Sari la conținut

Mini Tura Pt Incepatori, Sambata Sau Duminica


FanFane
 Share

Postări Recomandate

Tocmai m-am intors dintr-o plimbare prin Bucuresti si prin imprejurimi de cateva ore. Mi-a placut asa de mult incat nu imi venea sa ma mai intorc acasa... Asa ca m-am hotarat sa mai gasesc si eu cativa oameni carora nu li s-a uscat inca cerneala pe carnet dar care se simt destul de siguri pe ei si pe motorul lor ca sa iasa din Bucuresti. Nu de alta, dar altii mai avansati s-ar plictisi sa ne tot astepte.

 

Stiu ca se recomanda sa mergi singur o perioada dupa ce-ti iei carnetul ( eu l-am luat luni...), dar totusi nu ma simt confortabil sa ies din Bucuresti de unul singur. Si e tare pacat sa stau in oras pe o vreme asa frumoasa. Asa ca as vrea sa formez un grup mic, maxim 4-5 oameni, de incepatori. Daca se ofera si cineva mai avansat sa ne fie conducator de grup, si mai bine. :(

 

Vreau sa fac ceva lejer: plecare dupa 10, sa se incalzeasca afara, intoarcere pe lumina, deci maxim 17.00. Traseul il stabilim de comun acord sau il facem la fatza locului (ne uitam pe harta si alegem o destinatie; ajungem acolo, iar ne uitam pe harta si alegem alta), dar as prefera sa ocolim autostrazile si drumurile prea aglomerate (cum ar fi DN1) pe cat posibil. Viteza va fi mica, pe la limita legala in afara localitatilor, poate putin peste daca ne simtim ok toti. In localitati mai negociem. :lol: Si nu o sa mergem 7 ore non-stop - o masa pe undeva, pauze de dezmortire, dupa nevoi.

 

Careva interesat ? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut Fane.......

 

......buna initiativa sa iesi la o plimbare pe vremea asta ((noi plecam aici 22 de persoane /index.php?showtopic=276785)) dar tine cont ca mersul in grup necesita ceva mai multe abilitati si nu in ultimul rand sa iti cunosti foarte bine partenerii de drum in alta ordine de idei sa te poti baza 100% pe ei in caz de forta majora (si aici nu ma refer la ajutorul dat intr-un caz nefericit).

Liderul trebuie sa sa gandeasca mai mult le cei care urmeaza in spatele lui, sa efectueze depasirile in spatii de mamevra mult mai mari decat ar merge singur ( pentru ca aici intervine "instinctul de turma", daca ala depaseste ma bag si eu ca dupa ii pierd) sa fie atent la restul grupului si la nevoile acestuia, adica privitul in oglinzi nu se mai face doar la schimbarea directiei de mers si ci pentru supraveghearea grupului. Ar trebui sa cunoasteti cateva semne pe care sa le faceti in timpul mersului pentru comunicare cum ar fi cele de oprire , de alimentare, pauza de relaxare sau orice altceva.

Eu am avut nefericita ocazie dupa ce am organizat cateva plimbari sa avem si printre noi incepatori, iar finalul plimbarii a fost unul nefericit pentru incepatori cat si pentru cei care au fost in aceea plimbare, cheful si buna dipozitie nu a mai fost acelasi (accident fara urmari grave doar avarii moto multumim lui Dumnezeu).

Asa ca sfatul meu este sa mai mergi ceva singur chiar daca nu simti fericirea de gasca dar nu uita ca permisul si moto sunt o fericire si fara o trupa. Un traseu usor ar fi pentru inceput Bucuresti-Giurgiu chiar daca este scurt 120km in total, dar este un drum mai liber si bun.

 

"""Traseul il stabilim de comun acord sau il facem la fatza locului (ne uitam pe harta si alegem o destinatie; ajungem acolo, iar ne uitam pe harta si alegem alta)""".......bine ar fi sa-l stabiliti din vreme sa stiti deja pe unde sa o luati, sa va interesati de starea drumurilor ca la noi stiti si voi cum este, sa stiti ce statii peco aveti in drum, sa stabiliti un buget ca sa stie lumea daca se incadereaza sau nu si dupa sa plecati la drum.

Totusi daca sunteti hotarati sa mergeti mai multi :( :( cititi cu atentie cateva reguli de mers in grup si respectati intocmai ce scrie acolo. Ai mai jos un link cu regurile (capitolul 5 )de mers in grup. Va dorec plimbare placuta si fiti prudenti.

 

 

http://motociclism.ro/tutoriale/files/manual/index.htm

 

.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfaturi. Si sa stii ca am citit de ceva vreme o parte din regulile de mers in grup. Nu vreau (inca) sa ma bag la o plimbare mai serioasa, inca nu consider ca imi cunosc motorul indeajuns. Si grup de 22 e mult prea mare pt un super-incepator ca mine. De la anu insa, contati si pe mine. :(

 

Ideea este sa facem un fel de incalzire la mersul in grup. Daca putem, incercam sa mergem ca grup. Daca nu, ne rasfiram un pic si mergem fiecare pt el, cu regrupare la pauzele lungi si dese. Sincer, as fi multumit si sa gasesc doar un om-doi, doar sa nu fiu singur.

