fata ta, tu sa fii "ceva" clar-obscur pentru el."Tinta" lui sunt masinile.

 

Bine ca nu s-a intamplat mai rau!Daca tu esti OK, mobra se repara pana la primavara, iar sezonul, daca e sa ma uit pe geam, pare ca s-ar incheia oricum... :blbl:

 

Bafta!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi si mie te rog ce ti-a trecut garcea pe PV ca aceiasi chestie mi s-a intamplat si mie dar a scapat soferita doar cu 3 puncte si amenda 108 ron ... Bine ca avea pe cineva la sectia de politie cu accidentele dar totusi... A fost neacordare de prioritate sau si altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stef ti-am mai zis ... bine ca nu ai tu nimic

 

sincer ma doare inima cand ma uit la ea ... si sta sub husa

dar fac o curce mare si zic : "doamne bine ca nu a patit nimic"

 

drum uscat celor ramasi in trafi si fara incidente

 

P.S.e posibil sa te fi vazut dar a ignorat prezenta ta

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"De retinut!Nu trebuie sa pui baza pe privirea soferului, chiar daca e indreptata FIX spre tine.Poate sa focalizeze in spatele sau in fata ta, tu sa fii "ceva" clar-obscur pentru el."Tinta" lui sunt masinile."

 

ASA este! sincer, cred ca nu te a vazut omul! cine are chef sa faca accident, politie, puncte, amenzi...Nu sunt obisnuiti se te vada! asa functioneaza! si mie mi s a intamplat! NU L VEZI , creierul tau analizeaza alte kkturi..masini, tzatze, etc!!!

 

bine ca nu ai patzit nimic! insanatosire grabnica fierului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergeti cu faza lunga tot timpul!!

eu asa merg, oras, afara, zi, noapte.

Prefer sa-mi umple frigideru' cu carne sau sa ma flash-uiasca sa trec pe scurta decat sa ma darame.

 

De obicei, cand merg pe lunga noaptea inafara localitatii, nu multi isi dau seama ca-s pe langa, si daca deranjez pe vreunu imi da un flash mic si trec pe scurta pana trecem unu de altu.

 

MERGETI CU FAZA LUNGA! sariti mai bine in ochi, si in oglinzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am zis sa fiu cu bun simt dar o sa trec pe faza lunga ca nu mai tine..

 

"hector 4me" in PV a fost tot neacordare de prioritate + coliziune, advertisment, 6 puncte penalizare, retinere permis si amenda 324 ron care a platit-o pe loc la 162 ron.

la tine a scapat mai usor probabil din cauza pilelor. ;) ..oricum nu ai ce sa-i faci,..bafta la reparatii.

 

Ms tuturor pentru urari si sper sa e vedem pe sosea cat de curand, daca nu la primavara.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...