Sari la conținut

Malagutti F12 Phantom LC TDS Digit


M@TRIX
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor,ma numesc alex,sunt din Roznov aproape de Piatra-Neamt si asta este scuterul meu, Malagutti F12 Phantom,an 2000,8557 Km,momentan stock,dar trebuie sa ii montez muzicuta sport,variator malossi multivar(e pe drum) si ambreiaj sport, pana prin februarie 09,apoi toba sport + filtru sport,iar pt la vara am planuri mari: kit 70cc,ambielaj sport un carb de 17.5MM si eventual aprindere sport,sa vad cum o sa stau cu fondurile.

post-33327-1228580091_thumb.jpg

post-33327-1228580117_thumb.jpg

post-33327-1228580753_thumb.jpg

post-33327-1228580836_thumb.jpg

Editat de M@TRIX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ms,mai am putin de munca la estetica,vreau sa ii fac din aluminiu covorasele alea sau cum se numesc, pe care se sta cu picioarele + foliere bord cu folie carbon look si cam atat la estetica.Si aerisire frane, ca i-am pus placute noi dar nu iam schimbat lichidul inca,il am pregatit,dar trebuie sa gasesc niste timp liber si pt asta saptamana viitoare.

Editat de M@TRIX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos scuterul, bafta la viitoarele modificari

 

apropo? vopsit sau are vopsea originala?

Ms mult,nu e vopsea originala,e facuta la un service,m-am inspirat de la un f12 din franta:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente cu el.

 

In legatura cu modificarile ... as zice sa incepi cu o toba sport buna si apoi sa vezi daca e neaparat necesar set de 70 , muzicuta , etc ...

 

Bafta !

hmm, si eu m-am gandit dar sa vad,daca scot un 120km/h cu variator sport,ambreiaj, filtru si toba si muzicuta sport e bine,nu cred ca ma mai gandesc la kit 70cc,dar daca nu iau in calcul varianta cu kitu desi nu prea imi surade deasta m-am gandit sa las mai la urma pusu kitului pt ca posibil sa scot niste performante bune din 50cc cu transmisia sport filtru si toba.

Editat de M@TRIX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, si eu m-am gandit dar sa vad,daca scot un 120km/h ...

Sincer cred ca e aproape imposibil sa ia 120 km/h reali fara kit ...

Pt un scuter 100 km/h mi se pare destul ! Am mers cu un kymco de 250cc si la 120 tre' sa te apleci ca sa mai stai pe el ...

Eu unul as face tuning doar pt. demaraj !

 

bafta :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place treaba cu tabla aia sub coditza si nu-mi place ca ai lasat masca de la bord neagra , inloc sa o vopsesti alba/albastra.

 

In rest e ok !

 

Cum zicea si mihai , incepe cu o toba sport buna dupa ce montezi astea ce le ai sau cele care le-ai comandat acum. Parerea mea este ca fara o toba buna nu scoti aproape nici un rezultat semnificativ !

 

Bafta la tunat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, si eu m-am gandit dar sa vad,daca scot un 120km/h cu variator sport,ambreiaj, filtru si toba si muzicuta sport e bine,nu cred ca ma mai gandesc la kit 70cc,dar daca nu iau in calcul varianta cu kitu desi nu prea imi surade deasta m-am gandit sa las mai la urma pusu kitului pt ca posibil sa scot niste performante bune din 50cc cu transmisia sport filtru si toba.

 

daca ai noroc iei 120 cu kit de 50 dar nu ala stock, un hebo pe un segment :laugh:. ai grija ca majoritatea filtrelor de aer necesita carb >=17,5. eu zic ca daca ii pui si aprindere (si toba calumea bineinteles) vei lua 110 poate chiar 120 pe ceas, nu reali. cat priveste estetica eu zic ca merita sa pui un inaltator pt ca e putin cam lowrider - vezi ca sunt pe darycom.ro la 35 de lei parca. asfalt neinghetat :)

 

bestia mea: http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...w&ID=150897

 

@sorin: eu stiu un sr preparat dar cu toba stock care ia 105 reali :P. si legat de semnatura ta: "Top Speed : 90 - 95 km/h with a GOOD acceleration" :crack:

Editat de vladut_ab
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai noroc iei 120 cu kit de 50 dar nu ala stock, un hebo pe un segment :laugh:. ai grija ca

@sorin: eu stiu un sr preparat dar cu toba stock care ia 105 reali :). si legat de semnatura ta: "Top Speed : 90 - 95 km/h with a GOOD acceleration" :P

 

 

Am role foarte usoare si un reglaj la carburator foarte prost , de-asta imi prinde doar 90 , intelegi tu ?