Iar de buget... :( Nu cred ca e o problema. Cat poti sa mergi ca incepator in vreo 4-5 ore cu pauze ? Probabil pe la 200 de km. Nici juma de rezervor. Si pt o masa, daca stai prost cu bugetul, poti sa-ti iei 2 Eugenii si gata. :lol:

 

Zici ca esti din Drumul Taberei ? Si eu tot pe acolo stau. Poate stam la o vorba intr-o seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfaturi. Si sa stii ca am citit de ceva vreme o parte din regulile de mers in grup. Nu vreau (inca) sa ma bag la o plimbare mai serioasa, inca nu consider ca imi cunosc motorul indeajuns. Si grup de 22 e mult prea mare pt un super-incepator ca mine. De la anu insa, contati si pe mine. :(

 

Ideea este sa facem un fel de incalzire la mersul in grup. Daca putem, incercam sa mergem ca grup. Daca nu, ne rasfiram un pic si mergem fiecare pt el, cu regrupare la pauzele lungi si dese. Sincer, as fi multumit si sa gasesc doar un om-doi, doar sa nu fiu singur.

Iar de buget... :( Nu cred ca e o problema. Cat poti sa mergi ca incepator in vreo 4-5 ore cu pauze ? Probabil pe la 200 de km. Nici juma de rezervor. Si pt o masa, daca stai prost cu bugetul, poti sa-ti iei 2 Eugenii si gata. :lol:

 

Zici ca esti din Drumul Taberei ? Si eu tot pe acolo stau. Poate stam la o vorba intr-o seara.

Daca vrei o Cheia cu innoptat probabil, ne putem strange cativa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, nu pot sa stau 2 zile. In perioada asta nu prea pot pleca din Bucuresti mai mult de dimineata pana seara. Dar poate ne lipim la dus, stau si eu pana pe la 4, apoi o sterg spre casa. Cheia era una dintre variantele la care ma gandeam si eu. Ar mai fi vulcanii noroiosi, dar nu stiu cum e cu cazarea in zona pt cei ce vor sa ramana peste noapte.

 

Sunteti deja organizati sau va adunati acuma ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, acum sa ne interesam cum e mai bine sa facem: Dn - Campina - inchisoarea DOftana - Valea DOftanei - lacul Paltinu - Tesila - Traisteni - secaria - Comarnic sau invers? :disappointed: Daca vremea va fi ok si tinand cont ca excursia nu va fi una cu multi km eu as vrea sa fac si multe poze. Adica ne vom lua mancare la pachet si ne vom bucura 100% de natura. Ce spuneti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cum e vremea..S-ar putea sa fie cam rece acolo de picnic si stat afara.

Daca nu, atunci eu unu as lungi traseul un pic si m-as opri eventual la Muntele Rosu sa mananc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, acum sa ne interesam cum e mai bine sa facem: Dn - Campina - inchisoarea DOftana - Valea DOftanei - lacul Paltinu - Tesila - Traisteni - secaria - Comarnic sau invers? :lol: Daca vremea va fi ok si tinand cont ca excursia nu va fi una cu multi km eu as vrea sa fac si multe poze. Adica ne vom lua mancare la pachet si ne vom bucura 100% de natura. Ce spuneti?

 

E bine asa cum zici tu. Ultima parte in Comarnic e destul de urata de facut in urcare. Eu am facut-o cu bicicleta, tot in coborare. Daca e de mers, eu ma gandeam la un gratarel mic. Ceva carbuni, niste carnati sau mici... :disappointed:

 

Depinde cum e vremea..S-ar putea sa fie cam rece acolo de picnic si stat afara.

Daca nu, atunci eu unu as lungi traseul un pic si m-as opri eventual la Muntele Rosu sa mananc.

Sau in Sinaia la 'Cutitul de argint'. La ce povesteati voi de ala, ar fi tentant...

 

 

Sa mai vedem cum o fi cu vremea. Inca nu-s hotarat ce sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem unde sa mancam si pe Valea Doftanei ca am inteles ca sunt pensiuni. Vremea o sa fie ok, numai ca trebuie sa ne imbracam foarte bine.

Am inteles ca ar fi mai fain de patruns pe traseu prin Campina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, eu merg impreuna cu andu_wasup sigur

unde ne intalnim si la ce ora?

ps: plovere mai groase se gasesc in orice casa;)

 

Loc de intalnire la benzinaria Mol de la Otopeni (cum vii de la Baneasa, treci podul, vezi McDonalds pe dreapta si imediat dupa e benzinaria. La ora 10, ca sa avem timp sa mergem linistiti... Cred ca vom intra pe traseu din Campina... Vom balauri pe acolo, vom face poze, vom manca... Totul linistit, fara agitatie, viteza, mers noaptea etc. Nr. meu e 0745.046.723.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...