Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Am demontat azi s-am ajuns la respectivul manson , este in regula , nu e crapat !

am facut si foto , nu ma descurc insa sa le asez aici .

e bine ca nu'i fisurat ,

vezi cu carburatorul poate are ceva an el sau pompa de benzina nu baga mereu,nu stiu ce sa zic sau poate sa fie si bobina de inductie vezi firele care ajung la ea se poate sa iasa de pe papucii aia si suruburile care o sustin pe motor sa fie stranse ,bujia cum arata ?e curata ? poti sa vezi atunci cand se opreste daca ai scanteie mai elimini una din cauze .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut BurgMan! sa stii ca , cotul ala de la carburator la mine e fisurat (crapat). am inteles ca ala se crapa din cauza temperaturii foarte mari . poti sa aflii cat costa unul?

despre intalnire sunt perfect de acord , chiar daca nu plecam departe .....asa cativa kilometrii , mai vorbim ....dar la intalnirea aia de sambata e pentru cei care au motociclete mai vechi , nu ptr noi .

putem sa mergem linistiti in alta parte sau cum decidem.

unde ne intalnim? pe Stefan cel Mare , in fata circului e bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut BurgMan! sa stii ca , cotul ala de la carburator la mine e fisurat (crapat). am inteles ca ala se crapa din cauza temperaturii foarte mari . poti sa aflii cat costa unul?

despre intalnire sunt perfect de acord , chiar daca nu plecam departe .....asa cativa kilometrii , mai vorbim ....dar la intalnirea aia de sambata e pentru cei care au motociclete mai vechi , nu ptr noi .

putem sa mergem linistiti in alta parte sau cum decidem.

unde ne intalnim? pe Stefan cel Mare , in fata circului e bine?

Salut, inainte de a cumpara un cot nou, incearca sa pui niste pasta de tobe, gasesti la magazinele auto si rezista pana la 1500 grade. Inainte sa aplici pasta tre' sa dai jos cotul si sa il cureti bine, eventual sa il degresezi.

Daca e vorba de o plimbare sa ma anuntati si pe mine :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut BurgMan! sa stii ca , cotul ala de la carburator la mine e fisurat (crapat). am inteles ca ala se crapa din cauza temperaturii foarte mari . poti sa aflii cat costa unul?

eu am dat pe unul nou 45€ cu tot cu cotul ala de aluminiu de care lipesc ei in fabrica mansonul ,daca e la dimensiuni ca si al meu (la diametrul interior si gaurile pt suruburi)atat costa daca nu tre sa vad cat e ,,,,daca nu e rupt rau poti sa-i dai cateva ture de banda de teflon si merge fara probleme ,,,

post-15361-1254340771_thumb.jpg

Salut, inainte de a cumpara un cot nou, incearca sa pui niste pasta de tobe, gasesti la magazinele auto si rezista pana la 1500 grade. Inainte sa aplici pasta tre' sa dai jos cotul si sa il cureti bine, eventual sa il degresezi.

ar fi buna o solutie de'asta minune,,,,dar tre sa fie flexibila ca daca nu o pui degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut si multumesc ptr sfaturi . o sa vad exact situatia cotului dar nu prea am timp azi , poate sambata sau duminica. hai baieti sa mergem la plimbareeeeeeeee ! cine merge? hai sa stabilim de azi ,

o intalnire maine , sambata 03.10.2009 orele 11:00 pe Stefan cel Mare in fata circului . e bine? hai sa lasam si nr de telefon de la fiecare ptr orice eventualitate ( al meu : 073.11.99.321) .

pana acuma suntem :

1.eu 073.11.99.321

2.circaru

3. viitore -- daca nu are probleme tehnice - 0744.510.637

 

hai , cine mai mere? eu zic sa vorbim azi , sa nu ma trezesc ca stau ca prostul pe acolo , "admirand" peisajul . :D)))

:rose: :blink: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sambata (maine 03.10.2009) fac o plimbare pana la mare si inapoi. Mai merge si un prieten cu moto....mergem pe drumul vechi ca pe A2 e plictiseala...asta e plimbare adevarata :blink:

Daca mai sunt doritori sunt bine primiti

 

 

Buna ideea numai ca ptr mine e prea mare distanta ( am permis de 1 luna) . si sincer nici bani sa merg nu am, poate .....data viitoare . :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ideea numai ca ptr mine e prea mare distanta ( am permis de 1 luna) . si sincer nici bani sa merg nu am, poate .....data viitoare . :rose:

Hai ca drumul este usor, mai te inveti si tu cu el la drum daca zici ca esti incepator....bine...adevarul e ca si eu sunt incepator.....dar de la Tg. Mures pana in Bucuresti nu am avut probleme, chiar m-am obisnuit cu el pe curbe :blink:

Oricum noi mergem cu viteza legala, nu suntem vitezomani, ca altfel nu imi luam maxiscuter. Mergem usurel, admiram peisaje, mai facem o pauza de un suc, o cafea, ceai.....in Constanta ne mai intalnim cu cativa scuteristi de pe forum.....facem cateva poze, apoi ne intoarcem in Bucuresti.

