Sari la conținut

M109r


RENEGADE
 Share

Postări Recomandate

Eu prefer Rune-ul.

MODELUL ASTA este american,facut doar pt usa...sunt in europa doar citeva,anul trecut erau doar doua in toata europa........

 

VA SALUT

L&R

roby

 

EU NU PREA ZIC CA AR FII CHOPPERE CHIAR DE LOC....asta e parerea mea

 

 

 

L&R

ROBY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii cam amesteca cruiserele cu chopperele dar sa fim ingaduitori si sa le mai explice cineva care e diferenta.

Mie mi se pare ca acest M109R e un fel de V-ROD facut de japonezi ca replica la VN2000 de la Kawasaki. E totusi un CRUISER interesant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai dupa cum stii japonezii cam tot timpul scot ceva pe piata asemanator cu alte motoare.....asta este fiecare cu gusturile lui

TRAIM INTRO LUME CIT DE CIT LIBERA asa ca ramine la alegerea fiecaruia

 

SALUT renegade nu trebuia sa subliniezi cu litere chiar asa mari ca e CRUISER :finger: :crack: :lol:

 

L&R

roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Tin sa atrag atentia ca ceea ce majoritatea numesc firme japoneze de fapt sunt acuma firme internationale cu originea in japonia. Hondele sunt proiectate in Torrace CA si 90% produse in US si Yamaha sunt proiectate in La Habra CA si am fost la ambele centre ca sa casc si eu gura la noutati.

Si totusi calitatea se mentine.

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa atrag atentia ca ceea ce majoritatea numesc firme japoneze de fapt sunt acuma firme internationale cu originea in japonia. Hondele sunt proiectate in Torrace CA si 90% produse in US si Yamaha sunt proiectate in La Habra CA si am fost la ambele centre ca sa casc si eu gura la noutati.

Si totusi calitatea se mentine.

:finger:

 

ok calitate ok

 

dar in timp nu dureaza un motor asa mult ca unul de harley...iti dau un exemplu....tine un japonez 20-30 ani se strica vibrochenul te duci la reprezentanta si le spui ca vrei sa schimbi vibrochenul...iti vor spune ca mai bine ar fii sati iei un alt motor...pe cind la harley nu zic ca nu se strica...da se strica il tii 40 de ani si tot poti schimba la el piese si vibrochen si orce si tot va merge si MERGI PE O LEGENDA INCA VIE

japonezele in V ma refer, sunt si vor ramine o copie ,chiar daca sunt mai bune cum zic unii ca nu vibreaza nu se aude nimic la motor...da corect..

DAR PT MINE PERSONAL NU VIBREAZA SUB TINE NU SIMTI CA E MOTOR nu este chopper

 

FIECARE CU GUSTURILE LUI

 

L&R

roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Da, este adevarat ca V2 japoneze au ca baza de inspiratie Harley. Acuma daca stam la bani marunti nici Harley iesit din fabrica ne poate fi considerat un chopper. Un chopper cica se face si un chopperist cica stie si mai multa mecanica dar multi vor aceea viata chiar daca nu este 100% si este de inteles.

Cat despre vibrat si facut zgomot frumos de motor majoritatea sunt ilegale si totusi ne atrag si nu se ia legea de noi prea des.

Eu scot un zgomot frumos din V4 datorita tobei desfacute.

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o data nu vei putea scoate un sunet ca cel de harley,cu orce fel de tobe pui pe un japonez.....si banuiesc ca stii de ce? este unic sunetul unui motor de harley

 

L&R

roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar in timp nu dureaza un motor asa mult ca unul de harley...iti dau un exemplu....tine un japonez 20-30 ani se strica vibrochenul te duci la reprezentanta si le spui ca vrei sa schimbi vibrochenul...iti vor spune ca mai bine ar fii sati iei un alt motor...pe cind la harley nu zic ca nu se strica...da se strica il tii 40 de ani si tot poti schimba la el piese si vibrochen si orce si tot va merge si MERGI PE O LEGENDA INCA VIE

 

asta e adevarat dar aici intra in discutie si turatia la care lucreaza motorul de harley si un motor de japoneza.La harley au turatie mai mica decat a japonezelor.Tot ce lucreaza la turatie mai mare rezista in timp mult mai putin decat ceva ce merge la turatie mai mica,deoarece apar jocuri in lagare,si alte probleme.

 

Sa nu crezi ca am ceva impotriva Harley,sunt fan chopper,dar am dat doar o parere

 

bafta si drum uscat :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o data nu vei putea scoate un sunet ca cel de harley,cu orce fel de tobe pui pe un japonez.....si banuiesc ca stii de ce? este unic sunetul unui motor de harley

 

L&R

roby

 

 

ia sa vedem, o fi pentru ca ambele pistoane sunt prinse in acelasi loc??? :finger:

 

iar ciclurile motorului sunt un pic atipice... probabil de aia scoate sunetul unic, patentat se pare de catre hd.

 

dar prinderea aia este si cauza unor probleme de mecanica, ergo de aici fiabilitatea japonezelor...

 

 

cum a spus si roby, daca nu vibreaza si se aude ca un motor electric, nu e chopper...

 

P.S. semnat: mandru posesor de japoneza care vibreaza mai rau ca un harley de acum 50 de ani... :crack:) (exagerez un pic dar vibreaza considerabil tarfa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU MAI COMPARATI JAPONEZE CU HARLEYU ... HARLEYU E PT O CATEGORIE DE OAMENI ( PRINTRE CARE E ADEVARAT SHI SNOBI ) IAR JAPANUL PT CEI ALTA

 

APROPO VIBRATII :

LU HARLEYU FACUT DE MIHAI D LA RESHITZA I S-AU RUPT SUDURI DE LA PRINDERILE REZERVORULUI ( ORIGINALE ) DE LA VIBRATIILE MOTORULUI :finger:) MAI CA-TI INGHITI LIMBA :crack:)

BASTY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Am condus un Harley timp de 3 ani si mi-a placut cum se simte dar de loc nu imi placea sa tot reglez platinele la el. Da, acuma sunt mai avansate. Avand o cursa lunga a pistonului si tevi independente are un cuplu mare si un sunet aparte. Dar sunetul nu apartine la Harley. Au incercat ei sa puna patent pe el si nu le-a mers. Indian si alte firme mici care produc V2 au acelasi sunet. Am fost la o turnatorie care turna pistoane si cilindri pt un producator independent. Motoarele japoneze sunt proiectate mai conservativ, cu o cursa mai scurta si o volanta mai mare pt a avea un motor mai balantat si mai fiabil. Noile Harley cu tobe legale din fabrica nu vibreaza si nu fac asa de zgomot ca chopperul facut de careva in garaj. Sunt 3 la munca cu Electra Glide si nu le auzi cand intra in parcare.

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Noile Harley cu tobe legale din fabrica nu vibreaza si nu fac asa de zgomot ca chopperul facut de careva in garaj. Sunt 3 la munca cu Electra Glide si nu le auzi cand intra in parcare.

:finger:

 

orce ai zice tuca din fabricatie nu suna,a douya saptamina dupa ceil cumpara lumea in general schimba tobele...

si nu a specificat nimeni ca se discuta de modele de serie,eu ma refeream in special la V la motor,nu la motocicleta intreaga

 

topicul asta poate sa continuie mult si bine, CUM A ZIS SI BASTY NU SE POATE FACE COMPARATIE INTRE JAPONEZE SI HARLEYURI sunt doua chestii total diferite

 

salut

L&R

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...