Editat de S o r i n DNA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat te-a costat vopsitul?

200ron cu vopseaua mea,infine,taikmiu e prieten cu tipu cu service-u,omu nu a vrut sa ia nici un ban,da na taikmiu nu-i tigan sa profite de bunatatea omului...

 

Sincer cred ca e aproape imposibil sa ia 120 km/h reali fara kit ...

Pt un scuter 100 km/h mi se pare destul ! Am mers cu un kymco de 250cc si la 120 tre' sa te apleci ca sa mai stai pe el ...

Eu unul as face tuning doar pt. demaraj !

 

bafta :laugh:

90km/h am luat cu el stock asa cum e momentan fara nimic schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e mult pana la 120 ...

+ ca toate modificarile aduc mai mult demaraj decat top speed

Da e adevarat,ambreiaju sport si cu variatoru sunt mai mult pt demaraj nush kt o sa mai creasca top speedu,5-10km/h:)),dar sper ca dupa ce pun si toba + filtru ....macar 110 ar trebui sa ia cu toate astea daca ia 90 stock...:-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa ajung cu scuterul meu la 100-110 km/h reali cel mult prin tuning.Si nu ma gandesc la kit , o sa mai pun un filtru sport , un jigler mai mare si eventual o muzicuta , ca de ambreiaj sport am ajuns la concluzia ca nu e prea mare diferenta , si am pus arcuri sport in asta stock.

 

Sincer , 100 mi se pare o viteza buna pentru un scuter. Nu stiu de ce vrei tu sa ajungi la un 120.. cel putin daca tu nu faci naveta dintr-un oras in altu cu scuterul sau eu stiu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ca viteza de pe bord nu e reala...

:-? eu am incredere in bordu digital...si la leonardo unui prieten tot 90 ii arata atunci,am mers in paralel sa comparam,sa vedem daca ne indica diferit,dar la fel indica,sa inteleg ca la toate scuterele eroarea de viteza e aceeasi:))

 

Eu vreau sa ajung cu scuterul meu la 100-110 km/h reali cel mult prin tuning.Si nu ma gandesc la kit , o sa mai pun un filtru sport , un jigler mai mare si eventual o muzicuta , ca de ambreiaj sport am ajuns la concluzia ca nu e prea mare diferenta , si am pus arcuri sport in asta stock.

 

Sincer , 100 mi se pare o viteza buna pentru un scuter. Nu stiu de ce vrei tu sa ajungi la un 120.. cel putin daca tu nu faci naveta dintr-un oras in altu cu scuterul sau eu stiu..

Man fac naveta zilnic 30km dus intors + frecat prin oras kre k ajung la 40-45km intro zi, cel putin.

Editat de M@TRIX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:-? eu am incredere in bordu digital...si la leonardo unui prieten tot 90 ii arata atunci,am mers in paralel sa comparam,sa vedem daca ne indica diferit,dar la fel indica,sa inteleg ca la toate scuterele eroarea de viteza e aceeasi:))

 

 

Man fac naveta zilnic 30km dus intors + frecat prin oras kre k ajung la 40-45km intro zi, cel putin.

 

Da , te inteleg , dar de ce nu te-ai gandit la un F12 de 100 cc. ajungeai prin tuning la o viteza de 120 mult mai usor si aveai poate si un consum mai mititel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , te inteleg , dar de ce nu te-ai gandit la un F12 de 100 cc. ajungeai prin tuning la o viteza de 120 mult mai usor si aveai poate si un consum mai mititel

Alea is raritati pe la noi si + ca ar fi avut un pret pe care proabil nu-l facea,oricum o sa il modific pe asta pana la kit,nu prea vreau sa pun kit de 70cc ca ala implica si un ambielaj sport care iar mai costa o suma de bani consistenta si dupa aia,oricum o sa vreau motor si nare rost sa investesc prea mult in scuter...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...