Bani nu iti trebuie decat pt. benzina si sa ai acolo de o ciocolata.......asa ca poate te mai gandesti. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

abia m-am trezit , si cand am vazut ca afara ploua, bate vantul si cat e de frig....mi-am adus aminte de toate injuraturile de cand eram mic si pana acuma. da, ce sa-i faci asta e , facusem planuri sa mergem la o plimbare offfffffffffffff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, se pare ca azi e vreme de stat in casa :laugh:

 

fratilor , afara ploua ! si unde mai pui ca am ajuns acasa de la piatra neamt ( victorios insa ) la 5 dimineata , rezulta : CANCEL !

 

dar luati in calcul , in caz de asfalt uscat o alta intalnire , vedem cum ne ajuta vremea !

 

week end placut tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Vad ca vremea nu a vrut sa ne faca o placere si noua ,acea de a rula pe doua roti.Dar nu-i nimic mai incercam si sambata care vine adica 10.10.2009 daca nici atunci nu se poate atunci trebuie sa ne gandim serios unde sa conservam pentru iernat aceste maxiscutere.Eu o sa incep spectacolele la circ si nu mai pot veni.In caz ca aveti alte idei de intalnire sunati cu incredere la tel.0724.153.879 si insistati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ! Nu stiu cine a schimbat aspectul pacestei pagini ca arata naspa. M-am uitat pe prognoza meteo ptr urmatoarele zile si am vazut ca sambata vor fi 20 de grade si duminca 24 http://www.meteo.ro/vremea/4/starea-vremii-in-Bucuresti.html

Daca vrea cineva sa ne intalnim si sa facem o plimbare , sa profitam de aceste zile cu soare , sunt perfect de acord .voi ce ziceti? sambata sau duminica? tot acolo in fata circului la ora 11 e bine?

Hai sa stabilim si poate de data asta chiar reusim sa ne plimbam.

Numai bine si aveti grija cu acceleratia :))

 

0731199321

Mesaj completat

salut .

hai la o plimbare baieti!

nu merge nimeni?????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O bobina de inductie pt Burgman de unde iau si eu ? " help me ! "

salut,

....eu zic sa nu te grebesti sa cumperi una noua ,,,nu mai da nimic bobina aia ?....imprumuta una de la cineva si probeaza sa vezi cum merge si daca nu se schimba nimic nu-i bobina de vina ,,,,daca nu mai da scanteie deloc verifica sigurantele ,,,si eu am patit'o cand am vrut sa probez alta bobina de Ducati si am atins unul din fire de motor(masa) atunci mi-a ars o siguranta si a anulat scanteia (bobina) in rest totul era ok,,,in prima faza am crezut ca am ars CDI-ul dar n'a fost decat o siguranta arsa.....

post-15361-1255278527_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa puna si o bobina de la cineva...ca proba, dar dupa cate am vazut bobina ar fi pe duca, deoarece atunci cand se incalzeste nu mai da scanteie. Daca ar fi fost o siguranta sau cdi-ul... nu ar fi dat scanteie nici cu motorul rece.

Editat de marius45jml
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa puna si o bobina de la cineva...ca proba, dar dupa cate am vazut bobina ar fi pe duca, deoarece atunci cand se incalzeste nu mai da scanteie. Daca ar fi fost o siguranta sau cdi-ul... nu ar fi dat scanteie nici cu motorul rece.

salut....

atunci e clar ca bobina e de vina :cheers: tre verificate si firele sa nu fie roase sa faca scurt pe undeva,,,,

-bafta la toti si vreme buna pt alergat motoretele :disappointed:

-azi am facut o mica plimbare cu burgmanul pana la parcul de dezmembrari moto....

post-15361-1255293468_thumb.jpgpost-15361-1255293510_thumb.jpgpost-15361-1255293605_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea !

victore incearca si aici : www.electrotehnicagroup.ro

Mesaj completat

trmite si mie , te rog, daca ai manualul de reparatie ptr modelul meu (2001) in engleza . eu am in maghiara :cheers: :hug: .

 

trebuie sa ti-l aduc pe cd , la proximam intalnire la circ sau prin oras

 

am vorbit la un service , ala la care nu esti tu multumit , la Ciprian , in Tineretului , ziceau ca poate fi si din cdi nu numai bobina , oricum acum ploua , nu ies

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...